IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Технологија > Хардвер и софтвер
  Активни теми Активни теми RSS - Колку е легален вашиот софтвер?
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Колку е легален вашиот софтвер?

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <123>
Прашање: Kolku e legalen vasiot softver?
Одговор Гласови Статистика
4 [14,29%]
5 [17,86%]
8 [28,57%]
11 [39,29%]
Не може да гласате на оваа анкета

Автор
Порака
TIGAR Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)
ТИГАР

Регистриран: 06.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 81
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај TIGAR Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Јануари.2008 во 08:57
Па има нешто легално нешто не.
Happy new year
Be CarEfUl you don't now me
Кон врв
Паланчански Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 01.Декември.2007
Локација: Dubrovnik
Статус: Офлајн
Поени: 1655
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Паланчански Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Јануари.2008 во 05:40
Кога го вклучив Visual Basic 2008 пишува дека е лиценциран, Значи имам нешто легално.
Не знаев што е среќа, додека не се оженив. Но сега веќе е доцна.
Кон врв
duc Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 04.Април.2009
Статус: Офлајн
Поени: 11
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај duc Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Април.2009 во 22:06
Добро и кај мене ми е бејзикот лиценциран, али најверојатно само тоа затоа што го земав од факултет.

И кој е будала да плати некој (освен ако не му треба за работа, а не верувам и тогаш дека ќе плати) повеќе од 300-400 евра за некоја програма, кога просечна македонска плата е 200 евра ?

Ако плаќаме за секоја програма ондак ќе не знаеме кај ние крајот...дали сметки да се плаќаат за по дома или софтвер за компјутерот :)
Кон врв
Flix Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Клабинг

Регистриран: 14.Септември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 9229
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Flix Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Април.2009 во 14:39
Па тоа е денес , имаш ниски цени на хардвер , високи цени на софтвер, зошто софтверот е потешко да се направи :) , повеќе луѓе работат, повеќе ги плаќаат, зошто пример програмерите се толку многу платени, и ти да работиш програмер ќе ти е убаво да земаш висока плата а сега се буните оти било скапо :)
Кон врв
Паланчански Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 01.Декември.2007
Локација: Dubrovnik
Статус: Офлајн
Поени: 1655
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Паланчански Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Април.2009 во 13:36
После 20 - 30 години и јас ќе бидам програмер. Само не знам какви се платите на другиот свет.
Не знаев што е среќа, додека не се оженив. Но сега веќе е доцна.
Кон врв
Anarchy Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Фатенко

Регистриран: 19.Март.2009
Статус: Офлајн
Поени: 6676
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Anarchy Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Април.2009 во 14:25
nisto legalno...sum nemal, nemam i ako prodolzat so vakvi ceni nema ni da imam nesto legalno
Кон врв
hacko Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
The Ultimate HackMan

Регистриран: 19.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 119
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај hacko Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Април.2009 во 21:41
легално џабе да не сум улав да дадам $500 za SketchUp i $3000 za 3DS Max !-ovie se bolni, programite se top ama podobro kje zemam edna igla moze nesto slucajno kje narezam na cede(posle nekolku milijardi godini) otkolku tolku pari da dadam.
Svijet je okrutan...Okrutniji od juce...
Кон врв
Орка Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 44574
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Орка Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Август.2010 во 15:14
Легален ми е ко и изборите во Македонија...да речам де се ми е под(со)клуч
Кон врв
Zeksi71 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 18.Ноември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 2391
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zeksi71 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Август.2010 во 17:54
Nisto nemam legalno a i ne mislam da imam vo dogledna idnina, odnosno se dodeka mozam da imam nelegalen software ( citaj bez pari), ke koristam takov.
"Када је неко глуп не можеш му то ни доказати" Душко Радовиќ
Кон врв
ZokiBoSS Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 04.Август.2005
Статус: Офлајн
Поени: 240
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ZokiBoSS Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Август.2010 во 18:03
Прашањето треба да се постави од типот “Колку би требало да биди легален нашиот софтвер“ :))) .. Според цената на пазарот кај нас, фотошоп би можеле да си дозволат само неколку компании да го користат, адобе премиер исто. Ко ќе се крени стандардот, тогаш можи да се речи за професионална работа да се плати софтвер, сега засега, не.
That What Doesn't Kill Me, Only Makes Me Stronger..!
Кон врв
Iron Man Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
железен раз бираш

Регистриран: 11.Јануари.2009
Локација: Antarctica
Статус: Офлајн
Поени: 8032
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Iron Man Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Август.2010 во 18:21
Originally posted by ZokiBoSS ZokiBoSS напиша:

Прашањето треба да се постави од типот “Колку би требало да биди легален нашиот софтвер“ :))) .. Според цената на пазарот кај нас, фотошоп би можеле да си дозволат само неколку компании да го користат, адобе премиер исто. Ко ќе се крени стандардот, тогаш можи да се речи за професионална работа да се плати софтвер, сега засега, не.


и тогаш прашање дали би имал јас лично (ко можи без пари)

абре епа Македонче голема%20насмевка

а според темата

Колку е легален вашиот софтвер?

мојот ИЧсреќа

можи некогаш САМО антивирус ќе купам легален.....




Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Август.2010 во 20:34
vo zemjata na ,..debilicharite,.

.site se izgleda,..ilegalci !изненадување
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
Pavaroti Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Експерто нумеро 2

Регистриран: 03.Април.2009
Статус: Офлајн
Поени: 441
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Pavaroti Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Август.2010 во 21:25
Originally posted by ZokiBoSS ZokiBoSS напиша:

Прашањето треба да се постави од типот “Колку би требало да биди легален нашиот софтвер“ :))) .. Според цената на пазарот кај нас, фотошоп би можеле да си дозволат само неколку компании да го користат, адобе премиер исто. Ко ќе се крени стандардот, тогаш можи да се речи за професионална работа да се плати софтвер, сега засега, не.


Vo razvienite zemji legalen softver imaat samo firmite i nekoj cat pat needuciran, niedna firma ne bi si dozvolila da dade tolku pari a da ne ja izvadi cenata na softverot.
Vo Hrvatska koga se vovede firmite zadolzitelno da imaat legalen softver cenata na usligute e zgolemena za 200 - 300%, zboram za graficki dizajn i priprema za pecat.
Sega koga ke ti dojde nekoja stranka te tormozi ne mu se dopagal fontot, prelomot ne bil dobar koga bi bil legalen softverot se ke im se dopaga bidejki tebe on kolku te maltretira tolku taksimetarot vo tie uslovi raboti.
Кон врв
gonzo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Мачкозил

Регистриран: 04.Декември.2008
Локација: У дневну
Статус: Офлајн
Поени: 3137
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај gonzo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Август.2010 во 22:45
Auuuu....skroz legalno...epten...изненадување
You have the right to remain silent. Anything you say will be misquoted, then used against you.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <123>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,375 секунди.