IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Филозофија и психологиjа
  Активни теми Активни теми RSS - Опсесија
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Опсесија

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234>
Автор
Порака
james dean Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 05.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 4476
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај james dean Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Септември.2008 во 00:35


Нит сум бил, нит ќе бидам некогаш опседнат... ту, ту, ту.... да е далеку...
Иако од психолошки аспект не ми изгледа како нешто ненормално, ако е до одредени граници, се разбира...
   
Кон врв
ggstefan Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 19.Септември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 266
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ggstefan Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Септември.2008 во 23:44
opsesija.... s. korejskiot pretsedatel. tipot ima ekipa od orizari, sto go pregleduvaat sekoe zrno oriz sto go jade (a vo koreja oriz se jade ko vozduh), za da bidat so ista golemina i pravilna forma.

Кон врв
Гостин Кликни и види ги опциите
Гостин
Гостин
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Гостин Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Септември.2008 во 00:11
SIM BILA DA!!!
NO BILO POMINALO!!!
SO TEKOT NA VREMETO I NASTANITE I SOZREVANJE NA LICNOSTA, SE NAOGAS KOJ SI I STO SI!!!
Кон врв
mamma Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Јануари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9879
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamma Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Септември.2008 во 14:42
Opsesija mi e da izanaliziram sekoj detal
sekoja prichina,posledica na nekoj nastan...
opsednata sum od toa da e se..."pod konec"
ne go sakam toa,..no taka...mi doadja,pa se lutam
koga mi vikaat...cepidlakaгазење%20од%20смеење
Opsesija mi e muzikata...nemozam bez muzika
nemozam be moite utrinski rituali...tushiranje,sok,kafe..
Lele,...kolku sum opsesivnaцрвенеење
PS...malku sum..von temata,ne sakashe avtorot da se
zboruva za vakov vid na opsesija...sorry



Изменето од mamma - 24.Септември.2008 во 14:43

Shot at 2007-06-30[/IMG]
Кон врв
којсумјас Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4543
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај којсумјас Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Ноември.2009 во 16:08
Опсесија со некоја личност...

ментален проблем на опседнатиот...
или надмоќ на оној со кој е опседнат...
колку опседнатоста влијае на реалното расудување на опседнатиот...
колку и дали е воопшто свесен тој за тоа...


Кон врв
dejanpp Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Април.2008
Статус: Офлајн
Поени: 893
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај dejanpp Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Ноември.2009 во 16:21
covek  moze  da  e  opsednat  so  nesto  ili  nekoj  samo  poradi  svoite  zelbi  ili  stravovi.
Кон врв
Isis Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

CATALYST

Регистриран: 19.Јануари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 5871
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Isis Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Ноември.2009 во 16:24
\

Изменето од ACELERA - 27.Јануари.2010 во 03:39
Кон врв
dejanpp Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Април.2008
Статус: Офлајн
Поени: 893
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај dejanpp Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Ноември.2009 во 16:48
Originally posted by ACELERA ACELERA напиша:

Sum iskusila FASCINIRANOST od nekoja licnost do taa mera sto sakav samo da go gledam i da go slusam 24/7 среќаHarizmaticna licnost nema sto. Opsednatost mi zvuci nekako manijacki...ko da te zaposednalo nesto.


opsednatosta  e  blisku  povrzana  so  nemajneto  na  kocka  vo  mozaikot  na  svesta  koj  e  graden  dodeka  ste  rastele.pa  taka  taa  licnost so koja  ste  opsednati   e  odlicno  parce  za  da  se  potpolni  toj  nedostatok  vo  mozaikot.
Кон врв
Isis Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

CATALYST

Регистриран: 19.Јануари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 5871
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Isis Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Ноември.2009 во 16:53
\

Изменето од ACELERA - 27.Јануари.2010 во 03:39
Кон врв
dejanpp Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Април.2008
Статус: Офлајн
Поени: 893
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај dejanpp Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Ноември.2009 во 17:08
Originally posted by ACELERA ACELERA напиша:

Znaci zaklucuvam deka mene mi falela father figure - tatkovska figura, ubav komentar @dejanpp, bas da se zamisli covek. Plus toa licnosta koja mi bese fascinacija imase bas takov tatkovski odnos so mene среќа
za  pravilen  karakter  potrebno  e  da  falat  kocki  vo  mozaikot  za  da  kaj  liceto  se  pojavi  ljubov  kon  nesto.  zatoa   denes  imame  lujdze  koj  sto  nemaat  ljubov  kon  nisto  toa  se  veli   nemaat  ljubov  kon  zivotot  pa  taka  sovrseno  odgledaniot  covek  vsusnost  e  degradiran  koj  sto  ne  nzae  sto  so  zivotot  svoj.
Кон врв
Glenn Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Тата-Мата

Регистриран: 14.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3166
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Glenn Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Ноември.2009 во 17:28
Опседната не сум била никогаш, како некои фаци што ги гледаме по телевизија и читаме по васници дека демнат познати фаци, но постојат познати личности а и луѓе од моето секојдневно опкружување кое ме фасцинирале со својата работа, со својата личност.
Понекогаш кога гледам некого како успешно го живее својот живот посакувам да се поистоветам со туѓиот успех кој ми дава многу силна мотивација и јас да се изборам за своето.
За луѓе кои се болно опседнати со одредени личности, идеологии и сл. сметам дека им зафалува по некоја даска и дека дефинитивно скривнале од патеките на реалниот живот.
Beauty fades, dumb is forever
Кон врв
pagane Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 21.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 13044
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај pagane Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Ноември.2009 во 17:28
Originally posted by којсумјас којсумјас напиша:

Опсесија со некоја личност...

ментален проблем на опседнатиот...
или надмоќ на оној со кој е опседнат...
колку опседнатоста влијае на реалното расудување на опседнатиот...
колку и дали е воопшто свесен тој за тоа...




катализатор на опсесиjата е состоjбата на несигурност во себе си...во секоjа смисла....сега ако таа е свестно провоцирана ...тоа значи ментална надмок на оноj со коj си опседнат...дали сме свестни???
обично не...опсесиjата не дозволува трезва самопроценка...всуштност има недостиг на Jас каj опсесираниот. доколку е свестен...значи иде реч за мазохистична нагласа... Но се пак да се придржуваме кон нормални примери.
Jас...имам една мана- наклон кон длабоко самоанализиране.
Тоа ми пречи да бидам опсесирана. кога се осекjам несигурна...барам позитивни вибрации...дакле...ако некоjа особа ме прави несигурна, со тенденциjа кон опсесираност...бегам каj некоj извор на положителни за мене емоции... но види...како преобладувашто екстровертивен тип...освен кон самоанализа...имам склоност да бара вистини...и надвор од самата себе...
което па може да живцира оноj===>>> коj сакал да ме опсесира...било то свестно,несвестно или потсвестно.

Кон врв
dejanpp Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Април.2008
Статус: Офлајн
Поени: 893
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај dejanpp Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Ноември.2009 во 17:41
Originally posted by pagane pagane напиша:

Originally posted by којсумјас којсумјас напиша:

Опсесија со некоја личност...

ментален проблем на опседнатиот...
или надмоќ на оној со кој е опседнат...
колку опседнатоста влијае на реалното расудување на опседнатиот...
колку и дали е воопшто свесен тој за тоа...




катализатор на опсесиjата е состоjбата на несигурност во себе си...во секоjа смисла....сега ако таа е свестно провоцирана ...тоа значи ментална надмок на оноj со коj си опседнат...дали сме свестни???
обично не...опсесиjата не дозволува трезва самопроценка...всуштност има недостиг на Jас каj опсесираниот. доколку е свестен...значи иде реч за мазохистична нагласа... Но се пак да се придржуваме кон нормални примери.
Jас...имам една мана- наклон кон длабоко самоанализиране.
Тоа ми пречи да бидам опсесирана. кога се осекjам несигурна...барам позитивни вибрации...дакле...ако некоjа особа ме прави несигурна, со тенденциjа кон опсесираност...бегам каj некоj извор на положителни за мене емоции... но види...како преобладувашто екстровертивен тип...освен кон самоанализа...имам склоност да бара вистини...и надвор од самата себе...
което па може да живцира оноj===>>> коj сакал да ме опсесира...било то свестно,несвестно или потсвестно.

IMAS  DOBRA  ANALIZA  NO  TI  NEDOSTASUVA  SAMO  EDNA  VELICINA  SO  KOJA  SE  MERI  OPSEDNATOSTA  PA  TAKA  POMESUVAS  SLUCAEVI  SO  LESNA  OPSEDNATOST  I  TESKA.PA  TAKA  MNOGU  MALCE  USPEVAS  DA  DEFINIRAS  NESTO  SO  TVOEVO  IZLAGAJNE.SE  STO  E  DO  ODREDENA  GRANICA  SE  SMETA  ZA  NORMALNO  A  ONA  STO  JA  PREMINUVA  GRANICATA  NA  OPSEDNATOSTA  SE  VIKA  LUDILO.pa  taka  ovaa  tema  se  deli  na  dve  obalsti  oblast  na  normalnoto  opsednuvajne  i  nenormalnoto.spored  toa  koj  za  koja   oblast  replicira  toa  znaci  i  deka  vo  nea  se  pronaojdza.намигнување 
Кон врв
Ane09 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Февруари.2009
Статус: Офлајн
Поени: 209
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Ane09 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Ноември.2009 во 09:44
Opsednata sum so moeto momce. Dali e toa jubov ili nesto drugo, neznam?!?
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,156 секунди.