IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Филозофија и психологиjа
  Активни теми Активни теми RSS - Опсесија
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Опсесија

 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 4>
Автор
Порака Обратен редослед
ANITA11 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 04.Јануари.2009
Статус: Офлајн
Поени: 21488
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ANITA11 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: Опсесија
    Испратена: 01.Декември.2009 во 09:10
opsesija...za mene zvuci kako ,,gusenje,,..изненадување
Кон врв
Flix Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Клабинг

Регистриран: 14.Септември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 9229
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Flix Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Ноември.2009 во 14:39
Originally posted by MyWay MyWay напиша:


Originally posted by Flix Flix напиша:

Јас мислам дека можиш да си опседнат со некој на два начини.
Прво ако ти немаш свое "јас" и сакаш да си како некој друг и опседнат си со него.
И другото е ако сакаш премногу некоја личност и пазиш премногу на неа и тоа повеќе од што треба, исто стануваш опседнат со тоа и уствари ја загушуваш другата личност.
аплаузznaes sto pocna da mi se dopagasне%20знамso muabetiteсреќаМило ми е што е така

Originally posted by Ane09 Ane09 напиша:

Opsednata sum so moeto momce. Dali e toa jubov ili nesto drugo, neznam?!?Ако продолжиш така ќе те остави   
Кон врв
MyWay Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Антиталенат на годината

Регистриран: 05.Септември.2008
Локација: Aruba
Статус: Офлајн
Поени: 23914
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај MyWay Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Ноември.2009 во 14:31
Originally posted by Flix Flix напиша:

Јас мислам дека можиш да си опседнат со некој на два начини.
Прво ако ти немаш свое "јас" и сакаш да си како некој друг и опседнат си со него.
И другото е ако сакаш премногу некоја личност и пазиш премногу на неа и тоа повеќе од што треба, исто стануваш опседнат со тоа и уствари ја загушуваш другата личност.аплаузznaes sto pocna da mi se dopagasне%20знамso muabetiteсреќа

Како изгледа совршен маж..Он не изгледа..Он се понаша ......

Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Ноември.2009 во 14:29
Originally posted by Ane09 Ane09 напиша:

Opsednata sum so moeto momce. Dali e toa jubov ili nesto drugo, neznam?!?


Zoshto ti e momche i zoshto si so nego?

Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Flix Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Клабинг

Регистриран: 14.Септември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 9229
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Flix Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Ноември.2009 во 14:26
Јас мислам дека можиш да си опседнат со некој на два начини.
Прво ако ти немаш свое "јас" и сакаш да си како некој друг и опседнат си со него.
И другото е ако сакаш премногу некоја личност и пазиш премногу на неа и тоа повеќе од што треба, исто стануваш опседнат со тоа и уствари ја загушуваш другата личност.
Кон врв
Ane09 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Февруари.2009
Статус: Офлајн
Поени: 209
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Ane09 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Ноември.2009 во 09:44
Opsednata sum so moeto momce. Dali e toa jubov ili nesto drugo, neznam?!?
Кон врв
dejanpp Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Април.2008
Статус: Офлајн
Поени: 893
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај dejanpp Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Ноември.2009 во 17:41
Originally posted by pagane pagane напиша:

Originally posted by којсумјас којсумјас напиша:

Опсесија со некоја личност...

ментален проблем на опседнатиот...
или надмоќ на оној со кој е опседнат...
колку опседнатоста влијае на реалното расудување на опседнатиот...
колку и дали е воопшто свесен тој за тоа...
катализатор на опсесиjата е состоjбата на несигурност во себе си...во секоjа смисла....сега ако таа е свестно провоцирана ...тоа значи ментална надмок на оноj со коj си опседнат...дали сме свестни???
обично не...опсесиjата не дозволува трезва самопроценка...всуштност има недостиг на Jас каj опсесираниот. доколку е свестен...значи иде реч за мазохистична нагласа... Но се пак да се придржуваме кон нормални примери.
Jас...имам една мана- наклон кон длабоко самоанализиране.
Тоа ми пречи да бидам опсесирана. кога се осекjам несигурна...барам позитивни вибрации...дакле...ако некоjа особа ме прави несигурна, со тенденциjа кон опсесираност...бегам каj некоj извор на положителни за мене емоции... но види...како преобладувашто екстровертивен тип...освен кон самоанализа...имам склоност да бара вистини...и надвор од самата себе...
което па може да живцира оноj===>>> коj сакал да ме опсесира...било то свестно,несвестно или потсвестно.

IMAS  DOBRA  ANALIZA  NO  TI  NEDOSTASUVA  SAMO  EDNA  VELICINA  SO  KOJA  SE  MERI  OPSEDNATOSTA  PA  TAKA  POMESUVAS  SLUCAEVI  SO  LESNA  OPSEDNATOST  I  TESKA.PA  TAKA  MNOGU  MALCE  USPEVAS  DA  DEFINIRAS  NESTO  SO  TVOEVO  IZLAGAJNE.SE  STO  E  DO  ODREDENA  GRANICA  SE  SMETA  ZA  NORMALNO  A  ONA  STO  JA  PREMINUVA  GRANICATA  NA  OPSEDNATOSTA  SE  VIKA  LUDILO.pa  taka  ovaa  tema  se  deli  na  dve  obalsti  oblast  na  normalnoto  opsednuvajne  i  nenormalnoto.spored  toa  koj  za  koja   oblast  replicira  toa  znaci  i  deka  vo  nea  se  pronaojdza.намигнување 
Кон врв
pagane Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 21.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 13044
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај pagane Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Ноември.2009 во 17:28
Originally posted by којсумјас којсумјас напиша:

Опсесија со некоја личност...

ментален проблем на опседнатиот...
или надмоќ на оној со кој е опседнат...
колку опседнатоста влијае на реалното расудување на опседнатиот...
колку и дали е воопшто свесен тој за тоа...
катализатор на опсесиjата е состоjбата на несигурност во себе си...во секоjа смисла....сега ако таа е свестно провоцирана ...тоа значи ментална надмок на оноj со коj си опседнат...дали сме свестни???
обично не...опсесиjата не дозволува трезва самопроценка...всуштност има недостиг на Jас каj опсесираниот. доколку е свестен...значи иде реч за мазохистична нагласа... Но се пак да се придржуваме кон нормални примери.
Jас...имам една мана- наклон кон длабоко самоанализиране.
Тоа ми пречи да бидам опсесирана. кога се осекjам несигурна...барам позитивни вибрации...дакле...ако некоjа особа ме прави несигурна, со тенденциjа кон опсесираност...бегам каj некоj извор на положителни за мене емоции... но види...како преобладувашто екстровертивен тип...освен кон самоанализа...имам склоност да бара вистини...и надвор од самата себе...
което па може да живцира оноj===>>> коj сакал да ме опсесира...било то свестно,несвестно или потсвестно.

Кон врв
Glenn Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Тата-Мата

Регистриран: 14.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3166
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Glenn Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Ноември.2009 во 17:28
Опседната не сум била никогаш, како некои фаци што ги гледаме по телевизија и читаме по васници дека демнат познати фаци, но постојат познати личности а и луѓе од моето секојдневно опкружување кое ме фасцинирале со својата работа, со својата личност.
Понекогаш кога гледам некого како успешно го живее својот живот посакувам да се поистоветам со туѓиот успех кој ми дава многу силна мотивација и јас да се изборам за своето.
За луѓе кои се болно опседнати со одредени личности, идеологии и сл. сметам дека им зафалува по некоја даска и дека дефинитивно скривнале од патеките на реалниот живот.
Beauty fades, dumb is forever
Кон врв
dejanpp Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Април.2008
Статус: Офлајн
Поени: 893
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај dejanpp Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Ноември.2009 во 17:08
Originally posted by ACELERA ACELERA напиша:

Znaci zaklucuvam deka mene mi falela father figure - tatkovska figura, ubav komentar @dejanpp, bas da se zamisli covek. Plus toa licnosta koja mi bese fascinacija imase bas takov tatkovski odnos so mene среќа
za  pravilen  karakter  potrebno  e  da  falat  kocki  vo  mozaikot  za  da  kaj  liceto  se  pojavi  ljubov  kon  nesto.  zatoa   denes  imame  lujdze  koj  sto  nemaat  ljubov  kon  nisto  toa  se  veli   nemaat  ljubov  kon  zivotot  pa  taka  sovrseno  odgledaniot  covek  vsusnost  e  degradiran  koj  sto  ne  nzae  sto  so  zivotot  svoj.
Кон врв
Isis Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

CATALYST

Регистриран: 19.Јануари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 5871
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Isis Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Ноември.2009 во 16:53
\

Изменето од ACELERA - 27.Јануари.2010 во 03:39
Кон врв
dejanpp Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Април.2008
Статус: Офлајн
Поени: 893
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај dejanpp Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Ноември.2009 во 16:48
Originally posted by ACELERA ACELERA напиша:

Sum iskusila FASCINIRANOST od nekoja licnost do taa mera sto sakav samo da go gledam i da go slusam 24/7 среќаHarizmaticna licnost nema sto. Opsednatost mi zvuci nekako manijacki...ko da te zaposednalo nesto.


opsednatosta  e  blisku  povrzana  so  nemajneto  na  kocka  vo  mozaikot  na  svesta  koj  e  graden  dodeka  ste  rastele.pa  taka  taa  licnost so koja  ste  opsednati   e  odlicno  parce  za  da  se  potpolni  toj  nedostatok  vo  mozaikot.
Кон врв
Isis Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

CATALYST

Регистриран: 19.Јануари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 5871
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Isis Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Ноември.2009 во 16:24
\

Изменето од ACELERA - 27.Јануари.2010 во 03:39
Кон врв
dejanpp Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Април.2008
Статус: Офлајн
Поени: 893
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај dejanpp Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Ноември.2009 во 16:21
covek  moze  da  e  opsednat  so  nesto  ili  nekoj  samo  poradi  svoite  zelbi  ili  stravovi.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 4>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,172 секунди.