IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Хуманост на дело
  Активни теми Активни теми RSS - Апел за помош,потребна операција
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Затворена темаАпел за помош,потребна операција

 Внеси реплика Внеси реплика
Автор
Порака
Aisha Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Декември.2007
Локација: Palestine
Статус: Офлајн
Поени: 1119
Директен линк до овој коментар Тема: Апел за помош,потребна операција
    Испратена: 13.Декември.2007 во 12:29
Neznam dali ovdeka ima studenti od medicina ili koi rabotat tamu.
Stanuva zbor za eden slucaj na pedijatrija.
Mislam deka site ste zapoznaeni deka kaj nas nema decka kardiohururgija Taka da sekoe dete koe ke se rodi so maana na srceto go isprakaat vo Bugarija na operacija a fondot pokriva 80% od trosocite. Momentalno ima edno bebe od 3 meseci, na pedijatrija, koe e rodeno so srceva maana. Inaku e od Radovis. Bidejki negovite nemaat finansii za lecenje, ednostavno se otkazale od nego. Bebeto e masko i prekrasno e (velat). Sega doktorite velat deka ke se potrudam da pobaraat pomos od socijalno za tie 20% da gi obezbedat. A ako ne gi obezbedat, ke go ostavat da umre.
Nie sega organizirame akcija za slicen takov slucaj, samo sto zaedno so roditelite treba da obezbedime 7000 evra. No mene me interesira dali nekoj od vas e spremen da otide na pedijatrija vo Drzavnata bolnica, da go vidi toj slucaj i da gi informira humanitarnite organizacii. Da se napravi bar nesto. Predpostavuvam deka nema da bidepotrebna nekoja golema suma, uste i koga fondot pokriva. Inaku bebeto e celo modro, bidejki poradi srcevata maana nema kislorod, tuku preku nekoi aparti dise. Izviniete za (ne)medicnskite termini.
Pozdrav
PROUD TO BE A MUSLIM!!!!
Кон врв
Aisha Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Декември.2007
Локација: Palestine
Статус: Офлајн
Поени: 1119
Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Декември.2007 во 12:47
Ovaa inforamcija ja dobiv od sestra mi. Ona e student, i vcera na vezbite po pedijatrija asistenkata im go pokazala bebeto im im ja objasnila situacijata.
Jas spomnav deka nie sega, kako studenti, organizirame slicna akcija. I navistina mi e zal sto nemam vreme. Ne sum zapoznaena so site humanitarni organizacii, no znam deka postojat. Za Teo Tasev bea sobrani (mislam) 100.000 evra. Za ovaa operacija, nemam sigurna borjak, no sestra mi denes ke ja prasa asistenkata.
Na vas vi go posociv kade mozete sami da se informirate za ovoj slucaj. Bidejki mene ne me ni poznavate.
Se nadevam deka ke vrodi so uspeh.
PROUD TO BE A MUSLIM!!!!
Кон врв
Aisha Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Декември.2007
Локација: Palestine
Статус: Офлајн
Поени: 1119
Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Декември.2007 во 12:46
Државата решила да реагира....
Докторите ќе го однесат бебето во Софија да видат колку чини операцијата. Ако може Фондот и Социјалното тоа да го покријат, ОК, ако не ќе се бара од други места...
Сега се чека да се оди прво во Софија (најверојатно скоро), да се процени опрацијата па потоа ќе ве известам што помнатаму.
Луѓето кои имаат искуство со детската кардиохирургија во Софија, велат дека нема никакво сожалување кај Бугарите. Ако имаш пари одмаќе те оперираат, ако ти фали уште некој мал износ, не сакаат да ги оперираат додека семејството и државата не обезбедат. Не ги интересира дали детето ќе умре или не....
жално ама вистинито...
PROUD TO BE A MUSLIM!!!!
Кон врв
Aisha Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Декември.2007
Локација: Palestine
Статус: Офлајн
Поени: 1119
Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Јануари.2008 во 16:38
Pozdrav....

Sakav samo da veizvestam.
Ako nekoj od vas gledal ovie denovi na vesti, za dvete bebinja na detskata pedijatrija, Bosko i Danijel.
E pa bebeto za koe vi zboruvav e Daniel.
Fondot gi obezbedil 20 % za operacijata od socijalno, no ako gledavte, imaat problem so zakonot. Bidejki roditelite na Daniel se otkazale od nego, nema koj da ja potpise soglasnosta.

E sega prasanje e dali Danijel ke bide zrtva na birokratijata, dodeka se ceka izmena na zakonot.

PROUD TO BE A MUSLIM!!!!
Кон врв
Aisha Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Декември.2007
Локација: Palestine
Статус: Офлајн
Поени: 1119
Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Мај.2008 во 01:08

Edvaj ja najdov temata....

milo mi sto ke ja zavrsime so ubavi inf.
Sigurno site gledavte TV pred nekoj den. Bebeto za koe vi zboruvav na pocetokot e Danijel, komu mu bese izvrsena operacija na srceto vo Bugarija, i toa na tovar na fondot i min. za socijalen trud i politika.
 
Studentite kazuvaat kako bil ubav i sreken..... BIdejki vo tekot na prestojot na klinikata bil celiot modar, poradi bolesta, a posle operacijata mu se vratil normalniot ten.
Prekrasno e koga vakvi ubavi raboti se slucuvaat.
kakov kraj ke go ceka Danijel Edipov ostanuva da vidime,no navistina uslovite kade sto ke zivee se katastrofalni, duri i najzdraviot covek ke se razboli тагатага
 
I sakam nesto da kazam na krajot. Site sme svesni deka ova nemase da se sluci da ne bese novinarkata od A1. Taa ja iznese inf. vo javnosta, i politicarite odma gladni za publicitet se frija na rabota..... Reklama, reklama............ No ke im prostime za toa, bidejki eden detski zivot e spasen!
 
Pozdrav


Изменето од Aisha - 10.Мај.2008 во 01:08
PROUD TO BE A MUSLIM!!!!
Кон врв
Aisha Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Декември.2007
Локација: Palestine
Статус: Офлајн
Поени: 1119
Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Мај.2008 во 02:21
Roditelite se za kritikivanje, no pricinata poradi koja se otkazale, e toa deka nemaa pari da go odnesat na lekuvanje..... Pa rekoa deka se otkazuvaat i i go ostavaat na drzavata, taa da se pogrizi za nego. I taka bidna.
 
Ovdeka sistemot za zal tesko funkcionira za decata so srcevi boleduvanja. Drzavata nikako ne ti pomaga so naoganjeto na tie 20 % potrebni za lekuvanje vo Sofija! Sam snajdi se, a ako ne se snajdes, togas gledaj kako deteto ti umira pred oci тага!
Realnosta e strasna i razdocaruvacka!
Da se potrudime da ja smenime!
Sekoj od nas moze i sega da mu pomogne na Danijel, i na mnogu slicni kako nego!!!!
PROUD TO BE A MUSLIM!!!!
Кон врв
nikita Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Март.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1610
Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Мај.2008 во 11:08
a aisha ima li nekoj broj za donacija ili nesto sli4no?
She sells seashells by the seashore...
Кон врв
Aisha Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Декември.2007
Локација: Palestine
Статус: Офлајн
Поени: 1119
Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Мај.2008 во 17:57
Pa jas gledav na A1 vestite, tamu go ispratija apelot za pomos! Ke se rasprasam malku, pa ke vi prenesam ako doznaam nesto!
PROUD TO BE A MUSLIM!!!!
Кон врв
Biba_G Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Непоправлив оптимист

Регистриран: 18.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 13718
Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Ноември.2008 во 00:12
Мило ми е што темата ќе ја завршиме со убави информации...Двете дечиња се успешно оперирани и од се’ срце да им посакаме да израснат во здрави, среќни и задоволни момчиња . Да им посакаме уште еднаш Среќата да им го покажува патот по кој ќе чекорат низ животот
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,109 секунди.