IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Фотографија, камери и видео > Камери и видео
  Активни теми Активни теми RSS - Sony HD1000 (HRV-Z7E и HVR-S270E)
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Sony HD1000 (HRV-Z7E и HVR-S270E)

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 23456>
Автор
Порака
Igor-T Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 19.Март.2006
Статус: Офлајн
Поени: 622
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Igor-T Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Декември.2007 во 15:34

Ace vidi go be Canon-ot:



Gree!!!
голема%20насмевка

Ne tuka Sony-Mony....
голема%20насмевка

Mi se svigja shto ima od  podesuvanja:

Manual Adjustment


Za Sony-to do dusha neznam.
Aj kje go potrazham upatstvoto
da go razgledam sho ima/nema...



Pozdrav

Igor





Изменето од Igor-T - 15.Декември.2007 во 15:36
Кон врв
Александар_А Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јануари.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1271
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Александар_А Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Декември.2007 во 15:47
Originally posted by Zoran K Zoran K напиша:

Originally posted by Александар_А Александар_А напиша:

Како што ми мириса работава и Игорче се подзапали за камерава. збунетостголема%20насмевка
Ајде, ајде, нека ја земе некој да видиме што можности нуди.трепкањеголема%20насмевка


Zarem nemate Sony predstavnik tamu za da prashate za poveke informacii i eventualno da ja testirate kamerata ?
 
Оф леле! работава е врвка по тоа прашање. Овде кај нас се што е над 700 евра оди исклучиво по нарачка. Се сретнав еднаш со дечки, презентери на Sony и кога ги прашував за професионални модели (FX1 FX7) мада овие се водат како полу про. многу бледо ме гледаа. Да се јавите во дирекција, ти реков ми рече. НС1 и НС3 ме убедуваа дека се професионални камери.изненадување
Тестирања и такви работи, мислам дека за овде кај нас е незамисливо нешто.тага
 
Единствено што е надежно и кои мислам дека би излегле во пресрет за тестови и слично се ПихПлус но тие засега повеќе се специјализирани за фото.
Кон врв
Александар_А Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јануари.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1271
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Александар_А Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Декември.2007 во 15:53
Originally posted by Igor-T Igor-T напиша:


Ace vidi go be Canon-ot:



Gree!!!
голема%20насмевка

Ne tuka Sony-Mony....
голема%20насмевка

Mi se svigja shto ima od  podesuvanja:

Manual Adjustment


Za Sony-to do dusha neznam.
Aj kje go potrazham upatstvoto
da go razgledam sho ima/nema...



Pozdrav

Igor



 
Ете, ете, лиги ми правиш.плазење
 
Е да има и НД филтер и посебни прстени за мануелна работа, кориснички копчиња....
 
Инаку јас побарав упатство за камерава но ништо не најдов.
 
А она што го има како ПДФ е ехехееееее. Разочарувачки!тага
Кон врв
Igor-T Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 19.Март.2006
Статус: Офлајн
Поени: 622
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Igor-T Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Декември.2007 во 00:39
Originally posted by Александар_А Александар_А напиша:

 
Ете, ете, лиги ми правиш.плазење



Emi?!
голема%20насмевка


Originally posted by Александар_А Александар_А напиша:

 

Е да има и НД филтер и посебни прстени за мануелна работа, кориснички копчиња....



Najverojatno mislish na Sony-to?

Canon-ot kako sho gledam ima gi site stvari.

The XH Series Watchdog

I photosi od camerite:

The XH Series Watchdog- Camera Images Part 1

The XH Series Watchdog- Camera Images Part 2

======================================

Jas ne sum videl photo od Sony camerata
od onaa strana, kade shto se kontrolite.

======================================

Da ne ispadne deka go "kradam" postot.
Ace reagiraj!
голема%20насмевка


Pozdrav

Igor


Кон врв
caki99 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Ноември.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 113
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај caki99 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Декември.2007 во 01:17
daj da se napieme po edna za da se smireme od kameriv
Кон врв
Tegla Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 16.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2213
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tegla Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Декември.2007 во 13:01
Ovde mislam deka treba da se zeme vo predvid i ekonomskiot moment vo rabotata. Treba da se ima vo predvid i vrakjanje na investicijata ili kako sto amerite go vikaat ROI. Spored mene sekoja kamera nad 2000 evra treba da bide i za rentanje. Sony HD1000 kje ja izvadis i so tekovnata rabota. Nad 2000 evra treba da razmisluvas i da ja rentas. Za toa ti treba i krug na lugje koi kje ja znaat i kje sakaat da ja rentaat. Ako go nemas, ne vlagaj vo investicija tuku koga kje ti treba nekogas malku povisok kvalitet ti kje rentas od nekogo na den-dva.
Jas barem taka razmisluvam. Zatoa seuste ne sum kupil nisto novo vekje 5-6 godini. Mojata Sony PD-150 ja izvadiv vekje vo prvata godina bidejki ja plativ so 50% popust. (2000 evra). Se ponatamu e profit, posledniva godina dve ne mi ja baraat za rentanje deka sakaat HD, ama vekje ne ja ni prodavam zatoa sto mi se naogja za moi sitni raboti, i se osekjam siguren намигнување. Zatoa sega si vikam deka ako dadam 10000 evra kolku vreme kje mi treba da ja vratam investicijata, po koja cena bi ja rental i kolku ima potreba pazarot od poskapa kamera po poskapa cena po den.
Znam lugje koi kupile poskapa tehnika i posle samo da ja izvadat, pravat raboti poshto-poto, si ja rusat cenata i nikogas nema da ja vratat investicijata.
Pred da pocnes da letas sam, treba da imas padobran, za sekoj slucaj намигнување
That is called grain. It is supposed to be there.
Кон врв
Igor-T Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 19.Март.2006
Статус: Офлајн
Поени: 622
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Igor-T Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Декември.2007 во 21:13

Abe D, kako zede camera so 50% popust?
среќа

Pozdrav

Igor


Кон врв
Tegla Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 16.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2213
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tegla Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Декември.2007 во 21:20
I jas seuste si se chudam kako ja nachekav za taa cena. Znachi vaka, koga drugar mi Ognen (reziser) trebase da snima dokumentarec koj trebase da ima mnogu denovi snimanje, i toa incidentni, namesto da renta ja kupi PD150 (okolu 5000 evra fati so 2 golemi baterii, torbica, carina, DDV itn..). Za vreme na snimanjeto znaev koj, kako i kolku ja koristel, a vo montaza samo jas ja koristev kako capture deck. Koga zavrsivme so dokumentarecot posle 6-7 meseci mi ja prodade za 2000 evra i toa na rati . Toa nie go vikame K'SMET

Prosto
That is called grain. It is supposed to be there.
Кон врв
JANE971 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Canon-џија

Регистриран: 20.Декември.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1711
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај JANE971 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Декември.2007 во 21:26
Rodi me majko so k'smet i frli me na buniste голема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевка
Born to be alive...

http://on.net.mk/galerija/jane-ljorovski
Кон врв
Tegla Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 16.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2213
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tegla Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Декември.2007 во 21:52
Mu trebaa pari na chovekot vo momentot. Trebase da odplakja rati. taka sto jas mu davav na rati kamera, a on rati u banka. Posle toa mu ja davav koga mu trebase za sitni proekti bez da mu baram renta, a on pa doagjase na montaza kaj mene.... I volkot sit i ovcite na broj..
That is called grain. It is supposed to be there.
Кон врв
Zoran K Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 3244
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zoran K Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Декември.2007 во 03:20
Toa se vika sorabotka.
Nie toa go pravime chesto pati kaj nas, no sepak najchesto se plakjame megjusebno.

Ako mi treba ekstra video ili foto kamera so operator, ke viknam nekoj od prijatelite sto se vo istiot biznis i ke mi ja svrshi rabotata. Toa go velime freelancing. Retko pravime bartering bidejki ne znaeme koj, komu, koga ke mu potreba, pa koj ke pomni koj, komu, koga mu napravil usluga. Parite od prvata isplata na klientot gi davame na freelancerot, a ostatokot se za nas i nash*te troshoci. Nekogash ostanuva poveke, nekogash pomalu... koga kako... taka e vo biznisot.
Кон врв
Александар_А Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јануари.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1271
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Александар_А Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Декември.2007 во 09:40
Игор, на Canon-от мислев, кај Sony-то не видов ништо од тоа.тага
Кон врв
Igor-T Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 19.Март.2006
Статус: Офлајн
Поени: 622
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Igor-T Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Декември.2007 во 19:25
Originally posted by JANE971 JANE971 напиша:

Rodi me majko so k'smet i frli me na buniste голема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевка


голема%20насмевка


Кон врв
Igor-T Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 19.Март.2006
Статус: Офлајн
Поени: 622
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Igor-T Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Декември.2007 во 19:41
Ace, Canon kako shto gledam ima (rechisi) se.

2 ND filtra, IRIS se bira so prsten na objektivot,
preseti koi chuvaat podesuvanja za slika (Knee, gamma, black stretch, sharpness itn...), dial za
gain (L,M,H), ima duri i peaking...

Gi pogleda li si slikite od linkovite?

============================

A jas shto ne poglednam toa cenata za Canon-ot?

.
.
.

$3.300 USD vo BHPHOTOVIDEO.

Kako shto reche D'Tegla (среќа),
ROI i slichni factori, pa da si praish/praeme esapot.
голема%20насмевка


================================

Kako shto reche Vlatko, klientite barale HD.

Se prashuvam...

Baraat radi HYPE, ili
Mislat na idninata?


Pozdrav

Igor


Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 23456>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,180 секунди.