IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Фотографија, камери и видео > Камери и видео
  Активни теми Активни теми RSS - Sony HD1000 (HRV-Z7E и HVR-S270E)
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Sony HD1000 (HRV-Z7E и HVR-S270E)

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12345 6>
Автор
Порака
Александар_А Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јануари.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1271
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Александар_А Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Декември.2007 во 15:02

Се разбира, доколку се појави некој друг интересен модел, слободно отвори тема. (ТЕ ЗАМОЛУВАМнамигнување)

Кон врв
Tegla Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 16.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2213
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tegla Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Декември.2007 во 16:33
Originally posted by Александар_А Александар_А напиша:

Јас би се кладел дека HV20 ќе извади подобра слика од оваа.голема%20насмевка



I jas sum ljubitel na GUERILLA RADIO. T.e. poddrzuvam sekoja dobra ideja da se napravi na bilo kakov nacin odkolku da se mrchi deka tehnikata ne bila vo red, a ideja nema. HV 20 na posledniot NAB go stavija vo HD shoot out so site drugi kameri na saemot. Od Panavision Genesis do Canon HV 20. Zakluchija deka HV e 100 pati poeftina, a samo 2 pati polosa vo slika, duri i negde bese ista so Panavision. Zatoa site seriozni filmadzii si kupija HV 20 koja so 35mm F mount adapter ja koristat za pre shoot i za biranje na lokacii, no ne snimaat seriozno so nea.

A1 e podobra kamera od HD1000 no e pomala i ne moze na ramo da ja stavis (jas ne gledam problem vo toa, ama ako snimav svadbi???), i cenata mislam deka i e povisoka.

Ako jas sega treba da kupam kamera toa bi bilo

Sony XDCAM EX – PMW-EX1

koja vekje ja diskutiravme porano. No jas sepak bi odel daaaleku pogore. No za toa koga kje ima nesto konkretno. Sega mudro molcam збунетост
That is called grain. It is supposed to be there.
Кон врв
Александар_А Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јануари.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1271
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Александар_А Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Декември.2007 во 17:06
Originally posted by Tegla Tegla напиша:

Originally posted by Александар_А Александар_А напиша:

Јас би се кладел дека HV20 ќе извади подобра слика од оваа.голема%20насмевка



I jas sum ljubitel na GUERILLA RADIO. T.e. poddrzuvam sekoja dobra ideja da se napravi na bilo kakov nacin odkolku da se mrchi deka tehnikata ne bila vo red, a ideja nema. HV 20 na posledniot NAB go stavija vo HD shoot out so site drugi kameri na saemot. Od Panavision Genesis do Canon HV 20. Zakluchija deka HV e 100 pati poeftina, a samo 2 pati polosa vo slika, duri i negde bese ista so Panavision. Zatoa site seriozni filmadzii si kupija HV 20 koja so 35mm F mount adapter ja koristat za pre shoot i za biranje na lokacii, no ne snimaat seriozno so nea.

A1 e podobra kamera od HD1000 no e pomala i ne moze na ramo da ja stavis (jas ne gledam problem vo toa, ama ako snimav svadbi???), i cenata mislam deka i e povisoka.

Ako jas sega treba da kupam kamera toa bi bilo

Sony XDCAM EX – PMW-EX1

koja vekje ja diskutiravme porano. No jas sepak bi odel daaaleku pogore. No za toa koga kje ima nesto konkretno. Sega mudro molcam збунетост
 
Добро бе Владче, па јас само свадби да снимам?!лутина
ХМ! Че видиш ти!голема%20насмевка
Не ми е интерес да ме бараат само затоа што имам БИИИИГГГ
камера, ако на некој толку му сече за квалитет, изработка, и т.н. и т.н. слободно и без никаков терет го препуштам, нека си најде друг да му сработи.
На некого ако толку му сече, мислиш дека би платил соодветно?!
Се сомневам! Тој ќе бара гратис снимање, затоа што другите така прават. А тој што сака квалитет, тој претпоставувам дека би знаел што и колку нуди оваа другава.намигнување Без оглед на тоа што не е за на рамо.
Кон врв
Александар_А Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јануари.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1271
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Александар_А Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Декември.2007 во 17:07
А за цената, да повисока е, и тоа сега за сега, доста повисока.размислување
Кон врв
Tegla Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 16.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2213
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tegla Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Декември.2007 во 17:22
Originally posted by Александар_А Александар_А напиша:

[
 
Добро бе Владче, па јас само свадби да снимам?!лутина



Snimanjeto svadba e seriozna i kreativna videografija. E, sega sto pazarot kaj nas e takov kakov sto e, toa e druga rabota.
Inaku najdobro e da se opredelis. Ako snimas svadbi, bidi broj eden vo toa. Nemoze se da pravis dobro. Jas znam deka sum najdobar kako montazer za dolgi formi (dokumentarci i igrani), e sega zaradi existencija rabotam i reklami i spotovi. Da imav dovolno rabota so dolgite formi nikogas ne bi fatil nesto kratko. Moze od vreme na vreme po nekoj spot na nekoj garazhen bend, chisto sportski среќа i malku trash estetika плазење.

Da se vratam na temava. Da sum na tvoe mesto ne bi ja ispustil HD1000 od vid. Gledaj korisnicki mislenja. Najdi ponekoj klip so originalen fajl i sporeduvaj.
That is called grain. It is supposed to be there.
Кон врв
Zoran K Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 3244
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zoran K Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Декември.2007 во 17:29


Sony XDCAM EX – PMW-EX1

http://www.dvuser.co.uk/content.php?CID=171


Steta sto snima samo na memoriski karti.
Кон врв
Александар_А Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јануари.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1271
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Александар_А Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Декември.2007 во 17:31
Е мислам дека за тоа е малце рано. тага (за споредби...)Па камерава вчера излезесреќа.
Инаку мислам дека и со А1 би бил најдобар Свадбар!намигнување 
2 камери, летечка камера (стедикам), употреба на 3Дс анимација, афтер ефект и долби сараунд 5.1......... Мислам дека не е за потценување.изненадување
Кон врв
Александар_А Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јануари.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1271
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Александар_А Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Декември.2007 во 17:34
Ааааа уште нешто. Колку може ова да се наплати кај нас?
Ај кажи ми тоа? Колку може реално да се наплати овде? Ииииииии која е реалната цена?плачењеплачењеплачењеплачењеплачењеплачењеплачењеплачењеплачењеплачењеплачењеплачењеплачењеплачењеплачењеплачењеплачењеплачењеплачењеплачењеплачењеплачењеплачењеплачењеплачењеплачењеплачењеплачењеплачењеплачењеплачењеплачењеплачењеплачењеплачење
Кон врв
Zoran K Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 3244
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zoran K Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Декември.2007 во 22:46
Znachi povtorno se vrakjame na Sony HD1000, neli?
Mislam spored plakjanjeto...
Кон врв
Igor-T Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 19.Март.2006
Статус: Офлајн
Поени: 622
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Igor-T Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Декември.2007 во 01:54

Go gledav promo videoto na tube.

Epten svadbarski kamerata ja teraat.
(target market).

Mi se vide LCD-to shto izleva nad EVF-ot
nekako malechko?

Mi se svigja mozhnosta za simultano video i photo.
Da vidime na testovi/samples kako izlgeda phototo.
Pri high-con i low light situacii...

4.xMP ne se malce.
Osven ako ne planira nekoj poster/bilboard print
na mladencite!

Hehe!


Pozdrav

Igor


Кон врв
Александар_А Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јануари.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1271
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Александар_А Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Декември.2007 во 14:05
Originally posted by Zoran K Zoran K напиша:

Znachi povtorno se vrakjame na Sony HD1000, neli?
Mislam spored plakjanjeto...
 
Зоки, според плаќањето и мобилен телефон е многу.голема%20насмевка Правевме еднаш муабет на оваа тема.
Кон врв
Александар_А Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јануари.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1271
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Александар_А Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Декември.2007 во 14:07
Како што ми мириса работава и Игорче се подзапали за камерава. збунетостголема%20насмевка
Ајде, ајде, нека ја земе некој да видиме што можности нуди.трепкањеголема%20насмевка
Кон врв
Zoran K Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 3244
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zoran K Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Декември.2007 во 15:14
Originally posted by Александар_А Александар_А напиша:

Како што ми мириса работава и Игорче се подзапали за камерава. збунетостголема%20насмевка
Ајде, ајде, нека ја земе некој да видиме што можности нуди.трепкањеголема%20насмевка


Zarem nemate Sony predstavnik tamu za da prashate za poveke informacii i eventualno da ja testirate kamerata ?
Кон врв
Igor-T Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 19.Март.2006
Статус: Офлајн
Поени: 622
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Igor-T Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Декември.2007 во 15:28
Aaa ne.
Onaka me interesira.
среќа


Mislam deka naredno kupuvanje na camera,
nishto so pomal senzor od 2/3"
ili nekoj pomal full manual C-corder,
so odlichna osetlivostm (high ISO) za da mozham da
mu bapnam 35mm adapter.

Ili mal corder, ama na HDD ili Solid State Memory.


голема%20насмевка

Pozdrav

Igor


Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12345 6>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,188 секунди.