IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Фотографија, камери и видео
  Активни теми Активни теми RSS - Napravi sam (lens hood, light tent...)
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Napravi sam (lens hood, light tent...)

 Внеси реплика Внеси реплика страница  12>
Автор
Порака
Tegla Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 16.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2213
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tegla Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: Napravi sam (lens hood, light tent...)
    Испратена: 27.Август.2007 во 02:10
Aj videte ova.
Ushte rangefinder coupled голема%20насмевка

Canon f0.75 kupena za 5$ i za uste 350$ prerabotena za Leica M mountThat is called grain. It is supposed to be there.
Кон врв
Tegla Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 16.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2213
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tegla Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Август.2007 во 02:11
KONZERVA
газење%20од%20смеењегазење%20од%20смеењегазење%20од%20смеење
That is called grain. It is supposed to be there.
Кон врв
Tegla Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 16.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2213
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tegla Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Декември.2007 во 02:45
Na koj mu fali senilo za lekjata moze od tuka da si go simne GAGA голема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевка
http://www.lenshoods.co.uk/

A od ovde moze da si simne bekap filmska kamera
http://www.pinhole.cz/en/pinholecameras/dirkon_01.html

Na zdravje голема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевкаИзменето од Tegla - 09.Декември.2007 во 02:47
That is called grain. It is supposed to be there.
Кон врв
Tegla Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 16.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2213
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tegla Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Декември.2007 во 02:53
Online Photo Editor
http://www.picnik.com/

That is called grain. It is supposed to be there.
Кон врв
Zoran K Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 3244
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zoran K Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Декември.2007 во 05:13
Kade beshe so ovie raboti pred nekoe vreme?

Tuuuu... Jas se isturiv davajki pari po najnovi kameri, a toa ete. imalo i za badijala.

E, nema pravda neli ?
Кон врв
ARI(c) Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Март.2007
Локација: Greece
Статус: Офлајн
Поени: 107
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ARI(c) Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Декември.2007 во 05:31
Kade e kalimero da potvrdi.
 
Ova origamive se zakon. Sigurno ima i kola covek da si napravi od hartijaголема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевка
Agencija za Razmena na Informacii (ARI)
Кон врв
Janus Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Август.2005
Статус: Офлајн
Поени: 499
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Janus Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Декември.2007 во 10:31
Gladna kokoska proso sonuva... Koga nemozes kola da si kupis od zaraboteno, ke si napravis od hartija. Pocni da rabotis na slucajot. Mada, kakov baksuz si, pak ke zeznes nesto...

Кон врв
janevskiR Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 236
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај janevskiR Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Декември.2007 во 10:55
Дечки,
мислам дека корисно би било во оваа тема “Направи сам“ да постираме совети, линкови и искуства кои на сите би ни помогнале да заштедиме пари, правјеќи алтернатива на скапата фото опрема.

На пример еве линк како сами дома да си направите light tent:
http://digital-photography-school.com/blog/how-to-make-a-inexpensive-light-tent/

Тегла, постираше и интересен линк за lenshoods, па еве ќе го ставам и него тука:
http://www.lenshoods.co.uk/

...па продолжете и вие.
http://foto.idividi.com.mk/portfolio.asp?ID=3248
Кон врв
dimo Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Август.2006
Статус: Офлајн
Поени: 91
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај dimo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Декември.2007 во 14:01
http://www.diyphotography.net/homestudio/cheap-diy-flash-mounted-softbox

Eve link za pravenje na Soft Box za blic

Изменето од Dimo - 09.Декември.2007 во 14:02
Кон врв
itan14 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Јануари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 545
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај itan14 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Декември.2007 во 14:21
Isprobano, napraveno i funkcioniraголема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевка
Кон врв
moz pos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 09.Декември.2006
Локација: Trinidad and Tobago
Статус: Офлајн
Поени: 335
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај moz pos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Декември.2007 во 14:36
za lens hood ...moja preporaka e da se iskoristi crn marker ...
se dobiva mnogu fin rezultat...
Кон врв
pekisix Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Мај.2007
Статус: Офлајн
Поени: 29
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај pekisix Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Декември.2007 во 01:25
црвенеење Imam problemi so lens hood za nikkor 18-55. Neznam so efintata ama nemozam da kapiram kako pravilno treba da se spojat dvata dela. Ako mozi neka me upati nekoj среќа
Кон врв
JANE971 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Canon-џија

Регистриран: 20.Декември.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1711
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај JANE971 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Декември.2007 во 01:40
ima zlebovi koi najverojatno se obelezani so nekakov marker, najverojatno nekoja tocka i na objektivot i na lenshudot. Treba samo da gi poklopis i zavrtis odkako ke si vlezat vo zlebovite
Born to be alive...

http://on.net.mk/galerija/jane-ljorovski
Кон врв
choonga Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 04.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 183
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај choonga Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Декември.2007 во 23:52
еве малку зезанција од шо ја имам напраено пред некое време:

мини "трипод" напраен за 3 минути... ви треба некое штиче, 4-5 штравчина и апарат...газење%20од%20смеењегазење%20од%20смеењегазење%20од%20смеењегазење%20од%20смеењегазење%20од%20смеењегазење%20од%20смеење

со ова можи да се фатат сите правци на поставување.


Изменето од choonga - 10.Декември.2007 во 23:53
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  12>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,125 секунди.