IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Филозофија и психологиjа
  Активни теми Активни теми RSS - Предрасуди
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Предрасуди

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <123
Автор
Порака
sensei Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 31.Октомври.2005
Статус: Офлајн
Поени: 2005
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај sensei Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Декември.2007 во 21:41
Originally posted by Biserna_Devojka Biserna_Devojka напиша:

и зошто секогаш ги напаѓаме послабите и по малце моќните од нас ?? изненадување

Zosto tvrdis trakvo nesto?
Bas naprotiv, poveketo lugje navivaat za poslabiot, za autsajderot.
Gods Creative Force enters humanity through a mans love for his wife and desire to raise his family in a wholesome environment. It is reciprocated by a woman receiving his seed-spirit and nurturing it
Кон врв
аџија Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 5474
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај аџија Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Декември.2007 во 21:44
Originally posted by Biserna_Devojka Biserna_Devojka напиша:

викам дека немам предрасуди... и навистина немам во оглед на религија.... боја на кожа... националност...
ама да бидеме реални... ако видите некого кој не е од вашиот СЛОЈ,... како одма поинкау го гледате ?? и како можеме да донесуваме избрзани заклучоци за луѓето што не ги знаеме ако немаме предрасуди ??? ако немавме предрасуди,... немаше да ги озборуваме и коментираме оние кои не се како нас.... и зошто секогаш ги напаѓаме послабите и по малце моќните од нас ?? изненадување


па мислам дека баш заради тоа постојат толку стриктни правила за заштита на човековите права, бидејќи во „крвта“ ни е да го угнетуваме послабиот. Инаку такви закони, прописи и правила не би ни имало потреба да постојат...
Кон врв
Glenn Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Тата-Мата

Регистриран: 14.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3166
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Glenn Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Август.2009 во 22:29

Имам предрасуди и повеќето од нив ги имам формирано на база на лично искуство или како јас сум ги доживеала конкретни ситуации или личности. Сепак оставам простор да се побијам самата доколку има можност за тоа. Не се држам слепо за нив.

Beauty fades, dumb is forever
Кон врв
zbunet Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Претседник Зеленковски

Регистриран: 24.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 15549
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zbunet Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Август.2009 во 23:19
по мене предрасуда е да веруваш и да ставаш во негативна конотација нешто за кое немаш блага веза нити си способен да процениш и затоа се потпираш на туѓо мислење. Како си неспособен за подлабока анализа, ја прифаќаш онаа информација која ти е најлесна на дофат, а обично се оние кретенско - злонамерни произведени од трачари кои појма немаат туку само гомна да се јадело, а како многу гомна му се насобрало, сака со тебе да ги подели.
Кон врв
Dogi Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 19.Април.2005
Статус: Офлајн
Поени: 3168
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Dogi Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Октомври.2009 во 09:20
Темава ја ставив овде, со намера да ја разглобиме оваа „одредница“ од психолошкиот профил на луѓево околу нас.

вчерашната трагедија ангажира многу луѓе и опрема.
оние неангажираните, како повеќето од нас, кои оваа вест ја дознаа преку медиумите, почнаа да си врзуваат приказни. секој според своите предрасуди.

 history lesson

оние кои користат www.meebo.com ќе го препознаат линков кој го посочив погоре. линков ќе ве одведе до една прикаска за стереотипите, кои понекогаш се покажуваат и точни, но само понекогаш.
стереотипи, предрасуди, нешто слично, нели!?

воведов е можеби поголем, но сметав дека е потребен за да почнеме со темава.
ги препознавате ли предрасудите на луѓето околу вас?
имате ли вие предрасуди, или се уште не сте ги откриле?
-----------------------------------------------------------------------------------------------

еве јас мојата ја открив, помислив дека ваква тема нема, можеби и сум ја подзаборавил, па почнав нова, затоа текстов така и почнува, но по средувањето на фактите, пребарување низ форумов, пред да ја отворам новата тема, се решив овде да го префрлам цел текст.


Јас сум мајстор!

Кликни овде за комуникација со мене (потоа кликнете во полето 'Edit nickname' и впишете го вашето име)
Кон врв
DDarko Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Миротворец

Регистриран: 14.Мај.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4356
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај DDarko Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Октомври.2009 во 15:37
Некој работи и некој луѓе вршители на тие работи навистина заслужуваат предрасуди.
Кон врв
zbunet Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Претседник Зеленковски

Регистриран: 24.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 15549
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zbunet Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Октомври.2009 во 13:22
Samiot zbor si ja kazuva svojata namena : Pred Rasuduvanje, sto znaci um imas, razum nemas.
Кон врв
ekszi88 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
In Love

Регистриран: 10.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 7007
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ekszi88 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Ноември.2011 во 07:52
Баш заради тие предрасуди човекот се крие себеси во најтемната дупка. Предрасудите се нешто кое нема да не движи напред затоа што со нив никогаш нема да успееме да видиме подлабоко.
Кон врв
Анастеа Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор
Лик (аватар)
ПИПИ долгиот чорап

Регистриран: 07.Април.2008
Статус: Офлајн
Поени: 35441
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Анастеа Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Април.2014 во 11:02

Предрасудите се како обоени очила.
Ти го прават светот и луѓето или розови или црни.


Кон врв
svetosparki Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 27.Октомври.2013
Статус: Офлајн
Поени: 694
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај svetosparki Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Април.2014 во 17:21
''ja neam predrasudi-mrzam sve zivo''
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <123
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,141 секунди.