IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Филозофија и психологиjа
  Активни теми Активни теми RSS - Предрасуди
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Предрасуди

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <123
Автор
Порака Обратен редослед
sensei Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 31.Октомври.2005
Статус: Офлајн
Поени: 2005
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај sensei Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Декември.2007 во 15:01
Originally posted by chuchuliga chuchuliga напиша:

Ајнштајн рекол: „Полесно е да разбиеш атом, отколку човечка предрасуда“.

Не верувам дека ќе успееме да го убедиме сенсеи  дека неговиот став „предрасудата е мудрост“ - е предрасуда среќа.
 
Можеби понекогаш предрасудите се потребни, како средство за преживување во некои екстремни околности, кадешто човекот некако самиот себе си мора да се убеди во нешто што не е вистина.
 
Но, предрасудата (angl. pre-judice, fran. pre-jujé, germ. vor-urteil --- на сите овие јазици значењето на зборот е исто: пред - расудување, односно расудување ПРЕД да се види или осознае фактичката ситуација, место, предмет, пример, факт, итн итн) е негативна, бидејки се базира на фикција (нешто замислено, претпоставено, измислено), а не на реални факти.
Врз таа база (убеденост во нешто на НЕреална основа) откога има луѓе на планетава, тие се караат, ќе се скараат и не се почитуваат меѓусебно: и луѓе, и народи, и држави, и религии, и партии, и фирми, и тн. Па така избиваат војни и најразноразни нивни несреќни последици ....
 
Така да, предрасудата е дефинитивно негативна  и апсолутно треба да се бориме против неа.

Daj primer za predrasuda... Ako mozes :)
Gods Creative Force enters humanity through a mans love for his wife and desire to raise his family in a wholesome environment. It is reciprocated by a woman receiving his seed-spirit and nurturing it
Кон врв
sensei Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 31.Октомври.2005
Статус: Офлајн
Поени: 2005
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај sensei Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Декември.2007 во 14:59
Originally posted by аџија аџија напиша:

Предрасудата вистина е дел од новиот говор, т.е. говорот на постмодернизмот како филозофски правец/идеологија на денешницата. Причината за ваквиот нов говор, е фактот што човекот конечно почна да ги руши митовите на објективноста со кои беше задоен/залажан во времето на модернизмот, кога слепо веруваше дека е МОЖНО човек да биде објективен.

со поголема промисленост и искуство, човекот конечно сфати дека НЕ МОЖЕ да биде објективен, бидејќи е субјективно битие, т.е. битие на предрасуди кои ги гради уште од денот кога прв пат вдишува. Предрасудите не се секогаш негативни, и тука се сложувам со сенсеи. НО исто така, предрасудите не се ни мудрост. Тие се само показател дека сме ограничени битија, кои ограничено го гледаат/разбираат светот.

Замислете си ги историчарите на хрватска и србија, какви различни верзии на историјата ќе имаат. Колку некој од нив да сака да биде „објективен“, реалноста е дека НЕ Е МОЖНО! Далеку пообјективен ќе биде македонецот, а уште пообјективен чилеанецот, тајванецот или јапонецот, кои немале никакви допирни точки со едната или другата страна, т.е. влегуваат во тоа „табула раса“.

Но и тука не е се така лесно. На пример, човек, еве јапонец на пример, кој гаи омраза кон кинезите, или пак самиот бил жртва на етничко насилство, исто така нема да биде ОБЈЕКТИВЕН, туку заради овие свои предрасуди повторно ќе биде субјективен, и ќе се приклони кон едната или другата страна....


Ti kako najgolem hristijanin barem treba da bides pobornik na apsolutnosta na vistinata ili objektivnosta.

Stom ne ja gledas vistinata so edinstvenata nejzina svetlina, i ne se stremis kon nea, ti ne si hristijanin.


Изменето од sensei - 07.Декември.2007 во 15:12
Gods Creative Force enters humanity through a mans love for his wife and desire to raise his family in a wholesome environment. It is reciprocated by a woman receiving his seed-spirit and nurturing it
Кон врв
аџија Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 5474
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај аџија Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Декември.2007 во 11:12
Originally posted by brigitte brigitte напиша:

Predrasudi imame site, takva ni e kulturata i vospituvanjeto, i jas imam predrasudi i sekoj den se obiduvam da im se sprotivstavam, sakam da sum "open mind" i rabotam na toa sekoj den, eden e zivotot treba da se zivee kvalitetno.


аплауз
Кон врв
zbunet Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Претседник Зеленковски

Регистриран: 24.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 15549
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zbunet Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Декември.2007 во 23:25
Mnogu cesto sum izlozen na predrasudi, a u stvari ne znaat kolku sum fin
Кон врв
orlov Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
army veteran 2001

Регистриран: 26.Јули.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 11342
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај orlov Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Декември.2007 во 17:50
предрасуди... предрасудите се појави кои се срекаваат кај одреден број луге  кои егзистираат по 20 или повеке години во 10-20 км2 (во нивните маала)и најверојатно немаат ТВ а IQ-to им е помало од 30нешто веке од праисториски човек или како што ние ке ги наречеме торкосапиенс
поз до сите такви(ке се препознаете)сигурен сумљубов
,,СЕКОГАШ ВО СЛУЖБА НА ТАТКОВИНАТА,,              
Кон врв
brigitte Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 30.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 133
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brigitte Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Декември.2007 во 15:45
Predrasudi imame site, takva ni e kulturata i vospituvanjeto, i jas imam predrasudi i sekoj den se obiduvam da im se sprotivstavam, sakam da sum "open mind" i rabotam na toa sekoj den, eden e zivotot treba da se zivee kvalitetno.
Кон врв
аџија Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 5474
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај аџија Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Декември.2007 во 01:16
Предрасудата вистина е дел од новиот говор, т.е. говорот на постмодернизмот како филозофски правец/идеологија на денешницата. Причината за ваквиот нов говор, е фактот што човекот конечно почна да ги руши митовите на објективноста со кои беше задоен/залажан во времето на модернизмот, кога слепо веруваше дека е МОЖНО човек да биде објективен.

со поголема промисленост и искуство, човекот конечно сфати дека НЕ МОЖЕ да биде објективен, бидејќи е субјективно битие, т.е. битие на предрасуди кои ги гради уште од денот кога прв пат вдишува. Предрасудите не се секогаш негативни, и тука се сложувам со сенсеи. НО исто така, предрасудите не се ни мудрост. Тие се само показател дека сме ограничени битија, кои ограничено го гледаат/разбираат светот.

Замислете си ги историчарите на хрватска и србија, какви различни верзии на историјата ќе имаат. Колку некој од нив да сака да биде „објективен“, реалноста е дека НЕ Е МОЖНО! Далеку пообјективен ќе биде македонецот, а уште пообјективен чилеанецот, тајванецот или јапонецот, кои немале никакви допирни точки со едната или другата страна, т.е. влегуваат во тоа „табула раса“.

Но и тука не е се така лесно. На пример, човек, еве јапонец на пример, кој гаи омраза кон кинезите, или пак самиот бил жртва на етничко насилство, исто така нема да биде ОБЈЕКТИВЕН, туку заради овие свои предрасуди повторно ќе биде субјективен, и ќе се приклони кон едната или другата страна....
Кон врв
chuchuliga Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Мај.2006
Статус: Офлајн
Поени: 893
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај chuchuliga Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Декември.2007 во 19:44

Ајнштајн рекол: „Полесно е да разбиеш атом, отколку човечка предрасуда“.

Не верувам дека ќе успееме да го убедиме сенсеи  дека неговиот став „предрасудата е мудрост“ - е предрасуда среќа.
 
Можеби понекогаш предрасудите се потребни, како средство за преживување во некои екстремни околности, кадешто човекот некако самиот себе си мора да се убеди во нешто што не е вистина.
 
Но, предрасудата (angl. pre-judice, fran. pre-jujé, germ. vor-urteil --- на сите овие јазици значењето на зборот е исто: пред - расудување, односно расудување ПРЕД да се види или осознае фактичката ситуација, место, предмет, пример, факт, итн итн) е негативна, бидејки се базира на фикција (нешто замислено, претпоставено, измислено), а не на реални факти.
Врз таа база (убеденост во нешто на НЕреална основа) откога има луѓе на планетава, тие се караат, ќе се скараат и не се почитуваат меѓусебно: и луѓе, и народи, и држави, и религии, и партии, и фирми, и тн. Па така избиваат војни и најразноразни нивни несреќни последици ....
 
Така да, предрасудата е дефинитивно негативна  и апсолутно треба да се бориме против неа.


Изменето од chuchuliga - 05.Декември.2007 во 19:47
Кон врв
Mishell_G Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Јуни.2007
Локација: Sweden
Статус: Офлајн
Поени: 575
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Mishell_G Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Декември.2007 во 18:36
Predrasudi=neinformiranost. Ne se slozuvam deka treba da gi pottiknuvame predrasudite tuku naprotiv da se borime protiv niv, zosto toa ke ne napravi da bideme podobri lugje. 
Кон врв
sensei Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 31.Октомври.2005
Статус: Офлајн
Поени: 2005
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај sensei Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Декември.2007 во 15:52
Овој термин кој толку често се употребува за слепо етикетирање е дел од модерниот „нов говор“.

За мене предрасуда е дестилиран заклучок базиран врз повеќе логички когнитивни способности на човекот, без кој е невозможен опстанок и ефикасно живеење. Предрасуда=мудрост. Човек без предрасуди е празен лист хартија, или идиот без ставови.
Сите негативни конотации на зборот предрасуда се во служба на егоистичко-дневно-политички цели, за оправдување на она што не може со разум да се оправда.


Gods Creative Force enters humanity through a mans love for his wife and desire to raise his family in a wholesome environment. It is reciprocated by a woman receiving his seed-spirit and nurturing it
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <123
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,234 секунди.