IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > АРХИВА > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - Народот кој ја ослободува жената
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Народот кој ја ослободува жената

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 34567 53>
Автор
Порака
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Декември.2007 во 14:31
ok, ti bese pobrza od mojata licna poraka, pa sega znaes sto te prasavсреќа
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
DAIJA Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 1668
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај DAIJA Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Декември.2007 во 14:38
Ako mislis na fragmentot pogore spomenat, pa od tamu od kade si me citirale kje vidis deka i jas sum citital nekogo.
 
Toa e kniga od d-r Mustafa Mahmud, prevod na makedonski, "Dijalog so prijatelot nevernik".
 
 
О следбеници на Книгата, дојдете да се собереме околу зборот нам и вам заеднички: никого освен Бог да не обожуваме и никого да не Му здружуваме!
Кон врв
DAIJA Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 1668
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај DAIJA Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Декември.2007 во 14:43
A ne znam kade moze da se zeme, zasto odamna se rasprodade.
Sepak proveri na www.makislam.info
О следбеници на Книгата, дојдете да се собереме околу зборот нам и вам заеднички: никого освен Бог да не обожуваме и никого да не Му здружуваме!
Кон врв
Aisha Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Декември.2007
Локација: Palestine
Статус: Офлајн
Поени: 1119
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Aisha Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Декември.2007 во 15:36
Originally posted by maria_magdalena maria_magdalena напиша:

[
Velis Удирањето не смее да биде по лице, не смее да остава модринки, не смее да прерасне во секојдневие....Е тоа е удирањето кое е нејасно.  Znaci ne smee po lice-za da ne bide ocigledno, a togas kade smee? Po g*****? Po nozete? Nikoj da ne vidi?

NEMA OPRAVDANIE ZA NASILSTVO VRZ ZENA, I VOOPSTO.

A KSA e serijatska drzava i vladee islamsko pravo, a ne tradicija. E kako sega ke se opravda faktot sto ostetenata, siluvanata-dobiva uste 200 stapa? Neli e toa malku....cudno?


Удирањето не смее да биде по лице, затоа што така наредил Пратникот Мухамед н.б.м.н., никој да не се удира по лице, затоа што лицето т.е. главата која ја суштаме ничкум на Аллах џ.ш. таа се третира како најчесниот дел од телото и никој не смее на ниту еден начин тој дел да го потцени.....
ЗНаци ударот не смее да остава модринки, не смее, во случај да остави, жената има право да се жали кај Исламски судија (кадија)и штетата да и се надоканди...

За КСА, па незнам...Ако имаш чаша вода и во неа ставиш малку масло, веќе тоа не е чиста вода....Така и шеријатот во КСА.
А за проблемот кој го спомна, имам гледано на ТВ, и стварно неможам ништо да кажам бидејќи ги немам слушнато двете страни.
Едно можам да ти кажам, дека според шеријатот, силувателот се казнува со смрт.

А за книгата па ете Даија ти одговори. Писателот е Мусатафа Махмуд и е доктор по професија....така да предпоставиме дека станува збор за стручно мислење. А толкувања на к*ранот има многу, но ние муслиманите ги знаеме најавтентичните.
Сахих Бухари оваа тема е достапна и отворена за сите, па и вие се докажавте како стручњаци за ова поле....ма муслиманот е сестран
PROUD TO BE A MUSLIM!!!!
Кон врв
DAIJA Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 1668
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај DAIJA Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Декември.2007 во 16:04
Demek KSA ne e 100% serijatska zemja.
О следбеници на Книгата, дојдете да се собереме околу зборот нам и вам заеднички: никого освен Бог да не обожуваме и никого да не Му здружуваме!
Кон врв
Kali Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Storyteller

Регистриран: 30.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4947
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Kali Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Декември.2007 во 17:43
Аиша, има една песна ’’Аиша’’, мене ми се бендисувасреќа

http://www.youtube.com/watch?v=3LFJY3tX9TE


Повеќе месеци сум работела со жени муслиманки и сретнав различни судбини, мислења во врска со оваа тема.  Од обрежувани, присилно мажени и силувани жени (од Африка пример), жени со хиџаб, оние кои го отфрлаат исламот, до мудри интелектуалки, жени среќни и задоволни со себе, со својата религија, и кои избрале да носат вел/шамија.
Толкувањата на к*ранот и Традицијата се многу, и не навлегувам во тоа што е/не е автентично иако имам прочитано повеќе научни трудови на професори ((не)муслимани) по религија, исто и од к*ранот, и со различни интерпретации.

На темава во врска со слободата на муслиманската жена, и покрај предрасудите за велот, правата, итн, сум сретнала жени кои навистина се чувствуваат убави, исполнети, среќни, како жени, мајки, некои интелектуалки и најмногу како муслиманки кои му се поклонуваат на Алах. Како девојки/жени муслиманки, мислам дека навистина ја чувствувате таа слобода, но исто мислам дека е поразлична од слободата која јас ја чувствувам како девојка и како христијанин.

И за мене Библијата е книга над книгите, како на научно така и на духовно ниво.среќа




Кон врв
DAIJA Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 1668
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај DAIJA Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Декември.2007 во 18:30
Sekako....збунетост
О следбеници на Книгата, дојдете да се собереме околу зборот нам и вам заеднички: никого освен Бог да не обожуваме и никого да не Му здружуваме!
Кон врв
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Декември.2007 во 22:08
Originally posted by DAIJA DAIJA напиша:

I ne sum zensko.
Prasaj go drugar ti teolog sto znaci mojot nick!


Mnogu poveke od tvojot nick me interesirase opravduvanjeto na kotekot vo islamot kako lek protiv sado-mazohizmot...
Vo sekoj slucaj ti se izvinuvam sto ti se obrativ kako na zena.

МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
DAIJA Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 1668
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај DAIJA Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Декември.2007 во 09:54
Uzivaj!
 
Iiiiii, aman vekje, nema kjotek!
 
Ete prasaj nekoja vernicka mazena za vernik-musliman....
 
Toa sto e dozvoleno vo specificni situacii ne e naredeno, tuku ograniceno!
 
Fin!-ko sto rece ....
О следбеници на Книгата, дојдете да се собереме околу зборот нам и вам заеднички: никого освен Бог да не обожуваме и никого да не Му здружуваме!
Кон врв
Omer El Faruk Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 31.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 997
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Omer El Faruk Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Декември.2007 во 00:46
Originally posted by DAIJA DAIJA напиша:

Uzivaj!
 

Iiiiii, aman vekje, nema kjotek!

 

Ete prasaj nekoja vernicka mazena za vernik-musliman....

 

Toa sto e dozvoleno vo specificni situacii ne e naredeno, tuku ograniceno!

 

Fin!-ko sto rece ....



Se soglasuvam so tebe Daija!-Zenata vo Islamot zazema visok piedestal,gi ima istite prava kako mazot,no,ima razlicni dolznosti vo nekoi raboti.Suma Sumarum:se somnevam deka zenata vo nekoj drug sistem ima poglem status i e pobezbedna,otkolku sto e vo Islamot.A za "udiranjeto",toa ne e osnova vo k*r,anskiot citat tuku isklucok,t.e.potreben e pogolem komentar na ovoj ajet.a jas kolku sto vidov Aischa vece dade dobro objasnuvanje.
Кон врв
DAIJA Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 1668
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај DAIJA Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Декември.2007 во 09:54
Koga zenive nemuslimanki bi mozele edno nedela dena da se zamenat so zenite vernicki mazeni za vernici muslimani, pa da vidat sto e ubav i prijaten zivot.... No bidejki ne emozno, da ne vleguvame vo filmovi, neka gi prasaat zenite, pa tie kje im kazat....
О следбеници на Книгата, дојдете да се собереме околу зборот нам и вам заеднички: никого освен Бог да не обожуваме и никого да не Му здружуваме!
Кон врв
Aisha Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Декември.2007
Локација: Palestine
Статус: Офлајн
Поени: 1119
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Aisha Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Декември.2007 во 15:34
Nema potreba da im kazuvame povtorno, jas veke pisav deka ne poznavam nitu edna muslimanka koja e fizicka maltretriana ili udirana od maz vernik.

p.s. jas ne bev blokirana ili ne mi e poznato....

Pozdrav
PROUD TO BE A MUSLIM!!!!
Кон врв
DAIJA Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 1668
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај DAIJA Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Јануари.2008 во 09:56
Si go povlekov prasanjeto...намигнувањеголема%20насмевка

Изменето од DAIJA - 03.Јануари.2008 во 09:44
О следбеници на Книгата, дојдете да се собереме околу зборот нам и вам заеднички: никого освен Бог да не обожуваме и никого да не Му здружуваме!
Кон врв
Aisha Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Декември.2007
Локација: Palestine
Статус: Офлајн
Поени: 1119
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Aisha Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Јануари.2008 во 17:12
Sto so mene?
Neznam za sto me prasuvas?
Obrazlozi DAIJA,
PROUD TO BE A MUSLIM!!!!
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 34567 53>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,312 секунди.