IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > АРХИВА > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - Народот кој ја ослободува жената
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Народот кој ја ослободува жената

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 23456 53>
Автор
Порака
Aisha Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Декември.2007
Локација: Palestine
Статус: Офлајн
Поени: 1119
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Aisha Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Декември.2007 во 11:11
heheh
Gledam deka si on line, popravi ja greskata dodeka drugite na videle.
Ne 7 zeni tuku 4.
Popravi pa ke ti pisam zosto.
Pozdrav
PROUD TO BE A MUSLIM!!!!
Кон врв
DAIJA Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 1668
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај DAIJA Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Декември.2007 во 15:21
zosto??????????????????????????????
О следбеници на Книгата, дојдете да се собереме околу зборот нам и вам заеднички: никого освен Бог да не обожуваме и никого да не Му здружуваме!
Кон врв
efendija Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2175
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај efendija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Декември.2007 во 15:27
Da,zosto? (ajde ispraznija malku korpata na LP,za da mozeme raat da si podiskutirame)
"Zadovolen sum Allah da mi bide Gospod,Muhammed pejgamber a Islamot vera"
Кон врв
DAIJA Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 1668
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај DAIJA Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Декември.2007 во 16:19
Bujrum imam efendija
О следбеници на Книгата, дојдете да се собереме околу зборот нам и вам заеднички: никого освен Бог да не обожуваме и никого да не Му здружуваме!
Кон врв
DAIJA Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 1668
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај DAIJA Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Декември.2007 во 16:38
Prasanje do Aisha:
 
Dali im e dozvoleno na zenite da pobaraat razvod od svoite mazi?
О следбеници на Книгата, дојдете да се собереме околу зборот нам и вам заеднички: никого освен Бог да не обожуваме и никого да не Му здружуваме!
Кон врв
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Декември.2007 во 02:29
http://answering-islam.org/Silas/wife-beating.htm#_Toc160373809
 
Правото на мажот да користи и физички средства и напуштање на брачната заедница се однесува само на оние жени кои ќе покажат некакви сексуални или брачни настраности. Се работи главно за две најраширени и психолошки објаснети настраности: мазохизмот и садизмот.

Во првиот случај жената сака да биде мачена физички, а во другиот таа да го мачи мажот. Ова може да се разбере како к*р’анска муџиза бидејќи многу порано од какви и да е истражувања, ја констатирал оваа појава, својства и однос кон нив допуштајќи му на мажот да жената мазохистка ја лечи со лекот кој таа го сака, а тоа се физичките удари, а жената садистка со напуштање на нејзината брачна постела:

„Оставете ги сами во постелата и удрете ги...” (Ен-Ниса, 34). Овие два збора содржат цели томово на психолошки истражувања за сексуалните настраности на жената и нејзино лечење.
 
Ова е пост на Даија од книга каде имаше одговор, т.е. оправдание за тепањето на жената наведено во к*ранот. Имено, ако жената била мазохистка, па мажот ја тепал да ја задоволи....
 
Па ова е едно од најапсурдните работи што ги прочитав на форумот.
 
По таа логика, испаѓа Мазохистот му рекол на садистот-Тепај ме, а овој нему-Е не те тепам...
 
Или можеби, оправданието за ќотекот лежи во садизмот на мажот?
Тогаш најубаво би било „Тепај ја жената секој ден-ако ти незнаеш зошто ја тепаш, таа сигурно ќе си знае„-арапска поговорка (Бисери Мудрости, Јасмина Пуљо)
 
Но што е тогаш со другите перверзии (егзибиционизам, воајеризам...)-има ли и за нив одговор во к*ранот?
 
И сега која е тука слободата на жената ако мажот има секакви права врз неа? Па земете го само последниот случај на силување во КСА каде силуваната!? си доби 200 стапа...случај кој ја разбранува јавноста. Или единствена грешка било што девојкава го пријавила силувањето па бар ќе си поминела само силувана, без да окрка 200 стапа?
Кој е тој народ што ја ослободува жената?
 
Па дали некој од вас ја прочитал „The Princess" или кај нас преведена како Султана, принцеза од владеачкото кралско семејство во КСА, па да видите што значи да се биде жена во исламски свет, и тоа уште во кралско семејство.
 
И што е тогаш по вас ослободување на жената?
 
 
 
 
 
 
 


Изменето од maria_magdalena - 28.Декември.2007 во 02:47
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
Aisha Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Декември.2007
Локација: Palestine
Статус: Офлајн
Поени: 1119
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Aisha Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Декември.2007 во 12:30
Кико се надевам дека ќе имаш трпение, бидејќи би сакала со аргументи да ти одговрам, а нив треба прво да ги преведам на мк. ОК?

ВО врска со тепањето, мислам дека сите на форумот ќе се согласат дека доволно беше.....
Но сепак би сакала да се надоврзам на постот на марија магдалена. Исламот го дозволил удирањето на жената, но само во одредени случаи и тоа не како честа појава, туку како една од етапите во елеминираање на одредена грешка. Муслиманот не ја удира ако ручекот не му се допаѓа,или ако не расположен. Неговите чувства не се одлучувачки дали тој ќе прибегне кон удирањето. Јас нависитна не би сакала да се повторувам. Излезе дека ова е нај деликатната тема за жената, па би те замолила да ги прочиташ предходните постови, каде детално е расправано за ова.....

Во врска со книгата „принцезата султана“. Свесни сме дека книгите од ваков тип бргу стануваат бестселери, и поради тоа ги има многу. Откако излезе оваа книга саудиското кралско семејство излезе во јавност и демантираше дека некој од нивното семјество избегал, тоа може и да се докаже. Па кај ќе бега во САД, најголемиот сојузник С.А.
Оваа книга иако е пишувана од муслиманка, нема никаква врска со исламот.
1. Предноста на машкото дете- нема врска со исламот. Машкото и женското дете се подеднаква радост за Вистинскиот Муслиман, двете со од Аллах.

2. Правото на развод (Еве и одг. за Даија): Разводот од аспект на шеријатското право се третира како договор помеѓу две лица, од кој секоја од страните на договорот има право да го прекине.
Така да исламот и дал право на жената да бара право на развод, кога таа ќе смета дека бракот со нејзиниот маж повеќе нема смисла.
Разводот е најомразента работа која Аллах ја дозоволи, знаејќи го тоа, сопружниците пред да добијат официјален развод тие треба да поминат низ некои етапи (др. пат за тоа).
Она што е битно и мислам дека е доволно е тоа дека МУСЛИМАНКАТА ИМА ПРАВО НА РАЗВОД.
Во времето на Пратеникот Мухаммед (НЕка е Божји мир над него), доаѓале сопружници ( а знаеме дека Мухаммед.н.б.м.н. представувал кадија)кои што барале дозвола за прекинување на бракот. Меѓу нив имало и жени кои тоа го барале, и нема никаква шеријатска пречка тоа на жената да не и се дозволи.

Книгата ја имам само прелистано, некои инф. ги знам од честите дискусии кои ги имав за оваа тема. Па ако има уште некои дилеми слободно Марија магдалена напиши ги, ќе ми биде задоволство да дискутираме за таа книга.
PROUD TO BE A MUSLIM!!!!
Кон врв
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Декември.2007 во 12:56

Аиша, поздрав до тебе . Најпрвин се согласувам дека за тепањето како и за мнооооогу други работи како од исламот  така и од христијанството било многу кажувано.


Но овој осврт го направив поттикната од постираниот фрагмент од книга на Даија, со кој тепањето се толкува на еден сосем поинаков начин-ЛЕКУВАЊЕ, и тоа на садо-мазохизам. Се оправдува како начин на кој жената се лекува...дали се лекува така жената мазохист? или се задоволува мажот садист? Или обајцата се перверзни? Или се што е напишано во к*ранот мора на било кој начин да се оправда?
За Султанаи сама кажа дека ја немаш прочитано-како ќе дискутираме? Но јас пак ќе ти кажам дека се работи навистина за семејство Ал Сауд кое е познато по својот развратен живот и двојни аршини. Не велам дека таму нема вистински муслимани, ама за конкретното семејство.....да речеме дека имам информации.
Но ај да ја оставиме Султана, како ти го објаснуваш толкувањето на пејгамберовата наредба во врска со тепањето? 
 
Duri na edno mesto (veke od tolku postovi na temava neznam kade i koj) ova go protolkuva demek ne se mislelo na tepanje no na udiranje, pa sto e razlikata? Ili udiranje e onaka, bez modrici, a tepanje-do pomodruvanje?


Изменето од maria_magdalena - 28.Декември.2007 во 12:57
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
Aisha Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Декември.2007
Локација: Palestine
Статус: Офлајн
Поени: 1119
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Aisha Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Декември.2007 во 13:10
Интересни заклучоци....

За почеток сите девијации, без разлика кај кого се наоѓаат се лекуваат на соодветниот начин кој одговара за таа болест. Како и кај мажот. Постојат посебни методи кои се применуваат и кај едните и другите. Бидејќи се работи за различна физичка ( а и психичка ) градба. За ова ќе се консултирам со една моја пријателка муслиманка која по професија е психолог и знам дека има пишувана семинарски сл. за оваа тема.
Ние нема потреба да го оправдуваме к*ранот. Таа твоја забелешка ја сметам за циничен потег,к*ранот е над наука и останува предизвик за целото човештво. Се што е во него е чиста вистина и к*ранот е испаратен за да им олесни на луѓето и неговите ајети (стихови) се во склад со човековата природа.

Книгата ја немам прочитано и дискусијата која ти ја понудив, се однесува на тоа штотигонапишав. Моите пријателки немуслиманки ме прашуваа: Зошто во Исламот ова, зошто она. Бидејќи и самите ја имаа прочитано таа книга. Мислев на објаснувањето на некои работи од неа. За таква дискусија ти пишував. А семејството Ел САуд, хмммммм, мило ми е што ти јасно за какво семејство се работи.....

Пратеникот не наредил да се тепаат жените. тој со неговиот пример ни гопокажал тоа, никогаш не удрил никого (за тоа имам јас пишувано предходно).
Удирањето на жената е дозволено но не е НАРЕДЕНО.
Удирањето не смее да биде по лице, не смее да остава модринки, не смее да прерасне во секојдневие....Е тоа е удирањето кое е нејасно.
Често го гледам шоуто на Опра, каде што многу се зборува за тоа....Дури и во една емисија се говореше за тоа, ТЕПАЊЕ И УДИРАЊЕ како различни поими и нормално дела.

Се надевам дека Марија Магдален се успеав да ти појаснам некои работи. Мило ми е што можеме да дискутираме на оваа тема, бидејќи имам прочитано некои постови од тебе, дека си била во Арапските земји, и сигурна сум дека си се изнагледала секакви работи
Искрен поздрав

Изменето од Aisha - 28.Декември.2007 во 13:13
PROUD TO BE A MUSLIM!!!!
Кон врв
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Декември.2007 во 13:29

Ni malku ne mislev da bidam cinicna vo moite zabeleski za k*ranot, no izvesna doza na skepticnost vo izlaganjeto na avtorot koj se trudi da najde opravdanie za tepanjeto kako lekuvanje-imam.

Prvo, nasilstvo vrz zenata ima-NASEKADE, i za toa dosta se zboruva. Ima i kaj nas, ima vo Evropa, Amerika...imam raboteno so zeni koi bile zrtvi na nasilstvo...i sekakvi raboti se imam iznagledano-sekade, no ova mi bese prv pat da procitam vakvo tolkuvanje na nasilstvoto, kako lek. Kako e mozno uste da se tolkuva takva rabota kako lek?Nasilstvoto  e kaznivo, zavisno od pravniot sistem na doticnata drzava.
Velis Удирањето не смее да биде по лице, не смее да остава модринки, не смее да прерасне во секојдневие....Е тоа е удирањето кое е нејасно.  Znaci ne smee po lice-za da ne bide ocigledno, a togas kade smee? Po g*****? Po nozete? Nikoj da ne vidi?
NEMA OPRAVDANIE ZA NASILSTVO VRZ ZENA, I VOOPSTO.
A KSA e serijatska drzava i vladee islamsko pravo, a ne tradicija. E kako sega ke se opravda faktot sto ostetenata, siluvanata-dobiva uste 200 stapa? Neli e toa malku....cudno?
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
Sahih Bukhari Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 05.Декември.2007
Локација: Germany
Статус: Офлајн
Поени: 389
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Sahih Bukhari Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Декември.2007 во 13:47
ajde malce i ja da se nadovrzam, iako za ovie pprashanja, Aisa e specijalist.

Magdalena, Aisha ti objasni skoro se vo globala, a ti povtorno naogash "nepravdi" vo iskazanite zborovi od Muhammed s.a.v.s

Tocno deka ima nasilstvo vrz zenata nasekade, ali ako pogledneme vo statistiki dobivame rezultat deka vo zemji kade vladee sherijat imame najmal broj na nasilstva od toj tip.

Ako ja sporedime Amerika so S. Arabija ke videme deka razlikata e crno i belo, Statistikite pokazuvaat deka vo Amerika sekoja 5 sekunda ima siluvanje, sekoja minuta grabezi, a za ubistva da ne zboruvame, koi pak ubistva se rezultat na toa shto oruzje se prodava duri i vo Apteka,

A isus vi vika, sekoe dobro drvo dava dobar plod, sekoe losho drvo dava losh plod.... pa sudeeki spored ova doagame do zaklucok, deka vo s.Arabija siluvanjata i maltretiranje na zenite vo edna godina, e ednakvo na eden den vo Amerika.

Pa kako ke go obvinime zakonot za udiranje na zenata vo islamot, koga vo Hristijanstvoto se praktikuva vo ogromni razmeri...

site evropski drzavi se soocuvaat so ovoj proble, Germanija ima 60%razvedeni brakovi, Italija neshto pomalce, Britanjija isto taka....

Pa reshenie za ova draga magdalena????

k*ranot ima reshenie za vas... samo citajte, vi posakuvam se najdobro
OUR DIGNITY IS IN ISLAM!!!
Кон врв
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Декември.2007 во 14:25

Cekaj be Bukhari, odma na noz me fakas, koj rece sega pa nesto za Muhamed, zboram za postot na Daija koj se odnesuva na tolkuvanjeto na taa sura za udiranjeto,citat od kniga,  citaj prvo sto napisav. Plus, sama ti kazav deka ima nasilstvo segde, koj zbori ovde pa za arapski svet, a osven toa, ti ne si arap pa tolku da se vozbuduvas.

E sega vaka, vo meguvreme, zboruvav so eden prijatel musliman koj isto taka e dubiozen vo vrska so tolkuvanjeto na doticniot profesor, odnosno ne se soglasuva so takvoto tolkuvanje na El Nisa 34(dal napisav tocno neznam)

Kade moze da se najde knigata od koja postirase Daija, odnosno kako se vika i koj e avtor, mozebi e napisano no od tolku temi na veroispoved ni sama neznam kaj procitav. Bi ja procitala i jas, pa i drugarov koj e islamski teolog,saka da ja pogleda, pa posle ke komentirame.
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
KikoMC Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 11.Декември.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 178
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај KikoMC Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Декември.2007 во 14:27
Со тепањето ќе се реши нешто??Зошто к*ранот дозволува ќотек на жените од страна на мажите...А можи да прашам оти не дозволува ќотек на мажите од жените??
Кон врв
DAIJA Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 1668
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај DAIJA Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Декември.2007 во 14:29

Ани Бесант

 

„Исламот е првиот кој ја прокламираше слободата, а Мухамед (Божјиот мир да е над него) знаеше, со неговиот пример и со примената на к*ранот, да го спроведе тоа во секојдневниот живот. Мухамед (Божјиот мир да е над него), помеѓу другото, рекол: ,Најомразениот човек е тој кој го продава човекот како роб‘.“[1]

 

„Што се однесува на прашањето за жената, исламското законодавство е едно од најнапредните и најправедните законодавства што постоеле некогаш. Исламското законодавство е многу понапредно од западното кога се работи за недвижности, за наследство или развод, тој е заштитник на правата на жените. Фразите ,живеење само со една жена‘ и ,полигамија‘ ги излажаа луѓето и им го оттргнаа вниманието од размислувањето за бедата и за потценетоста во кои живеат западните жени. Нивните први мажи, кои и беа одговорни за нивната заштита, ги оставија на улица откако не им беа повеќе потребни и потоа ниту им помагаа, ниту пак покажаа милост кон нив.“[2] 

 

„Судбината на една ваква жена е неспоредлива со положбата на жената која влегла во законски полигамен брак, и која иако го дели својот маж со друга жена, сепак ја ужива неговата грижа и станува мајка во тоа семејство. Кога гледам ноќе илјадници жени по нашите улици, убеден сум дека Западот треба да учи од исламот и да ги запре критиките кон него во врска со полигамијата. Во брак со повеќе жени, исламот и овозможува на жената да има маж и деца во скутот, на законодавен начин и со сите заслуги. Таа е во многу подобра положба, порадосна, попочитувана и подостоинствена отколку една жена којашто живее тежок и несигурен живот на улица. Овие жени се жртви на машките страсти. Таа ќе има нелигитимно дете и законски воопшто нема да биде заштитена.“[3]
 
О следбеници на Книгата, дојдете да се собереме околу зборот нам и вам заеднички: никого освен Бог да не обожуваме и никого да не Му здружуваме!
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 23456 53>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,160 секунди.