IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Интима > Секс
  Активни теми Активни теми RSS - Порнографија
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Порнографија

 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 4>
Автор
Порака
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: Порнографија
    Испратена: 01.Декември.2007 во 03:20
 
Порнографија
 
 
Сексуалниот нагон е исто така апетит кој може да се контролира или пак стимулира. Стимулирањето понекогаш оди и до точка на губење на самоконтрола, по што следи секс, мастурбирање, или пак икс планови како личноста да ги задоволи своите збеснати хормони.
 
Некои ја сметаат порнографијата како еден вид уметност.
Некои ја сметаат како тежок порок.
Некои не гледаат ништо лошо во неа.
Некои пак гледаат на неа како на девијантна појава, особено кај младите, која ја изопачува идејата за сексот.
Како гледате вие на неа?
 
Неколку интересни статистики околу порнографијата:
 
- Зборот "sex" е најбараниот збор на Google, а и на сите останати интернет пребарувачи. Не се залажувајте дека второтo место го држи зборот "love", туку тоа се зборовите "adult dating", "Porn", "Teen sex", "free sex" итн.
- Заработувачката на бизнисмените од порнографксата продукција во Америка изнесува 100 милијарди долари годишно и таа е поголема од заработувачката на НБА, Безболот и Хокејот заедно.
Колку за споредба, Microsoft заработува 45-50 милијарди долари годишно.
- Холивуд снима 20 пати повеќе порно филмови од сите други жанрови заедно.
- Во Америка, 12 милиони луѓе се вклучени во овој "бизнис". Тоа се околу 6 Македонии!
 
Алармантни бројќи зарем не? Би рекол доволни за да го привечат нашето внимание за сериозно да размислиме околу оваа медиумска поплава на 21век, порнографијата.
 
Еве неколку прашања од мене, кои се надевам дека ќе поттикнат дискусија на оваа тема.
 
- Кој е вашиот став околу порнографијата?
- Дали и колку вие користите порнографски материјал?
- Што мислите за поврзаноста на интернетот, како медиум, и порнографијата?
- Дали ја сметате порнографијата за порок и доколку ја сметате, кој е вашиот предлог за ослободување од овој порок?
- Какво влијание има порнографијата врз вашиот сексуален живот?
 
Доцна е, ми се спие и затоа тука ќе престанам. Повелете со вашите коментари, одговори, реплики, деманти, нови прашања и сл.
Пријатна дискусија! :3:


Изменето од EvAngelos - 01.Декември.2007 во 03:31
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
brigitte Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 30.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 133
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brigitte Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Декември.2007 во 09:47
Jas sum gledala i sakam da gledam porno filmovi, ponekogas...ne e devijantna pojava se dodeka e vo granicite na normalata...ama koga ke vidam porno materijali so devojcinja na koi uste ni cicinjata ne im porasnale so mazi koi mozat da im bidat tatkovci e toa me zgrozuva i mi e odvratno i e devijantno....i za sekakva osuda. Za zal vo toj biznis lezat mnogu pari, a tie go vrtat svetot i tuka nikoj nisto ne moze. A i lugeto od porno biznisot ne bi gi proizveduvale tie materijali dokolku nema koj da gi kupuva. Znaci treba narodot da gi bojkotira....a ne mozes da mu zabranis nekomu da kupi nesto...Vrz mojot sexualen zivot pornografijata deluva pozitivno, ama ako e vo granicite na normalata toa sto go gledam. Ako e nenormalno ke vlijae determiniracki.
Кон врв
paris25 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 16.Мај.2006
Статус: Офлајн
Поени: 969
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај paris25 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Декември.2007 во 20:13
mojot stav okolu pornografijata e neka si snimat lugeto samo da se polnoletni posle 18g
jas gledam cesto porno filmovi i mislam deka ne mi smetat vo seksualniot zivot tuku naprotiv moze i da ti go zbogatat ,ke naucis nesto od niv toa e drugo so da kazam neznam aj ka ke mi tekne pak ke pisamголема%20насмевка
Кон врв
Lady Blue Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8431
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Lady Blue Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Декември.2007 во 23:53

Mnogu mazi zdravo za gotovo gi sfacaat porno filmovite i mislat deka e se kako sto e tamu neli..........i cesto pod vlijanie na tie filmovi zaboravaat deka VODAT LJUBOV a ne snimaat porno film. Jas sum protiv porno filmovi.......ako sakas zadovolstvo najdi si go sam ne se zadovoluvaj gledajki drugi

Кон врв
Цаци Галапчарот Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 24.Јуни.2007
Локација: Byelorussian SSR
Статус: Офлајн
Поени: 955
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Цаци Галапчарот Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Декември.2007 во 23:55
Ami ako je covek voajer ..
Кон врв
Freya Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Март.2006
Статус: Офлајн
Поени: 491
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Freya Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Декември.2007 во 00:32
Originally posted by Lady Blue Lady Blue напиша:

Mnogu mazi zdravo za gotovo gi sfacaat porno filmovite i mislat deka e se kako sto e tamu neli..........i cesto pod vlijanie na tie filmovi zaboravaat deka VODAT LJUBOV a ne snimaat porno film. Jas sum protiv porno filmovi.......ako sakas zadovolstvo najdi si go sam ne se zadovoluvaj gledajki drugi
Apsolutno se soglasuvam.
Во мене се борат две личности,идиот и гение, се плашам да не попушти попаметниот.
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Декември.2007 во 02:06
И јас се согласувам со Lady Blue.
Најчесто мажите (иако и жените не се исклучени) кои почесто гледаат порно, свесно или не, го штимаат својот сексуален вкус согласно она што го гледале на порно филмовите и потоа, како што вели Lady, мислат дека се е како таму, притоа барајќи од својот партнер да ја глуми улогата на "другиот во играта", заборавајќи дека и самите не се спремни да ја одиграат правилно играта на оној кого го имитираат.
 
Овие очекувања најчесто доведуваат до фрустрации во сексот, бидејќи партнерите не водат љубов, ги поттиснуваат емотивните страсти и не се бараат себеси во играта, туку се обидуваат да го реализираат она што го фантазирале додека го гледале порно филмот.
Не е тајна дека во современите порно реализации високо се понижува жената. Врз неа се прават најголеми гнасотии, а порно режисерите успешно се обидуваат да го наметнат тоа како "кул" и како "екстра возбудливо". А покрај се таа е принудена да глуми уживање, со што се дава една лажна и збунувачка слика врз неискусната женска популација.
 
Според статистиките на друштвото за заштита на жените, секоја 5та жена е понижувана од својот маж. Замислете, доколку на работа имате 20 колешки, 4 од нив си легнале синоќа длабоко понижени заради тоа што нивниот маж се уфилмал дека спалната му е порно продукција и се изживљавал т.е. лечел комплексите врз својата сопруга.
 
Не се согласувам со вас другите кои рековте дека порнографијата може да има и позитивно влијание. Сметам дека таа има многу штетно влијание, и кај помладата и кај постарата генерација. Сметам дека тешко може да се научи нешто поучно за сексот од таму, сметам дека ја убива креативноста во сексот поставуваќи еден класичен шаблон (со невкусни елементи особено за жената) итн.
 
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
Lady Blue Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8431
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Lady Blue Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Декември.2007 во 02:12
Ahhhhhhhhhh......zosto ne se drugite mazi kako tebe EvAngelosголемо%20гушкањеголемо%20гушкањеголемо%20гушкање
Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34533
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Декември.2007 во 02:14
mozebi i toj ne e ,............голема%20насмевка
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
zenmaster Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Interceptor

Регистриран: 05.Јануари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4262
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zenmaster Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Декември.2007 во 02:22

Vistinskite mazi na ovakva provakcija ke kazat nesto .

[IMG]http://img148.imageshack.us/img148/4285/xxxpn7.gif">
Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34533
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Декември.2007 во 02:24
Originally posted by zenmaster zenmaster напиша:

Vistinskite mazi na ovakva provakcija ke kazat nesto .

tochno?,...vistinskite!!голема%20насмевка
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
Eleni Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 19.Јануари.2006
Локација: United Kingdom
Статус: Офлајн
Поени: 1872
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Eleni Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Декември.2007 во 02:26
Vistinskite mazi ne pagaat na provokacija...a vie nazad na tema
Destiny is not a matter of chance,it is a matter of choice.It is not a thing to be waited for,it is a thing to be achieved
Кон врв
zenmaster Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Interceptor

Регистриран: 05.Јануари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4262
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zenmaster Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Декември.2007 во 02:29
Vistinskite mazi gledaat porno i ne se sramat da priznaat za toa . Ako probale malku po grub seks so partnerot ne znaci deka go videle toa na TV . Problemot nastanuva so zanrot na filmot (da ne nabrojuvam) . Seksualnata izopacenost e izmslena mnogu pred da bide prikazana slikata na platno .
[IMG]http://img148.imageshack.us/img148/4285/xxxpn7.gif">
Кон врв
zenmaster Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Interceptor

Регистриран: 05.Јануари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4262
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zenmaster Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Декември.2007 во 02:31
Kolku da pojasnam . Ne sakam da gledam film kaj so trojca se butkaat kaj edna i osven YES...YES.... drugo nema .
[IMG]http://img148.imageshack.us/img148/4285/xxxpn7.gif">
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 4>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,172 секунди.