IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Технологија > Хардвер и софтвер
  Активни теми Активни теми RSS - Mozilla FireFox
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Mozilla FireFox

 Внеси реплика Внеси реплика
Автор
Порака
Mindy Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Искрена, поискрена здравје

Регистриран: 14.Ноември.2005
Локација: United Arab Emirates
Статус: Офлајн
Поени: 14596
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Mindy Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: Mozilla FireFox
    Испратена: 30.Ноември.2007 во 19:22
Еве неколку од наjупотребуваните кратенки од тастатурата во Mozilla FireFox.


CTRL + A

Селектирање на целиот текст од веб саjтот

CTRL + B

Отварање на обележувачите (Bookmarks) во странична лента

CTRL + C

Копирање

CTRL + D

Мометално отворената страна jа става во обележувачите

CTRL + F

Барање на текст

CTRL + G

Барање на тескт

CTRL + H

Отварање на webpage History во странична лента

CTRL + I

Отварање на обележувачите (Bookmarks) во странична лента

CTRL + J

Отварање на Download прозорецот

CTRL + K

Стационирање на к*рсорот во пребарувачот

CTRL + L

Стационирање на к*рсорот во адресната линиjа

CTRL + M

Отварање на е-маил програма (ако има)

CTRL + N

Отварање на нов FireFox прозорец

CTRL + O

Отварање на фаjл

CTRL + P

Принтање на моментално отврената страна

CTRL + R

Превчитување на веб страната

CTRL + S

Зачувување на моменталната веб страна на твојот компјутер

CTRL + T

Отварање на нов FireFox таб

CTRL + U

Види го кодот на мометалната страна

CTRL + V

Вметнување (Paste)

CTRL + W

Затварање на моменталниот Firefox Tab ако има отврено повеќе

CTRL + X

Исечи (Cut) го селектираниот текст

CTRL + Z

Враќање (Undo) на претходната команда

CTRL + F4

Затварање на моменталниот Firefox Tab ако има отврено повеќе

CTRL + Shift + W

Затварање на Firefox прозорецот

CTRL + Shift + Т

Отварање на последниот затворен таб

Alt + F4

Затварање на Firefox прозорецот

CTRL + Enter

Дополнување на адресата со .com

Shift + Enter

Дополнување на адресата со .net

CTRL + Shift + Enter

Дополнување на адресата со .org

CTRL + Tab

Преминување на наредниот таб

CTRL + PageDown

Преминување на наредниот таб

Alt + <-

Враќање назад

Backspace

Враќање назад

Alt + ->

Одење напред

Alt + D

Директно одење во адресната линија

Shift + Backspace

Одење напред

Кон врв
Mindy Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Искрена, поискрена здравје

Регистриран: 14.Ноември.2005
Локација: United Arab Emirates
Статус: Офлајн
Поени: 14596
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Mindy Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Ноември.2007 во 19:23

F1

Помoш за FireFox

F3

Пребарување на текст

F5

Превчитување на мометалната страна

F6

Го преместува к*рсорот во адресната линија

F7

Исклучување и вклучување на опцијата да можетe да селектирате текст со тастатурата

F11

Премин во приказ на целиот екран

Кон врв
Mousquetair Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Октомври.2007
Локација: Belgium
Статус: Офлајн
Поени: 21
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Mousquetair Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Ноември.2007 во 19:41
CTRL + "+" зголемување на фонтот
CTRL + "-" намалување на фонтот
аплауз
un pour tous et tous pour un
Кон врв
superboy Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Добар човек

Регистриран: 08.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 103
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај superboy Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Август.2008 во 12:34
Користите ли Firefox надградби.Дие што бараат chat можат да добијат со додатоци-нешто слично на надградби.Со кликање на неколку линкови на својата Mozila Firefox можат да и додадат chat програм.Потоа програмамот едноставно се вклучува во табот Алатки (Тools) a потоа ChatZila (така се вика програмчето).

Изменето од superboy - 11.Август.2008 во 12:35
Работата го краси човекот а мрзата го гнаси.

Кон врв
killerlOOp Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 18.Јули.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај killerlOOp Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Август.2008 во 15:41
користам и тоа доста голем број (барем според мене)!
!-ClickWeather
CS-Lite
Download Statusbar
Download helper
Firebug
FireFTP
IE Tab
Sage
Scrap Book
Speed Dial
TabMixPlus
Undo Closed Tab Button
User Agent Switcher
Web Developer
Кон врв
Santijago Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
PubLiCenEmY LatInoLoVerBoY YNWA-LF

Регистриран: 17.Јануари.2008
Локација: Tuka be ...
Статус: Офлајн
Поени: 21002
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Santijago Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Февруари.2012 во 16:56

Firefox 10 на македонски јазик

Повеќето интернет прелистувачи сега имаат многу брзи циклуси на надоградување, и рредот стигна на Firefox да излезе со својата десетта итерација. Повеќето промени од деветтата верзија на Firefox на десеттата се незабележителни и се работи за оптимизации, поправки на багови, компатибилности. Од Mozilla тврдат дека повеќето додатоци сега се компатибилни со најновата верзија на Firefox.

Во оваа десетта верзија на Firefox исто така постои API за потполен екран, така да создавачите на игри, и софтвер базиран на облакот и слични апликации сигурно ќе најдат корист за оваа функција.

Корисниците на Mac веќе нема да се соочат со повремени падови на Firefox поради багот поврзан со најновaта верзија на Java. Исто така испеглан е багот што се јавува кога се отвараат одбележувачите што некои корисници го искусуваат.

Firefox 10 за Windows/Linux/OSX на Македонски можете да го симнете од овде. Побарајте подоле во листата од можни јазици.

I'm out bcz of pathetic around here
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,438 секунди.