IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Медиуми
  Активни теми Активни теми RSS - Народни кујни
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Народни кујни

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 2345>
Автор
Порака
lpartik Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 402
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај lpartik Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Март.2008 во 01:24
MARIA MAGDALENA, СИ БИЛА ЛИ НЕКОГАШ НА ЦРКВА ВО НЕДЕЛА? ВЕРОЈАТНО НЕ СИ. АКО ЕДНАШ ОТИДЕШ,ФАЦИТЕ ШТО ЌЕ ГИ ВИДЕШ КАКО ГРАБААТ ОД РАЗДАВНИНИТЕ ЗА ПОКОЈНИКОТ,ЌЕ ГИ ВИДЕШ И СЛЕДНАТА НЕДЕЛА, И ВО НАРОДНИТЕ КУЈНИ...МЕЃУ НИВ ИМА И МЛАДИ...ЗАРЕМ ТИЕ ТАКА НЕ ИЗБРАЛЕ? ЗАРЕМ ТАКА НЕ ИМ Е ПОЛЕСНО.МЛАД, ЗДРАВ А ДА БИДЕ ГЛАДЕН...КОЛКУ ЗА ЛЕБ СЕКОЈ МОЖЕ ДА ИЗВАДИ...ЕДИНСТВЕНО ГИ ЖАЛАМ И ОПРАВДУВАМ САКАТИТЕ, БОЛНИТЕ...А ШТО ТОЛКУ ТИ СМЕТА „ЧАТЕЊЕТО НА ПОПОТ“?
Кон врв
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Март.2008 во 01:34
очигледно не се разбираме.

Ајде вака, по ред, ова е мојот став.
1. Да, сум била в црква в недела...и тоа не само каде се раздава за душа, но и каде се дели помош. На пример (да не ги именуваме етничките припадности) најчесто ќе ги видиш во цркви кои делат хуманитарни пакети. Прво во една па во друга црква...секаде.
2. За народните кујни-јас, ако ме читаше повеќепати нагласив стари, немоѓни, пензионери, чесни луже кои животот ги довел на дното. Како што впрочем може секому од нас да се случи, тркало е животот. Има и млади па болни, неспособни, на кои исто така им треба помош. Така?
3. Чатењето на попот воопшто не би ми сметало-доколку не се работи за реклама на доброчинството со приказ на ТВ. Тоа ми смета. Камерите. Фалбата...Кога правиш добрина-левата рака не смее да знае што прави десната (бидејќи веќе спомена црква затоа споменувам цитат од Библија). Таа максима не треба да важи само за поединци, нели?

Значи, сметам дека е доволно да се објави постоење таква работа, да си функционира како треба, попот нека си благослови пред тоа, нека се помолат пред оброк, ок е тоа...Па кому му треба-ќе си ја најде кујната.



МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
lpartik Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 402
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај lpartik Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Март.2008 во 01:44
А ОНИЕ ШТО СПИЈАТ ПОД ШАТОРИ ПРЕД СОБРАНИЕ, ГИ ОПРАВДУВАШ ?
ЗАРЕМ НЕМААТ ФАМИЛИИ? ЗАРЕМ НИШТО ВО ЖИВОТОТ НЕ НАУЧИЛЕ ДА РАБОТАТ? ЗАРЕМ НЕ Е ТОА НИВЕН ИЗБОР...НЕ ТИ МИРИСА ОВА НА ПОЧЕТОК НА КЛОШАРЕЊЕ? ПОЗНАВАМ ЛУЃЕ ШТО ПРОМЕНИЈА ПО ТРИ И ПОВЕЌЕ ЗАНИМАЊА,АМА ГЛАДНИ НЕ ОСТАНАА...АКО СЕДЕА ДОМА И ЧЕКАА НЕКОЈ ДА ГИ ВИКНЕ НА РАБОТА, МОЖЕБИ ЌЕ ДОЧЕКАА.И НЕМОЈ МНОГУ ДА ГИ РАЗГРАНИЧУВАШ ЗАПАДНИТЕ КЛОШАРИ ОД НАШИВЕ.МЕЃУ НИВ ПОСТОИ ЗНАК НА РАВЕНСТВО...СИСТЕМОТ Е ИСТ.
А ЗА ВЛАДАТА НЕ МИ ОДГОВОРИ.
Кон врв
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Март.2008 во 01:46
Кој пак зборува за нив, не разбирам сега.збунетост
Што за владата? Која влада? Воопшто не мислев на ниедна влада, ако мислев да мешам баби и жаби, темава ќе ја поставев во политика.
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
lpartik Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 402
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај lpartik Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Март.2008 во 01:57
НА ЕДНО МЕСТО ТИ ОБЈАСНИВ ШТО ЗНАЧИ ОВАА ВЛАДА. И НЕМОЈ МНОГУ ДА СЕ НЕРВИРАШ
Кон врв
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Март.2008 во 02:01
A? Каде виде нервоза во моето објаснување?збунетост
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Март.2008 во 02:02
ОК, Мислам дека не се разбирамемафтање Младичу, се најдобросреќа
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
lpartik Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 402
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај lpartik Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Март.2008 во 13:39
КОГА ОТВАРАШ ТЕМА,САКАШ ДА НАМЕТНЕШ МИСЛЕЊЕ ИЛИ ДИСКУСИЈА...ЗА ДИСКУСИЈА СЕ ПОТРЕБНИ НАЈМАЛКУ ДВА СПРОТИВСТАВЕНИ СТАВА...ИНАКУ МУАБЕТОТ ЗАВРШУВА СО СОГЛАСУВАЊЕ. А АКО НЕ СИ МИСЛЕЛА НА ОВАА ВЛАДА, КАКО ШТО ВЕЛИШ, ИЛИ НА БИЛО КОЈА ДРУГА ВЛАДА ЦЕЛА КОНЦЕПЦИЈА ТИ СЕ МЕНУВА...ТОГАШ ОВИЕ НЕСРЕЌНИЦИ НЕ СЕ ПРОИЗВОД НА НЕКОЈА ВЛАДА... А АКО НАВИСТИНА НЕ СИ МИСЛЕЛА, ЗОШТО СИ НАПИШАЛА? ПОЗДРАВ!
П.С. БЛАГОДАРАМ ШТО МЕ НАРЕЧЕ МЛАДИЧ,ОДАМНА НЕ СУМ ГО ЧУЛ ТОЈ ЗБОР...А И НЕ Е ПРАВИЛЕН, ТРЕБА - МОМЧЕ.
Кон врв
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Март.2008 во 13:56
Вие продолжете си младичу (превземено од Јанко), но јас несакав темата да добие политички димензии. Едноставно поентата ми беше: ЗА-или ПРОТИВ рекламирање на истите на недостоинствен начин.

Е сега, ако има заинтересирани на полето “народните кујни и владата“, зошто да не се развие дискусијата во таа насока? Но знаеш, јас не сум партиски обоена и затоа се оградив од тоа, но секогаш има простор, нели?  Продолжете си, а којзнае, може и ќе кажам нешто, ама  искрено,  тоа поле не ми е најсилно.

А за обраќањето, па на сите ни годи кога ќе не направат помладисреќа

Поздрав и до тебе
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
harp13 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 98
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај harp13 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Март.2008 во 13:56
ocigledno i dvajcata ste narzlicni branovi dolzini taka da bez potreba debatirate i ti M.magdalena a i ti "mladicu"sta bi rekli nasi dobri severni susedi.\\\\\\GOVORETE MAKEDONSKI\\\\\\\\\
Кон врв
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Март.2008 во 14:05
Абе затоа луѓе реков, не мора со мене да се дискутира во политичка насока, но секако некој друг ќе биде на иста бранова дожина со мене или со патрик. А има и место за заеднички јазик, т.е. компромис во ставовите. Ако се има добра волја-може да се најдат и заеднички работи. Јел тако? (кога веќе го спомнуваме северниот сосед)среќа

А? Патрик? Може ли така?
Ај да те чуеме за владата и кујните па ад видиме...големо%20гушкање
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
lpartik Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 402
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај lpartik Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Март.2008 во 20:06
Кога веќе ќе се исчисти текстот од политика, т. е. причините поради кои овие кутри луѓе се нашле на дното,јас и ти ,почитувана Marija Magdalena,во многу нешта ако не и во се ќе се сложиме.Се сеќавам на отварањето на првата јавна кујна и на чувството на гадење што кај мене се јави...Бев згрозен од истите причини што си ги навела...да не се повторуваме.Се сложувам дека вистинскиот доброчинител не треба да се фали со добрината што ја прави,но такви се политичарите, сакаат камери...
А дали има потреба од јавни кујни, мислам дека и двајцата се согласуваме -додека има гладни, ќе има потреба од нив.Дали ќе ги отвара оваа или некоја друга влада- сеедно.

П.С. ПОЗДРАВ... И НЕ СУМ ПАТРИК...
П.С. ВО ПРАВО СИ, ЦЕЛАТА ЦЕРЕМОНИЈА, ОКОЛУ ОСВЕТУВАЊЕТО,МОЖЕЛА ДА СЕ ЗАВРШИ ПОРАНО, БЕЗ ПРИСУСТВО НА КАМЕРИТЕ...А УРЕДНИКОТ МОЖЕЛ ДА НАПРАВИ ПОДОБАР ИЗБОР - ШТО ЌЕ ОДИ ВО ЕТЕРОТ.

Изменето од lpartik - 12.Март.2008 во 20:13
Кон врв
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Март.2008 во 20:17
Знаеш, има една изрека “На секој човек најслатко му е неговото име“-јас пак побрзо читам отколку што размислувам. ИЗВИНИ.среќа
Епа ај сега, штом си лпартик, кажи нешто, мислам, има ли прво твојот ник врска со некоја партија, ако е в ред прашањето, и ако да, кажи ги твоите размислувања на релација влада-политика-јавни кујни. Не е лошо и тоа да се расчисти, како што велиш, да се прочисти текстот од политика, да видиме, кого го обвинуваш евентуално за ова...

Поздрав и до тебесреќа

МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
milenium Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 11.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 12
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај milenium Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Март.2008 во 20:21
Го гледав Мендух Тачи на ТВ, најавува излез на ДПА од Владата.Па се прашувам: ако падне оваа Влада кој ќе го доврши проектот ,,Народни кујни,,? Дојдоа до 28 отворени во цела Македонија. Зар сега да се прекине најголемиот проект на Груевски? Ако ДПА ја напушти Владата тогаш на Денот на Дрвото Груевски испадна Дрво на Денот. Ебати животот...
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 2345>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,453 секунди.