IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Филозофија и психологиjа
  Активни теми Активни теми RSS - Какви чувства во вас буди поимот СМРТ?
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Какви чувства во вас буди поимот СМРТ?

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234 17>
Автор
Порака
Delicia Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
*dream catcher*

Регистриран: 20.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 10984
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Delicia Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Ноември.2007 во 23:14
 normalno e deka sege sme preplaseni od smrta ,zatoa sto ne sme ,sega ,vo momentov spremni da se soocime so nea!!no ,koga sme svesni deka e kraj i koga znaeme deka ni ostanuva uste "malku vreme" togas preovladuva custvoto na mir ,bidejki ,po moe barem,znaeme kade odime
Кон врв
becenevem Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Септември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2108
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај becenevem Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Ноември.2007 во 10:43
Za nekogo e strasno , za nekogo e prekrasno
Кон врв
connected Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Јули.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2787
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај connected Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Ноември.2007 во 11:39
Originally posted by аџија аџија напиша:

ако сте го гледале филмот Сенки (ако не, престани да читаш ТУКА!), каква језива сцена беше кога сакаат да го земат и него во гробот, и поготово кадарот од внатре од гроб, кога се препелка со земјата... Да си размислуваш како те ставаат во тоа е стварно језиво...

Е сеа, нормално дека по убедување не сум коркач од смртта, бидејќи нас чипот на смртноста ни е исклучен. голема%20насмевка


ај ве молам не прераскажувајте го филмот, јас уште не сум го гледалаголема%20насмевка


Изменето од connected - 26.Ноември.2007 во 11:39
Кон врв
аџија Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 5474
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај аџија Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Ноември.2007 во 13:17
па затоа реков да не читаш смеење
Кон врв
ultra Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Март.2006
Статус: Офлајн
Поени: 2616
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ultra Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Ноември.2007 во 14:18
Originally posted by cvinger cvinger напиша:

cuvstvuvam,
smrta se nablizuva,
poleka me obzema,
vrelata krv istekuva po moeto ladno telo,
 zivotot me napusta - smrta me posakuva...




Ова ми личи на последни мисли на човек со нож зариен или штотуку упуцан... а не се знае дали ќе преживее... газење%20од%20смеење
Кон врв
Kristin969 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 01.Октомври.2007
Локација: Scotland
Статус: Офлајн
Поени: 340
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Kristin969 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Ноември.2007 во 16:15
toj sto se plasi od smrtta umira sekoj den. sepak moe mislenje e deka sega koga sme zivi treba da mislime za zivotot i sto treba da napravime vo ovoj zivot sto ni e daden i vremeto sto go imame. a smrtta ke si dojde, nezavisno dali ke mislime na nea ili ne......zatoa da mislime na zivotot!!
 
Imajte ubav den!среќа
Ljubov i Svetlina!
Кон врв
becenevem Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Септември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2108
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај becenevem Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Ноември.2007 во 18:26
Imajte ubav zivot,
za da imate ubava ....
Кон врв
kejt-d-grejt Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 05.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 6228
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај kejt-d-grejt Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Ноември.2007 во 18:37
EGOISTICKI E PO MALKU DA SE PLASIS OD SMRTTA
DEMEK, LELE, LELE, SO KE BIDE AKO MENE ME NEMA
PA STO, SO BILO PRED DA SE RODIME, SE VRTELA ZEMJATA KAKO SO KE SE VRTI I KOGA KE NE NEMA...(majkata...i mene ne mi se pisuvase "koga ke umreme", tuku "koga ke ne nema")
 
sepak...LA VITA E BELLA,
AJ DA SI UZIVAME DURI SME TUKA, A NA SMRTTA DA NE MISLIME, I ONAKA NISTO NEMA DA SMISLIME
се' што е убаво во животот е поезија. сето друго е проза
Кон врв
loptica Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 173
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај loptica Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Ноември.2007 во 19:35
Originally posted by cvinger cvinger напиша:

cuvstvuvam,
smrta se nablizuva,
poleka me obzema,
vrelata krv istekuva po moeto ladno telo,
 zivotot me napusta - smrta me posakuva...

ova se samo nekoj moj napisani recenici vo vrska so smrta
a ponataka kje mozete da gi prochitate drugite
no za se ima vremeeee...........
изненадување
изненадување


Cvinger...gledam se prepisuva od drugi forumi...ne e ubavo da predstavuvas tugi zborovi kako svojiнамигнување
No good feel....
NE MI ZAMERAJTE NA GRAMATICKI GRESKI....USTE UCAM TA-TO-OT...KE SE SNAJDAM VALJDA BEZ PADEZI...
Кон врв
cvinger Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Ноември.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 7
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај cvinger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Ноември.2007 во 13:50
cuvstvuvam,
smrta se nablizuva,
poleka me obzema,
vrelata krv istekuva po moeto ladno telo,
 zivotot me napusta - smrta me posakuva...



ova se moj zborovi
samo na drugi forumi mi se staeni i potpisani pod drugo ime
kajgana  na pr. sum
perica
zivotot ne e vreden da go ziveesh
Кон врв
Diki Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 183
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Diki Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Ноември.2007 во 14:49
probaj pa vidi kakvo e custvoto na smrta, pateticno prasanje!
Кон врв
james dean Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 05.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 4476
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај james dean Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Март.2008 во 18:40

Нема чувство "смрт". Тогаш нема чувства.


Кон врв
zbunet Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Претседник Зеленковски

Регистриран: 24.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 15549
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zbunet Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Март.2008 во 18:55
ke se vratam...ke vi gi mrdam mausite, ke vi ja gasam strujata, rasipuvam kompjuterite i brisam postovi...смеење
Кон врв
Monuska Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2128
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Monuska Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Март.2008 во 20:02
Мислам дека смртта е сознавање. Единствено со неа ќе ја дознаеме вистината, дали тоа во што сме верувале или не верувале цел живот навистина постои. А со самата вистина доаѓа и ослободувањето, прво ослободување од кафезот тело, а потоа и ослободување од сите претстави со кои сме се здобиле во текот на животот. Затоа сите се плашиме од смртта (барем јас се плашам), страв ни е од вистината, а знаеме дека со неа сигурно ќе се соочиме.
Сите го сакаме она што не можеме да го имаме. Вистинските луѓе знаат да се помират со тоа...
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234 17>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,125 секунди.