IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Забава > Музика
  Активни теми Активни теми RSS - Dream Theater
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Dream Theater

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234>
Автор
Порака
Pat Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Август.2009
Статус: Офлајн
Поени: 1334
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Pat Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Август.2009 во 00:19
Уф добри се тие добри! Не сум баш некој метал фан, ама овие ги почитувам!

Erotomania

Закон

Изменето од Pat - 19.Август.2009 во 00:20
Zero Tolerance For Silence
Кон врв
Џо Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Каубоец

Регистриран: 17.Ноември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 2121
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Џо Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Мај.2010 во 19:01
...Dream Theater...
 
Вистински театар на сништата...
Кој не би сакал музичка лекција од нив...
Академици на Беркли...изненадувањецрвенеењеголема%20насмевка
Еклектичен Прогресив-Метал , кој иако е метал , ги побудува и највозвишените емоции...замисли...и прави драма , во театарот на сништата...трепкање

Forsaken

Take The Time

Constant Motion

Through Her Eyes (live)

Pull Me Under

Моментлниот состав го сочинуваат :

Мајк Портној - Перкусии / Тапани
Џон Петручи - Гитара
Џон Мјанг - Бас Гитара
Џордан Рудес - Клавијатури
Џон ЛаБри - Вокали


Историјата е долга и разгранета , почнувајќи во 80‘ под името Majesty , константни членови на групата се Џон Петручи , Џон Мјанг и Мајк Портној . Имаат издадено 10 студиски албуми и уште мнозина (~50 голема%20насмевка) додатни проекти.

‘Вики‘
Ovo nebo nad nama
sjena je od zastora
kula na nebesima
u našim je prsima



Кон врв
pagane Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 21.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 13044
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај pagane Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Мај.2010 во 19:04
ти тек сега слушна за нив?
 ги слушах  90-те... лека музика за увче...да
Кон врв
Џо Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Каубоец

Регистриран: 17.Ноември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 2121
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Џо Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Мај.2010 во 19:09
Originally posted by pagane pagane напиша:

ти тек сега слушна за нив?
 ги слушах  90-те... лека музика за увче...да


ќе ги слушнев и ја порано ...
да имав развиена свест во 90‘...голема%20насмевкаголема%20насмевкаголемо%20гушкање
Ovo nebo nad nama
sjena je od zastora
kula na nebesima
u našim je prsima



Кон врв
Tiggy Vicious Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Consume. Be silent. Die.

Регистриран: 27.Октомври.2009
Статус: Офлајн
Поени: 6238
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tiggy Vicious Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Мај.2010 во 19:24
еден емотикон: мечтаење
усвари уште еден: љубов
ај и овој нека биде: хипнотизиран

Ги сакам! голема%20насмевка
What the hell is going on?
-The cruelest dream, reality
Кон врв
Џо Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Каубоец

Регистриран: 17.Ноември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 2121
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Џо Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Мај.2010 во 19:48
Ovo nebo nad nama
sjena je od zastora
kula na nebesima
u našim je prsima



Кон врв
Lithium Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 01.Декември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 9407
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Lithium Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Мај.2010 во 21:24
Еве ја темата за овие, знаев дека имаше....

Dream Theater
Кон врв
Tiggy Vicious Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Consume. Be silent. Die.

Регистриран: 27.Октомври.2009
Статус: Офлајн
Поени: 6238
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tiggy Vicious Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Јули.2010 во 21:43
Значи зошто темата за Цеца има повеќе од 40 страни... а оваа многу, многу помалце?

Типциве се закон.
Нај ми се свиѓа концептуалниот им албум, значи Синс оф а мемори, Октавариум е закон (пошо плус ја има една од моите омилени песни ) и when dream and day unite, а исто и овој од 2007 не е лош. Систематик Хаос.

These walls... нај ми се свиѓа таа.

Многу ми јадат трици дека само тоа сум гледала во музичар, а нема везе... мене Петручи ми е убав. Кој шо сака нека каже

Trough her eyes е прекраснотија песна, плус петручко ја има напишано, тоа па уште по прекраснотија.

молам бога брав

иначе со д.т ме запозна братучед ми, коа бев 6то одд. тогаш не им обраќав нешо превише пажња...

цел летен распус нив ги слушам дур заспијам.
едноставно луѓево се нај у цел свет (добро де, у областа на прог металот )

п.с: лабри има ептен груба аца, ама каков глас.
п.п.с: новиов албум уопште не ме изненади. добар е.

Изменето од Tiggy Vicious - 28.Јули.2010 во 21:44
What the hell is going on?
-The cruelest dream, reality
Кон врв
Џо Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Каубоец

Регистриран: 17.Ноември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 2121
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Џо Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Јули.2010 во 00:58
Ај да и угодам на Тиги...


Ovo nebo nad nama
sjena je od zastora
kula na nebesima
u našim je prsima



Кон врв
LiDivio Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор


Регистриран: 19.Мај.2010
Статус: Офлајн
Поени: 7265
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај LiDivio Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Јули.2010 во 10:12
Не знам од кога постојат Dream theater, добри се, но за помладите членови на форумот да препорачам да послушаат Killing Joke, една од моите омилени групи. Верувам дека малкумина ги слушаат, па да не отворам нова тема, тука да си ги пишам, да ги шверцувам... Тука ги вметнувам бидејќи сметам дека има некакво влијание од Килинг Џоук врз Дрим театер... од она малку што го слшнав од вториве.

Pandemonium
http://www.youtube.com/watch?v=LL_U5GSUBpw

Black moon
http://www.youtube.com/watch?v=tx6NOkwo5Wg

Wicki
http://en.wikipedia.org/wiki/Killing_Joke



Изменето од LiDivio - 29.Јули.2010 во 10:56
Кон врв
LiDivio Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор


Регистриран: 19.Мај.2010
Статус: Офлајн
Поени: 7265
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај LiDivio Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Август.2010 во 23:55
Кои се трите најдобри албуми од Дрим Тијатер според вас? Некој да ми пепорача нешто од нив. среќа
Кон врв
Џо Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Каубоец

Регистриран: 17.Ноември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 2121
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Џо Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Август.2010 во 00:11
Originally posted by LiDivio LiDivio напиша:

Кои се трите најдобри албуми од Дрим Тијатер според вас? Некој да ми пепорача нешто од нив. среќа


Прво да ти кажам само дека нема лош или неквалитетен албум од дрим тиатер.Иако концептуални се и секој има своја порака , и свој ‘стил‘.


За почеток би ти го препорачал најновиот ‘Black Clouds & Silver Linings‘
-Претпоследниот ‘Systematic Chaos‘ (повеќе метал ориентирано)
-И Falling Into Infinity -бидејќи вокалите се божествени , а аранжманот уште повеќе.
-Почни од овие , и секогаш ѕиркај по нешто ново.
среќатрепкање
трепкање
Ovo nebo nad nama
sjena je od zastora
kula na nebesima
u našim je prsima



Кон врв
Tiggy Vicious Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Consume. Be silent. Die.

Регистриран: 27.Октомври.2009
Статус: Офлајн
Поени: 6238
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tiggy Vicious Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Август.2010 во 00:12
Сите им се добри.
Не можам да издвојам...

Али ај нека бидат Октавариум (Octavarium де) со песни како The Answer Lies Within, Panic Attack, Never Enough, The Root of all evil, бла бла, и лично омилената, иако не најдобрата I walk beside you, Scenes of a memory (омиљена ми е Fatal Tragedy, а Through her eyes е тажна), Systematic Chaos е исто така многу добар, на Constant Motion забегувам, Fosaken, In the presence of enemies, The Ministry of lost souls...

едит: И да, Фалинг инту инфинити е одличен.
едит2: пеџо ме претрка.




Изменето од Tiggy Vicious - 30.Август.2010 во 00:19
What the hell is going on?
-The cruelest dream, reality
Кон врв
LiDivio Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор


Регистриран: 19.Мај.2010
Статус: Офлајн
Поени: 7265
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај LiDivio Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Август.2010 во 00:18
ОК, фала...да
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,203 секунди.