IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Свет
  Активни теми Активни теми RSS - Russian Vacuum Bomb каде се планира!?
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Russian Vacuum Bomb каде се планира!?

 Внеси реплика Внеси реплика страница  123>
Автор
Порака
Alexandar Mak Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 28.Септември.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 173
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Alexandar Mak Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: Russian Vacuum Bomb каде се планира!?
    Испратена: 22.Ноември.2007 во 01:10
Zdravo na site, bi sakal da go otvoram topicov za diskusija na tema:

Russian Vacuum Bomb za kade se planira!?

Zasto e sozdadena, zasto bas sega vo 12/09/2007?!

Vo 2007 e prvpat testirana i "otkriena" za javnosta, sto mislite sto planiraat da pravat so ova najmokno konvencionalno oruzje na svetot!?
Za onie sto nese zapoznaeni so argumentot ke kazam deka ovaa bomba e mnogu mala tezi samo 7,7 tona a e ekvivalentna na 44tona TNT, ja sporeduvaat so Nuklearna bomba no stanuva zbor za najmoknoto konvencionalno oruzje na zemjata, ne ostava radioaktivni ili hemiski ostatoci posle nea, znaci nejzinoto upotrebuvanje e "pofleksibilno".
Vo videoto so vi go prakjam, sto e i oficijalnata snimka od probata na Vacuum Bombata se naglasuva deka Rusite planiraat da ja koristat za suzbivanje na internacionalniot terorizam! Znaci protiv site organizirani teroristicki grupi.

Vi prakjam nekolku linkovi:
Link na Wikipedija na Makedonski za Vacuum Bombata (kojznae zasto e prevedena na Makedinski ovaa stranica, ne zasega licno!?намигнување)
Link na Wikipedija na Angliski za Vacuum Bomb
Link video na YouToube na angliski so amerikanski i ruski komentari




Изменето од Alexandar Mak - 22.Ноември.2007 во 16:52
Кон врв
Alexandar Mak Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 28.Септември.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 173
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Alexandar Mak Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Ноември.2007 во 14:44
Dali Rusite bi go koristele ova oruzje vo eventualen konflikt na Balkanot protiv ANA? So ogled na toa deka e megjunarodno proglasena za teroristicka organizacija, a i so toa sto ovaa Bomba e "samo" -konvencionalno- oruzje i ne bi krsele nikakvi megjunarodni dogovori za neupotrebuvanje na Nuklearen arsenal?

Dali so toa sto e testirana bas sega na krajot na 2007 sakaat nesto da kazat na megjunarodnata zaednica, za nivnata nadvoresna politika vo Balkanot? Deka Rusija toa sto bila pred 10 godini nee toa sto e denes, i deka planira da zeme poaktivno ucestvo protiv megjunarodnite teroristicki grupi

AnA klasificirana vo terrorism knowledge base
AnA klasificirana teroristicka organizacija na Wikipedija.com

sakam samo da spomnam deka i na dvata sajta se naglasuva deka teroristickata organizacija AnA e zanemarliva i ne predstavuva pogolema opasnost za regionalna destabilizacija bilo kako broj na clenovi bilo kako naoruzuvanje.


Изменето од Alexandar Mak - 22.Ноември.2007 во 16:43
Кон врв
sikter Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 01.Јули.2007
Статус: Офлајн
Поени: 650
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај sikter Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Ноември.2007 во 14:55
rusite mozat samo da se slikaat,
koj niv im udira recka,ako nema interes od toa,
a ,taa bomba ne e nivni izum,
a,sto napravile najgolema ,
golema rabota!
Кон врв
Alexandar Mak Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 28.Септември.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 173
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Alexandar Mak Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Ноември.2007 во 15:52
Bivs Amerikanski diplomat Richard Hollbruk za Doiche Zeitung izrazuva stravuvanje za vmesuvanje na Rusija vo eventualnata Balkanska kriza predizvikana od Albanski teroristi vo Juzno Srpskata pokraina Kosovo i Metohija, koe bi mozelo da dovede do konflikt od pogolemi razmeri!

Link od statijata vo denesen Utrinski Vesnik


Изменето од Alexandar Mak - 22.Ноември.2007 во 16:10
Кон врв
Alexandar Mak Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 28.Септември.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 173
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Alexandar Mak Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Ноември.2007 во 18:51
Ruskiot Minister za nadvoresni raboti Sergei Lavrov denes go sretna svojot Srpski kolega Vuk Jeremić. Sostanokot zavrsi so obostrano zalaganje za resavanje na problemot vo Juznosrpskata pokraina Kosovo i Metohija vo ramkite na megjunarodnoto pravo (megjunarodniot zakon za nepromenlivost na granicite) i vo ramkite na Srpskiot teritorijalen integritet.
Lavrov naglasi i deka sorabotkata megju dvete zemji, na poveke polinja megju koi i na voen plan bila posebno silna posleednava godina i se planira taka i da prodolzi! Lavrov istakna deka potpolno se sl*gaat so Srpskiot stav za ova prasanje i bi gi podrzale odlukite zemeni od Belgrad.

Negledam zosto bi bilo toa tolku cudno ili nesvatlivo, koga mozese USA da se vmesa vo konfliktot vo Srbija 1999 bez ninakava megjunarodna poddrska i krsejki internacionalni dogovori, zasto denes Rusija ne bi se vklucila ako pak se razgori taa kriza, so ogled na toa deka bi se vojuvalo protiv megjunarodno poznata teroristicka organizacija ANA i so toa duri bi postapila spored megjunarodnite mirovni dogovori (za nepromenlivost na granicite ili protiv terorizmot).
A so koe i bi ja pokazala svojata sila i bi si go zazemala mestoto koe i sledi na megjunarodnata politicka scena.


Link na denesnata statija za sostanokot megju Ruskiot minister za nadvoresni raboti i Srpskiot (na Angliski)

Denesna statija: Amerikanski diplomat Holbrooke se plasi od voeno vmesuvanje na Rusija vo Balkanskite sporovi (link na Angliski)


Изменето од Alexandar Mak - 22.Ноември.2007 во 21:22
Кон врв
Neonic Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 899
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Neonic Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Ноември.2007 во 14:07

 Vakumskata bomba e "prijatelska prema prirodata" te ne e toksicna a ni radioaktivna.
  Energijata i eksplozijata se sozdava na baza na stvaranje na vakum vo prostorot i "vsmukuvanje" na se vo opredelen dijametar okolu samoto jadro na bombata, ili prosto receni.. "se ke sramni so zemja, se ke ispoubie,ama prirodata ke si ostane nedoprena i nezagadena,osven po nekoe otkornato drvo"
  Vakumskata bomba e zacetok na "novite nuklearki" vo 21ot vek, napravena da "istrebi" lugje na eden opredelen prostor,a da ne ja zagadi planetata голема%20насмевка

 A za toa, se salev deka treba da se frli na Kosovo, sepak ne ve mrzam do tolku, ima ok lugje i kaj vas Sipcite, ama poveketo se mnogu ekstremni i tie me pravat da mislam za vas ova sto sega go mislam.Mojot prezir e samo reakcija na vasite vrednosti i razmisluvanja.
 "Ako si mi prijatel, ke bidam dva pati prijatel so tebe,
    ako si mi neprijatel, ke me imas dva pati za neprijatel"

 ja sledam taa retorika...


Изменето од Biba_G - 04.Март.2009 во 15:18
Кон врв
Alexandar Mak Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 28.Септември.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 173
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Alexandar Mak Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Ноември.2007 во 20:49



Malku fakti za RU:

-Rusija ima 10% godisen ekonomski rast
kolku za sporedba US ima 2,9% godisen rast a EU zonata okolu 2%
-Nevrabotenost vo RU 6,6% vo sporedba Germanija ima 7,1% nevrabotenost
-megjunarodno priznaena kako Energetska Supersila i gorivata se 80%
 od se sto izvezuva, EU i Kina se osobeno zavisni od Ruskata energija
-zemja koja gi ima najgolemite rezervi na naoruzuvanje vo svetot
ova ne se informacii od www.nuse.al (od kaj sto vadi fakti kolegava) nego se od CIA World Factbook


A da razgledame i nekoi od najnovite politicki zbidnuvanja:

- Rusija ja spori Amerikanskata protiv misilna programa, za koja US insistiraat deka e samo protiv muslimanskite teroristicki zemji (Iran)
- kako odgovor RU vo septenvri godinava gi objavi svoite testiranja na novata Vakuum Bomb
- Ruskata Duma ovoj mesec go ponisti megjunarodniot dogovor za suzbivanje na nekonvencionalni oruzja, znaci od 12/07 RU ima odvrzani race pri upotrebuvanje na hemiski ili nuklearni oruzja
-  na 09/08/07 RU gi pusti vo postojan let taktickite bombarderi (koi mozat da nosat i nuklearni boevi glavi) koi bea prizemjeni od studenata vojna, interesno e deka na nivnoto pustanje vo upotreba pokraj Ruskiot Premier bese i Kineskiot
- vo 2005 Rusija-Kina gi napravija svoite prvi voeni vezbi vo istorijata so 10.000 vojnici


Poradi prilicno zategnatata internacionalno politicka situacija Rusija bi mozela da iskoristi edna kriza vo Balkanot za da ja potseti megjunarodnata javnost na nejzinata sila i gotovnost. Veke oddamna e jasno deka Rusija dava polna podrska na vladata vo Belgrad, a i da ne se vmesa direkno vo voenite dejstva bi bila kocnica za nekoja duga zemja (kako US vo 98 npr) da se vpletka vo suzbivanjeto na vnatresnite problemi na Srbija.









Изменето од Biba_G - 04.Март.2009 во 15:20
Кон врв
Neonic Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 899
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Neonic Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Ноември.2007 во 23:43
Originally posted by mrdnat mrdnat напиша:

mnogu nacitqn si bil,nema sto.
tuku,zaboravas deka rusijata tvoja, pocnuva od "nula",za razlika od sad koj e na"plafonot",pa normalno e deka taa ke ima pogolem % na stopanski porast( i ne samo taa),a energijata na rusija"gospod" i ja ima podareno,ama ne se tolku glupavi zapadnjacite,
 samo od nea da zavisat pa i na toa ke mu dojde krajot,
rusite nemaat nisto prakticno "podareno" na svetot,
 za razlika  od zapad,
vo rusija e beden narodot,istokako i tuka,site milioneri tamu se so prevara dojdeni do bogatstvoto, isto kako i tuka.itn.


 Ako SAD bea tolku pomokni od Rusija, togas Kosovo ke bese nezavisno uste minatata godina..ama nastanite kazuvaat SE голема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевка
Кон врв
AK47 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 24.Октомври.2007
Локација: Albania
Статус: Офлајн
Поени: 286
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај AK47 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Ноември.2007 во 13:42
leeee stiganvte da ja sporedite Rusija so Usa, pa samo voeniot budzet na USA, e kolku celiot budzet na Rusija, pa zarem ne znaete kolku pari imaa amerika, pa neli vi rekov jasno, zosto site odat vo USA, i EU, zosto stotici iljadi rusi ziveat vo USA ? 


Изменето од Biba_G - 04.Март.2009 во 15:21
Кон врв
AK47 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 24.Октомври.2007
Локација: Albania
Статус: Офлајн
Поени: 286
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај AK47 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Ноември.2007 во 13:44
ja sporeduvas vrabotenosta vo Germanija so ona vo Rusija, pa vo Germanija platite se po 2000-3000 evra , a vo rusija so 100 dollari zemat mesecno, a i onie sto ne rabotat vo germanija zemat poveke pari od rusite, nivnata socialna pomos e kako nekoja plata na nekoj ruski direktor, ehhh
Кон врв
orlov Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
army veteran 2001

Регистриран: 26.Јули.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 11342
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај orlov Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Ноември.2007 во 14:05
Originally posted by Alexandar Mak Alexandar Mak напиша:









Zdravo na site, bi sakal da go otvoram topicov za diskusija na tema:Russian Vacuum Bomb za kade se planira!? Zasto e sozdadena, zasto bas sega vo 12/09/2007?! Vo 2007 e prvpat testirana i "otkriena" za javnosta, sto mislite sto planiraat da pravat so ova najmokno konvencionalno oruzje na svetot!?Za onie sto nese zapoznaeni so argumentot ke kazam deka ovaa bomba e mnogu mala tezi samo 7,7 tona a e ekvivalentna na 44tona TNT, ja sporeduvaat so Nuklearna bomba no stanuva zbor za najmoknoto konvencionalno oruzje na zemjata, ne ostava radioaktivni ili hemiski ostatoci posle nea, znaci nejzinoto upotrebuvanje e "pofleksibilno".Vo videoto so vi go prakjam, sto e i oficijalnata snimka od probata na Vacuum Bombata se naglasuva deka Rusite planiraat da ja koristat za suzbivanje na internacionalniot terorizam! Znaci protiv site organizirani teroristicki grupi.Vi prakjam nekolku linkovi:Link na Wikipedija na Makedonski za Vacuum Bombata (kojznae zasto e prevedena na Makedinski ovaa stranica, ne zasega licno!?намигнување)Link na Wikipedija na Angliski za Vacuum BombLink video na YouToube na angliski so amerikanski i ruski komentari



Ако САД- НАТО е/се научена/ни да си игра/ат со светот тоа Русија не го прифаќа. Односно им кажува дека е сериозен партнер и им дава сериозна порака.
На потег се САД да го рифатат предизвикот или тотално да се повлечат.

Изменето од orlov - 24.Ноември.2007 во 14:06
,,СЕКОГАШ ВО СЛУЖБА НА ТАТКОВИНАТА,,              
Кон врв
kojotovik Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Мај.2007
Статус: Офлајн
Поени: 369
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај kojotovik Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Ноември.2007 во 15:24
AK 47 ti si totalno zabegan so usa i rusijava, toa sto go kazuvas nema vrska be, svesen si ti ili ne si svesen deka 50 % raboti vo svetov zavisat i od rusija kako i od amerika? E zosto e de toa taka ? ke mi odgovoris? ili ke redete po pres konferncijana TIGRI I MACKI t.e. AMERIKANSKO ZNAME, EVROPSKA UNIJA ITN.........голема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевка

p.s. da ne bese rusija amerika do sega ke go kontrolirase cel svet, a sega ne go kontrolira cel svet taka da ima precka..... koja precka sakase da ja unisti, ja unisti do negde, ama od koga dojde putin malce zivna...
Кон врв
borec Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Септември.2007
Локација: Australia
Статус: Офлајн
Поени: 1294
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај borec Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Ноември.2007 во 16:09
Originally posted by AK47 AK47 напиша:

leeee stiganvte da ja sporedite Rusija so Usa, pa samo voeniot budzet na USA, e kolku celiot budzet na Rusija, pa zarem ne znaete kolku pari imaa amerika, pa neli vi rekov jasno, zosto site odat vo USA, i EU, zosto stotici iljadi rusi ziveat vo USA ? nema sto jaki ste se pisuvanje gluposti
 
A..BE LJOCH...TI SPOMNAV LI PREDHODNO JAS TEBE DEKA "ZAPAD" NEMA DA SI TEPAAT SVOI  LUGE, I NEMA DA VE OSTAVAT VAS EHTREMISTITE MUSLIMANI I SEMATISTITE GRCI DA SE SHIRITE PO PLANETAVA KAKO PLEVEL????  DA. намигнување
 
E PA EVE CHITAJ I EDUCIRAJ SE!!!!  голема%20насмевка
 
Вашингтон со официјален предлог до Москва за учество во ПРО

Вашингтон, 22 ноември (МИА) - САД и врачија на Русија официјален предлог за соработка во противракетната одбрана, пренесува МИА. Врачен и беше и друг предлог - да не се повлекува од Договорот за конвенционалните вооружени сили во Европа.

Официјалниот предлог на САД беше формулиран по преговори меѓу двете страни. Русија настојуваше да добие официјална писмена порака со прелогот пред да пристапи кон понатамошни разговори. 

Предлогот предвидува и интегрирање на противракетните системи на САД, Русија и НАТО. 

САД ветуваат и редовен пристап на руски експерти до базата во Полска, ветување кое треба да биде одобрено од Варшава. Активирањето на базите во Полска и Чешка треба да мирува додека бидат добиени докази дека ирански балистички ракети можат да нанесат удари по објекти во Европа. 

Москва настојува и за договор за услови во кои ќе биде активирана ПРО, наведуваат западни медиуми.
 
KAZI AKO TI TREBA PREVOD NA ALBANSKI - MOZE OVA STO NE TI ODGOVARA "DA NEMOZESH DA GO RAZBERESH NA MAKEDONSKI"????  газење%20од%20смеење
 

 
Кон врв
borec Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Септември.2007
Локација: Australia
Статус: Офлајн
Поени: 1294
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај borec Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Ноември.2007 во 16:23
Originally posted by AK47 AK47 напиша:

Grobot sam si go otvarate, jas samo gledam kako ve zakopat, nikoko ne sum ubil niti sum mu stopiral da ragja dete, rusite ne ragjaat, umiraat od droga, alkohol i od hemoseksualni brakovi (sida i neragjanje deca) ,
Moskva ima 33 miljarderi , i okolu 90 iljadi milioneri, i ima poveke bogatashi i od New York, megjutoa drugiot del umira, osven muslimanite rusite umirat, pa zatoa se javuvaat nekoi nacisticki dvizenja protiv muslimanite i drugite narodi, ali  dzabe im e muslimanite se 24 milioni vo rusija, a toa e golema brojka sepak.
Ne moze Rusija protiv zapadnite zemji, pa neli site sakame da odime vo EU i SAD , nikoj ne odi vo Rusija neli ??

 
Ti odsega natamu ke moze samo da gledash (osven ako ne skinesh pred vreme od ljubomora) KAKO MAKEDONIJA RASTE I SE RAZVIVA - I...OP KE SI SE SPOI VO ANTICHKITE GRANICI.  кул
 
A AKO NEMOZES TOA DA GO GLEDASH ( a ne umirash taka lesno) ETE KE TI OTVORAM EDNO DUPCHE OD MOJETO WC - PA KE TI DOZVOLAM DA ME DZIRKASH KAJ STO SE S**** SAMO.  газење%20од%20смеење
 
 
 
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  123>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,531 секунди.