IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Бизнис и економија
  Активни теми Активни теми RSS - МАКЕДОНИЈА- богата и голема
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

МАКЕДОНИЈА- богата и голема

 Внеси реплика Внеси реплика
Автор
Порака
OLUJA Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Септември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 20
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај OLUJA Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: МАКЕДОНИЈА- богата и голема
    Испратена: 21.Ноември.2007 во 23:47

Wednesday, November 21, 2007

МАКЕДОНИЈА- БОГАТА И ГОЛЕМА

Здружение на Земјоделците
,,Т и к в е ш,,
ул. Блажо Алексов бр. 27-а
Информативна служба
Број 01-10/148
21.11.2007 г0дина
К А В А Д А Р Ц И


Верижен БИЛТЕН 148

МАКЕДОНИЈА- БОГАТА И ГОЛЕМА

Стожер на Македонската економија- треба и мора да биде Земјоделството, затоа после ослободувањето во 1945 година беше прогласена како стратегиска стопанска област.
Таквиот стратегиски смер од 1946 до 1970 година интензивно се разви: од 5.000 ха. лозови насади на 40.000 ха. со производство на 300 милиони килограми грозје, 200 милиони литри природно вино, винарски визби од 220 милиони литри вино, хидро- мелиоративни системи за 80.000 ха. обработливо земјиште, стаклени и пластични оранжерии, конзервни фабрики, ладилници, сушари, аеродроми за заштита и ѓубрење, окрупнување на 145.000 ха. I и II класа на земјиште и друго. Тоа е период кога Македонија стана трета по економски развој во СФРЈ.
Капиталистичките тајни служби во програмата за спречување на развојот на комунизмот, прва на удар ја имаа СР. Македонија, со корумпирање на влијателни политички личности кои дебело беа платени за да го саботираат развојот на републиката во сите свери а најмногу во развојот на аграрот и сточарството.
Така:
-Стопанските проекти ги насочија кон индустријализација на загадувачки објекти, со што се овозможи процес на неупотребливост на почвата, водата и воздухот за проиводство и пласман на западниот пазар.
-Како резултат на горе наведеното производните цени на гројето почнаа да паѓаат од тогаш 30 до 45 динари на 20 до 30 динари за да веќе последните 15- 17 години бидат од 7 до 11 денари по килограм. Цените драстично паѓаат и на другите производи, а количините кои се пласираат на пазарот се сведоа на минимум, кој минимум- пласман е пратен секогаш со уцена со класификација ,,квалитетот не задоволува,,.

КАТАСТРОФА НА ЕКОНОМИЈАТА, ОСОБЕНО ЗЕМЈОДЕЛСТВОТО ОД 1990 год.
Малку му беше на светскиот империјализам што ја растури СФРЈ, за да докаже дека комунизмот (социјализмот) е нерентабилен и општествено опасен систем, па се пушти во хајка по трагање на политички физикуси од тогаш политичкиот естаблишмен кој многу лесно го пронајдоа и брзо го корумпираа, а задачата на тој корумпиран слој беше да уништи се што е позитивно.
Тоа и се случи.
Се создаде нов систем и наместо во овој нов систем да окрупни земјоделството тие целото го распаднаа и конечно ликвидираа. Така ги снема: Агрокомбинатот и АД,,Кооперација,, со таканаречената транзиција- промена или реформа, која требаше да даде профитабилно производство, а наместо тоа зад себе остави пустош- сиромаштија кај населението и криза во државата која резултира со драстично зголемен пораст на социјалата. Невработеноста ни цвета а со неа нормално и сите пороци кои го пратат еден систем во фиктивна транзиција.
Наместо позитивна приватизација, криминална и тоа по партиски клуч на заслужни почесни членови. И ова мерка направи пустош во земјоделството и преработувачката индустрија. Примерот со ВВ ,,Тиквеш,, е доволен. Со транзицијата и приватизацијата цената на грозјето се намали од 30 денари( или тогаш 1 дм ) на само 10 денари. За 17 години површините на лозови насади се преполови на 20.000 ха., количината на грозје од некогашните 300 милиони килограми падна на само приближно 100 милиони килограми, а цената на виното е над 10 eura по литар а од таа цена една третина е на лозаро производителот.
-Уништени ХМС, необработливо земјиште.
-Руинирани стакленици и пластеници.
-цените на производите едвам ги покриваат матерјалните трошоци.
-Неорганизирани земјоделци, Европа не уценува. Нр сме во состојба да и пркосиме.
-Формирање на Агенција за странски директни инвестиции без потреба.
-Не сакање да се активираат ( дадат на користење ) 120 милиони литри неупотрбливи винарски визби на здруженијата на лозарите- поради стравот од конк*реција на приватните винарии на чело со ВВ ТИКВЕШ, кој има монополско влијание врз цените.
-Погрешно (непотистичко) доделување на државното земјиште и донациите.
-Лоцирање на нашата теритирија странски купувачи и преработувачи на земјоделски производи, наместо таа работа да се извршува преку федерација на ФАРМЕРИ со што ќе се добие голем профит.
-Продажба на ХЕЦ, на странски инвеститори, наместо то да го работат домашни.

СВЕТЛИ ПЕРСПЕКТИВИ ВО РАЦЕТЕ НА СЛЕПИ И ГЛУВИ

Демократијата во Република Македонија е укината со новиот режим. А тоа се слуќи кога се укинаа одредбите за укинување на ОТПОВИКУВАЊЕ НА ПРАТЕНИЦИТЕ- кој беше основа за економски развој, богатство и потполна вработеност.
Денешните политичари пропагираат обратни тези, благодарение на фалсификовани податоци кои наскоро ќе се обелоденат: експанзија на производството и коњуктурни цени на загадувачките фирми.

НЕОРГАНИЗИРАНИОТ ПРОИЗВОДИТЕЛ БИЛ И ЌЕ БИДЕ СИРОМАВ

Тоа е сега. Природните потенцијали во земјата можат да хранат 8 милиони луѓе.Лозрството како најперспективна и најпрофитабилна гранка за подигање на 400.000 ха. ќе почека.
За излез од економската криза може да послужи ГРАДИНАРСТВОТО СО ПРЕРАБОТУВАЧКИТЕ КАПАЦИТЕТИ, ВО СОПСТВЕНОСТ НА ФЕДЕРАЦИЈАТА НА ФАРМЕРИ НА Р. МАКЕДОНИЈА којка за еден месец може да отпочнува со работа, а првите позитивни резултати ќе ги покаже за 3- 6 месеци, се разбира ако тоа го дозволи власти (изрази добра воља). И сето тоа без странски инвестиции.
Потребно е само основање на Македонско- Израелска компанија, која која ќе каже што треба да произведуваме, количини и авансни цени, а таа ќе го пласира целокупното органско производство за 6- 7 пати поскапо.
Тековните проблеми ќе се решаваат преку Федерација на Фармерите со помош на Владата. Доколку владата нема доблест за соработка постојат и други патишта.
Инвестициите сами ќе дојдат од купувачите на нашите производи, самиот Израелски партнер, државни средства, штедни влогови, пари од под перница, странски и домашни банки и наши повратници од странство.

ИТ изработка- g/n
подготвил- r/v

ИНФОРМАТИВНА СЛУЖБА
Владо Ридов- с.р
,,AB OVO,,
Кон врв
orlov Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
army veteran 2001

Регистриран: 26.Јули.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 11342
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај orlov Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Ноември.2007 во 02:29
Вистината, некогаш се премолчува, некогаш годи а знае и да боли. Колку успеав да ја разберам темава се е така. Горка вистина е. Но ајде да ја подобриме. За да живееме подобро.
,,СЕКОГАШ ВО СЛУЖБА НА ТАТКОВИНАТА,,              
Кон врв
kojotovik Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Мај.2007
Статус: Офлајн
Поени: 369
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај kojotovik Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Ноември.2007 во 05:02
se slozvuam

Кон врв
orlov Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
army veteran 2001

Регистриран: 26.Јули.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 11342
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај orlov Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Декември.2007 во 23:54
Nеkomu ne mu godi ova, izgleda se pronajde vo spisokot na prozvanite krivci.

Изменето од orlov - 26.Декември.2007 во 00:16
,,СЕКОГАШ ВО СЛУЖБА НА ТАТКОВИНАТА,,              
Кон врв
JASEN Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Септември.2007
Локација: Qatar
Статус: Офлајн
Поени: 95
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај JASEN Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Декември.2007 во 15:38
                                                                        
Здружение на Земјоделците

,,Т и к в е ш,,
ул. Блажо Алексов бр. 27-а
Информативна служба
Број 01-10/154
02.12.2007 г0дина
К А В А Д А Р Ц И

                                                       

                                                            ЕКОНОМСКИ БУМ

Ветениот ,,Економски Бум,, на премиерот сеуште има шанси да се реализира, и покрај направените грешки за изминатите 16-(шесснајсет)  месеци  од превземањето на власта. Најголемите грешки што се најавуваат да се направат се во тек.Иако постојат реални услови од тие герки да се направат огромни штети на сметка на државата, тоа што е направено не е можно да се исправи но затоа постои можност да се ублажи.
Круцијална грешка е тоа што се запошнаа преговори за директни инвестиции за преработувашки индустриски капацитети кои се ветени да бидат во сопственост на странските инвеститори, наместо сопственоста да биде во рацете на ФЕДЕРАЦИЈАТА НА ФАРМЕРИ НА РЕПУБЛИКА МАКЕДОНИЈА.
Досегашното владеење од било кој агол да се гледа е катастофално ПРОМАШЕНО.
    1.ЕКОНОМСКИОТ БУМ ЕДИНСТВЕНО МОЖЕ ДА СЕ РЕАЛИЗИРА ПРЕКУ ЗЕЛЕНАТА ИНДУСТРИЈА, која владата треба да ја прогласи како стратешка стопанска област заедно со преработувачката прехрамбена индусатрија, а сето ова до денес не е сторено.

  2.За развој на ЗЕЛЕНАТА ИНДУСТРИЈА основа треба да  бидат  ПРЕРАБОТУВАШКИТЕ КАПАЦИТЕТИ,  а паралелно со нив и  МАРКЕТИНГОТ. Овие успешен економски бум треба да бидат во сопственост и управување на Федерацијата на Фармерите на Репубика Македонија. По овој основен принцип Владата не се ракводеше, таа работеше сосема спротивно од основните принципи.
За да ова се постигне успешно и без последици треба дословно да се копира работењето на Шведската Федерација на Фармери која има постигнато високи профитабилни резултати, за кое како пример и доказ има матерјали со показатели и во Федерацијата на Фармери на Република Македонија. 

  3.Владата во недоволно објаснети одлуки добро постапува, но со објаснувањата од министерот оад Министерството за Земјоделие и вицепремиерот по земјоделие преку своите ИНТРВЈУА  ја разошараа ЈАВНОСТА објавувајки го податокот дека АД за Промоција и Македонско- Израелската Компанија  ќе се приватизирале со време. Сето ова не оди во прилог со определбите на Владината ПРОГРАМА и не е во склад со стоте чекори кои ги вети премиерот. Погрешна е и презентацијата дека во земјата ќе се лоцираат и странски откупувачи и производители, а што е нај драматично сето ова е во тек, но може многу брзо да се сопре доколку се има дослух и добра воља.

 4.Догваѓаат во предвид вложувања на инвестиции во Федерацијата на Фармери од причина што постои огромна заинтересираност од страна на сегашните и идните земјоделци, а сето тоа од пречина што вложување на средства кои ќе ги враќа земјоделецот како заемо примач. Од тие причини парите треба да бидат на сметка на ФФ, а со тоа земјоделците ќе бидат крајно задоволни- кое нешто е па добар повод за што поголемо иницирање на земјоделието како основна стопанска гранка.
Спротивност:
Како што досега работи Владата инвестиции во Македонија нема да влезат во објекти кои се наменети за земјоделството, бидејки таквата економска политика на нив не им е многу јасна. Сите вложени средства се ризични. Од сегашната власт ќе бидат поддржувани, а со промена на истата таквите објекти ќе бидат празни- како промашена инвестиција со несогледиви последици.
Во организационен поглед земјата е покриена со Формални Институции за кое е потребно само иницијатива од Владата, и извесна матерјална поткрепа со пвратни средства за најмалку 6(шест) месеци.Во тој смисол нема да има пречки од  страна на Владата, ценејкиги досегачните поткрепи за извесни погрешни инвестиции. Како на пример: Основање на Агенцијата за инвестирање, пекламирањето на програмата -ИНВЕСТИРАЈТЕ ВО МАКЕДОНИЈА, потпомагање на АД, ангажирање на дипломати и друго. Сето ова господа треба да падне во вода.

   Од организационата шема практично имаме Здруженија, Сојузи и Филијали кои не даваат никакви резултати во секој поглед.

 Од стопанските активности дејствуваат само сиромашните, зелените индустријалци или зелената индустрија- фабрики на отворено, без сопствени преработувачки капацитети.

  Обработливата површина и таа што беше окрупнета заради совренена обработка и заштита се распарчува, а системите а системите за наводнување да не беа странски донации ќе престанеа да функционираат.

Значи;
најголемото природно богатство во земјата е оставено само на себе и чудно е како опстојува оваа држава?!

    ХРОНОЛОГИЈА НА МЕРКИ ЗА ОСТВАРУВАЊЕ НА ,,ЕКОНОМСКИОТ БУМ,,

1.Регистрирање на машовито Македонско- Израелско АД, компанија под покровителство на Владата на РМ, во составот на ФФ:
-организирање на откупот и пласирање на странскиот пазар,
-склучување на договори на големо производство со зелените индустријалци и преработувачите.

2.Отстапување на државната земја на Федерацијата на Фармерите.

3.Отстапување на оставштината од пропаднатите прехрамбени фирми или акции во некои фирми на Федерацијата на Фармери.

4..Вршење на ревизија на презентацијата на прехрамбените индустриски фирми и предавање на федерацијата на Фармери.

5.Конфискација на прехрамбените индустриски објекти, како Винарски фирми, Конзервни фабрики, Ладилници и др.

6.Формирање на зелени индустриски зони по сите котлини; задача за Федерацијата на Фармерите.

7.Испраќање на стручни групи од ФФ во Република Словенија и Кралството Шведска заради проучување на функционирањето на нивните Федерации, организацијата на работата, техниката, технологијата и компјутеризацијата на процесот на работата.

8.Како со основањето на ФФ и на нејзиното и на нејзиното активирање ќе се превземат мерки за демократизација на системот без кои нема прогрес.

9.Интерните Акти, како терк, ќе бидат превземени од Словенија и Шведска.

10.Инвестирање исклучиво со кредити.

За успешност на Економскиот Бум, неопходно е висок степен на демократија, за да не дојде до степен ПРОБЛЕМИТЕ ДА СЕ РЕШАВААТ НА УЛИЦА.
Сите досегашни партии кои биле на власт да се избришат од регистарот од причина што досега на оваа земја и нанесуваа само зло, а власта ја превземаа само со лаги.


IT изработка- н/г
подготвил- в/р

ИНФОРМАТИВНА СЛУЖБА
Владо Ридов


Изменето од Перун - 05.Декември.2007 во 22:56
Кон врв
majstorce62 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
...

Регистриран: 23.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4251
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај majstorce62 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Јануари.2008 во 23:49
Била и пак ќе биде.
Каде течело пак ќе тече.
БИДИ СИ ГОСПОДАР НА СОПСТВЕНИОТ УМ
Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Јануари.2008 во 17:40
koga bila?!,...збунетост,..........смеење
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
orlov Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
army veteran 2001

Регистриран: 26.Јули.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 11342
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај orlov Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Јануари.2008 во 12:41

 

 

 

Здружение на земјоделците

      ,, Т И К В Е Ш ,,

Информативна служба

Број 01-1/1

02.01.2008 година

Кавадарци                                  

 


НЕОРГАНИЗИРАН ЗЕЛЕН ИНДУСТРИЈАЛЕЦ,
БИЛ И ЌЕ БИДЕ СИРОМАВ!

 

 

          В е р и ж е н   БИЛТЕН   1

          ОД БОГАТИ, СИРОМАСИ ?!

 

Современиот свет теоретски и идеолошки, не ја познава лузингата од б о г а т и, с и р о м а ш н и - тоа се случи и случува во Република Македонија, после остварување на капиталистичкиот свет стравот од комунизамот односно социјализмот, за што треба да се срамат. Дотолку повеке што од 1945 година на чело со САД и неговата ЦИА, цели 45 години ровареа во редовите на демократскиот режим во ФНРЈ – каде во својот  Устав имаше одредена посебна институција О Т П О В И К У В А Њ Е   Н А   П Р А Т Е Н И Ц И Т Е – непосредно влијание на граѓаните во движењето на сите општествени области. За период од само 25 години во материјален поглед прогледа светла иднина, од капитализмот во Кралевина Југославија:  од сиромаси и ропски живот, станаа богати скоро сите во ранг на средна класа. Со промена на општествениот режим во 1990 година, ако се одбијат материјалните придобивки, за последните 17 години, македонскиот народ се наоѓа пак во истата материјална положба – С И Р О М А С И – чести се констатациите на народот дека ова не е живот, денешниот живот личи повеќе на ропски живот. Македонија е земјоделска земја, таква и мора да остане. Постарите жители констатираат: лозарите од грозјето, тутунарите од тутунот, градинарите од градинарските култури – дека од едногодишен род свадби правевме, куќи градевме, автомобили купувавме, а денеска не можеме да се прехраниме. Со потценување гледавме на случаите од африканските популации, како интелигенцијата бега во развиенит свет за корка леб – што кај нас беше минато, денеска сме сведоци на бегање на нашата интелигенција и младата работна сила надвор од татковината.

Сите, злото сметаат дека доаѓа од добро примените ,, браќа ,, од капиталистичкиот свет, дека ќулавката ни ја кројат тие, со се корен да го уништат ,, комунизмот ,, со скратување на животниот век и преселување на населението на стариот капиталистички режим. За ваквата појаа има и ,,оправдани,, причини. Како можеше повеке од 17 години, цената на грозјето и другите земјоделски производи, толку да падне – да влегуваме во категорија на сиромаси, скоро 90 проценти од популацијата, а само 10 отсто богати и тоа не по своја заслуга, но, со грабеж на општиот имот стваран 45 години. Тоа нашите ,, гости ,, го гледаа и молчеа. Прашање е зошто така не се донесуваат со нивните матични држави, каде донекаде постои демократија, каде поголемиот дел од жителите се задоволни.

Не демократскиот живот ,, гостите ,, го претворија во демократија со прогласување на регуларни избори, а по истиот терк изведени парламентарни избори кај нив ги прогласуваат за нерегуларни: за лажни ветувања се одземаат мандатите на пратениците, за повеке потрошени пари по освоени пратеници не само што се одземаат мандатите на пратениците туку се бришат и партиите од партискиот регистар и.т.н.  Во САД институцијата отповикување на пратениците е ставена во нивниот устав уште пред 150 години и од тогаш се му тргнало напред и уште одат напред, а како надлезни од развиениот свет за Република Македонија, не им ,, текна ,,  нашите политичари да ги потсети за ваквата одредба. Тоа би го сториле, ако ни го мислеле доброто?!

Каде е вината на нашиот електорат. Повеќе сме верувале во нашите ,, пријатели ,, и како народ сме стрпливи, рамнодушни и надежни. Во исто време сиромаштијата си го донесе своето – СТРАВОТ, пази боже од полошо. ,,Дали стравот стана доминантен во нашиот живот? Страв да се обезбеди поднослива егзистенција, страв да не се остане без работа, страв да бидеш болен, страв од безбедноста, страв јавно да се искаже став и мислење. Страв да се биде свој на своето. Стравот стана начин на живеење. И најопшто дали во Македонија се гради слободно, демократско и отворено општество. Одговорот е НЕ( извадоци од политичката програма на ПСД ). Нашето транзициско искуство на владеење се заснова на лидерство на кого поради наведените околности слепо се верува цели 17 години, а треба да се заклучи дека концептот на лидерско управување не ни донесе ништо друго освен – катастрофа – С И Р О М А Ш Т И Ј А.

Развиениот капиталистички свет е таков благодарение на општо познатата теза дека БЕЗ ДЕМОКРАТИЈА, НЕМА ЕКОНОМСКИ НАПРЕДОК. Ние живевме во капиталистичкиот режим без демократија и бевме сиромаси, а истовремено живеевме и извесен период во социјалистички режим со демократија, и добро живеевме. Значи не е во прашање називот на општесвениот поредок, туку дали во општеството има демократија или нема. Во случајот нема никој да ни помогне од страна, а самите,  како изгледаат работите – неможеме. Можеме и сами, под одредени услови:

-         кога општествениот интерес ќе го ставиме над личниот

-         излегуваме на парламентарни и локални избори 100 проценти

-         масовно излегување на собири и протести

-         да не чекаме друг да ни ги брши работите, за наша сметка и др.

Ако земеме во предвид дека природните услови на Македонија можад да одгледуват најмалку 8 милиони луѓе, срамота е само 2 милиони луѓе, колку што сме да бидеме сиромаси. Од некаде некој не мести – дека не сме способни да ја одржуваме државата и така не ликвидираат.

 

 

ИТизработка-g/n
подготвил-r/vИНФОРМАТИВНАСЛУЖБА
Владо Ридов- с.р

,,СЕКОГАШ ВО СЛУЖБА НА ТАТКОВИНАТА,,              
Кон врв
orlov Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
army veteran 2001

Регистриран: 26.Јули.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 11342
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај orlov Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Јануари.2008 во 12:50

 Здружение на земјоделците

      ,, Т И К В Е Ш ,,

Информативна служба

Број 01-1/2

03.01.2008 година

Кавадарци                            

 

 

НЕОРГАНИЗИРАНИ ЗЕЛЕНИ ИНДУСТРИЈАЛЦИ, БИЛЕ И ЌЕ БИДАТ СИРОМАСИ !                                        

 


В е р и ж е н   БИЛТЕН   2

И Н В Е С Т И Ц И И

 

Новите нерегуларно морално избрани власти со својата програма ,, Инвестирајте во Македонија – нов бизнис рај ,, за чие пропагирање низ светот се потрошени немалку средства, минатите година и половина се постигнаа беззначајни резултати, со вработување на сосема мал број вработувања. И ако се цени по тој резултат, се потврдува претпоставката на министерот без ресор, задолжен за носењето на инвестициите од странство, дека Република Македонија  за 30 до 40 ке се изедначи со еден Сингапур со економската моќ. Се разлутивме од здружението од таквата изјава на г-нот Глигор Ташковиќ и напишавме протест до премиерот, медиумите и позначајните партии, да се демантира констатацијата. Наместо со десетици години, во нашата земја можат да се постигнат завидни економски резултати – како тоа премиерот го замислуваше, направиме ЕКОНОМСКИ БУМ или станеме ЕКОНОМСКИ ТИГАР, само со броење на месеци во годината. Ваквиот подем може да се оствари само преку ГРАДИНАРСТВОТО за кое имаме идеални природни и објективни услови: почва, клима, сонце, вода и тоа не само 20 отсто од обработливата површина, претварање на формалното организирање на зелените индустријалци, во стварно формирање на АД или ДОО на ниво на земјата, региони, општини и местни заедници, осовременување на системите за наводнување и извесно проширување со пумпање на водата на повисоките површини, санирање на полските патишта, доведување на струја до секоја парцела, исползување на постојната стручна сила во државната администрација во министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство, министерството за економија, министерството за човекова средина и просторно планирање, факултетите што асоцираат кон зелената индустрија ( фабриките на отворено ), јавното претпријатие ,, АГРО БЕРЗА ,, , јавните институти и институции што се грижат за развојот и унапредувањето на земјоделството и др. И СИТЕ ТИЕ ФАКТОРИ СТАВАЊЕ ПОД КАПАТА НА ФЕДЕРАЦИЈАТА НА ФАРМЕРИ НА РМ. Значи, ние ги имаме сите објективни и субјективни услови за едно развиено и профитабилно зелено индустриско произвидство само не е ОРГАНИЗИРАНО КАКО ВО РАЗВИЕНИОТ СВЕТ, НА ПРИМЕР – Ш В Е Д С К А. Асоцираните институции, кое владата може да го изврши за неколку недели му недостасува само едем многу значаен елемент што во Западниот свет е надминат пред 100 и повеќе години: во составот на Федерацијата на фармери неопходно  да се приклучат производните капацитети: винарски визби, конзервни фабрики, ладначи, сушари, селектори, каргоаеродроми што реално може бргу да се оствари ако се изврши ревизија на сите приватни прехрамбени фирми и предавање на ФФ, предавање на управување на државно земјиште на ФФ и ОСНОВАЊЕ МАКЕДОНСКИ – ИЗРАЕЛСКА КОМПАНИЈА за пласман на производсвото во целиот свет. Како што е познато, Израелците имаат свои претставници низ целиот свет и нема да има проблем за пласирање на моменталните производни можности, туку и за искористување на полниот капацитет на зелената индустрија која може да обезбеди висок стандард за најмалку 8 милиони луѓе.

За пласманот на зелната индустрија нема сомневање поради следниве мотиви: во нашава земја ретко има земјоделска култура што може да не успева – најмалку стотина односно што ќе бара пазарот, квалитетот е неспоредлив за сите култури за разлика од другите земји, приносите се најмалку во одделни култури од 50 до 100 одсто и прогласувањето на МАКЕДОНИЈА ЕКОНОМСКИ РАЈ – ќе обезбеди производство на ОРГАНСКА ХРАНА КОЈА ОД ТАМОШНАТА КЛАСИЧНА ЦЕНАТА Е ПОГОЛЕМА ЗА 5 – 6 ПАТИ. Уривањето на загадените оџаци секако кратка имат иднина, а со нив земјата нема никакви перспекиви. Вработувањето во нив сега е безначајно во споредба со тоа што ќе се обезбеди преку ЗЕЛЕНАТА ИНДУСТРИЈА, која ќе биде распоредена во ЗОНИ по сите котлини во земјата, најмалку 20-ина.

Само на ваков начин може да се оствари Економски бум и наместо програма Инвестирајте во Македонија, владаа требаше да изработи ваква програма и денеска економската криза ќе беше надмината, населението наместо сиромашно и депресивно, ќе беше богато и задоволно и со најмалку 3 – 4 реколти, банките во асоцијацијата ќе беа полни со пари за самокредитирање за понатамошно осовременување на производниот процес.

Од владата се најавува дека оваа година ќе испаднат резултатите од досегашните напори за привлекување на инвестициите? Владата треба да предложи:

1. Земјоделството да се прогласи како стратегиска стопанска област – како што го имаат најавено неколку министри

2. Да се престане со убедувањето на странците дека имаме ефтина работна рака. Ние ќе имаме скапа работна сила, а и ќе ја немаме, зошто со напредокот на техниката, технологијата и компјутеризацијата зеленета индустрија има еколошка предност – неспоредлива со другите индустрии

3. Да се престане со преговори со странските инвеститори за изградба на сопствени прехрамбени објекти и откупување, зошто тоа на Запад е во составот на Асоцијацијата на зелената индустрија – ако не сакаме да сме колонијална земја: печалбата е во преработувачката и продажбата. Тие тоа го знаат и затоа не се одлучуваат за инвестирање. Ако ова не го послуша сегашната влада и склучат таинстени договори како со ОКТА, ќе биде најголем непријател на македонската држава. Досегашните проблеми, сегашните и идни во Македонија се само од непријателски и неодговорни околности.

4.                 Премиерот најави дури и враќање на 50% од инвестициите на инвестатирите. Тоа ќе биде катастрофа над катастрофите.

 

 

ИТ-изработка-g/n
подготвил-r/v


ИНФОРМАТИВНАСЛУЖБА
Владо Ридов- с.р
Изменето од orlov - 27.Јануари.2008 во 12:51
,,СЕКОГАШ ВО СЛУЖБА НА ТАТКОВИНАТА,,              
Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Јануари.2008 во 12:55
shvajcaria e bogata,...i "golema",...смеење
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
orlov Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
army veteran 2001

Регистриран: 26.Јули.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 11342
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај orlov Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Јануари.2008 во 10:41

 

 

Здружение на земјоделците

      ,, Т И К В Е Ш ,,

Информативна служба

Број 01-1/3

07.01.2008 година

Кавадарци                                 

 

 
НЕОРГАНИЗИРАН ЗЕЛЕН ИНДУСТРИЈАЛЕЦ,
БИЛ И ЌЕ БИДЕ СИРОМАВ !

 

 

В е р и ж е н   БИЛТЕН   3

С У Б В Е Н Ц И И ?

 
ФР Македонија за првите 25 години од ослободувањето од 1945 година, благодарение на правилната аграрна политика -  прогласувањето на земјоделството како стратешка стопанска област, постигна вонредни економски резултати, и од тотално заостаната земја стана трета по развиеност и БДП во оквирот на СФРЈ – после Словенија и Хрватска. А, пределите од повардарието – благодарение на релативната застапеност на лозовите насади и изградба на винарските визби од 160 милиони литри, мерено по жител на БДП втори, после Марибор. После тој период со ориентацијата кон индустријализацијата, таа предност постепено се намалува, за да во 1990 година со прифаќање на ,, капиталистичкиот ,, систем, Македонија цели 17 години станува најсиромашна земја во Европа. За жал, со таквите резултати и натаму продолжува, по се изгледа до ликвидација на државата од лични причини што не е способна да се организира.
Во тој смисол одат работите и со ново ,, основаната ,, власт, која за година и половина од владеењето нема покажано, ниту има изгледи да покаже менување на негативните економски ,, проблеми ,,. Освен лажните оправдувања дека за краток рок не е можно да се постигне, ,,треба време ,, на пр. како што изјави министерот за инвестиции г – нот Глигор Ташковиќ – 30 – 40 години. Како можеше владеачките структури за час се што имаше да растурат позитивно во областа на земјоделството, исто така може за час да се исправи – наравно ако се сака! Поготово за изминатиот период ос страна е укажано на властите, парламентарците – како им е понижување да се сретнат со своите избирачи, партиите, невладините организации како и медиумите. Во наведениот позитивен стопански период, иако во државата имавме единечно броење на соодветни стручни лица, денеска бројките се сметаат со илијадници,  но стратегијата за напредно зелено индустриско стопанство не се почитува:  ОРГАНИЗИРАНОСТ НА ЗЕЛЕНИОТ ИНДУСТРИЈАЛЕЦ ВО АГРОКОМБИНАТИ И АД ,, КООПЕРАЦИИ ,, - кои новите власти се збришаа до корен, со мали отстапувања. Како власта е во рацете на истите расипувачи, со ревизија на приватизацијата  и транзицијата или национализација на агроиндустријата – што е поделена на нивни членови за финансирање на парламентарните избори и вечно владеење – можно е да се исправи.
Друг излез Македонија за кономски развој нема освен зелената индустрија, која мора да се обедини на ниво на земјата, а тоа веќе и е сторено од пред четири години – основната ФЕДЕРАЦИЈА НА ФАРМЕРИ НА РМ, под сугестија на донаорскиот програм од Шведска. Само формално,  заради ползување на финансиските донации. Во федерацијата на фармери треба да се приклучат сите реактивирани Агрокомбинати со агроиндустриските објекти, бидејќи тој имот таканаречен општествен или на никого, е сопственост на зелените индустријалци – лозари , овоштари, градинари итн. Ваквата одлука мора да се донесе, за да се почне, од предрастурањето на македонското богатство. Треба да се почне со санирање што може да се стори, обнова на руинираните објекти и изградба на нови особено сушари и ладначи, за што не се потребни многу средства. Главен фактор за отпочнивање на реафирмацијата на зелената индустрија е основање на Македонско – Израелско АД за извоз на земјоделски производи и пререаботки, од една страна и префрлање кон ФФ целата државна администрација заангажирана за развојот и унапредувањето на земјоделството – неколку министерства и факултети, институции и институти итн. Македонско – Израелската компанија има свои претставници во цел свет и ќе биде во можност однапред да собира податоци што треба да произведуваме,  да се договориме со зелените индустријалци односно нивните Здруженија како за количините, авансните цени и квалитетот. Така работи целиот свет – посебни држави или неколку здружени.
Брзи резултати за подигање на животниот стандард, уништување на сиромаштијата, потполно вработување во земјата на сите образовни структури,  како и достигнување на наксимумот на најмалку 8 милиони жители во земјата, преку ГРАДИНАРСТВОТО. Инаку приликата за господското производство преку ЛОЗАРСТВОТО И ВИНАРСТВОТО, ќе одтане за подолг период, бидејќи за овој ,, транзициски ,, период повеќе од половината површини се ископачени.
Со програмата за субвенционирање на земјоделството и руралниот развој за 2008 и оној на 800 страници, владата скоро нисто не постигнува ниту во ефекти ниту во пропаганда, бидејќи проблемите не лежат со субвенционирањето, тоа производителите го знаат, како и подготвувачите на таа програма! Во сета работе нешто се крие, за што во овој момент не сакаме да шпекулираме. Ќе дадеме само еден пример: за лозарите се нудат 2 денари за предадено грозје во олигарските винарски визби односно нашите украдени подруми, преку кои додека беа во наши раце цената на грозјето беше 30 денари, а откако ни се одзедоа просечно 10 до 8 денари, што не се покриваат ниту материјалните трошоци. Лани просечната цена се покачи за 2 денари, заради извесната конк*ренција. Конк*ренцијата оваа година исто така ќе ја покачи цената за 2 денари, од монополската цена на Кластерот на вино што оди преку ВВ ,, Тиквеш ,, што го подржува владата преку министерството за економија. Инаку виното се продава, нашето македонско, на странскиот пазар за 10 евра или една третина за лозарот 3 евра треба да биде. Здружен лозар таква цена ќе оствари, а влдата за тоа не се интересира?! Слична е состојбата и кај другите гранки. Башка е можноста за продажба на поголеми количини.

 

 
ИТ-изработка-g/n
подготвил-r/v


ИНФОРМАТИВНАСЛУЖБА
Владо Ридов- с.р

,,СЕКОГАШ ВО СЛУЖБА НА ТАТКОВИНАТА,,              
Кон врв
Zelenikovo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 16.Јуни.2018
Статус: Офлајн
Поени: 794
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zelenikovo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Март.2019 во 04:11
Originally posted by brza brza напиша:

koga bila?!,...[IMG]http://forum.idividi.com.mk/smileys_novi/7.gif" height="18" width="20" align="absmiddle" alt="збунетост">,..........[IMG]http://forum.idividi.com.mk/smileys_novi/21.gif" height="18" width="18" align="absmiddle" alt="смеење">


кога имало кој што да шитне, шитКаме сега есперантО od skoro i na yt

http://www.youtubemultiplier.com/5c7f3902dbd3c-no-ma-esperanto-turbofolk-i-karmina-burana.php

сега Македонија е во карминабурито транс, Зајко е богат, а Сузи ќе биде голема ут еу но и потака

Зајко треба да е погласен, ако сакате можете да го стокмите и тоа на линкот за мешап, но сметам дека ко скромен остава повеќе богат фасцијален говор во средина ... ако некогаш направат турбофолк опера мислам ќе биде идеален за сценографска позадина, само тро да изберат потстанати говори за да не заспие публика од трансот ...


Изменето од Zelenikovo - 06.Март.2019 во 04:33
Кон врв
Zelenikovo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 16.Јуни.2018
Статус: Офлајн
Поени: 794
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zelenikovo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Март.2019 во 20:25

чудно земјоделие на есперанто ет сигруно гмо, фолираа груевци дека ќе тераа земјоделска влада, но овие ќутенката истераа гмо на хартија а сега треба да го имплантираат и во потсвест, крастаици за шопска си сторија од Народ зајковци, патлиџанот ќе го достават ахметовци, кромидот мицковци а сирењето хановци, могерини моќе да додаде чили неприметно и ето земјоделието кај нас од нива до трпеза е строго развојно виа удбалитичарска тајфа!

Originally posted by majstorce62 majstorce62 напиша:

Била и пак ќе биде.

Каде течело пак ќе тече.


пак ќе тече esperanto, но сега со потенцијал и во официјално хунтовска држава, кучината до сега како удбашана си имаа најчесто свои припитомени удбалитичари, но гледаме сега пак пуштаат удбаш за глава на државата, што се си кажуе мукла Народе за да не правиме од вас конзервирано овошје за на афричка трпеза, иако ако тргнале ќе им бидеме на африканци тука конзерванс за поубава емиграција ...пред да срипа некој да го правда Пендраковски, имајте наум дека велат како брат му Војче го повлекол во служба, а веројатно и двајцата се синои на Крсте кој го имаат лустрирано како соработника на Државна Безбедност, може им е стрико или роднина, но ова ептен е без преседан да удбаш си изрекетира претседателско столче, но не сакам да размислувам каузално можеби хистори рипитинг е во прашање а како бивш претседнички портпарот полесно би се снашол во случај на пожар, од кој аспект јасно е дека Гоца е спотер во секоја варијанта ко опозициски кандидат, во најмала рака заради експрес гласачки вовчиња, а посекако сето ова е каузално за удбашана ви се пофалат дека од нив зависело и порано и сега судбината на државата, а сега пред нејзина еутаназија официјално самите да си стават претседнички потпис на тоа, мислам може немале таква намера но ете каузално така си излегва! аирлија владејачкото гмо земјоделие, галсачката конзервна индустрија, но и агитпроп етикетите, а вие Народе сркајте до недоглед што ви сервирале, реално тие денес ви се цареи во сенка на виделина во сон и јаве ем меѓуредои, та не се возбудувајте, смирено чекајте прилика кога ќе се појават нови 100% транспарентни искрени и здрави неупоубашени така партии та давајќи и го ним вашиот глас да се понадевате на Изворно Земјоделие да си дочекате Атрактивна Рурална Реемиграција, а во сето тоа и самите да имате допринос чунки низ отворени дебати на нивни партиски еФоруми кога така би штимале програма јавно и потојните удбалитичарски дувла од партиски мастадонти ќе се реформираат здраво, но бидејќи се посеани од удбашана та и каузално тоа нонстоп ќе си повлеквите зорт инерција, иако посекако удбашана нема да седат со скрстени раце па до последно ќе гледаат да ви ресетираат таква реалност во најмала рака бидејќи така посклет ќе им биде да си тераат агенди, а во најлош случај бидејќи тка ќе почне многу ѓубре да излегва од под тепих та ко нивно ќе мора да се засрамат и да фатат пустелија или џенем кој како милува, а бидејќи тоа немго милуваат та очелувајте дека ова ниту ќе биде лесно ниту пак едноставно за да се изведе, ете еден таков обид виа ријалити-шоу шема го сведоа на сеир наместо шанса за здрави промени, иако шоуто го беа впрегнале и претходно знаејќи што треба да се случува во иднина, само што не сконтале дека токму тие кумувале така на таквата реалност, бидејќии сами се свесни дека си тераат појќе одмона што им е дозволено, нивните табиети им тежат уште сега а не пак постсветовно, може сакаат со време да се искупат, којзнае може немаат друг избор, а сигурно ниту ним им е лесно,мзнајеќи дека во филмот во кој се влезени тнко инстант промени а за тоа да не се плати голема цена, па бар да беа искрени та да не се замараше толку Народ и си троши драгоценото време на политикинг, кажете си култорно ова денес е автократија од демократска глума и тоа е тоа, Живот ќе биде далеку поубав, сететесе на титославија!
Кон врв
Zelenikovo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 16.Јуни.2018
Статус: Офлајн
Поени: 794
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zelenikovo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Март.2019 во 23:01

уште една дигресија не е на одмет како надополна, удбашана виа удбалитичари си истоварија зелено светло за глобализам кој ете и симболично Зајко го обзнани како негов есперанто, само што нивната зелена боја е боја на парите, корумпирност како удбалитичарска реалност односно only one way to write each sound, само што ќе треба некое време за да се разбере кој колку бил подмачкан, ете кај грците тро подразбравме заради што мораше да се излуфтира од влада Коцијас, а види богати шорош подмачкуел, што би значело дека кај нас истурени се многу пари низ минативе три децении самостојност, веројатно дошло време за наплата па не ни бираа средства да и низ фалц власт дилови реферндуми и што се не помудбашки рецепт одработено дојдат во позиција да испорачаат, дали успеаја,мхм каузлност рулз на овој свет та времето не е далеку за да видиме каков бран на вибрации ќе има сето ова врз нив како удбалитичари сосе нивните месонски мецени како куклари и јасно нивните локални удбашки конци!

на некој начин Зајко и симболично како вонаби премиер на Македонците им најави што ќе ви и Македонски Јазик кога можете да имате есперанто, кој не знае што е тоа евепоучно видео, чунки ќе ви стане јасно зошто трговскио си го именувал Глобал!? се прашувам какви им се удбашките инкубатори за вакви глобалистички удбалитичари, ги испилуваат само на реење или во прашање е и фреквенциски-генитичко пуш'д'батн штимање!?

Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,156 секунди.