IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Здравје > Медицина
  Активни теми Активни теми RSS - Лек против ракот
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Лек против ракот

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 678
Автор
Порака
pajser Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
kloshar

Регистриран: 04.Март.2011
Локација: Lao People's Dem. Rep.
Статус: Офлајн
Поени: 12712
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај pajser Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Април.2014 во 11:54
,,,,ne se problem lekovite protiv rakot,,gi ima,,

,,problem e klikot koga normalnata kletka dobiva  abnormalni osobini ,,,
nesluchajno ne veruvam vo sluchajnosti<>sekoja sluchajnost e kontrolirana
Кон врв
емил Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
зависник идивидовски

Регистриран: 11.Август.2009
Статус: Офлајн
Поени: 85164
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај емил Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Мај.2014 во 12:55

Спречете ја појавата на рак со скара и пивоИзменето од емил - 02.Мај.2014 во 12:56
Кон врв
Kastro Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Јули.2008
Статус: Офлајн
Поени: 11937
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Kastro Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Јуни.2014 во 09:52

Познатата болница Џон Хопкинс конечно ја открива вистината за ракот


По години уверувања на човештвото дека хемотерапијата е единствениот начин за борба против ракот, од болницата на Џонс Хопкинс, конечно почнуваат да зборуваат за алтернативни методи.

jon hopkins bolnica

1. Секој човек во своите клетки има рак. Овие клетки не се појавуваат во стандардните тестови се додека не се намножат до милијарди. Кога докторите ќе им кажат на пациентите дека по третманот немаат повеќе клетки на рак, во своите тела, тоа само значи дека на тестовите не можат да се откријат клетки на рак, поради тоа што не можат да ја достигнат мерливата величина.

2. Клетките на ракот се појавуваат меѓу 6 и 10 пати во животот кај секоја личност.

3. Кога личноста има силен имунолошки систем, клетките на ракот ќе бидат уништени и ќе се спречи размножувањето и формирањето на тумори.

4. Кога личноста има рак, тоа значи дека има неколку прехрамбени недостатоци. Причината може да биде во генетиката, еколошки, храната и начинот на живот.

5. Да ги надминете хранливите недостатоци, морате да го промените начинот на исхрана и да вклучите неколку додатоци. Ова ќе ви го зајакне имунолошкиот систем.

6. Хемотерапијата вклучува труење на клетките на ракот, но, исто така, уништувањето на здравите клетки во коскената срцевина, гастроинтестиналниот тракт и слично, може да предизвика оштетување на органите, како што е црниот дроб, бубрезите, срцето, белите дробови и др.

7. Зрачењето ги уништува клетките на ракот, но исто така ги гори и им наштетува на здравите клетки, ткива и органи.

8. Во почетокот на третманот со хемотерапија, и зрачењето, често се намалува големината на туморот, но сепак, продолжената употреба на хемотерапијата и зрачењето, нема позитивни резултати во отстранувањето на туморите.

9. Кога телото е премногу натоварено со токсини од хемотерапијата и зрачењето имунолошкиот систем е компримитиран и полека се уништува, така што човек може да подлегне на различни видови на инфекции и компилации.

10. Хемотерапијата и зрачењето може да предизвика канцерогените клетки да мутираат и да станат отпорни и тешко уништливи. Операцијата може да предизвика и канцерогените клетки да се шират и на други тела.

11. Еден ефикасен начин за борбата против ракот е изгладнување на клетките на ракот, односно скратување на нивната храна која им е неопходна за мултиплицирање.

Со што се хранат клетките од рак?

а) Шеќерот ги храни ваквите клетки. Откажувањето од шеќер ќе им ја скрати многу важната храна.

Напомена: вештачките засладувачи како што се NutraSweet, Equal, Spoonful, Neotame, и др. се направени од аспартам кој всушност е отров. А подобра замена за тоа е медот или меласа, но во многу мали количини. Кујнската сол има една хемикалија која им дава бела боја. Подобра алтернатива се Brag амино-киселината или морската сол.

б) Млекото предизвикува телото да произведува слуз, особено во дигестивниот систем. Ракот се храни со слузта. Престанете да конзумирате млеко и заменете го со незасладено млеко, по што ракот ќе почне да гладува.

ц) Клетките рак растат во кисела средина. Месната диета е кисела и подобро е да јадете риба и малку пилешко, отколку говедско или свинско месо. Месото исто така содржи антибиотици, хормони за растење и паразити, кои се штетни, особено за луѓето со рак.

г) Начинот на исхрана се состои од 80% свеж зеленчук и сокови, лековити житарици, семиња, ореви, кои ќе му помогнат на телото да стане алкалично. Околу 20% може да биде готвена храна, вклучувајќи го и гравот. Свежиот зеленчук, соковите се извор на живи ензими кои лесно се апсорбираат и стигаат до мобилните нивоа во рок од 15 минути за да се прехранат и да го подобрат развојот на здравите клетки. За добивање на живи ензими за изградба на здрави клетки обидете се да пиете свежи сокови од овошје и зеленчук и јадете некое сурово овошје и зеленчук 2 до 3 пати дневно. Ензимите се уништуваат на температура од 40 степени.

д) Избегнувајте кафиња, чаеви и чоколади, кои имаат високо ниво на кофеин. Зелениот чај е подобра алтернатива и има анти-канцерогени својства. Чистата или филтрираната вода е најдобра, за да се избегнат токсините и тешките метали од водата од чешма. Дестилираната вода е кисела и избегнувајте ја.

12. Месото со протеини е тешко да се свари и бара многу ензими при самиот процес. Несварената храна останува во цревата, труе и создава дополнителни токсини.

13. Ѕидовите на клетките на ракот имаат тешка протеинска школка. Со воздржувањето на јадењето на месо, се ослободуваат повеќе ензими за напад на протеинските ѕидови на ракот и им овозможува на телото да ги уништат.

14. Некои додатоци за зајакнување на имунолошкиот систем, (IP6, тоници за детоксикација, Еssiac, антиоксиданси, витамини, минерали, есенцијални масни киселини и сл) овозможуваат да клетките на телото ги уништат клетките на ракот. Другите додатоци како што е витамонот Е предизвикува апоптоа или програмирана клеточна смрт – метод со кој телото природно ги отстранува оштетените, несакани или непотребни клетки.

15. Ракот е болест на умот, телото и духот. Проактивен и позитивен дух ќе ви помогне да ја преживеете битката со ракот. Гневот, нефлексибилноста и горчината создаваат во телото стресна и кисела средина. Научете да сакате и простите. Да научите да се релаксирате и да уживате во животот.

16. Клектите на ракот може да напредуваат во средина богата со кислород. Дневното вежбање и длабоко дишење ќе ви помогне да добиете повеќе кислород на клеточно ниво. Терапијата со кислород е уште еден метод со кој ги уништувате клетките на ракот.

Vistinskiot maz ima edna Lavica …a ne, stado od ovci…(ovcite na ovcharite)
Кон врв
Kastro Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Јули.2008
Статус: Офлајн
Поени: 11937
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Kastro Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Јуни.2014 во 09:57

Ако познавате некој кој се бори со ракот, ве молиме да му ги доставите овие информации, бидејќи токму тие можеби ќе спасат уште еден живот и можеби претставуваат единствена надеж за опстанок!

rak27

Иако ракот се смета за комплексно заболување важно е да се сфати дека канцерогените заболувања всушност претставуваат забрзан раст на канцерогени клетки при што доаѓа до ослабнување на имуниот систем, зголемување на количината на токсични материи во организмот.

Доказите добиени од значајни истражувања покажале дека постојат стотина познати и ефективни лекови против ова заболување.

 1. Сода бикарбона

slika 1

- Една кафена лажица сода бикарбона и сок од еден лимон, 250 милилитри вода, неколку пати на ден успешно ќе ја намали киселоста во организмот. Канцерогените клетки не можат да растат во алкална средина.

 2. Sanguinaria Canadensis (крвавче)

slika 2

- Ова е повеќегодишна билка која во себе содржи алкалоид наречен Sanguinarin. Тој има својство да ги уништи канцерогените клетки, а да не ги уништи здравите клетки. Може да се употребува орално и надворешно како лек против кожни и други видови облици на рак.

3. Чага

slika 3

- Ова е лековита габа чие дејство со години се проучува. Се покажало дека таа има својство да го модулира имунолошкиот систем и дека има антиканцерогени својства.

 5. Чајна напивка од Essiac

slika 5

- Оргиналната мешавина на чајот е стар рецепт на индијанците домородци кои го користеле стотини години на назад. Една канадска медицинска сестра од нив го дознала чајниот рецепт и почнала да го дели на пациентите кои се бореле со ракот, по што пациентите почнале неверојатно брзо да се опоравуваат. Чајот е комбинација од неколку антиканцерогени растенија и растенија кои го чистат телото, а тоа е се што му е потребно на пациентот болен од рак. Се што треба да направи е да го консумира неколку пати на ден.

 6. Масло од ленено семе и младо нецедено сирење

slika 6

- Доктор Џоана Будвиг од Германија, биохемичарка и лекар, е жената која го смислила природниот начин на лечење на ракот со стапка од 90 проценти на излекување, метод кој го практикувала педесет години. Комбинацијата на маслото и младото сирење му дава на организмот есенцијални масни киселини и липопротеини кои го редуцираат туморот и го обновуваат балансот на организмот.

Комплетната листа на:
 
Vistinskiot maz ima edna Lavica …a ne, stado od ovci…(ovcite na ovcharite)
Кон врв
Valerija Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 99325
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Valerija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Септември.2015 во 16:07

БИЛКА КОЈА ГО УНИШТУВА РАКОТ ЗА ПОМАЛКУ ОД ЕДЕН ДЕН!

1

Сладок пелин е билката за која научниците тврдат дека ги убива канцерогените клетки за 16 часа. Според истражувањата објавени во “Life Science” овај природен лек може да излечи и 98 отсто од клетките на ракот.

Ако се користи само билката истата предизвикува 28 процентно намалување на клетките на ракот на градите, но во комбинација со железо таа скоро целосно го убива ракот.

– Нашите резултати докажуваат дека артемисининовото спречување на “E2F1″ транскриптивниот фактор посредува во уништувањето на клеточниот круг на клетките на ракот на градите и претставува критичен пат преку кој артемисининот го контролира растот на репродуктивните клетки на ракот, се вели во во заклучокот на истражувањата спроведени во лабораториите за рак на Универзитетот во Калифорнија.

Артемисининот порано се користел како моќно средство против Маларијата, но сега е докажано дека е ефикасен лек против ракот.

Истражувањето покажало дека канцерогените клетки доживуваат апоптоза или сопствено уништување.

Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!
Кон врв
Badi1 Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 17.Март.2011
Статус: Офлајн
Поени: 10
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Badi1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Декември.2015 во 19:07
За превенција и лекување на ова опака болест
Предласгам да го користете
Најреткиот и најскапиот чај на светот – ЖОЛТ-иот ЧАЈ!

За основни податоци кликни подолу :

https://medium.com/@blagojjanev/%D1%81%D0%B5-%D0%BF%D1%80%D0%BE%D0%B4%D0%B0%D0%B2%D0%B0-62db4b69965c#.r4spqvgvd

Повеќе детали кликни подолу :
https://medium.com/@blagojjanev/%D0%B6%D0%BE%D0%BB%D1%82-%D1%87%D0%B0%D1%98-%D0%BD%D0%B0%D1%98%D1%80%D0%B5%D1%82%D0%BA%D0%B8%D0%BE%D1%82-%D1%87%D0%B0%D1%98-%D0%BD%D0%B0-%D1%81%D0%B2%D0%B5%D1%82%D0%BE%D1%82-509479dd925d#.nkl6u5tk8

Кон врв
Kastro Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Јули.2008
Статус: Офлајн
Поени: 11937
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Kastro Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Април.2016 во 20:25
 

Народен лек: Босанка на сите го кажува лекот што ѝ помогнал да се излечи од рак


med
Читателка на еден босански портал посакала со сите да го сподели својт чудесен рецепт за лекот што ѝ помогнал во лекувањето.

Рецептот е врз основа на ѓумбир и мед, а нејзе за неколку дена наводно ѝ помогнал да се врати во живот. Таа имала рак на ендокрините жлезди и 20 дена била на апарати. Успеала да се излечи без операција и хемотерапија сега и како што вели, сега „пука“ од здравје.

За подготовка на лекот ви требаат два поголеми корени од ѓумбир, кои се чистат и се сецкаат на ситни парчиња, а потоа се мешааат со половина килограм мед, но имајте на ум дека медот треба да биде домашен. Потоа лекот истурете го во тегла и консумирајте го 3-4 пати на ден по една лажичка.

Строго е забрането притоа да се користи метална лажичка, туку користете дрвена, пластична или ќерамичка лажичка.

Првите знаци на подобрување ќе ги почувствувате за 2-3 дена, а потоа како што вели читателката, со редовна консумација, ќе се кренете од мртвите.

Vistinskiot maz ima edna Lavica …a ne, stado od ovci…(ovcite na ovcharite)
Кон врв
emaemili666 Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 23.Ноември.2017
Статус: Офлајн
Поени: 1
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај emaemili666 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Ноември.2017 во 08:20
Jas licno veruvam deka preku zajaknuvanje na imunitetot organizmot samiot moze da se izbori so ovaa pa I so drugi bolesti. Poznavam luge koi ja dobile bitkata so rakot preku koristenje na dodatoci vo ishranata -lekovi kako sto se VOTALEK & ANOSOHIP -pobarajte gi I procitajte poveke iskustva na internet na stranicata : unavita.farm
Nekade procitav "sekoja bolest se leci no ne sekoj slucaj"
Taka da I rakot moze da se izleci!
Кон врв
Renatax Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Декември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 11613
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Renatax Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Ноември.2017 во 18:13
Originally posted by emaemili666 emaemili666 напиша:

Jas licno veruvam deka preku zajaknuvanje na imunitetot organizmot samiot moze da se izbori so ovaa pa I so drugi bolesti. Poznavam luge koi ja dobile bitkata so rakot preku koristenje na dodatoci vo ishranata -lekovi kako sto se VOTALEK & ANOSOHIP -pobarajte gi I procitajte poveke iskustva na internet na stranicata : unavita.farm
Nekade procitav "sekoja bolest se leci no ne sekoj slucaj"
Taka da I rakot moze da se izleci!


Додатоците што ги споменавте и ред други ,можат да го поткренат имунитетот ,но ако зборуваме за целосно излекување на база на нив тешко , еве таа реченица што сте ја прочитале некаде, отвара простор за поширока дискусија.
Мирно движи се низ галамата и хаосот, секогаш имајќи на ум каков мир постои во тишината.

Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 678
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,109 секунди.