IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Здравје > Медицина
  Активни теми Активни теми RSS - Лек против ракот
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Лек против ракот

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234 8>
Автор
Порака Обратен редослед
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Февруари.2012 во 01:15
Originally posted by Santijago Santijago напиша:


7. На почетокот со хемотерапија се намалува големина на туморот, но понатаму нема резултати од елиминација на туморот.


Хемотерапијата, а и радиотерапијата, барем јас колку што сум запознаен, доведуваат до тоа туморот целосно да исчезне, во голем дел од случаите. Доколку тоа не е така, на кој начин би дошло до елиминација на ракот кај оние кои се подложени на овие видови терапија? Зарем туморот сам исчезнува, или пак тоа е поради исхраната?
Кон врв
Renatax Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Декември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 11613
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Renatax Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Декември.2011 во 08:46
Originally posted by dedanoe dedanoe напиша:

od rak najvishe oboluvaat zavisnicite od shpanski mushic serii i toa gi prave epten pogodni za lab rat u trkata za fuziona over unity energiska pridobivka na proAgresor od chovekof.


Интерсно!

Кој научник го тврди тоа?

Знам за повеќе фактори кои се предиспозиција за карциномно заболување,ама ваков податок...искрено не сум сретнала во ниедна стручна литература.
Мирно движи се низ галамата и хаосот, секогаш имајќи на ум каков мир постои во тишината.

Кон врв
dedanoe Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Октомври.2011
Локација: dedanoe city
Статус: Офлајн
Поени: 385
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај dedanoe Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Декември.2011 во 22:09
od rak najvishe oboluvaat zavisnicite od shpanski mushic serii i toa gi prave epten pogodni za lab rat u trkata za fuziona over unity energiska pridobivka na proAgresor od chovekof.
Кон врв
dedanoe Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Октомври.2011
Локација: dedanoe city
Статус: Офлајн
Поени: 385
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај dedanoe Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Декември.2011 во 22:02
Originally posted by Santijago Santijago напиша:

Ракот се храни со месо, а умира од зеленчук = choveshterot povampiren e seopsht planetaren rak
Кон врв
dedanoe Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Октомври.2011
Локација: dedanoe city
Статус: Офлајн
Поени: 385
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај dedanoe Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Декември.2011 во 21:58
Кон врв
Santijago Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
PubLiCenEmY LatInoLoVerBoY YNWA-LF

Регистриран: 17.Јануари.2008
Локација: Tuka be ...
Статус: Офлајн
Поени: 21002
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Santijago Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Декември.2011 во 15:14
Не дека не се знае, ама да се прибележи уште една потврда за кажаното....


-----------------------


Ракот се храни со месо, а умира од зеленчук

Научниците на американскиот Универзитет „Џон Хопкинс“, од кои 32 се добитници на Нобелова награда, знаат дека хемотерапијата не е единствен начин во борбата со оваа болест 

Факти

1. Секој човек во себе има клетки на рак, тие не можат да се идентифицираат со стандардните тестови се' додека не ја достигнат бројката од неколку милијарди. Кога докторите му велат на пациентот дека по терапијата веќе нема малигни клетки, тоа значи дека дека клетките на ракот не можат да се идентификуваат, бидејќи бројката им е намалена до нивото што не може да се регистрира.

2. Клетките на ракот се појавуваат во животот на човекот шест до 10 пати.

3. Кога имунолошкиот систем кај човекот е доволно силен, клетките се уништуваат и се спречува нивно размножување.

4. Ракот укажува на податокот дека е дојдено до намалување на хранливите материи. Причините се бараат во генетика, животната средина, храна или начинот на живеење.

5. За да се коригира имунитетот, потребно е да се смени исхраната.

6. Хемотерапија подразбира уништување на клетките на рак, ама и на здравите во коскената срцевина и во дигестивниот тракт, а можно е да дојде до оштетување на црниот дроб, бубрезите, срцето и белите дробови.

7. На почетокот со хемотерапија се намалува големина на туморот, но понатаму нема резултати од елиминација на туморот.

8. Кога во организмот има премногу токсини што се настанати со хемотерапијата и зрачењето, имунитетот е нарушен, што го прави организмот поподложен на разни инфекции

9. Хемотерапијата и зрачењето можат да доведат до мутација на клетки што стануваат резистентни и тешко е да се уништат. Со операција, исто така, може да се предизвика ширењето на клетките на ракот.

10. Се препорачува да не се поттикнува размножување на клетките на ракот со храна.

Важно е да се знае

А Шеќерот ги храни клетките на ракот. Исфрлете го шеќерот и со тоа ќе ја отстраните важната храна за ракот. Замените за шеќерот, исто така, се штетни, подобро користете нешто природно, како што се мед или мелиса, ама во многу мали дози. Готварската сол има штетни материи што и' даваат бела боја. Наместо неа, се препорачува Брагова аминокиселина или морска сол.

Б Млекото го поттикнува организмот да произведува слуз, особено во дигестивниот тракт. Слузта ги храни клетките на ракот. Со исфрлување на млекото и внесување незасладено соја млеко, клетките ќе гладуваат.

В Клетките на ракот се развиваат во кисело опкружување. Диетата со месо е кисела и подобро е да се јаде риба и пилешко отколку телешко и свинско месо. Месото, исто така, содржи животински антибиотици, хормони што се штетни за сите, особено за заболените од рак.

Г Диетата што се состои 80 % од свеж зеленчук, жита, никулци и малку овошје ќе создаде алкална средина во организмот. Остатокот од 20% може да е варена храна што вклучува и грав. Соковите од свеж зеленчук произведуваат живи ензими што лесно се апсорбираат и стигнуваат до нивото на клетките во рок од 15 минути со што се храни и поттикнува растењето и развивањето на новите клетки. За да им овозможите на живите ензими да создаваат здрави клетки, обидете се да пиете сок од свеж зеленчук. Ензимите се уништуваат на температура од 40 степени.

Д Одбегнувајте кафе, чај и чоколадо затоа што имаат високо ниво на кофеин. Зелениот чај е многу подобар и има состојки што се добри за борба против рак. Треба да се пие незагадена или филтрирана вода, дестилирана е кисела и треба да се одбегнува.

Ѓ Ѕидовите на клетките на ракот се прикриени со издржливи протеини. Со воздржувањето од месо се ослободуваат ензими што овозможуваат продор на одбранбени клетки што ги уништуваат клетките на ракот.

Е Витаминот Е овозможува убивање на клетките на ракот што претставува нормална реакција на организмот во тргнувањето на оштетените и непотребните клетки.

Ж Клетките на ракот не напредуваат во средина полна со кислород. Длабоко дишење и физички вежби внесуваат повеќе кислород, а терапија со кислород обезбедува уништување на клетките на ракот.

З Рак е болест на умот, телото и духот. Активен и позитивен ум помага да се совлада ракот. Лутина, нетолеранција во телото создаваат стрес и киселост. Негувајте го духот на простување и љубов.

I'm out bcz of pathetic around here
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Декември.2011 во 18:57
Se izvinuvam za dvojnoto postiranje na ovaa informacija, no ova go pravam zatoa shto smetam deka lugje koi se zhivotno zainteresirani za lek protiv rakot najverojatno nema da otidat na temata za marihuanata.







Изменето од Messenger - 28.Декември.2011 во 18:58
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
zaharce Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 26.Декември.2011
Статус: Офлајн
Поени: 4
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zaharce Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Декември.2011 во 12:46
baram informacija za rak na beli drobovi .KAJ tatko mi e Dg rak na pluca ,veke pominaa 8 meseci isprima hemoterapija toj sega se oseka dobro no sakam da doznaam nekoja preporaka za ponatamosno lekuvanje . dali ima nekoj sto e izlecen i ako ima od sto.operacija ne se preporacuva samo ni ostanuva alternativen nacin na lekuvanje
Кон врв
zaharce Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 26.Декември.2011
Статус: Офлајн
Поени: 4
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zaharce Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Декември.2011 во 11:18
Македон ти благодарам за исцрпниот одговор.Во нашиот случај се работи за неоперабилен случај, така да единствено ни останува алтернатибната терапија. Затоа би ти била многу благодарна доколку ми дадеш контакт од билјарката која ви помогнала. Ти благодарам однапред
Кон врв
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Декември.2011 во 01:51
Originally posted by zaharce zaharce напиша:

Bi sakala da te prasam vo vrska so tvoeto iskustvo vo borbata so Astrocytoma. Velis deka uspesno e zavrsena borbata so ovoj tezok vid na tumor na mozokot.Jas isto taka imam blizok so sosema ista dijagnoza i borbata se uste trae. Zatoa mnogu bi ni znacelo na mnogumina od nas da ni pomognes so toa sto ke gi podelis iskistvata, nacinite na lekuvanje, bukvalno se, bidejki dosega se sto proba ne pomogna, osven sto bavno napreduva nosigurno.Bi ti bila mnogu blagodarna dokolku odgovoris sto e mozno poopsirno i detalno.

Zaharce, ќе започнам од почеток, се што знам ќе опишам, а ако имаш дополнителни прашања, слободно прашувај, ако можам, радо ќе помогнам.

Во 2000 година, по доживеан епилептичен напад, на мојот родител му беше дијагностициран Astrocytom cerebri g. I. По спроведениот хирушки зафат, мајка ми беше пуштена дома. Хирушкиот зафат не го отстрани сиот тумор, поради тоа што такво нешто ќе доведеше до губење на говорот или траен инвалидитет. Наместо тоа, се препорача Dexametason за намалување на тој оток. Но, наместо тоа, болеста прогредира, а отокот не се намали. Овојпат стануваше збор за Astrocytoma cerebri g.III-IV. Се пристапи кон втор, сложен хирушки зафат, но за жал, прогнозите и покрај тоа не беа добри. Со Астроцитом од трет степен се живее до 5 години, кога се појавува рецидив, а со астроцитом од четврт степен од шест месеци, до една година најмногу. По хирушката интервенција, по совет од онколог, се пристапи кон цитостатска терапија, со цитостатиците  CcNU и радиотерапија, односно зрачење- 15 третмана. Во меѓувреме ние започнавме да ги комбинираме овие терапии со народна медицина, односно исхрана според крвна група и земање сирупи од билкарка која ги правеше според народната руска медицина, а и самата била болна од рак, но благодарение на руската народна медицина, го победила, иако лекарите и велеле да си оди дома и да ги доживее во мир деновите кои и останувале. Тука за првпат успеавме да ја видиме моќта на народната медицина. Имено, додека траеше зрачењето, мајка ми се мачкаше со крем направен од билкарката и немаше ниту една изгоретина, дури ниту трага од тоа! За разлика од мајка ми, другите имале страшни изгоретини.

Откако сето ова го направивме, беше направена МР со контраст на мозокот. Туморот беше исчезнат. Немаше ниту трага од него. Лекарите беа запрепастени и не веруваа што гледаат, но, сметајќи дека станува збор за III степен, кој дава рецидив следните 5 години, советуваа внимателност и редовна контрола следните пет години. Дури и наши пријатели, лекари, останаа запрепастени. Изминаа и тие пет години, рецидив немаше.

Мајка ми, секако, продолжи да го пие сирупот од билкарката.

За жал, зрачењето има последици, како што е зголемен ризик од мозочни удари, појава на склероза порано од вообичаеното, промени во сива маса и сл.

Мајка ми пред три месеци, односно 10 години по сиве овие настани опишани погоре, имаше мал мозочен удар. Кога лекарот ( професор-неврохирург ) ја виде, кажа дека се сомнева на метастази. Искрено, тој се чудеше како сеуште е жива. Но, кога ги виде снимките, се здрви. Стануваше збор за удар од васкуларна, а не метастатска природа. Ме задржа мене и ми рече дека сака уште еднаш да ги види снимките и детално да ги прегледа, затоа што според него: "Ова било просто неверојатно и вакво нешто не било можно според се она што го учеле, ниту пак се случило, ова едноставно е многу чудно и треба да Му бидеме благодарни на Господа за ова чудо". Неколкупати ги преврте снимките и кажа дека нема никаде траги од метастази.
Иако закрепнувањето оди мошне бавно, сепак, лекарите се надеваат дека и од ова, со Божја помош, ќе закрепне.

Друг професор, кој исто така ги гледаше, истото го кажа. Дури и еден пријател, рентгенолог кажа дека воопшто не станува збор за метастази.

Ова е мојата успешна приказна. Ти стојам на располагање за понатамошни прашања. Не сум лекар, затоа за се што ќе одговорам, ќе биде од аспект на нашата досегашна борба со оваа болест. 




Изменето од Македон - 27.Декември.2011 во 02:19
Кон врв
zaharce Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 26.Декември.2011
Статус: Офлајн
Поени: 4
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zaharce Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Декември.2011 во 22:43
Replikava e do Makedon
Кон врв
zaharce Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 26.Декември.2011
Статус: Офлајн
Поени: 4
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zaharce Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Декември.2011 во 22:41
Bi sakala da te prasam vo vrska so tvoeto iskustvo vo borbata so Astrocytoma. Velis deka uspesno e zavrsena borbata so ovoj tezok vid na tumor na mozokot.Jas isto taka imam blizok so sosema ista dijagnoza i borbata se uste trae. Zatoa mnogu bi ni znacelo na mnogumina od nas da ni pomognes so toa sto ke gi podelis iskistvata, nacinite na lekuvanje, bukvalno se, bidejki dosega se sto proba ne pomogna, osven sto bavno napreduva nosigurno.Bi ti bila mnogu blagodarna dokolku odgovoris sto e mozno poopsirno i detalno.
Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Ноември.2011 во 00:13
Originally posted by Македон Македон напиша:

.......................
Ти тврдеше дека и такво нешто е можно, јас не тврдев. Побарај го доказот и постави го тука, сите да го прочитаме, ама не да биде "доказ" од типот на некакво кажување, туку онака како што ти кажав дека треба да биде еден таков доказ. Не сите имаат Facebook, за да може да прочитаат. Постави го доказот тука, сите да го прочитаме.
..a,edinstven dokaz bi bil ,..masovno dokazuvanje, za neshto deka navistina deluva efikasno,..a ne poedinechni sluchaevi,...

..zarem 30 % izlechenost poradi nekoja terapija e malku?

...koga bez nea , mozebi,...samo nekolku.....a,najverojatno  nikolku ....  bi se izlechile.

..a za trevki i slichni  '''slamki'',...eliksiri , balsami,.. za koi shto se fakjaat beznadezno bolnite,...toa e samo poradi  alchnosta na nekoi lugje ,koi lichnata makaja  koristat za lichna korist i toa ... golema ,
..inache ne bi se ''gnjavele'' so toa,...najmalku za da im pomognat na ,...stranci .

.
..a deka ima lugje shto ne gledaat nikakov materijalen interes od toa, pa....i ima!


Изменето од brza - 27.Ноември.2011 во 00:15
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Ноември.2011 во 22:41
Originally posted by Audiofil Audiofil напиша:

Originally posted by Македон Македон напиша:

Originally posted by Audiofil Audiofil напиша:

I toa moze so rastvor od soda bikarbona no treba da se vnimava inekcijata koja se vgrizguva da ja pogodi tocnata arterija sto odi vo mozokot.Toa odgovorno go tvrdese sl*gana Velkov na nejzinite predavanja.

Дали може да ми дадеш еден пример на победен Glioblastom cerebri? Ама да не ми кажуваш примери од типот овој кажал- оној рекол, туку конкретен пример, каде што ќе можеме да ја видиме и прочитаме сета историја на болеста, преземените дејствија. Сите кои се болни од канцер, имаат детална историја за сите преземени дејствија, па нема да ти биде тешко да најдеш такво пример, ако постои секако.

Jas licno ne znam iskreno no bi sakal preku facebook da ja prasas doktorkata sl*gana Velkov no javno za da mozat da procitaat site sto ke go posetat nejziniot profil za da vidime sto ke odgovori.

Ти тврдеше дека и такво нешто е можно, јас не тврдев. Побарај го доказот и постави го тука, сите да го прочитаме, ама не да биде "доказ" од типот на некакво кажување, туку онака како што ти кажав дека треба да биде еден таков доказ. Не сите имаат Facebook, за да може да прочитаат. Постави го доказот тука, сите да го прочитаме.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234 8>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,141 секунди.