IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Интима > Семејство
  Активни теми Активни теми RSS - Генерациски јаз во семејството
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Генерациски јаз во семејството

 Внеси реплика Внеси реплика страница  12>
Автор
Порака
Agapi Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 09.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 541
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Agapi Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: Генерациски јаз во семејството
    Испратена: 18.Ноември.2007 во 15:03
Vo sekoe semejstvo postojat razliki pomegu roditelite i decata bilo toa da se pomali deca, a osobeno tie razliki poveke se naglaseni vo tinejdzerskite godini. Spored vas koi se pricinite za ovie nesoglasuvanja? Za sto najmnogu ne se soglasuvaa roditelite i decata? Dokolku ste roditel ili dete kako gi nadminuvate ovie razliki i nesoglasuvanja?
Кон врв
mamma Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Јануари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9879
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamma Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Ноември.2007 во 15:34
Nema jaz pomedju mene i moite deca.
Jas gi prifakam nivnite mislenja,gi opomenuvam togash koga od lichno iskustvo znam deka ne se vo pravo,ako ne prifatat-sekako sami ke uvidat deka greshat.
Tie bezrezervno se iskreni so mene,zatoa shto dosega ne se sluchilo da gi izneveram a nitu tie mene.
Znam,izgleda mnogu ...idilichno,no se trudam,mnogu se trudam,a i tie isto
da nema nesoglasuvanja.
E sega se sluchuva nekogash da se nategame za nekoi banalni raboti, no
vo globala sekogash nekoj popushta,a da ne mu e povredena gordosta..
Inaku,tie se na vozrast  koga  veke tin...ne e nastavka na nivnite godini намигнување

Shot at 2007-06-30[/IMG]
Кон врв
T-E-T-E Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Септември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 3802
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај T-E-T-E Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Ноември.2007 во 15:47
razlikite mozat i da te spojat..ne samo razdeluvat...jas so moite deca sum mnogu bliska..mislam po bliska od sto po nekogas bi sakala..no sta je tu je..i super ni e..i na niv a i na mene..se druzime,si kazuvame...mada koga bea po mali gi kontrolirav ko nezdrava,,..sega se svoi luge i mozam da recam deka se uspesni,se gordeam so nivзадоволство
raka shto dava ne se sushi
Кон врв
mamma Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Јануари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9879
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamma Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Ноември.2007 во 15:54
mada koga bea po mali gi kontrolirav ko nezdrava,,

изненадување....ne, ova pogore,ama ...ona ich... "NE MI E POZNATO"...газење%20од%20смеењеHi,...         T-E-T-E


Shot at 2007-06-30[/IMG]
Кон врв
butel2 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Јули.2005
Статус: Офлајн
Поени: 4138
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај butel2 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Ноември.2007 во 16:49
generaciski jaz sekogas ke postoi , razlikite i novitetite sto doagjaat od mladite sekogas gi frapiraat postarite. e sega, nekoj polesno go prifaka toa, nekoj potesko.

jas ne mozam da sfatam sto ubavo gledaat mladite koga ke si go unakazat liceto so 5-6 pirsevi , koe na usi , koe na vegji, koe na nos, na jazik.... ama moda....

i taka , verojatno za mladite jas ke bidam ona sto bea starite za mene , koga nekoi odea so nesceslani kosi, 4 broja pogolemi maici i kosuli....

inaku so moite deca , sudir postoi mozebi samo vo muzikata, ne mozam da go sfatam toa tehnoto ... uste se mali, ne izleguvaat vo grad, pa doprva mi ppredstojat kontrolite...

Изменето од butel2 - 21.Ноември.2007 во 16:50
Кон врв
La Ninja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
She Hulk

Регистриран: 13.Јуни.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1605
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај La Ninja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Ноември.2007 во 13:44
Тој јазол секогаш ке го има се додека родителите не се малце толерантни, а децата малце не и ускратат некои работи. Тука значи сепак е најважна толерантноста. Еве и пример. Знаете дека мајка ви ке се лути и ке ве казни ако вие имате излез до 12ч. а си дојдете во 1 и 30ч. зашто па баш мора да останете до толку????
Јас секогаш бев строго држена од дома. Сестра ми беше постара и можеше до подоцна да излегува, еден период за само да останам до подоцна излегував со неа, со нејзиното друштво, а не со моето. И што ако останував до подоцна денес се прашувам!?
И ден денес моите ме гледаат за помала од што сум, а сестра ми како да ја израснале. Малце грешат во врска со тоа но не им замерувам и не се карам, се додека излегувам до онолку колку што јас ке сакам. Сепак не сум дете и не може да ми ставаат казни, сепак заработувам и сама се одржувам на тоа поле. Но тие сакаат што подолго да сме нивни мали дечиња, мислејки ако признаат дека сме пораснале ке не изгубат. Затоа и ги сваќам. Секој јазол е настанат од голема доза љубов и стрес кај родителите да не ни се случи нешто.
Ne sum pijan, samo lezam na zemja i se raduvam....
Кон врв
butel2 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Јули.2005
Статус: Офлајн
Поени: 4138
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај butel2 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Ноември.2007 во 11:21
Koga deteto ke se osamostoi , ke go zavrsi skoluvanjeto , ke se vraboti , osozreva i stanuva svoj covek, roditelite togas mozat samo da ukazuvaat ako nesto ne im se dopagja , megjutoa dodeka decata seuste se neispileni, sepak kontrolite i vlijanieto na roditelite, pa i kaznite ako ima potreba od niv, se neminovni.
Кон врв
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Ноември.2007 во 21:27
Sakale ili ne, priznale ili ne nie majkite sme mnogu po "diktatorski" nastroeni. Mnogu mi smetase frazata "Vo moe vreme", a sega cesto ja repriziram. I kako sto mojata postara sestra sekogas molcese, a jas se bunev i sega pogolemiot sin molci, ne komentira,a pomaliot obavezno "ja brani demokratijata". Mislam deka nasiot strav doaga od onaa "crna hronika" na vesti, vo vesnici, premnogu droga, premnogu nasilstvo. Samo gospod moze da ni gi cuva decata, a nie da si se molime za dobra sudbina.
Кон врв
Гостин Кликни и види ги опциите
Гостин
Гостин
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Гостин Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Ноември.2007 во 21:52
секогаш ќе има генерациски јаз во семејството....не само помеѓу баба и мене или помеѓу дедо и мене....туку помеѓу моите родители и мене....сепак тие растеле во едно друго време...имале други навики.... животот бил сосема различен од денес...и секој од нас кога ќе стане родител некој ден...и ние ќе имаме големи разлики со нашите деца...тоа е сосема нормална појава....секоја генерација си оставила некоја своја трага зад себе....
Кон врв
butel2 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Јули.2005
Статус: Офлајн
Поени: 4138
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај butel2 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Ноември.2007 во 11:52
tokmu taka biserna devojka

Изменето од butel2 - 28.Ноември.2007 во 11:52
Кон врв
zbunet Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Претседник Зеленковски

Регистриран: 24.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 15549
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zbunet Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Ноември.2007 во 13:17
Sindromot na dosaden roditel...ne se raboti za razlika vo godini tuku za razlika vo inteligencija
Кон врв
Гостин Кликни и види ги опциите
Гостин
Гостин
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Гостин Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Ноември.2007 во 13:37
Originally posted by zbunet zbunet напиша:

Sindromot na dosaden roditel...ne se raboti za razlika vo godini tuku za razlika vo inteligencija




па не значи дека јас сум попаметна од мајка ми или дека она е попаметна од мене....
Кон врв
zbunet Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Претседник Зеленковски

Регистриран: 24.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 15549
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zbunet Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Ноември.2007 во 13:41
Originally posted by Biserna_Devojka Biserna_Devojka напиша:

Originally posted by zbunet zbunet напиша:

Sindromot na dosaden roditel...ne se raboti za razlika vo godini tuku za razlika vo inteligencija




па не значи дека јас сум попаметна од мајка ми или дека она е попаметна од мене....


Nekoj mora da e popameten i tuka e razlikata
Кон врв
Гостин Кликни и види ги опциите
Гостин
Гостин
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Гостин Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Ноември.2007 во 13:44
епа со годините секој си доаѓа на своето....знаеш,...викаат дека некогаш старите се како деца...среќа
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  12>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,406 секунди.