IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Градови во Македонија
  Активни теми Активни теми RSS - По што е посебен нашиот главен град Скопје?
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

По што е посебен нашиот главен град Скопје?

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 7891011>
Автор
Порака
Џо Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Каубоец

Регистриран: 17.Ноември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 2121
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Џо Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Ноември.2010 во 23:17
Ovo nebo nad nama
sjena je od zastora
kula na nebesima
u našim je prsimaКон врв
Kali Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Storyteller

Регистриран: 30.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4947
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Kali Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Ноември.2010 во 13:18
Originally posted by annaja annaja напиша:

И понатака доселеници од внатрешноста....баба ми ги викаше,дошљаци.Ретки се тие што дошле,и се вратиле назад во своите родни места.Незнам што приоритет,да си во главен град,или на свое, со работа и свои блиски.Ќе рече некои,па баш за работа доаѓаат...па тогаш ние што сме родени тука со нашите предци,кај да одиме да бараме работа,можеби во внатрешноста.....????!!!!А што да прават луѓето кога не можат да си обезбедат егзистенција таму каде што живеат.....Светот се движи онаку каде го влечат потребите: само некаде се тоа потреби за себереализација, а некаде (кај нас) во потрага по основна материјална сигурност.

Пола градови низ Македонија, оние помалите, пропаѓаат, заглавени во социјалистички филм... ниту се гради, ниту се одржува, ниту пак се инвестира во нив.

Скопје е посебно по борбата за живот.... која секој ден си добива нов споменик...не

Кон врв
zabegan Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Другарот на Мона Лиза

Регистриран: 06.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9774
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zabegan Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Ноември.2010 во 18:47
Originally posted by Kali Kali напиша:

Originally posted by annaja annaja напиша:

И понатака доселеници од внатрешноста....баба ми ги викаше,дошљаци.Ретки се тие што дошле,и се вратиле назад во своите родни места.Незнам што приоритет,да си во главен град,или на свое, со работа и свои блиски.Ќе рече некои,па баш за работа доаѓаат...па тогаш ние што сме родени тука со нашите предци,кај да одиме да бараме работа,можеби во внатрешноста.....????!!!!А што да прават луѓето кога не можат да си обезбедат егзистенција таму каде што живеат.....Светот се движи онаку каде го влечат потребите: само некаде се тоа потреби за себереализација, а некаде (кај нас) во потрага по основна материјална сигурност.

Пола градови низ Македонија, оние помалите, пропаѓаат, заглавени во социјалистички филм... ниту се гради, ниту се одржува, ниту пак се инвестира во нив.

Скопје е посебно по борбата за живот.... која секој ден си добива нов споменик...не

мислам дека annaja убаво си кажа, каде да бараат работа Скопјани? повеќе од половина од работните места во Скопје се зафатени од провинцијалци, кој со школа, кој без школа, сеедно! а свежо дипломирани не можат да си најдат работа по струка! и половина од тие дојдените, не верувам дека дошле гладни, нити пак дека не можат да се вратат во родните места и да работат нешто таму, или ако ништо друго, во негова близина
размисли пред да напишеш глупост
Кон врв
DragancoLeskoec Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 01.Август.2009
Статус: Офлајн
Поени: 984
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај DragancoLeskoec Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Ноември.2010 во 19:17
Ни гладни ни ништо, то ти е селски комплекс.Сон му е на некои сељачишта в град да живеат.

Така познавав едни луге, со ненормално добри работни места во Битола, цел живот се трудеа да одат во странство.И по долго барање добија виза и тргнаја и можите да замислите шо работат таму...
Зборам за луѓе со деца средношколци, значи времето за бегање одамна му било поминато.
Мене татко/мајка да ми речи, ајде сине тргнуваме утре Америка, ќе му порачам да си ебат мајката и сами да тргнат на 50 години.

ПС А скопје е полно со искомплексирани селани.Јас си мислев дека во Битола живеј најискомплексираниот народ во Македонија ама и Скопје арно било.
Сите патат, ама страаадат од провинцијалски комплекси.

Изменето од DragancoLeskoec - 17.Ноември.2010 во 19:24
Кон врв
annaja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 21.Април.2010
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 531
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај annaja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Ноември.2010 во 19:40
Мислам дека градските татковци (мислам дека така ги викаа)треба малку да размислат,да се стопира таа навика.Несакам да ги навредам, ама не ми е убаво по шалтерите и канцелариите да ми се обрати некој на дијалект.Се плашам дека владата ќе спроведе некој лев закон,за Скопјаните ди ги вработуваат надвор од Скопје,нешто би дошло како на пример трампа на територија и трампа на работни места.Така тргнало во нашава држава и така ќе биде,само да не му текне на некого....
Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Ноември.2010 во 14:02
Originally posted by annaja annaja напиша:

Мислам дека градските татковци (мислам дека така ги викаа)треба малку да размислат,да се стопира таа навика.Несакам да ги навредам, ама не ми е убаво по шалтерите и канцелариите да ми се обрати некој на дијалект.Се плашам дека владата ќе спроведе некој лев закон,за Скопјаните ди ги вработуваат надвор од Скопје,нешто би дошло како на пример трампа на територија и трампа на работни места.Така тргнало во нашава држава и така ќе биде,само да не му текне на некого....
a zoshto da ne sakash da gi navredish?!изненадување
 
...koga nekoi majka "si dale" za toa...
 
,...mozebi i bash zatoa si teraat po svoe ,...zatoa shto i samite znaat deka nikoj ne saka da gi navreduva....збунетост
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
емил Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
зависник идивидовски

Регистриран: 11.Август.2009
Статус: Офлајн
Поени: 85165
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај емил Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Декември.2010 во 05:36
Кон врв
DragancoLeskoec Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 01.Август.2009
Статус: Офлајн
Поени: 984
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај DragancoLeskoec Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Декември.2010 во 09:30
Нека ги испотепат веќе еднаш.
Кон врв
емил Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
зависник идивидовски

Регистриран: 11.Август.2009
Статус: Офлајн
Поени: 85165
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај емил Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Април.2011 во 04:46
Ноќна прошетка низ Скопје на велосипеди

Визијата за туристичка велосипедска патека - Скопје навечер, која на минатогодишната работилница за урбанистичко планирање "Градови и велосипеди", ја изработија студентите од Архитектонскиот факултет Зорица Дрвошанова и Ирина Јовановска, ќе биде промовирана денеска со почеток во 18.40 ч. на плоштадот Македонија.
Патеката, доработена во соработка со Град Скопје, е долга 6,4 км и се предвидува турата, која вклучува и туристички водич, да трае околу 2 часа. Промотивната тура ќе заврши во кафулето "Ла Кања" во Старата чаршија со проекција на филмот "Татко и ќерка" на холандскиот режисер Михаел Дудок де Вит, добитник на Оскар во 2001 година за најдобар краток анимиран филм.
"Идејата е да се направи спој меѓу туристичките знаменитости во центарот на град Скопје и ноќниот живот со што ќе се понуди поинаква и интересна содржина како за туристите, така и за самите граѓани", изјави Олгица Нелковска од креативниот фестивал за велосипеди Велофест.
Промоцијата на туристичката велосипедска патека - Скопје навечер е поддржана од амбасадата на Холандија и се одржува во чест на Денот на кралицата.
Кон врв
емил Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
зависник идивидовски

Регистриран: 11.Август.2009
Статус: Офлајн
Поени: 85165
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај емил Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Декември.2012 во 22:46

Најдобрите места во Скопје за секс

Водно - Нема одредено точно место. Овде сексањето започнува уште од бивша Панорама, па продолжува на буквално секое местенце каде може да застане автомобил, продолжува накај познатиот видиковец, особено е изразено околу хотелот Водно, и по патот до Свети Пантелјмон. Овде секс-посетители може да се најдат буквално во секое време но најизразено е во попладневните часови. Овде може да се забележат и многу службени возила со логоа на фирмите (автомобили, комбиња, па дури и по некој минибус). Според ова може да се заклучи дека станува збор за таканаречени "интеркомпаниски односи", во кои се вклучени колеги и колешки. 
 
Парк - Овде посетителите се најмладата возрасна група во однос на други места и тука сексот е најмасовен и се практикува преку цела година.Причина за ова е што е најблиску до градот, не секогаш е потребно да се има автомобил а неретко има случаи на секс на отворено. Сепак најголем недостаток е што пазачи и воајери има на секое ќоше. Најпознати места во парк се паркинзите кај ресторанот Балканика, спроти Александар палас, покрај оградата од Зоолошка, салата на Работнички. Не ретко ќе се забележи и ситуација кога во еден автомобил ќе видите и два пара кои имаат секс.
 
Кеј - Локацијата порано беше прекрасно место за незаборавна ноќ но со активностите од проектот Скопје 2014 ова место малку се промени. Но кејот не е само центар. Сеуште постојат прекрасни места на потегот од Влада до Александар палас има многу скришни и не доволно осветлени места за возбуда на отворено. Нема премногу минувачи а и сигурно не ве интересира доколку некој се промота наоколу. На кеј обично не се оди до крај, туку тоа служи како место за загревање и почеток на забавата.
 
Паркингот околу салата Борис Трајковски - е релативно ново место а најмногу го практикуваат помладите. Овде се доаѓа малку подоцна, обично го практикуваат нови парови или егзибиционисти. Младите ова место го нарекуваат Јебодром. Понекогаш може да се забележи и секс на хауба, но внимавајте во околината има доста безбедносни камери, па може да се случи некое ваше видео да заврши на Youtube. Иако и на полицијата и е познато ова место, не интервенира освен ако нема некој инцидент предизвикан од поднапиени или од откриени прељубници.  
 
Факултетот ФИНКИ - Оваа локација порано се практикуваше многу повеќе но откако се среди паркингот но и кога се изгради салата Борис Трајковски, посетителите се преселија на новата локација. Овде сеуште има посетители од околните згради и од студенти кои живеат во околината. И времето на посети овде не е премногу доцна најчесто после 23 часот, па до околу 1 часот по полноќ.
 
Патот Нерези-Средно Водно. На одредени добро потскриени места на само 30-тина метри под патот има прекрасни ливадки и дрвца. Исто како дома во дворче само што вака е поинтересно а и нема пазачи. 
 
Матка - Прекрасно место за секс во кола или природа. Шансите некој да ве забележи се многу мали, треба само малку да скршнете од патот и веќе сте закриени од бујна шума а останува на вас и вашата фантазија како ќе ги искористите.
 
Кровови од згради - ВО Скопје има згради кои не се затворени или пак секој малку пофлексибилен може лесно да се протне. Убавината е што може и дење и ноќе да се практикува а задоволството е незаменливо. Доволно е да изберете зграда каде во околина нема друга повисока зграда или кула, но и ако има постојат затскриени делови коишто дури и преку ден никој неможе да ве забележи.
 
Влез од зграда - Влезот е секогаш добра варијанта затоа што е тивко и се слуша секој чекор. Дополнително ако го практикувате навечер кој и да излезе пали светло и сигурни сте неколку минути. Истотака влезот служи за испраќање па некогаш бакнежот за добра ноќ преминува во С.. за добра ноќ. 
 
Кон врв
zabegan Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Другарот на Мона Лиза

Регистриран: 06.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9774
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zabegan Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Декември.2012 во 22:11
некој си изработил домашна задача, ги испробал сите места да
размисли пред да напишеш глупост
Кон врв
емил Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
зависник идивидовски

Регистриран: 11.Август.2009
Статус: Офлајн
Поени: 85165
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај емил Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Декември.2012 во 23:11
Кон врв
емил Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
зависник идивидовски

Регистриран: 11.Август.2009
Статус: Офлајн
Поени: 85165
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај емил Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Јули.2013 во 08:36
По љубовта 

Покрај секоја форма на љубовта, овој пат ќе збориме за разни допири, фаќања, молења и гњавења по темните места во Скопје :)
Причина бр. 1: Живееш со твоите.
Причина бр. 2: Немаш кола.
Причина бр. 3: Имаш кола, ама ако имаш нешто „поозбилно“ во план, може да ве начекаат.
Причина бр. 4: Не смеете да правите поише од фаќање, а ако отидете кај што има кревет ќе стане поопасно :D
Причина бр. 4: Интересно е да се почне баш тука, баш сега.
Причина бр. 5: МОРА да се почне, баш тука, баш сега.

и така натаму...

Локација 1: Кеј
Веројатно сте седеле со објектот на обожавање на кеј и не сте можеле да се одвоите еден од друг. И не само што не се одвајате, туку продолжувате се поостро :)
Прво внимавате и барем малку се сецнувате на некој случаен минувач, како не би се створила незгодна ситуација. Потоа веќе ни минувачите не ви се битни, и единственото што може да ви прошета низ глава е „што бараат да дремат по кеј волку касно?“ А вие сте баш од тие што дремат на кеј толку касно.
На кеј обично не се оди до крај. Сепак е премногу центар и прометно во секое време од денот и ноќта. Но неретко се дочекува утро, баш таму, и баш со објектот на обожавање.

Локација 2: Парк
И тоа кој дел од паркот... ;) Колку пати сте посакале (или сте успеале) да се сокриете во најтемниот дел од паркот за да направите нешто повеќе од тоа што можете на клупите кај што е нешто посветло, или клупите на кеј? Најхрабрите (и најочајните од горенаведените причини) неретко успеваат да ја постигнат својата цел баш таму. Паркот ја нуди својата удобност, својата ладовина во лето и своите темни засолништа каде што ќе ја скриете вашата љубов од очите на несаканите (ама во тој момент НАЈНЕСАКАНИТЕ) минувачи и досадните (СЕКОГАШ најдосадни) манијачиња.

Локација 3: Водно
А како би го заборавиле, и како би го опишале, дури и зашто би го опишале, кога, ако не сте дел од популацијата што го пробала Водно за своите љубовни игри, тогаш сигурно сте биле сведоци макар на импровизираното љубовно гнездо :) Водно игра голема улога во швалерските верзии на Скопјани. Не се знае зашто баш Водно, ако знаете бујрум, ама ете така. Традиција си е традиција.

Локација 4: Рандом паркинг
По можност затемнет и изолиран. По можност подалеку од ТВОЈАТА зграда и ТВОИТЕ комшии. По можност... да не ги издаваме локациите :D
Паркингот е одлично место, доколку сакате да не бидете „ко сите“ на Водно, плус горенаведените причини. Плус, на паркинг не мора баш све да се деси. Може малку, ама тоа малку да направи многу ;) Може и да биде прекрасна конекција помеѓу „двајца млади што се сакаат“ на некое друго ниво, но за други нивоа во друга прилика. Во секој случај, добар дел од фантазиите се остваруваат во кола, на паркинг. Повеќето ќе се согласат дека е тесничко, но добро...

Локација 5: Маалско паркче
Е, во маалско паркче колку сакаш драпај се, не е баш свеедно. Проаѓаат комшии. Ѕиркаат комшии. Ма ќе те направат будала и само за љубење, ама кој да се секира, особено ако е Причина бр. 5 во прашање :) Во секој случај, не е фер без раче под маица, и раче на некое друго место да се помине, па што ако е маалско паркче.

Локација 6: Влез
Така, да. Од било која зграда. Влезот е добра варијанта, од причина што е многу тивко и се слуша најмал чекор. Плус кој и да излезе, пали светло, па си безбеден, што и да правиш. Плус, влезот не секогаш е планиран да заврши како сексуална локација. Неретко децата се испраќаат до врата, па бакнежот за добра ноќ преминува во СВЕ за добра ноќ :) И да, ако си внимателен, влезот може да значи СВЕ ;)

Локација 7: Темни улички
Ова веројатно нема пар што го нема пробано. Неочекувани изливи на љубов се случиле во многу тесни, симпатични и темни улички во Скопје. Од бакнеж, па до нешто повеќе, сокачињата се имаат изнагледано мал милион љубови, страсти, бакнежи, допири... Си ќутат и никако не издаваат, криејки ги своите искуства баш зад истата таа затемнетост која ги поттикнува.

Кој како милува... Во секој случај, мислам дека креветот има посебна магија. Особено ако после тоа можеш да излезеш на тераса и пак да си го осетиш Градот.
Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Јули.2013 во 01:48
- sega e  po ...glupavostite ...shto niknuvaat (seushte) na sekoj chekor! да
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 7891011>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,250 секунди.