IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Политика и вести
  Активни теми Активни теми RSS - До кога петоколонаши во власта
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

До кога петоколонаши во власта

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 234
Автор
Порака
TONI Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 03.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 101
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај TONI Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Март.2008 во 14:51
ЗОРАН СК НЕ МИ КАЖУВАЈ НА МЕНЕ.ЈАС НЕ СУМ ТОЈ ШТО ТРЕБАШЕ ДА ГО ЗАШТИТИ ЧОВЕКОТ ОД АРАЧИНОВО КОЈ БЕШЕ УБИЕН. КАЖИ МУ НА ГРУЕВСКИ.КОГА ДОАЃААТ НА ВЛАСТ НЕ ВИКААТ ДЕКА НЕМА ДА МОЖАТ ДА ГИ ЗАШТИТАТ ЛУЃЕТО ЗАТОА ШТО ЌЕ СЕ ДЕСТАБИЛИЗИРА МАКЕДОНИЈА ТУКУ НЕШТО ДРУГО ВИКААТ. МАКЕДОНИЈА НЕМА ДА СЕ ДЕСТАБИЛИЗИРА АКО НЕ БИДАТ ОСЛОБОДЕНИ ТИЕ ШТО СО ОРУЖЈЕ ВО БРОДЕЦ ГО НАПРАВИЈА ТОА ШТО ГО НАПРАВИЈА, ЗАТОА ШТО НЕМА ДА МОЖЕ, НЕМА ДА СМЕЕ,НИКОЈ ДА ГИ ПОДРЖИ НЕКАЗНЕТО (ПОЛИТИЧКИ).ТОА ШТО НЕ СИ АКТИВЕН НЕ МЕНУВА НИШТО .ВРАТИ ЈА ПАРТИСКАТА КНИШКА А ПОСЛЕ ЗАЕДНО ЌЕ ВИКАМЕ И ПО ЕДНИТЕ И ПО ДРУГИТЕ А ЌЕ БАРАМЕ НЕКОИ ТРЕТИ ЗА КОИ ЌЕ ГЛАСАМЕ.
Кон врв
ZoranSk Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 05.Февруари.2006
Статус: Офлајн
Поени: 193
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ZoranSk Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Март.2008 во 15:22
Тони, тоа што е убиен Македонецот во Арачиново е процес, а процесот се вика идеите од Призренска лига.
Ние сме сега во зенитот на тој процес.
Многу брзо ќе дојдеме до поентата на сите процеси, таа се вика голема Албанија.
За да спречиш убиство од таков тип треба да ја поразиш идејата за голема Албанија.
Ако се вратиме во 1991 година имавме една неприродна работа.
ВМРО-ДПМНЕ победи на избори а СДСМ формира влада со Албанците иако уште тогаш покажуваа иредентистички ставови.
И тоа стана непишано правило.
200.000 увезени Албанци од Косово со МК државјанство, коализицирање со терористи итн.
Тоа се вика предавство односно соучество во креирање на голема Албанија.
Новата територијална поделба е исто така дел од тој процес.
Истите буба шваби денеска ми мелат ден и ноќ како е добро да се промени името.
Па дај ја бе жената на комшијата и кажи дека е тоа дел од 21 век каде на еден модерен начин ја искоренуваме љубомората.

Нема трети, тие се во моментот.
Јас верувам во идејата на ВМРО, стално сум десно ориентиран.
Нема потреба да вратам книшка, на сите партии им требаат независни патриоти кои не се лигуши да бараат работа и позиција само затоа што се членови на партија.
2002 јас не гласав за ВМРО-ДПМНЕ, заокружив ТМРО.Тоа е шамарот од мене, тој ми е достапен механизам.
Груевски ја врати вербата во идејата за ВМРО и ако биде така јас сум негов приврзаник.
Јасно како солза.

3 опција не постои , не можеш да ја измислиш, таа се креира со многу работа.

Учествував во создавањето на Помни за жал таа идеја не успеа, дај боже да имаме нови и нови идеи така се оди напред.
Кон врв
TONI Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 03.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 101
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај TONI Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Март.2008 во 20:23
ЗОРАН ТОА ШТО ГО КАЖУВАШ НЕ ПОМИНУВА ТЕНКО Е.

-АЛБАНЦИТЕ ЖЕСТОКО СЕ БОРАТ ЗА ОСТВАРУВАЊЕ НА ДОГОВОРЕНОТО ОД ОХРИД (И НЕ САМО ТОА)КАКО ДЕЛ ОД ДОГОВОРОТ Е И ВРАЌАЊЕ НА РАСЕЛЕНИТЕ ЛИЦА.НЕШТО НЕ ГО СЛУШАМ ГРУЕВСКИ ДА КАЖЕ ИЛИ ЌЕ ГИ ВРАТИМЕ РАСЕЛЕНИТЕ ЛИЦА ИЛИ ДПА ИЗЛЕГУВАЈ ОД ВЛАДА.АКО ТРЕБА НЕКА СЕ РАСПАДНЕ И КОАЛИЦИЈА И ВЛАДА И СЕ.НАМЕСТО ТОА ДПМНЕ ЌУТАТ КАКО ПИЧКИ(НИ ДРУГИТЕ ПРЕД НИВ НЕ БЕА ПОАРНИ)

-АЛБАНЦИ ТРЕБАЛО, ТРЕБА И ЌЕ ТРЕБА ДА ИМА ВО ВЛАДА НЕ ЗАТОА ШТО ТОА Е ПРАВИЛО ПОСТАВЕНО ОД НЕКОЈ КОГО ТИ ГО СМЕТАШ ЗА ПРЕДАВНИК, ТУКУ ЗАТОА ШТО ВО НАШАТА ЗЕМЈА ЖИВЕАТ АЛБАНЦИ КОИ ТРЕБА ДА БИДАТ ДЕЛ ОД СЕКОЈА ВЛАДАТА.

-АКО ТИЕ 200 000 ДРЖАВЈАНСТВА СЕ ДАДЕНИ СПРОТИВНО НА ПРОПИСИТЕ НАПРАВЕТЕ РЕВИЗИЈА И ОДЗЕМЕТЕ ГИ.СЕ ЗНАЕ КОЈ ГИ ДАЛ ТИЕ ДРЖАВЈАНСТВА И ОСУДЕТЕ ГО НА ДОЖИВОТЕН ЗАТВОР.

-ИМЕТО НЕ МОЖЕ ДА ГО СМЕНИ ЦРВЕНКОВСКИ. НЕМОЖЕ НИ СДСМ.ИМЕТО МОЖЕ ДА ГО СМЕНИ ВЛАСТА И ПОГОРЕСПОМЕНАТИТЕ, АМА ЗАЕДНО.ЗАТОА НЕМА ПРОСТОР ЗА ПАНИКА.САМИ НЕ МОЖАТ НИШТО.

-КОГА СИ ЧЛЕН НА ПАРТИЈА ДЕЛИШ СО НИВ И ДОБРО И ЗЛО БЕЗ РАЗЛИКА ДАЛИ ДИРЕКТНО СИ УЧЕСТВУВАЛ ИЛИ НЕ. ШАМАР ЌЕ БИДЕ АКО ЈАС КОЈ НЕ СУМ НИВЕН ЧЛЕН НЕ ГЛАСАМ ЗА НИВ, ТУКУ ЗА ТМРО.

Изменето од TONI - 24.Март.2008 во 20:24
Кон врв
ntg2003 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 483
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ntg2003 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Март.2008 во 20:34
ТМРО...Тайна Македонска Револуциона Организациа..
Па треба ли пак да е тайна...таа органицациа...

Трајно Македонско Радикално Обединување....верно не е тайно, трайно е...
Кон врв
orlov Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
army veteran 2001

Регистриран: 26.Јули.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 11342
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај orlov Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Март.2008 во 22:48
Originally posted by ZoranSk ZoranSk напиша:

1990-1991 година бев во ЈНА, ракетна единица, во Логатец,Словенија, 50км јужно од Љубљана.
Почна Југославија да се распаѓа, ЈНА се помалку војници имаше, секоја втора недела на стража бевме, инциденти околу касарната, воени вежби на територијалната одбрана на Словенија.
Во март 1991 Словенците со спогодба, повторувам СПОГОДБА со воениот врв на ЈНА си заминаа легално од ЈНА, Хрватите тоа требаше да го направат во август.
Мене полека ми стануваше јасно, ние Македонците, Црногорците, Босанците бевме спремани за топовско месо.
Ни стигаше весникот Нова Македонија, ВМРО ДПМНЕ се формираше со идејата за независна Македонија, за македонска армија, македонски пари, македонска репрезентација итн.
Тогаш ја приметив за првпат 5 колона.
Почнаа фабриките за перење мозок да димат силно.
Ако се оделиме од Југославија, која веќе беше јасно дека се дели, сигурно и државниот врв на КПМ го знаел тоа, бидејќи во ЈНА се случуваа тие процеси на повлекување на регрути Словенци и Хрвати, ќе има војна во Македонија.
Имавме позитивен извештај од Бадентер каде Словенија и Македонија добија прелазни оценки за да бидат држави, ние го пишувавме договорот Глигоров-Изетбегович и не побаравме прием во ОН.
5 колона го презентираше тој договор како врв на нешто свето нешто против кое не смее да се биде.
Изгубено време.
Уште 3 генерации после мене млади луѓе пратија на боиштата во ЈНА.
Гинеа за туѓи интереси.
Жртвите на младите регрути сигурно Киро Глигоров не ги спомна во неговата книга, но на душа му се.
5 колона дома си ја одработуваше својата работа.
Се смени сценариото кога мајките на регрутите излегоа пред Собрание и побараа Македонците да смеат да служат само во Македонија.
Се спасија доста млади животи.

2001 година 5 колона ни велеше Рамковниот договор е врв на мултиетничкото опшество и тоа ќе означува голем плус за влез во НАТО и ЕУ и за мирот и стабилноста во Македонија.
Што се случи?
Терористите се симнаа од шумите во градовите.
Влегоа и во институциите, па имаме 3 пати годишно ограбување на поштенски комбиња сред бел ден со пукање во невини луѓе Македонци по националност.
Имаме убиство на невини Македонци кои решили да живеат во Арачиново, кои се соседи на Арачиново а не дознале дека тоа станало туѓа територија на која несмеат да се движат итн.
Колку денеска имаме Македонци во Матејче?
5 колона велеше после Рамковниот договор ќе има мир и стабилност.
5 колона велеше со амнестијата ќе се социјализираат терористите и ќе станат добри граѓани.

5 колона денеска е активна и за последното нешто што остана да се продава а за кое од надворешни извори може да се земе пари.
Името на Р.Македонија.
5 колона вели ако од Р.Македонија станеме Нова Република Македонија тоа не е промена на име и на идентитет.
Само треба да прифатиме додавка и ние ќе влеземе во НАТО и ЕУ небаре тие се вечни организации.
5 колона не разбира дека прво тука се работи за чест.
Ако немаш чест и почит према сопственото име тогаш не е битно какво друго име ќе носиш.
Јас од 5 колона не барам ништо, одамна они честа и почитта си ја продале, они се безлични бездушни и мислат ако ги има 24 часа на медиумите дека се битен влијателен фактор.
Не господа, ви ја научивме шемата, станавме имуни, не шибаа со инекции 7,8 мм, не шибаа со санскции, со бркања од работа и ни станаа работите многу појасни.

5 колона денеска Македонците ја покажуваат со прст и нема да има место на земјата Македонска каде нема да бидете означени и исплукани.
Вашиот неморал и продавање на вашиот личниот идентитет не е дел од нашите животи, вие сте за нас пример за најодвратната состојба во која духот на човекот може да падне.
ОДПАДНИЦИ како ПАДНАТИОТ АНГЕЛ, ЃАВОЛОТ, КОЈ МИСЛИ ДЕКА ПОБЕДУВА ВО СЕКОЈ МОМЕНТ АМА НА КРАЈОТ СЕ ЗНАЕ НЕГОВАТА СУДБИНА.




Ретко кој политичар не е за промена на идентитетот. Тоа само на нив им годи. Затоа и преку своите пулени тоа го работат баш сега.
Но народот тоа нема да го дозволи. Само така и само со помош на народот ќе си го сочуваме идентитетот.
,,СЕКОГАШ ВО СЛУЖБА НА ТАТКОВИНАТА,,              
Кон врв
moira Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
...The Goddess... Administrateur adjoint

Регистриран: 06.Јуни.2007
Статус: Офлајн
Поени: 26016
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај moira Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Март.2008 во 23:48
Liderot na makedonskite petokolonasi imavme prilika da go slusneme i vidime kako ljubezno se rakuva so negovite anticki prijateli na koi im objasnuva deka: "...Nie sme Sloveni dojdeni vo 6 vek na ovie prostori i nemame nikakva vrska so Aleksandrovoto Carstvo.."

Ova e izjava na nasiot premudar tatko na oazata na mirot.

Mi se gadi....od sekogas mi se gadelo od ovoj dusman makedonski koj bezocno placese i molese da ne go ostavaat sam....makedonski dostoinstvenik i prv pretsedatel na nezavisna Makedonija.....Se sramam!!!


Изменето од moira - 27.Март.2008 во 23:49
Кон врв
moira Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
...The Goddess... Administrateur adjoint

Регистриран: 06.Јуни.2007
Статус: Офлајн
Поени: 26016
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај moira Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Декември.2008 во 01:31
..............
Кон врв
kultuzin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 03.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4903
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај kultuzin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Декември.2008 во 01:33
Originally posted by moira moira напиша:

..............



Пак чистиш...
Кон врв
moira Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
...The Goddess... Administrateur adjoint

Регистриран: 06.Јуни.2007
Статус: Офлајн
Поени: 26016
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај moira Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Декември.2008 во 01:37
Средувам темите...ги префрлам оние за изборите во новиот подфорум за ИЗБОРИ..и старите теми кои се појавуваат ги спојувам со поновиве идентични...ти неостасувам за дискусија?намигнување
Кон врв
kultuzin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 03.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4903
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај kultuzin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Декември.2008 во 01:42
Originally posted by moira moira напиша:

Средувам темите...ги префрлам оние за изборите во новиот подфорум за ИЗБОРИ..и старите теми кои се појавуваат ги спојувам со поновиве идентични...ти неостасувам за дискусија?намигнување



Секогаш

Само уморен сум, не сум баш расположен за дискусија, ќе спијам...
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 234
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,326 секунди.