IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Образование
  Активни теми Активни теми RSS - Целодневна настава
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Целодневна настава

 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 5>
Автор
Порака
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: Целодневна настава
    Испратена: 11.Ноември.2007 во 21:42
Kolku ste zapoznaeni so rabotnoto vreme na decata vo celodnevna nastava ?  Nekolku konstatacii :
1. Decata od celodnevna nastva prestojuvaat vo uciliste 8-10 casa odnosno od 7-15 so nastava a od 15-17 cekaat da gi zemat roditelite
2. Cel den prestojuvaat vo edna ucilnica na drveno stolce, vo isti alista, vo isti patiki
3. Vo paralelkite ima od 20-30 deca-so niv rabotat dve ucitelki vo dve smeni, tuka ucat, pisuvaat, a doma -navecer se slobodni
4.Vo uciliste gi nosat bolni, nekoi roditeli ne mozat da zemat boleduvanje rabotat kaj privatni gazdi,ili  imaat biznisi, pa im davaat antibiotici vo dzepce i da gi pijat vo skolo-fala mu na boga sto dosega ne se slusnalo  za alergiski reakcii ili shok pa nedaj boze dete da im umre na race na ucitelkite;
5. Nekoi roditeli-majki se nevraboteni ama zaradi niskata cena-plakaat samo hrana 1800 den. za pojadok i rucek, gi nosat so decata da rabotat ucitelkite, a i zaradi toa sto doma bile nemirni;
6. Vo Makedonija studentite i nevrabotenite ne mozat da zarabotat od bebisiterstvo bidejki taa uloga ja prezele ucitelkite od celodnevna

Кон врв
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Ноември.2007 во 07:04
Eeeeej  ne si mrdnat, tuku neinformiran-Covek uci dodeka e ziv, a jas ne sum mrdnata zatoa sto znam sto zboruvam. Gevrek, kifla-vo uciliste se vodi pod ime uzinka i se plaka 350-400 den mesecno. Zboruvame za forma slicna na gradinka-deteto prestojuva vo uciliste-ima casovi vo dve smeni, so dve ucitelki koi gi plaka drzavata, kujnite se privatizirani i roditelite plakaat na privaten gazda za mlekce, puterce, pashteticki,mandzicki so mevce, salati, deserti-vistinski pojadok i rucek. Od 1800 den za ucilistata ostanuvaat samo 200 den po dete, 1600 odat kaj gazdata, koj za mala kirija dobil dobro opremeni kujni so aparati i sadovi, menza so masi i stolcinja. Toj si go zbira kajmakot, roditelite se raat 8-10 saata decata im se pribrani i zgrizeni-zboruvame za roditeli dobro nafatirani-bivsi premieri, ministri segasni i nekogasni, pratenici, site onie koi zemaat nad 300 evra plata. Mal broj se na nevraboteni, no za niv plakaat babi i dedovci. Privilegijata e na roditelite- makata e na decata i nivniot angazman, izdrzlivost. Makedonija vo se e edinstvena-vakva forma sekade se plaka po 200-300 evra, kaj nas 27 evra. Inace 95% od osnovcite od I-IV odd. ucat vo klasicna -4 casa pa doma so roditelite pisuvaat domasni. 
Кон врв
Ateist Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 01.Јуни.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 757
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Ateist Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Ноември.2007 во 08:47
А што беше поентава на темава? Дали треба да постојат? Дали треба подобри услови? малку вовед во темава не ќе беше лошо.
Мое мислење дека се добра работа и треба да постојат. А цената е навистина мала (не мала премала), спрема она што го добиваат. За таа цена некаде во светот за еден ден на бејбиситер ке платите толку. А самата цена и ги диктира условите. Сите гледам гледаа колку кошта храната за децата? А каде е цената на чувањето на децата, каде е учењето?
Да бидеш верник е исто како да си слеп, а да раскажуваш за светлината (Атеист)
Кон врв
that's me Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Март.2006
Локација: Burundi
Статус: Офлајн
Поени: 581
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај that's me Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Ноември.2007 во 08:57
pa,kolku sakate da bide be? 300evra?
sto samo toa go sporeduvate,
 zaboravate na se drugo!
Пази,памтам к'ту слон.
Кон врв
Ateist Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 01.Јуни.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 757
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Ateist Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Ноември.2007 во 09:32
Не велам дека треба да биде поскапо, за наши услови е сосем прифатлива цената, тоа сакав да речам, значи уживајте додека има, дома да му дадете два оброка на детето, ќе потрошите толку.
Да бидеш верник е исто како да си слеп, а да раскажуваш за светлината (Атеист)
Кон врв
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Ноември.2007 во 19:18
Problemot e aktuelen od nekolku aspekti:
1.Predolg prestoj na decata vo uciliste vo edna ucilnica
2. Neednakvi moznosti za obrazovanie za site deca: na ednite  im e obezbedeno mnogu pokvalitetno obrazovanie pod mentorstvo na dve ucitelki, a na drugite istite  sodrzini za 45 min., a prosiruvanjeto na znaenjata  doma, sami ili pod kontrola na roditel.
3. Celodnevna nastava imaat ucilistata vo centralnoto skopsko podracje, dodeka na periferija i vo vnatresnosta decata posetuvaat klasicna nastava,
 4. Roditelite na celodnevcite imaat trosok 27 evra-dva obroka mesecno,zasteda na nervi, greewe, telefon bidejki negde do 17 casot toa go obezbeduva ucilisteto, a na klasicarite mora na da  trosi greenje, lice koe ke go kontrolira deteto...
5. Vo drzava so golema stopa na nevrabotenost nelogicno e izvorot na zarabotuvacka da go prezema nekoj koj raboti-angazirana zena za cuvanje dete naplaka 150 evra- znaci plata za nekoj tehnoloski visok
6. Vo  NOVA vo letniot period za letna skola od 20 dena bez obroci naplakaat 270 evra za period od 9-15 casot-uci angliski, a ovdeka za  27 evra 6 nastavni predmeti- ama na makedonski jazik, hrana i toa od 7-17.  Realno nasata drzava za bogatite e majka, a za posiromasnite makea! Neosporen fakt luge so semejni primanja od 500-1000 evra plakaat samo 27 evra mesecno. E moj SENIORE edno e da kontriras, a drugo e da gledas realno


Изменето од ucitelka - 12.Ноември.2007 во 19:25
Кон врв
Гостин Кликни и види ги опциите
Гостин
Гостин
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Гостин Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Ноември.2007 во 23:52
DVETE MOI DECA GI NOSEV VO CELODNEVNA,I ISKRENO PREZADOVOLNA BEV...CELODNEVNA NASTAVA TREBA DA SE
VOVEDE NE SAMO VO CENTRALNOTO GRADSKO PODRACJE,TUKU
I NA PERIFERIJATA I DOKOLKU E VO MOZNOST SEKOJ DA SI
GO PRATI DETETO...SEGA MOITE DECA SE GOLEMI,NO NAVIKITE STO GI STEKNAA VO TEKOT NA TIE CETIRI GOD.OSTANAA...
SEKAKO POZITIVNI...
Кон врв
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Ноември.2007 во 09:01
Ama lugje, zatoa ja predloziv ovaa tema-ili za site ili za nikoj. Zosto na nekogo drzavata da mu plakja dve ucitelki, a nekoj da se maci doma da raboti so deteto. Nekoj za 1800 den dobiva restoranska ishrana, desert,  zgrizuvanje vo topla prostorija, ucenje pod kontrola na striucni lica, a drugite 4 casa po 45 min. pa doma na doucuvanje,plakanje privatni nastavnici, na ulica, bez kontrola.Da se preadaptiraat ucilistata, da se napravat uslovi i da se vratat kujnite na ucilistata. Do pred 4 godini ucilistata so parite od celodnevna se renoviraa, opremuvaa, sega profitot od ovaa forma na rabota odat kaj privaten gazda, a ucilistata nemaat pari za kredi. Zboruvate za privatni fakulteti kade se plaka 3000-5000 evra godisno, a ovdeka za 27 evra poluinternatsko obrazovanie, vospitanie i zgrizuvanje samo za odbrani deca.A da ne zboruvame za ednakvo zarabotena plata za site uciteli, vrabotuvanje na novi lica!
Кон врв
Julija Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 02.Март.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Julija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Ноември.2007 во 23:43
Детето од оваа година ми е во целодневна настава и сум многу задоволна. Сега е 2 одд. Лани беше во класична и ќе бев задоволна, да не беше еден метузалем од учителка која само ги малтретираше децата. Инаку јас работам со детето и дома, откако го земам од училиште после работа...Секој ден, и сабота и недела по најмалку 2 саати распоредени на по 20 минути во текот на денот. Тоа дава одлични резултати и трајни знаења...Прекрасни работни навики...

Кон врв
polikarp Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 14.Февруари.2007
Локација: United States
Статус: Офлајн
Поени: 49
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај polikarp Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Ноември.2007 во 06:38
Jas kako mal odev na celodnevna nastava i sega petnaesetina  godini pokasno od denesna perspektiva mozam da kazam deka toa bilo super.Odev vo treto odelenie koga za prv pat slusnav za celodneven prestoj.Bidejki bev dosta nemiren  a moite bea na rabota po cel den, pa taka sto da mu ja mislat kade odam i sto pravam me zapisaa na celodneven.Pisuvav domasni raboti,ucev i site skolski obvrski gi zavrsuvav tamu.Plus imase koj da te nasocuva vo nekakva nasoka(ucitelkata ni bese mnogu dobra).Mislam deka bevme 10-12 deca pa ni se obrakase vnimanie na sekoj poedinecno.Moe mislenje  e deka celodnevnata nastava treba da postoi i site onie koi se vo moznost treba da ja posetuvaat.

Изменето од polikarp - 19.Ноември.2007 во 06:42
Подобро да ме мразат заради тоа што сум, отколку да ме сакаат заради тоа што не сум.
Кон врв
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Ноември.2007 во 15:49
Kako mozete da rabotite so deteto posle pominati 8-10 saati vo celodnevna?Sto mislite kolku toa malo glavce moze da primi ? Za mene kako ucitelka, a i kako majka e neprifatlivo, bidejki toa e isto kako vozrasen covek da terate sekoj den da raboti preku vremeno. Dokolku ne ste bile zadovolni samo trebase da ja smenite paralelkata. Fakt e deka vo ucilistata ima mnogu zalutani luge!Edno sekoj treba da znae-celodnevna ne  e gradinka!!!
Кон врв
Julija Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 02.Март.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Julija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Ноември.2007 во 20:23
Originally posted by ucitelka ucitelka напиша:

Kako mozete da rabotite so deteto posle pominati 8-10 saati vo celodnevna?Sto mislite kolku toa malo glavce moze da primi ? Za mene kako ucitelka, a i kako majka e neprifatlivo, bidejki toa e isto kako vozrasen covek da terate sekoj den da raboti preku vremeno. Dokolku ne ste bile zadovolni samo trebase da ja smenite paralelkata. Fakt e deka vo ucilistata ima mnogu zalutani luge!Edno sekoj treba da znae-celodnevna ne  e gradinka!!!


Напротив, сметам дека тоа што е научено во училеште дената, мора барем да се прочита (најмалку!) а тоа не трае повеќе од десетина минути по предмет. За три поважни предмети тоа е половина час. Секоја недореченост на наставникот, секое половично објаснување се корегира дома, се' додека детето не научи да го применува знаењето што го стекнало.
Секој ден го повторуваме скоро цел материјал по математика и македонски и тоа за 30-тина минути по секој предмет (+ новото).
На детето му е забавно, сака да се пофали што научило во текот на денот, сака да се пожали на она што не му е јасно, сака да го пофалат што некој тип задачи коишто не знаел или се двоумел како да ги реши, сега знае да ги решава без проблем...
Јас сум многу задоволна од работата на наставничките со децата, но знам и колкав е капацитетот на моето дете. Исто така знам и дека од 7-те часа (од 8 часот до 15 часот) тие не се постојано седнати во клупа и не учат само македонски и математика, туку се занимаваат со ЗПО, ликовно, музичко, физичко, па имаат пауза за ручек, па големи одмори, па мали одмори,...


Кон врв
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Ноември.2007 во 20:56
Nemam namera da Ve ubeduvam vo ispravnosta na Vasite ubeduvanja. Sepak Vie ste roditel na toa dete. A za rabotnoto vreme i prestojot na deteto vo klupa ne mi kazuvajte 16 godini- 4 generacii ucenici pred moi oci rastea vo celodnevna. Tocno deka ima i odmori, pauzi, igri i ucenje po site nastavni predmeti, deka decata se vrzuvaat za nas nivnite ucitelki, no meizbezen e faktot deka prestojuvaat vo edna prostorija, deka popladne se veke umorni, deka poleka gi soblekuvaat paticinjata i gi kacuvaat nozete na stolce!!!!!Ne zaboravajte deka 90% od ucebnata godina se odviva  vo ladniot period od godinata i deka sme prinudeni da gi drzime vo ucilnica. 
Кон врв
Julija Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 02.Март.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Julija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Ноември.2007 во 23:28
Мислам дека непотребно се лутите на мојот коментар дека е потребно децата да си го повторуваат материјалот и дома. Секој си знае најдобро за своето дете. Колку што ми е мене познато, кога добро усвоениот и добро научениот материјал се остави да се подзаборави, следното повторување го прави потраен. Тоа е тренинг на умот, на логиката и меморијата, којшто подоцна ќе му биде и тоа како корисен...
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 5>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,250 секунди.