IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Политика и вести
  Активни теми Активни теми RSS - "Успешните акции" ке продолжат...
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

"Успешните акции" ке продолжат...

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 23456 12>
Автор
Порака
rainman Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 15.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 19
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај rainman Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Ноември.2007 во 18:40
slusaj majmun4e od karpatite, ja sum tuka avtokton, no uste ednas ke vi kazam ne kazite dek ste makedonci zasto e smesno znam dek ste kopuci i nema LEK ZA VAS , jas i preeska kazev , sega za sega ne ve dirame uste ni trebate kako argati posle toa ke ve davame na bugarite tie sakat da ve ebaat a nie ke gledame sehir
za denes dovolno vie so lekcii, ke ve ucam ne se sekirajte, lesno e koga za vas ima koj da misli se razbira nie albancite 
Кон врв
Boogie Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Слобода или Смрт

Регистриран: 26.Октомври.2005
Статус: Офлајн
Поени: 10652
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Boogie Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Ноември.2007 во 18:42
Абе кој кого не дира АЛО ЗНАМЕ БЕЛО КУКАВИЧКО.Нели гледаш дека кога ке ни текне ве пукаме како што си сакаме,Србиве ни ги однесоа метите од Криволак па сега вас ве расплодуваме за мети да ни бидетеголема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевка

Колку необразовани сте значи не гледате дека крајот ви се ближи,ало Македонија секој душман у гроб го ставила мислиш ли дека вие сте нешто посебно,готови сте готовинамигнување
Кон врв
novace Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Август.2007
Статус: Офлајн
Поени: 3067
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај novace Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Ноември.2007 во 18:44
Originally posted by rainman rainman напиша:

slusaj majmun4e od karpatite, ja sum tuka avtokton, no uste ednas ke vi kazam ne kazite dek ste makedonci zasto e smesno znam dek ste kopuci i nema LEK ZA VAS , jas i preeska kazev , sega za sega ne ve dirame uste ni trebate kako argati posle toa ke ve davame na bugarite tie sakat da ve ebaat a nie ke gledame sehir
za denes dovolno vie so lekcii, ke ve ucam ne se sekirajte, lesno e koga za vas ima koj da misli se razbira nie albancite 
 
4 Полицијата гонеше избегани криминалци од затвор со арсенал оружје како за три војски. Меѓу нив имаше и убијци со демократски прекар од типот "Нацист". А ДУИ побара веднаш да прекине полициската акција.
Што се тие од ДУИ? Парламентарна партија, или претставници на криминалците во Парламентот?
ДУИ бараше да не се вознемирува населението. Кое население. Тие што никогаш ништо не слушнале, ништо не виделе и не биле таму. Како може некој да те вознемири, ако не си бил таму.

5 Истиот ден и во Грција на Крит имаше рација на полицијата. Цело село беше опседнато и се претресуваше куќа по куќа затоа што наркодилери ден пред тоа убија тројца полицајци.
Дали ОБСЕ отиде таму да патролира "во рамките на редовните набљудувачки активности". Да проверат да не случајно грчката полиција употребила диспропорционална сила против криминалците.

голема%20насмевка
Не сум доктор , ама стално сум опкружен со пациенти
Кон врв
kojotovik Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Мај.2007
Статус: Офлајн
Поени: 369
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај kojotovik Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Ноември.2007 во 18:52
ABE JASNO E DA IM GO e*am MAMETO NA OBSE.. AKO NE BeJA tie ovoj RAIN MAN KE BESE izbEgLICA koj znaj KAJ ke gO primeJA od ovde. FAKT ZA TOA E I JASEN I GLASEN I DOKAZAN:
ARACINVO - IZVLEKUVANJETO NA TERORISTITE

OBSE MORA DA SE IZBrka zaso tie ako ne se ovie ko rainman ke se krijat po doma

Кон врв
Boogie Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Слобода или Смрт

Регистриран: 26.Октомври.2005
Статус: Офлајн
Поени: 10652
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Boogie Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Ноември.2007 во 18:53
Абе остај кукавици со бело знаме нека им помага кој сака само една е божја правдина-таа ке ги заврши за век вековиголема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевка

Изменето од Boogie - 11.Ноември.2007 во 18:54
Кон врв
ZoranSk Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 05.Февруари.2006
Статус: Офлајн
Поени: 193
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ZoranSk Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Ноември.2007 во 20:10
Знаете дека и во последната акција кај Бродец, дел од терористите се пресоблекле и се маскирале кај обичните селани а дел и суќни облекле.

Кон врв
kojotovik Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Мај.2007
Статус: Офлајн
Поени: 369
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај kojotovik Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Ноември.2007 во 20:26
Toa go znaeme, a i ovie go znaat samo znaes so e problmet, nikako ne sakaat da popupusat demek i se nadevaat na podrska od nadvor.
Temava e kreirana od tipot so na prehodnite temi bese mnogu jak, i pisese deka za brzo ke ni ebat mameto, ne ke mojme da stapnime nigde, pak duri i da gi zaborajme selata nad tetovo tie tamu vladeele. epa vladeat koga ke vidat deka ne im ide ke se prepraat I VO ZENI ako treba samo da spasat gla.
Кон врв
ZoranSk Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 05.Февруари.2006
Статус: Офлајн
Поени: 193
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ZoranSk Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Ноември.2007 во 20:38
Нема да попуштат од мали се програмирани за голема Албанија.
Ако не е таа идеја, немаат друга.
Не знаат за романтика, за шмекање женска, за прва љубов, за брак од љубов.
Кај нив се е со сила и пари прљави.

Кон врв
Boogie Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Слобода или Смрт

Регистриран: 26.Октомври.2005
Статус: Офлајн
Поени: 10652
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Boogie Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Ноември.2007 во 21:22
Убавата работа е што шиптарите се спремни да загинат за голема албанија - па да искористиме ситуација и да им ја исполниме желбата,воедно ке прочистиме процентуалност во Македонија од невработеностголема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевка
Кон врв
PAVLIN Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Јуни.2007
Локација: Saint Helena
Статус: Офлајн
Поени: 889
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај PAVLIN Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Ноември.2007 во 22:28
Originally posted by rainman rainman напиша:

slusaj majmun4e od karpatite, ja sum tuka avtokton, no uste ednas ke vi kazam ne kazite dek ste makedonci zasto e smesno znam dek ste kopuci i nema LEK ZA VAS , jas i preeska kazev , sega za sega ne ve dirame uste ni trebate kako argati posle toa ke ve davame na bugarite tie sakat da ve ebaat a nie ke gledame sehir
za denes dovolno vie so lekcii, ke ve ucam ne se sekirajte, lesno e koga za vas ima koj da misli se razbira nie albancite 


уште еден шупак кој што не знае што сака....знаеш ли ти од каде потекнуваш бре глупак еден....знаеш ли за што ти служи компјутерот, па научи малку и ќе видишизненадување ...


Изменето од PAVLIN - 11.Ноември.2007 во 22:29
“Ш‘ЧО НАПРАИВМЕ...“ - Крсте Петков Мисирков“
“ДО ВИСТИНАТА НЕ МОЖЕМЕ ДА СТИГНЕМЕ ПОЛЗЕЈЌИ“ - Владимир Мегре
Кон врв
GOLDFINGER Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 09.Ноември.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 38
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај GOLDFINGER Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Ноември.2007 во 00:25
Originally posted by rainman rainman напиша:

slusaj majmun4e od karpatite, ja sum tuka avtokton, no uste ednas ke vi kazam ne kazite dek ste makedonci zasto e smesno znam dek ste kopuci i nema LEK ZA VAS , jas i preeska kazev , sega za sega ne ve dirame uste ni trebate kako argati posle toa ke ve davame na bugarite tie sakat da ve ebaat a nie ke gledame sehir
za denes dovolno vie so lekcii, ke ve ucam ne se sekirajte, lesno e koga za vas ima koj da misli se razbira nie albancite 




Гледај урко од Тунгузија, ова е МАКЕДОНИЈА,
bullet Испратена: 21.Септември.2007 во 23:53

Александар III Македонски

Од Википедија, слободна енциклопедија

(Пренасочено од Александар Македонски)
Jump to: navigation, search
Александар Македонски
356 п.н.е–10 јуни, 323 п.н.е

Александар Македонски во битка против персискиот крал Дариј III (вон рамката)
(Александров мозаик од Помпеи, според оригинална грчка слика од 3-ти век п.н.е)
Роден во: Пела, Македон
Умрел во: Вавилон
Походи на Александар Македонски
ХеронејаГраникИсТирГавгамелаХидасп
Биста%20на%20Александар%20Македонски
Зголеми
Биста на Александар Македонски

Александар III, попознат како Александар Македонски или Александар Велики (Пела, 22/3 јули, 356 п.н.е. - Вавилон, 10 јуни, 323 п.н.е.), е крал на Македонија (од 336 п.н.е. до 323 п.н.е.), член на кралската династија Аргеади. Тој е еден од најуспешните војсководци во историјата на човештвото. По освојувањето на грчките градови-држави под водството на неговиот татко Филип II Македонски, Александар ја покорил моќната Персиска Империја, вклучувајќи ја Анадолија, Сирија, Египет, и Месопотамија, и ги проширил границите на Античка Македонија, дури до Авганистан и Индија. Александар се однесувал кон освоените култури со почит, интегрирајќи не-Македонци во неговата војска и администрацијата, воден од мислата да создаде светска држава. По дванесет години освојувања, Александар умрел на 33-годишна возраст, веројатно од маларија или тифус. Неговите освојувања имаат круцијално значење за започнувањето на Хеленистичкиот период во светската историја, бидејќи во новоосвоените територии се населиле грци кои со се*е ја донеле својата, во тоа време најразвиена, култура. По неговата смрт неговата држава се распаѓа на три дела: династијата Птолемаиди ќе го превземе Египет, Антигонидите - Македонија и Грција, а Селевкидите - Блискиот Исток. Александар егзистира како митска личност во митовите на многу не-европски народи.

Во историјата не се случува често синот на голем владетел да биде истотака голем, ако не и поголем од татка си. Teшко e да ја израмнуваме и мериме големината на Филип и Александар Македонски. Можело да се случи, но не се случило да Филип Македонски освои се што може да се освои и да не остави на својот син да изврши ни едно големо и славно дело. Сепак, пред необузданиот копнеж на Александар Македонски за воени подвизи и откривање на далечни непознати земји се отворило бескрајно поле на можности. Александар се родил од првиот брак на Филип со епирската принцеза Олимпија во триста педесет и шеста година пред нашата ера во почетокот на месецот хекатомбајон кој Македонците го нарекувале лоос и тоа во шестиот ден, во кој е запален и храмот на Артемида во Ефес. Од тоа Хегест од Магнезија ја изрекол изреката која со својот студ би можела да го изгаси огнот во храмот: “Се разбира, тој храм морал да изгори кога Артемида бабувала при раѓањето на Александар”. Неговото доаѓање на свет било цело во знакот на победата. Истиот ден кога се му се родил првиот син, кај Филип стигнале гласници кои го известиле за победата над Илирите, и победата на неговиот коњ на Олимписките трки. Посебните особини кои Александар ги поседувал и покажувал од мал, ја оправдале надежта на Филип дека во неговиот син се наоѓа посакуваниот наследник. Александар во него ги споил многуте карактерни црти од обата свои родители. Од неговата мајка, темпераментна жена подложна на мистицизмот ја наследил страсната и помалку тврдоглава личност, ирационален копнеж за непознатото и верба во посебна херојска слава, која му ја досудила судбината. Од татко си ја презел нескротливата волја и енергија, необуздан карактер, храброст, слава, војнички дар и инзвонредно практичен дух. Неговата мајка му била поблиска по душа и влијанието на оваа демонска жена му оставило неизбришлива трага на неговата душа. Татковиот пак, дипломатски, војнички и политички успех го поттикнало неговото честољубие и ги разгорил неговите сништа за водство и слава. Кај Плутарх се спомнува дека “Александар не сакал да го добие од својот татко златото, раскошот и уживањето, туку го сакал кралството кое ќе му пружи можност за борби, војни и дела полни со чест и слава”. Меѓутоа Филип на Александар му должел многу повеќе од едно кралство.

Никој не можел да го упати подобро во воената вештина од човекот чија власт непрекинато извојувала победи, а војската која ја создал татко му била најсовршеното оружје кое човек можел само да го посака за остварување на неговите желби. Иако зафатен со се*еси и со своите работи, рамнодушен и груб спрема својот најближен, Филип очигледно имал слабости спрема својот наследник и со гордост и уживање го прател развојот на неговата снажна индивидуалност.

Роден од таква мајка и таков татко, Александар ја имал и среќата да стане ученик на најголемиот филозоф и научник во антиката. Кога Александар имал четиринаесет години, Филип го довел Аристотел во Македонија и му го доверил воспитувањето на својот син. Аристотел тогаш бил околу четириесет години и сеуште бил еден од најистакнатите ученици на Платон, далеку од неговата понатамошна слава. Тој бил зет и пријател на малоазискиот владетел Хермиј, кој пак со Филип одржувал добри пријателски односи. После умирањето на Платон, Аристотел се повлекол на дворот на Хермиј, каде се наоѓал и кога Филип го повикал во Македонија.

Среќавањето на Аристотел со младиот Александар се прикажува како “еден од најголемите моменти во историјата на човештвото.” Иако Александар тогаш уште бил дете и потенцијален престолонаследник, а Аристотел уште не ја започнал неговата плодна научна дејност која ќе го прослави низ вековите, не можеме а да не го видиме во нив она што подоцна ќе станат: генијален, херојски настроен војсководец и обединител на Азија и Европа и генијален филозоф, во кој се слеала, созреала и кулминирала двовековната филозофска и научна мисла на Хелените.

Македонското%20царство%20пред%20смртта%20на%20Александар%20Македонски
Зголеми
Македонското царство пред смртта на Александар Македонски

Во малото место Миези, во внатрешноста на Македонија, во градот Нимфеон, идниот крал и неговите другари врсници биле воспитувани во хеленски дух. Аристотел не сметал дека на идниот владетел му е потребна посебна настава која практично би го припремувала за должноста која го чекала. Часовите по гимнастички вежби, јавање, лов и игри се замениле со читање песни и разговори за поезијата, со учење геометрија, астрономија, реторика и еристика. Аристотел на својот млад воспитаник му влел огромна љубов кон песната. Тој за него ги рецитирал песните на Хомер и Александар никогаш не се одделувал од овие дела. Негови омилени јунаци биле Херакле и Ахил, кои ги сметал за свои предци. На влијанието на Аристотел врз учењето на Александар, истотака може да се препише и неговото големо интересирање кое го покажува кон природните науки, по што и неговите освојувачки војни често го попримале карактерот на истражувачки експедиции кои ги обогатиле географијата, етнологијата, биологијата, ботаниката, метеорологијата и многу други науки.

Македонското%20сонце%20со%20кралската%20дијадема%20во%20сончевата%20топка,симбол%20на%20Античко%20Македонското%20царство
Зголеми
Македонското сонце со кралската дијадема во сончевата топка,симбол на Античко Македонското царство

Меѓутоа, во она што ни изгледа најважно кога станува збор за идниот владетел и војсководец, во политички поглед, право разбирање меѓу Александар и неговиот учител немало никогаш. Во својот став спрема варварите, Александар бил пред следбеник на Антистеновата школа која била долга традиција на Македонскиот двор, а не на Аристотеловата. Меѓутоа, задачата на учителот и не е само да ги пренесе своите сваќања на ученикот, туку да му ги прошири хоризонтите и да го оспособи за самостално размислување. Аристотел останал на Македонскиот двор до стапувањето на Александар на престолот на Македонија, но неговата наставничка мисија траела највеќе уште три години. Младиот владетел и покрај подучувањата од Аристотел останал варварин, се научил да ја почитува културата на Хелада и сонувал за расширување на таа култура на Исток по патеките на неговата победничка војска. Развитокот на грчката трговија и умножувањето на грчките трговски места во Мала Азија створиле економска можност да и оваа област стане член на Македонското Царство и Александар се надевал дека од ова место ќе зрачат само Македонската и Хеленската култура, но тој ја потценувал тромоста и отпорната снага на источниот дух, а и големината и длабочината на источната култура. Најпосле тоа било младешко вообразување, кога тој мислел дека една така незрела и нестабилна култура, како што била хеленската може да се наметне на некоја друга култура која била неспоредливо пораширена и имала корен во традициите достојни за најголемо почитување. Квантитетот на Азија излегол премногу крупен спрема квалитетот на Хелада. Во моментот на најголемата слава, во Александар победил духот на истокот. Тој покрај повеќето жени се оженил и со ќерката на Дариј, ја зел персиската круна и се облекувал како персиските кралеви, го вовел во Европа источниот поим „крал по милост божја“ и најпосле ја запрепастил Хелада кога во величенствен стил изјавил дека тој е бог. Хелада на тоа се смеела, а Александар се опил до бесвест, која

,, IN VINO VERITAS ,,
IP IP логира

,,CUM GRANO ET CUM SANO,,
Кон врв
GOLDFINGER Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 09.Ноември.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 38
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај GOLDFINGER Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Ноември.2007 во 00:28
Originally posted by novace novace напиша:

Originally posted by rainman rainman напиша:

slusaj majmun4e od karpatite, ja sum tuka avtokton, no uste ednas ke vi kazam ne kazite dek ste makedonci zasto e smesno znam dek ste kopuci i nema LEK ZA VAS , jas i preeska kazev , sega za sega ne ve dirame uste ni trebate kako argati posle toa ke ve davame na bugarite tie sakat da ve ebaat a nie ke gledame sehir
za denes dovolno vie so lekcii, ke ve ucam ne se sekirajte, lesno e koga za vas ima koj da misli se razbira nie albancite 
 
4 Полицијата гонеше избегани криминалци од затвор со арсенал оружје како за три војски. Меѓу нив имаше и убијци со демократски прекар од типот "Нацист". А ДУИ побара веднаш да прекине полициската акција.
Што се тие од ДУИ? Парламентарна партија, или претставници на криминалците во Парламентот?
ДУИ бараше да не се вознемирува населението. Кое население. Тие што никогаш ништо не слушнале, ништо не виделе и не биле таму. Како може некој да те вознемири, ако не си бил таму.

5 Истиот ден и во Грција на Крит имаше рација на полицијата. Цело село беше опседнато и се претресуваше куќа по куќа затоа што наркодилери ден пред тоа убија тројца полицајци.
Дали ОБСЕ отиде таму да патролира "во рамките на редовните набљудувачки активности". Да проверат да не случајно грчката полиција употребила диспропорционална сила против криминалците.

голема%20насмевка







Сами си го баравте.


Изменето од GOLDFINGER - 12.Ноември.2007 во 00:30
,,CUM GRANO ET CUM SANO,,
Кон врв
Neonic Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 899
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Neonic Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Ноември.2007 во 02:24
Ja ne znam so pagjate na negovo nivo i provokacii, tie se primitivci, i takvi ke si ostanat, ne pagjajte na sitni provokacii od negova strana zatoa sto toa i mu e celta tuka na ovoj topic, aj probaj na magareto da mu kazes sto e crno a sto belo, a i da mu kazes nema da te razbere.
  aj pozdrav sega...
 
Кон врв
Averoes Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Јуни.2007
Статус: Офлајн
Поени: 299
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Averoes Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Ноември.2007 во 19:25
Originally posted by ZoranSk ZoranSk напиша:

Ако ми покажеш нешто шипатарско што земјава го чува постаро од нас Македонците, вала че ти дам куча поклон.
Ако не да се враќаш од кај што те донеле Турците.
Еве ја карта плаќам за тебе.
Sto sakas Zorane da kazes so ova... , Kakvo Makedonsko ,od edna srana velite deka pripagate na Slovenskata Grupa na Narodi  ,a pak velite deka ste naslenici na Antickite Makedonci,od edna strana go velicuvate Slavjanskoto Pismo i velite deka toa e "vas proizvod" (Kiril i Metodij) .Vasata dvolicnost e ocigledna,koga nekoi od vasite prestavnici ke se sretne so Celnicite od Zapad  vikate deka ste "Anticki Makedonci" ,a koga ke se sretnete so vasite Braka Rusi se povikuvate na "Slavjanskoto Edinstvo" aludirajki na toa deka i vie ste Slavjani.Za Albansko vo Makedonija ?? Zar uste da prokomentirame  ,zs ne pustavte Arheolozi od Albanija da i tie bidat od timot koj istrazuvase vo Skopskoto Kale , elementi na Dardanskoto Vladeenje vo ovie prostori bea otkrieni slucajno vo Kumanovsko... ,sto li uste sakas ??? Samo Prasuvaj ?? Tuka sum za da ti odgovoram ,a ako sakas i otvori si nova tema za vakvi i slicni prasanje i slobodno ke debatirame... pozdrav
NE POSTOJAT LUDI LUGE, TUKU SAMO TAKVI, KOI NE SE VO POTPOLNOST SFATENI OD OSTANATITE !
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 23456 12>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,188 секунди.