IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Образование
  Активни теми Активни теми RSS - Дали е потребен штрајк во образованието
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Дали е потребен штрајк во образованието

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 34567 35>
Автор
Порака
f_frosina Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 21.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 227
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај f_frosina Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Ноември.2007 во 21:17
NIkogas ne sum rekla i nema da recam deka decata ne cinat. Tie se najubavite, najmilite sustestva na Zemjata. Samo roditelite treba da se svrtat kon niv, barem pogolemiot del od niv. Nie si ja vrsime nasata uloga, ama i tie treba da pomognat
f_frosina
Кон врв
bluebell Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
the craziest

Регистриран: 14.Септември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8041
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај bluebell Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Ноември.2007 во 21:44
ucitelke najsakana, mnogu lichno go primivte ova, pa kako se veli "kakvi roditeli - takvi deca"  ili "krushata pod krusha pagja".
A, vie samo prodolzhete da si ja vrsh*te rabotata, pozdrav голема%20насмевка.
always look on the bright side of the life!
Кон врв
P.Natalija Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Ноември.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 14
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај P.Natalija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Ноември.2007 во 22:14
љубовTocno taka i kako sto ni velis jas licno i odgovorno si ja vrsam rabotata,no vo dadeni situacii i sum poprecuvana od nekakvi navodno zasegnati roditeli za decata-na sto mislam???
Mi se sluci pred nekoj den da mi upadne roditel i da mi se zakanuva ne samo mene tuku i na site deca poradi toa sto go zakackale sinot negov.Se sl*gam da mi se obrati na kulturen nacin i da me izvesti za toa sto se slucilo-ispravno?
Bev premnogu revoltirana od negoviot odnos,ne poradi mene tuku poradi nacinot na koj voznemiri deca koi si rabotea za vreme na cas-mu rekov povelete gospodine i napustete ja ucinicata,da ja napusti no so vikanje nekontrolirano kon decata!!!
Zakazana bese roditelska sredba ,no toj Gospodin ne se pojavi voopso,barem ako ne da prasase za negovoto dete koe ne napreduva,kako rezultat na strav od domasnite vo semejstvoto koi postojano mu se zakanuvaat....
I za na kraj nie prosvetnite lica trpime se samo vo interes na tie decinja,no kazete mi nie kako potocno da se zastitime koga ni se vrzani racete od site strani!!!       Pozdrav do site VAS!!!
Кон врв
bluebell Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
the craziest

Регистриран: 14.Септември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8041
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај bluebell Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Ноември.2007 во 22:27
Potpolno te razbiram, jas sum roditel i imalo slichni situacii od nekoi roditeli.
Znaete shto mi prechi vo uchilishteto, barem vo nasheto, se e nekako tajno, ne se diskutira otvoreno na roditelskite sredbi tuku rabotite se reshavaat vo chetiri ochi. Veke ni ocenkite ne se kazhuvaat javno, tuku na livche ili ke dojdete koga ima priemen den, a taka da recham "losh*te uchenici" voopshto ne se spomnuvaat,odnosno ne se diskutira otvoreno za problemite.
A posebno e izrazeno" brkanjeto na ocenki" ispagja deka polosh*te uchenici vsushnost se nagradeni na nekoj nachin.Izliteno e vekje ona sekoj si uchi za sebe, sekoj so svoeto znaenje itn.
I mislam deka treba da najdete nachin roditelite da ne vi se meshaat vo rabotata zadolzhuvajki ve so nekoi sponzorstva i dr raboti.
Za nastavnikot spored mene e najvazhno da bide praveden i korekten za site uchenici. Pozdrav i do vas!љубов
always look on the bright side of the life!
Кон врв
f_frosina Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 21.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 227
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај f_frosina Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Ноември.2007 во 06:18
Znaete shto mi prechi vo uchilishteto, barem vo nasheto, se e nekako tajno, ne se diskutira otvoreno na roditelskite sredbi tuku rabotite se reshavaat vo chetiri ochi. Veke ni ocenkite ne se kazhuvaat javno, tuku na livche ili ke dojdete koga ima priemen den, a taka da recham "losh*te uchenici" voopshto ne se spomnuvaat,odnosno ne se diskutira otvoreno za problemite.


Sosema si vo pravo , kamo da se site ( ili bar pogolem del ) roditeli kako tebe,da razmisluvaat onaka kako sto ti razmisluvas, ama bidejki , za zal ne se , ke ti kazam zosto ...

Ocenite ne se kazuvaat javno, zosto?
E pa vaka :
1. Toa e rabota od licna priroda, isto kako koga vie zemate plata, pa nikoj ne smee ( barem taka treba) osven vas i uste nekolkumina pretpostaveni, kolkava plata zemate.
Smetam deka taka treba i da se prodolzi ( sto se odnesuva za toa)
2. Ako javno gi kazuvame ocenite, polovinata od roditelite nema ni da se pojavat vo uciliste, vaka barem imame kvorumголема%20насмевка
3. Da ne sum jas ucitelka na tvoeto dete ????трепкање
4. Ako diskutirame bas "javno" za tie "problem" deca, pred site roditeli, sto mislite, kako Vie bi pomognale i nema li toa dete utredenta da bide etiketirano ( zatoa sto ima roditeli, ke priznaete, koi idat na roditelski za rekla-kazala , a ne bi sakala ni edno moe dete da bide etiketirano na bilo kakov nacin.

lele uste kolku imam za ova :)



Изменето од f_frosina - 27.Ноември.2007 во 06:21
f_frosina
Кон врв
f_frosina Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 21.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 227
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај f_frosina Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Ноември.2007 во 06:31
A posebno e izrazeno" brkanjeto na ocenki" ispagja deka polosh*te uchenici vsushnost se nagradeni na nekoj nachin.Izliteno e vekje ona sekoj si uchi za sebe, sekoj so svoeto znaenje itn.

Ete i toa go ima i toa vo enormni kolicini i iskreno ne mozam da gi sfatam, kolegite koi taka se degradiraat i dozvoluvaat takvo nesto!!!!!!!!!
Tocno , deka treba da se preispitame ( ke bidam kolegijalna голема%20насмевка )zosto go  pravime toa?
Zosto treba da se site odlicni?????????
Pa neka si dobie koj kolku zasluzuva, a site ke imaat ( barem pogolemiot del od ucenici ) navistina ubavi oceni ako " gi naterame da si ja zarabotat petkata"
Imame prekrasni deca, takvi nikade nema, pametni , samo da i zdruzime silite i da rabotime na toa љубов
Ima uste i za ova ... голема%20насмевка


Изменето од f_frosina - 27.Ноември.2007 во 06:32
f_frosina
Кон врв
f_frosina Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 21.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 227
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај f_frosina Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Ноември.2007 во 06:35
By the way, odlicno ti e ...always look on the bright side of the  life!!! taka i mora da gledame роза
f_frosina
Кон врв
marco_antony Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Јули.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 11062
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај marco_antony Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Ноември.2007 во 11:24


tesko na roditelite ...

tesko na profesorite ...

blazesimu na onie koi imaat kafichi ...
pa mesto decata da odat po biblioteki ...
se cadat vo kaficite ...

blazesimu na "bizmismenite" ...
koi davaat los primer na decata ...
deka so somnitelni raboti se uspeva vo zivotot ...
a ne so ucenje ...

sto e i fakt !!!

sekogas problemot ne e onamu kade sto go gledame ...
tokmu na sprotivnata strana ...

denes intelektualnito trud e voopsto ne e na cena ...

sepak imame problem so prioritetite vo zivotot ...

frosina odlicno veli ...
deka decata nemaat nikakva krivica ...

no tie si go odnesuvaat podebeliot kraj ...
za zal ...

                             PARADISE MACEDONIA
Кон врв
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Ноември.2007 во 15:54
frosina odlicno veli ...
deka decata nemaat nikakva krivica ...

no tie si go odnesuvaat podebeliot kraj ...
za zal ...
___________________________________________
Vo ucilistata vladee nekoj "virus" propraten so visoki temperaturi i uste eden stomacen i shuga i zoltica...Dete glava mu paga od visoka temperatura, drugo sekoj pet minuti trca vo WC... Aman dete zosto majka ti ne te zadrza doma koga ti e loso? Mi rece da i se javime na mobilen, ako prodolzi da mi se losi... -"Pretplatnikot ne e dostapen vo momentot" Druga majka uspaniceno prasuva- Ve molam se javuvam od bolnica, dali imate nekoe dete bolno od ?????Doktorite prasuvaat dali imate slucaj na ?????  E draga majka od kade da znam? Znam samo deka dete mi gori, drugo trca vo WC a
"Pretplatnikot ne e dostapen vo momentot" Tocno decata nemaat nikakva krivica ...
no tie si go odnesuvaat podebeliot kraj ...
za zal ...
Fala bogu sto ne se slucuvaat fatalni raboti-inaku site ke se prasame sto ke ni se parite, ako gi izgubime decata.
Кон врв
butel2 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Јули.2005
Статус: Офлајн
Поени: 4138
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај butel2 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Ноември.2007 во 18:23
ne postoi roditel sto ne e zasegnat za svoeto dete.
toa deka majkata ke odi na frizer, tatkoto na tenis i ke go ostavat deteto da sedi so ucitelkata.... bla bla.

da vi kazam jas primeri kolku ucitelkite navistina se zagrizeni za decata. pardon, nastavnickite, denes nema ucitelki so ucitelski skoli i pedagozi, site ni se fakultetski obrazovani i so ambicii za napreduvanje.

koga postariot sin bese prvo odd, negovata nastavnicka, inaku vonreden student na politicki nauki, zavrsil casot po makedonski, e sega koj napisal odi na sledniot cas vo sala na fizicko, koj ne napisal ostanuva vo ucilnica da dopise. ostanale desetina deca i kako koe dopisuva, odi vo sala. Koga jas i edna majka odime da si gi zemem decata, bidejki nadvor veke e mrak, edno dete , sto ostanalo posledno, celoto uplaseno, placese. od strav nitu mozese da pisuva, nitu od strav sto uste ne napisalo, se osmeluvase da odi vo salata.

na roditelski sostanok i rekovme na nastavnickata .... dobivme vetuvanje deka nema da se povtori... no....
Кон врв
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Ноември.2007 во 19:26
A koj rece deka site ucitelki se dobri?
Кон врв
Палестинец Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 24.Јуни.2007
Статус: Офлајн
Поени: 12129
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Палестинец Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Ноември.2007 во 19:40
Еве на пример ти си лоша.
Кон врв
f_frosina Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 21.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 227
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај f_frosina Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Ноември.2007 во 20:12
Ej, ne e se taka crno ima i interesni , komicni situacii среќа
Ima ubavi momenti i so decata i so roditelite, eve na primer :
Ucitelkata im dava na decata za domasna rabota da napisaat sostav za ucitelkata .
Utredenta go prasuva edno dete da ja procita domasnata zadaca i toa pocnuva:
Mojata ucitelka e mnogu dobra, taa ... ( pisuva i pisuva se vo superlativ -se razbira трепкање ) ... Jas mnogu ja sakam mojata ucitelka I TATO MNOGU JA SAKA MOJATA UCITELKA голема%20насмевка ...
f_frosina
Кон врв
Палестинец Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 24.Јуни.2007
Статус: Офлајн
Поени: 12129
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Палестинец Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Ноември.2007 во 20:14
А, учителката е Ф.... Фросинаголема%20насмевка
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 34567 35>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,297 секунди.