IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Технологија > Интернет
  Активни теми Активни теми RSS - Зошто не се користи .МК, а се користи .com.mk ??
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Зошто не се користи .МК, а се користи .com.mk ??

 Внеси реплика Внеси реплика
Автор
Порака
kojotovik Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Мај.2007
Статус: Офлајн
Поени: 369
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај kojotovik Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: Зошто не се користи .МК, а се користи .com.mk ??
    Испратена: 10.Ноември.2007 во 03:41
Абе ме чуди едно прашање зашо не можеме да регистираме .мк домеини, а се регистрираат .com.mk не ми е јасно...како може да се има .de, .gr, .bg, итн а не можеме ние да имаме .мк ?????
Кон врв
Stane Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Stane Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Ноември.2007 во 11:55
Moze ama po ne e ubavo.
Potpisot go nema, dedo mraz go zema.
Кон врв
kojotovik Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Мај.2007
Статус: Офлајн
Поени: 369
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај kojotovik Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Ноември.2007 во 17:09
e so ne e ubavo ziti se domain.mk? super e ehehee
Кон врв
Медиа Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 06.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 3
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Медиа Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Ноември.2007 во 21:30
Originally posted by Aleksandar*13* Aleksandar*13* напиша:

Moze ama po ne e ubavo.

Да, може, ама ако си државна институција. А бидејќи ти не си, не може.

Незнам која им е политиката на Марнет, ама ова е уште една глупост од нив .
Кон врв
Tonchie Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Поискрен од Мона Лиза

Регистриран: 02.Октомври.2005
Статус: Офлајн
Поени: 290
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tonchie Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Ноември.2007 во 01:20
com.mk org.mk edu.mk сите овие се за да се разликуваат работите.
инаку убаво би било Марнет да дозволат некои работи да имаат само мк домен.
Немам потпис, ама имам профил на YouTube
Кон врв
Перун Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Април.2005
Локација: МК
Статус: Офлајн
Поени: 1141
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Перун Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Декември.2007 во 23:42
Originally posted by kojotovik kojotovik напиша:

Абе ме чуди едно прашање зашо не можеме да регистираме .мк домеини, а се регистрираат .com.mk не ми е јасно...како може да се има .de, .gr, .bg, итн а не можеме ние да имаме .мк ?????
 
Така е само затоа што МАРНет (http://dns.marnet.net.mk), која е единствената институција која регистрира домени (веб адреси) во Македонија не дозволува домени без org, com, edu...
 
Според мене тоа е гооолема грешка.
Ама ако им запне некој од „горе“ попуштаат: www.vlada.mk, www.sobranie.mk...
 
Треба што порано да дозволат домени без org, com, edu...
Потоа, уште сите хостинг компании да ги внесат сајтовите и без „www.“ ќе се олесни многу (ќе биде пократко за пишување).
 
На пример: idividi.mk или firma.mk
 
Кон врв
Медиа Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 06.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 3
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Медиа Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Декември.2007 во 16:13
Марнет сите овие години глуми заспана убавица и ги прави работите многу покомплицирани отколку што навистина се.

Марнет е уникатен по многу работи - се што е светска пракса, кај нас е невозможно, затоа што некој од Марнет така решил.

Не треба да ги притиска никој од горе, доволно е иницијатива да се направи и да им се укаже зошто грешат.
Кон врв
Dogi Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 19.Април.2005
Статус: Офлајн
Поени: 3168
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Dogi Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Декември.2007 во 00:58
а која иницијатива ќе ја разбуди заспаната убавица?
одржуваат ли тие воопшто состаноци и дали се јавни или тајни?
Јас сум мајстор!

Кликни овде за комуникација со мене (потоа кликнете во полето 'Edit nickname' и впишете го вашето име)
Кон врв
str8up Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
The Producer

Регистриран: 18.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 1492
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај str8up Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Декември.2007 во 01:05
кај и да е ќе го смениме во .com.gmk (gorna makedoniaнамигнување)глупчо
igram ruski rulet od k*rtasak!
Peni Saktivniot
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,343 секунди.