IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Уметност , култура и традиција
  Активни теми Активни теми RSS - Цртање/сликање-дарба или работа?
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Цртање/сликање-дарба или работа?

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 45678>
Автор
Порака
bijonse1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
bella Madonna

Регистриран: 14.Јануари.2009
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 16521
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај bijonse1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Април.2010 во 21:10
јас апстрактната уметност не ја признавам.....
можеби складност на бои и форми....ама тоа секој го може....
за мене е уметност реално да се префрли видното поле на платно.....
е тука треба таленат....
но и работа ....
ми се рече....
да , да, бијонсе убаво нацртан акт  или ај нека биде пејсаж.....
но....губитник
не си ги пренела срзмерно деловите....
не си ја доловила срзмерно околината.....
приливот на боите не се правилни...си има редослед....
и сето тоа драга моја бијонсе се учи ...
мора редовно да дојдеш на часови .....
додека твоето око не гледа како моето ......кажа уметникот!!!
јас веќе не отиднав....не сакав да гледам со негови очи.....
дефинитивно треба и работа...pat да имаш право !!!
Кон врв
Pat Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Август.2009
Статус: Офлајн
Поени: 1334
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Pat Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Април.2010 во 21:10
Ти црташ? Инаку, секој може да стаса до одредено ниво од техничка гледна точка, ама за да бидеш генијалец, треба најпрвин да знаеш да бидеш свој, да бидеш дрзок, да имаш идеја за тоа што сакаш да го сработиш и да не те мрзи да го сработиш. Според мене, таанаречената „лудост“ кај уметниците всушност потекнува од околината. Околината очекува уметниците да се луди и тие полудуваат големо%20гушкање

Гледај на тоа вака- генијалец е оној кој што има што да каже, но само ако знае како тоа да го каже, инаку- ништо од бизнисот намигнување


Изменето од Pat - 04.Април.2010 во 21:12
Zero Tolerance For Silence
Кон врв
bijonse1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
bella Madonna

Регистриран: 14.Јануари.2009
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 16521
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај bijonse1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Април.2010 во 21:26


Лудоста им е од самото време во кое живееле , а не од уметноста....
внатрешноста излегува преку четката....
а НЕ надворешноста влегува преку четката......нека%20ти%20е%20срам
мене тоа ме релаксира.....и крајниот резултат ме прави задоволна...
еве...ова е мое.....да


Изменето од bijonse1 - 04.Април.2010 во 21:30
Кон врв
pagane Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 21.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 13044
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај pagane Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Април.2010 во 21:29

додека твоето око не гледа како моето ......кажа уметникот!!!
јас веќе не отиднав....не сакав да гледам со негови очи.....


ете тоа е тоа...намигнување


Изменето од pagane - 04.Април.2010 во 21:38
Кон врв
Pat Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Август.2009
Статус: Офлајн
Поени: 1334
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Pat Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Април.2010 во 21:38
Браво, Бијонсе, за тоа треба и труд и трпение. Имаш чувство за тоа, се гледа да
Zero Tolerance For Silence
Кон врв
anakin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unidentified Flying Object

Регистриран: 08.Август.2005
Локација: Machku Pichku
Статус: Офлајн
Поени: 18535
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anakin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Април.2010 во 22:08
teiorijata za umetnosta deka
talent e 1% i rabota 99% e totalno sranje i ne e taka
nit kje bide


SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.

Кон врв
bijonse1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
bella Madonna

Регистриран: 14.Јануари.2009
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 16521
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај bijonse1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Април.2010 во 22:12
а бе
анакин згрешка си во %....
рековме треба ИИИИИИИИИИИИИ работа.....
ај дај рака нека биде таленат 80% работа 20 % трепкање
Кон врв
anakin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unidentified Flying Object

Регистриран: 08.Август.2005
Локација: Machku Pichku
Статус: Офлајн
Поени: 18535
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anakin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Април.2010 во 22:14
rabota
 e lesna stvar ako imas talent
taa voospeto ne se racuna ...koga covek se bavi so slikarstvo
toa ide samo po sebe so sekoja slika stanuvas se podobar i podobar
talen e bre skoro 99%

od svoja tehnika stanuva prepoznat stil na umetnikot

stilovite se razlicni a nivoto na tehnikata skoro da e nemerlivaИзменето од anakin - 04.Април.2010 во 22:14
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.

Кон врв
anakin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unidentified Flying Object

Регистриран: 08.Август.2005
Локација: Machku Pichku
Статус: Офлајн
Поени: 18535
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anakin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Април.2010 во 22:16
koga covek kje vidi prav akvarel
prvo so kje pomisli tehnikata tapa
a samo slikari znaat deka samo 1 od 100 moze da napravi akvarel


SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.

Кон врв
bijonse1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
bella Madonna

Регистриран: 14.Јануари.2009
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 16521
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај bijonse1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Април.2010 во 22:26
Pljesak

анакинееееееееееее !!!
Кон врв
anakin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unidentified Flying Object

Регистриран: 08.Август.2005
Локација: Machku Pichku
Статус: Офлајн
Поени: 18535
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anakin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Април.2010 во 22:34
http://static.mojnet.com/foto/pljesak/3800/977/39678.jpg
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.

Кон врв
Pat Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Август.2009
Статус: Офлајн
Поени: 1334
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Pat Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Април.2010 во 22:40
Да, знам дека обично уметниците често употребуваат термини како „провидение, инспирација, вдахновение“ итн. ама сето тоа е дел од шоутонамигнување Вистината е дека многу „ремек дела“ завршиле во канта како недовршени пред да се појави крајното ремек дело.

Секако дека човек кој нема барем малку чувство за естетика не може да биде уметник, ама и колку и да е талентиран некој, нема да му помогне ниту контемплацијата ниту интоксикацијата, туку единствено посветеноста во тоа што го работи. Инаку дилемата пред која сме исправени сега не е нова намигнување Вечниот спор помеѓу дионисискиот и аполоновиот принцип, помеѓу Платон и Аристотел, Микеланџело и Рафаел  итн.
Zero Tolerance For Silence
Кон врв
anakin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unidentified Flying Object

Регистриран: 08.Август.2005
Локација: Machku Pichku
Статус: Офлајн
Поени: 18535
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anakin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Април.2010 во 22:46
ti sega vezbas na nas mentalna gimnastika?
kolku sliki imas ti napraveno? daj da te cujam
kolku pesni i sonati imas komponirano aj da te cujam????среќаголемо%20гушкање
големо%20гушкање


Изменето од anakin - 04.Април.2010 во 22:47
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.

Кон врв
Pat Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Август.2009
Статус: Офлајн
Поени: 1334
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Pat Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Април.2010 во 22:52
Ова твоето се стихови? Инаку, професорот по ликовно во гимназија токму тоа ми го  кажа- не залажувај се со вонземни искуства и лесна слава- и за ликовната уметност е потребна напорна работа, а приказната за талентот е понекогаш добар изговор.

Можеби трикот е во тоа што вистинските уметници го прават тоа што е тешко да изгледа дека го прават многу лесно. А и ликовната уметност си е цела наука. Да не е- немаше да има академиинамигнување
Zero Tolerance For Silence
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 45678>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,141 секунди.