IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Уметност , култура и традиција
  Активни теми Активни теми RSS - Цртање/сликање-дарба или работа?
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Цртање/сликање-дарба или работа?

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 34567 8>
Автор
Порака
dark Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 247
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај dark Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Јули.2008 во 14:38
bez darba nema nisto posebno ne vo crtanjeto kolku i da rabotish da se usovrshuvash mozesh da stignesh do edno prosecno crtanje ili slikanje
Кон врв
ПодВодно Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 09.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 7391
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ПодВодно Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Јули.2008 во 12:35
darbata se pretvora vo umetnost i vestina so rabota.

Кон врв
Tiger Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 13.Јуни.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 234
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tiger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Јули.2008 во 18:35
За цртање основно е да имаш дабра да си талентиран да црташ...можеш само да научиш техничко цртање...но ако не ти оди и ако немаш дарба за цртање тогаш неможеш да научиш да црташ бидејки цртањето е уметност а не наука која се учи па да знаеш да ја применуваш во пракса...тука треба прво да знаеш да црташ па после другото останатото...
Кон врв
Tiggy Vicious Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Consume. Be silent. Die.

Регистриран: 27.Октомври.2009
Статус: Офлајн
Поени: 6238
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tiggy Vicious Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Април.2010 во 19:24
Едноставно:  50% e дарбата , 50% е талентот.

Али после тоа оди и задоволството ( доколку ти го причинува цртањето ).

Лесно е да земеш часови, и да научуш како на пример, да дадеш текстура на одерена ствар, ама пример,  за да нацрташ човечка фигура или сл. ти треба она основното. Дарба.
What the hell is going on?
-The cruelest dream, reality
Кон врв
anakin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unidentified Flying Object

Регистриран: 08.Август.2005
Локација: Machku Pichku
Статус: Офлајн
Поени: 18535
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anakin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Април.2010 во 19:19
videno ili nevideno prvo treba da se zamisli
zamislenata slika se prenesuva na medium, hartija etc.. te da ja materijaliziraat
toa e darba

toj sto ima darba moze toa da go napravi so raka desna leva ,,noga usta ili gradi ako mu ja vrzete cetkata

toa e darba..............

bez darba nisto........................   tehnika da prenosot bide dobar i specificen e vezba i rabota, kaj nekogo ogromna kaj nekoj mnogu kratka

zatoa i slikarite mozat da bidat skulptori- oti znaat zamislenoto na go materializiraat te imaat darba
Изменето од anakin - 04.Април.2010 во 19:19
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.

Кон врв
pagane Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 21.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 13044
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај pagane Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Април.2010 во 20:29
дарба на 100 процента.
 зашто? па ова не е спорт, каде требе да се развиjат дадености...тука едноставни или jа имаш дарбата или jа немаш.
не мислам дека Рембранд или Ван Гог вложиле труд, скоро време...но наj важното имале инспирациjа и надарена рака. значи ум, душа и сетила...што повеке од тоа...
Кон врв
Pat Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Август.2009
Статус: Офлајн
Поени: 1334
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Pat Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Април.2010 во 20:34
Да, ама без знаење, без вештина ништо од талентот, т.е. ќе остане само на основно ниво. Посветеност и работа си треба за се’. 1% талент и 99% работа, тоа е општо правило за сите уметности.големо%20гушкање
Zero Tolerance For Silence
Кон врв
pagane Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 21.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 13044
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај pagane Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Април.2010 во 20:36
Во уметността има само талент...
Абе Ван Гог не одил на к*рсове... ниту па вежбал ... да не е фудбалер???
не е дигал тегови, нели???смеење
Кон врв
Pat Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Август.2009
Статус: Офлајн
Поени: 1334
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Pat Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Април.2010 во 20:42
Ха, Пагане, навистина јас не знам дали ти знаеш. ама Ван Гог се „мрднал“ од цртање и сликање намигнување Обично сите што се занимаваат со некаква уметност понекогаш и дишат само за тоа што го работат, а тоа вклучува размислување, набљудување и цртање, цртање,цртање,цртање,цртање,цртање..............среќа

Изменето од Pat - 04.Април.2010 во 20:43
Zero Tolerance For Silence
Кон врв
pagane Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 21.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 13044
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај pagane Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Април.2010 во 20:45
Originally posted by Pat Pat напиша:

Ха, Пагане, навистина јас не знам дали ти знаеш. ама Ван Гог се „мрднал“ од цртање и сликање намигнување Обично сите што се занимаваат со некаква уметност понекогаш и дишат само за тоа што го работат, а тоа вклучува размислување, набљудување и цртање, цртање,цртање,цртање,цртање,цртање..............среќана нив им требало време...не труд... не мрднал бе...само си окинал едното уво...но и тоа е дел од неговата уметничка душа...
нема труд, нема работа, има само уживанциjа. и малечко малечко суета...но таа се простува...оти окото после има што да види.

намигнување
плазење
Кон врв
Pat Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Август.2009
Статус: Офлајн
Поени: 1334
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Pat Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Април.2010 во 20:52
Епа сега, јас не знам тој дали се потел додека цртал/сликал, ама па и сликањето не е плукни-залепи. Си има свој процес и процедура, си има подготовка за тоа. На пример, во музеите нема да најдеш само готови ремек-дела од познатите уметници, туку и студии и подготовки за истите, како на пример столче гледано од одреден агол, стисната рака, анатомски студии (од сликарска гледна точка, не медицинска). Сето тоа спаѓа во учење и работа. Уметниците исто така се раѓаат како обични бебиња, знаеш среќа 

Изменето од Pat - 04.Април.2010 во 20:52
Zero Tolerance For Silence
Кон врв
pagane Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 21.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 13044
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај pagane Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Април.2010 во 20:53
Благодарам за информациjата. Ставот не си го менjам.
да
Кон врв
Pat Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Август.2009
Статус: Офлајн
Поени: 1334
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Pat Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Април.2010 во 20:57
Жал ми е ако те разочаравсреќа Но како  и да е, сепак си во право дека уметниците се многу суетни и склони кон употребување на огромни количества алкохол, психотропни супстанци и многу секс намигнување
Zero Tolerance For Silence
Кон врв
pagane Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 21.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 13044
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај pagane Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Април.2010 во 21:04
или си го можеш, или-не...нема средина.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 34567 8>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,141 секунди.