IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Уметност , култура и традиција
  Активни теми Активни теми RSS - Цртање/сликање-дарба или работа?
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Цртање/сликање-дарба или работа?

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 678
Автор
Порака
DANDO Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 25.Јануари.2010
Статус: Офлајн
Поени: 11
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај DANDO Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Април.2010 во 08:51
Anakin denes koga otvoriv vidov imam napraveno lapsus akrilni boi ne akvarel vo pravo si,
Кон врв
marsovec Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Април.2010
Статус: Офлајн
Поени: 3378
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај marsovec Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Април.2010 во 19:58
Ако сакате за почеток да купите ефтини а добри бои има само на едно место на зелено пазарча ( барајте енглески а има и чешки), платно може да најдете низ градот - барајте ленено, а за рамките ( блинд) може сами да ги направите ,како и препарирањето и импрегнирањето на платното. Подетално за сето ова нможе да најдете во Википедија под СЛИКАРСТВО.Имате во суштина доста за почеток.Можете да побарате и под- Технологија сликарства.Тоа е цела книга и има што да се научи.Преснимете ја целата.
Со успех.
Кон врв
*moon* Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 7657
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај *moon* Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Октомври.2011 во 22:35

Ако го победиш моментот ти си најсилниот човек на светот
Кон врв
Гаргамел Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 09.Октомври.2011
Статус: Офлајн
Поени: 81
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Гаргамел Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Октомври.2011 во 23:32
darba e nikoj ne moze da nauci da crta profesionalno se toa si e vrodeno
Кон врв
Alfred Nobel Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Alfred Nobel Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Ноември.2011 во 17:49
Zdravo na site zainteresirani za crtanje.

Gargamel, živ svedok sum deka taa teorija so talentot i crtanjeto ne ti e točna.

Jas počnav da učam da crtam posle četiriesetata, pred toa bev "tapa" za crtanje.

Naučiv da crtam relativno brzo otkako svativ deka crtanjeto e samo edna veština koja moži da se nauči i, kako i site drugi veštini, bara samo kontinuirano vežbanje.

Vo želba na site da im posočam, deka sekoj moži da nauči da crta, napraviv sajt kako da se nauči ovaa veština. Sajtot e sledniov:

http://www.crtanje-i-slike.com/

Sajtot e na srpski zatoa što koga započnav da go pravam veke živeev vo Belgrad (seušte sum tamu). Ama namerno go pravam da bidi razbirliv za početnici, taka da mislam deka jazikot nema da bidi prečka i za makedoncite da go čitaat.

Pozdrav i ne se davajte-sve e do vežbanjeto,

Lj.
Definitivno ne go vodela napred idejata deka eden den ke se ubivame pomegju sebe so dinamitot, samo sakaše da napravi mokjno sredstvo za razbivanje na stenite.
Кон врв
ekszi88 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
In Love

Регистриран: 10.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 7001
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ekszi88 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Ноември.2011 во 18:06
I jas veruvam vo toa sto go rece, Alfred. Talentot e samo brzinata chinam koj za kolku vreme ke ja sovlada odredenata veshtina. Najlesno e da se vadime na toa deka se e do darbata zatoa sto site ne mrzi da podnaucime nesto novo i da vlozime poveke energija. Cesto se naslonuvame na rabotite sto treba da gi pravime otkolku na ona sto sakame
Кон врв
LiDivio Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор


Регистриран: 19.Мај.2010
Статус: Офлајн
Поени: 7264
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај LiDivio Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Ноември.2011 во 09:33
Како и за сите уметности, 99% талент, и 1% надоградба на талентот со макотрпна работа... некој кој нема талент и да црта, свири, пишува 24/7 џабе му е, веднаш се забележува отсуство на ,,душата,, во делото. 
 
Сакам да кажам, со сила убавина не бива. не%20зборувам
 
До Ексзи: Најбитно е да го препознаеш талентот, за што си најмногу способен и тоа да го форсираш.
 
Би било штета некој на пр. ако е од музичко семејство да мисли дека 100% (генетски) би бил добар музичар, тоа да го ,,тера,, цел живот и да не постигне никаков успех, да се залажува дека е до работата, дека не вежба доволно... а всушност тој истиот да е ,,втор Пикасо,, а да не си го препознае талентот за сликање. Најтажно нешто во животот е изгубен талент. тагаголемо%20гушкање
Кон врв
ekszi88 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
In Love

Регистриран: 10.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 7001
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ekszi88 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Ноември.2011 во 10:52
Diskutabilno e kolku procenti e talent a kolku nadogradba, no sekako pozelno e da se prepoznae toj procent na talent.. da ne ispadneme ko lugeno na idol i nekoi slicni stvari голема%20насмевка
Кон врв
Alfred Nobel Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Alfred Nobel Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Ноември.2011 во 16:10
For 37 years I've practiced 14 hours a day, and now they call me a genius.

Pablo de Sarasate

Ili vo prevod:

"37 godini vežbam po 14 časa dnevno i sega velat deka sum bil genie!?

Pablo bil eden od najdobrite violinisti na svetoto voopšto, na site vreminja, a ova go izjavil posle eden komentar na nekoj kritičar koj megju drugoto za Pablo napišal-"kakov talent, kakov genie".

Samo da vi kažam, i Leonardo nekogas bil učenik kaj nekogo i ,najblago kažano, pojma nemal od crtanje i slikanje. Pa naučil.

ekszi88, vo pravo si 100% za ova: "Talentot e samo brzinata chinam koj za kolku vreme ke ja sovlada odredenata veshtina"

talent=količina na zainteresiranost+vložen trud

Sledeteja formulata i uspehot vi e zagarantiran.

Pred da počnam da go pravam mojot sajt, a i sega pred da stavam nova stranica, po nekolku sati pominuvam vo scrtanje i sobiranje informacii.

http://www.crtanje-i-slike.com/

Talent sum!? Ne, samo sekojdnevno gledam da sum vo kontakt so crtanjeto.

Definitivno ne go vodela napred idejata deka eden den ke se ubivame pomegju sebe so dinamitot, samo sakaše da napravi mokjno sredstvo za razbivanje na stenite.
Кон врв
Andjelina Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Miss High Hill’s

Регистриран: 07.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 14129
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Andjelina Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Ноември.2011 во 22:24
Originally posted by Glenn Glenn напиша:

100% талент треба а за талентот да се развие треба и 100% посветеност. Да се извлече максимумот од едно потенцијално уметнички надарена особа треба и правилна професионална наобразба. Делата на школуван уметник и талентиран лаик се разликуваат ко ден и ноќ а па тек антиталентиран ентузијаст никогаш нема да ја издигне својата уметност на повисоко ниво оти нема капацитет за такво нешто.

Кративноста не се стекнува, таа се поседува.


potpolno se slozuvam so mislenjeto na Glen,slikanjeto e darba.treba maksimalna posvetenost i treba profesionalna naobrazba...no ako nema ni traga od talent zaebi naobrazbi...Alfred Nobel,mozes da naucis totalen antitalent da skraba po platnoto bez nikakov red,da istura boi i da glumi ludilo i da  ti kaze deka na slikata toj naslikal reka,zamok i livada
bez talent nema slikarstvo
slikanjeto e darba isto kako muzikata, isto kako sportot
aj nekoj od mene neka  napravi gimnasticar...ili violinist,koga sum totalen antitalent


Изменето од Andjelina - 09.Ноември.2011 во 22:24
Никогаш не научив дали е подобро да носиш патики или штикли кога ќе тргнеш во потрага по делот од душата кој ти недостасува

Кон врв
pajser Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
kloshar

Регистриран: 04.Март.2011
Локација: Lao People's Dem. Rep.
Статус: Офлајн
Поени: 13349
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај pajser Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Ноември.2011 во 22:32
Originally posted by Andjelina Andjelina напиша:

Originally posted by Glenn Glenn напиша:

100% талент треба а за талентот да се развие треба и 100% посветеност. Да се извлече максимумот од едно потенцијално уметнички надарена особа треба и правилна професионална наобразба. Делата на школуван уметник и талентиран лаик се разликуваат ко ден и ноќ а па тек антиталентиран ентузијаст никогаш нема да ја издигне својата уметност на повисоко ниво оти нема капацитет за такво нешто.

Кративноста не се стекнува, таа се поседува.


potpolno se slozuvam so mislenjeto na Glen,slikanjeto e darba.treba maksimalna posvetenost i treba profesionalna naobrazba...no ako nema ni traga od talent zaebi naobrazbi...Alfred Nobel,mozes da naucis totalen antitalent da skraba po platnoto bez nikakov red,da istura boi i da glumi ludilo i da  ti kaze deka na slikata toj naslikal reka,zamok i livada
bez talent nema slikarstvo
slikanjeto e darba isto kako muzikata, isto kako sportot
aj nekoj od mene neka  napravi gimnasticar...ili violinist,koga sum totalen antitalent

 
 pa dobro bre angjo te biva li za neshtoсмеењеголемо%20гушкање
nesluchajno ne veruvam vo sluchajnosti<>sekoja sluchajnost e kontrolirana
Кон врв
LiDivio Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор


Регистриран: 19.Мај.2010
Статус: Офлајн
Поени: 7264
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај LiDivio Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Ноември.2011 во 22:47
Originally posted by Alfred Nobel Alfred Nobel напиша:


Pablo de Sarasate

Ili vo prevod:

"37 godini vežbam po 14 časa dnevno i sega velat deka sum bil genie!?
 
Нека вежба и 20 саати дневно, Пабло е Пабло, Моцарт е Моцарт. голема%20насмевка
Кон врв
Devojcence Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 28.Март.2015
Локација: Skopje
Статус: Офлајн
Поени: 497
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Devojcence Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Септември.2015 во 22:43
90%e rabota 10%talent.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 678
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,141 секунди.