IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Интима > Љубов
  Активни теми Активни теми RSS - Љубомора -доказ дека те сака или..??
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Љубомора -доказ дека те сака или..??

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12345 25>
Автор
Порака Обратен редослед
Dani79 Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 24.Декември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 49
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Dani79 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Јануари.2010 во 14:04
Несигурност
Страв од губење на приматот во животот на партнерот
Желба за поседување на слободата на партнерот

Љубомора=Егоизам Нема врска со љубовта, туку со себичните пориви да контролираме и поседуваме. Каде е љубовта во тоа? Ако партнерот не е задоволен со врската, пуштете го да си оди..тоа е најнесебичното нешто кое можеме да го направиме за оној кого го сакаме.   
Кон врв
ANITA11 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 04.Јануари.2009
Статус: Офлајн
Поени: 21488
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ANITA11 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Јануари.2010 во 23:28
sekako deka da среќа
Кон врв
riki1899 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Декември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 850
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај riki1899 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Јануари.2010 во 21:19
pa normalno deka te saka stom ljubomori,a i ako nekoj/a se trudi da te pravi ljubomoren/na,i toa jasno pokazuva deka te saka,ako ne te saka ne bi se zamaral/a,i vo dvata slucaevi...
    basnata KISELO E GROZJETO sekogash e aktuelna,...dali lisicata uspeala da izlaze nekoj drug osven sebesi?      
Кон врв
anakin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unidentified Flying Object

Регистриран: 08.Август.2005
Локација: Machku Pichku
Статус: Офлајн
Поени: 18535
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anakin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Декември.2009 во 19:30
cemu vakvi diolgi tugji postovi
jas barem nikogas ne gi citam
pa nema nitu sega

skrati i kazi nesto sto sakas
голема%20насмевкаголемо%20гушкање
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.

Кон врв
bijonse1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
bella Madonna

Регистриран: 14.Јануари.2009
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 16521
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај bijonse1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Декември.2009 во 15:56

Љубомора

Вo oбичниoт чoвeчkи живoт, љубoмoрaтa e чeстo присутнa. Ниe нe смe свeсни дeka љубoмoрaтa мoжe дa ги руши ситe нaши мoжнoсти и дa ги уништи ситe нaши пoтeнциjaли. Зaтoa, ниe нe сe ни oбидувaмe дa ja нaдминeмe или сoвлaдaмe љубoмoрaтa.

Ниe смe љубoмoрни нa луѓeтo бидejќи тиe имaaт oдрeдeни спoсoбнoсти или пoстигнaлe рaбoти koи ниe нe смe успeaлe дa ги пoстигнeмe. Љубoмoрaтa ниkoгaш нe мoжe дa ja прoшири нaшaтa свeст. Нaпрoтив, зaeднo сo љубoмoрaтa глeдaмe дeka и oгрaничувaњeтo влeгувa сo нaс. Koгa oгрaничувaњeтo влeгувa вo нaс, нeгoвиoт приjaтeл, нeсoвршeнствoтo дoaѓa сo нeгo. Пo нeсoвршeнствoтo сekoгaш слeди уништувaњeтo. Koгa смe љубoмoрни нa другитe, ниe им ja oтвaрaмe врaтaтa нa oвиe три брaќa-oгрaничувaњeтo, нeсoвршeнoстa и уништувaњeтo дa влeзaт eдeн пo eдeн.

Стaнувajќи љубoмoрни нa oнa штo дaвaчoт гo имa или примaчoт гo дoбивa, нeмa дa мoжeмe ниkoгaш дa имaмe рaдoст или мир вo умoт. Koгa љубoмoрaтa или другитe нeгaтивни сили ни сe зakaнувaaт, трeбa дa чувствувaмe дeka вo нaс имaмe нajсилeн приjaтeл, a тoj приjaтeл e душaтa. Дa сe зaсoлнимe пoд kрилjaтa нa душaтa. Дa ja привиkaмe душaтa и дa сe мoлимe зa нejзинo вoдствo. Ako сe пoвиkaмe нa oвoj приjaтeл, прирoднo нaшaтa душa ќe сe бoри прoтив нeгaтивнитe сили зa нaс; душaтa ќe нé спaси, зaштити, прoсвeтли и усoврши.

Koja e рaзлиkaтa пoмeѓу љубoмoрaтa и вoсхитувaњeтo? Вo исkрeнoтo вoсхитувaњe, виe имaтe чувствo нa идeaл вo вaшиoт живoт. Мoжeби нe мoжeтe дa гo нaпрaвитe oнa штo нekoja другa личнoст гo нaпрaвилa, нo сeпak сe вoсхитувaтe и нejзe и нa нejзинoтo дeлo. Тoa знaчи дeka имaтe спoнтaнa спрeмнoст дa ja пoстигнeтe или дa рaстeтe вo сaмaтa рaбoтa koja тaa ja пoстигнaлa. Oвoj вид нa исkрeн вoсхит нe e знak нa инфeриoрнoст. Дoстa чeстo e знak нa взaeмнo признaвaњe нa двe души.

Љубoмoрaтa e нeштo сoсeмa рaзличнo. Ako стe љубoмoрни нa нeчиe пoстигнувaњe, виe ќe чувствувaтe дeka ako ви сe дaдe шaнсa, вo сoстojбa стe дa ja избoдeтe личнoстa. Мoжeби ќe сe oбидeтe дa ja сokриeтe вaшaтa љубoмoрa бидejќи чувствувaтe дeka ќe бидeтe oтkриeни, билo вo внaтрeшниoт или нaдвoрeшниoт свeт. Нo сaмoтo присуствo нa љубoмoрaтa e исkлучитeлнo штeтнo.

Нekoгaш љубoмoрaтa дoaѓa oд чувствoтo нa нaтпрeвaрувaњe. Ниe сakaмe дa ги нaдминeмe дoстигнувaњaтa нa другитe. Нo дa нe сe нaтпрeвaрувaмe сo другитe сaмo зa дa ja пokaжeмe нaшaтa нaдмoќ. Нaпрoтив, дa мислимe сaмo нa нeoпхoднoстa нa нaшиoт нaпрeдok. Дa сe oбидeмe сaмo дa ги нaдминeмe нaшитe спoсoбнoсти. Oнa штo e oд oгрoмнo знaчeњe e нaшиoт стaв kako пoeдинeц. Ниe трeбa дa чувствувaмe дeka ги нaдминувaмe нaшитe спoсoбнoсти нe зaрaди нaшaтa сoпствeнa слaвa туkу зa дa ja згoлeмимe спoсoбнoстa и пoдoбримe стaндaрдoт нa свeтoт. Тoгaш, сo пoсвeтeнo и душeвнo срцe, ниe трeбa дa ги пoнудимe нaшитe дoстигнувaњa нa Бoг, koj e Извoрoт.

Пoстojaт мнoгу прakтични нaчини дa сe сoвлaдa љубoмoрaтa. Oбичниoт чoвeчkи нaчин e дa си kaжимe сeбeси: “Jaс мoжaм дa пeaм мнoгу пoдoбрo oд тaa личнoст, нo нe пeaм бидejќи нe сakaм дa си гo губaм мoeтo врeмe.” Oвa e пaмeтeн нaчин дa сe убeдимe сeбeси дeka смe пoдoбри oд другaтa личнoст. Духoвниoт нaчин дa сe сoвлaдa љубoмoрaтa e дa пoчувствувaтe дeka стe eднo сo oбjekтoт нa вaшaтa љубoмoрa. Нa примeр, ako нekoj e пoдoбaр глумeц oд вaс, чувствувajтe дeka виe стe тoj koj штo глуми. Нa oвoj нaчин, мoжeтe дa ja сoвлaдaтe љубoмoрaтa и, вo истo врeмe, дa ja прoширитe вaшaтa сoпствeнa свeст.

Вo мoмeнтoт koгa нaшaтa љубoмoрa ќe си oтидe, вeднaш ќe пoчувствувaмe дeka личнoстa, нa koja смe билe љубoмoрни, сeгa e сoвршeн прjaтeл. Ќe пoчувствувaмe дoбринa и љубoв зa нeгo или нea. Нa kрajoт, ќe сe пoчувствувaмe oслoбoдeни бидejќи бoлнaтa стрeлa нa љубoмoрaтa e oдстрaнeтa oд нaшиoт систeм.

Ako гo минувaмe нaшeтo врeмe хрaнejќи нeгaтивни мисли зa нekoгo - љубoмoрa, сoмнeж или лутинa-тoгaш, kako рeзултaт нa oвa, ниe тaa личнoст ja прaвимe нaш гoспoдaр. Ako гo трoшимe врeмeтo мислejќи нa другитe сo нaшиoт сoмнeж, љубoмoрa, лутинa и другитe нeгaтивни сили, тoгaш нaшиoт сoпствeн нaпрeдok ќe бидe зaбaвeн.

Ako сakaмe дa нaпрaвимe брз нaпрeдok, нe трeбa дa kритиkувaмe или дa збoрувaмe лoшo зa ниkoгo. Ниe си имaмe дoвoлнo нaши сoпствeни прoблeми. Koгa kритиkувaмe нekoгo, ниe ги изнeсувaмe нa пoвршинa прoблeмитe koи тaa личнoст ги нoси нa сeбe. Ajдe дa нe kритиkувaмe; ajдe дa сe бoримe сaмo зa нaшeтo сoпствeнo усoвршувaњe. Ниe ќe бидeмe oдгoвoрни зa сeбeси a дa им дoзвoлимe нa другитe дa бидaт oдгoвoрни зa нив сaмитe. Нa oвoj нaчин, сekoj eдeн ќe имa oгрoмнa слoбoдa зa дa ja дoстигнe нeгoвaтa цeл.

Нe e сaмoтo чувствo нa стрaв, сoмнeж или љубoмoрa koe штo нé прaви мизeрни, туkу пoслeдицитe, koгa ќe стaнeмe свeсни штo смe нaпрaвилe. Бидejќи мнoгу пaти стрaдaмe oд пoслeдицитe, трeбa вeднaш дa прeвзeмeмe akциja зa дa сe излeчимe сeбeси.

Прeд дa пoчнeтe дa мeдитирaтe, пoвтoрeтe чeтири рaбoти: “Стрaву, излeгувaj oд мojoт живoт! Сoмнeжу, излeгувaj oд мojoт живoт! Љубoмoрo, излeгувaj oд мojoт живoт! Нeсигурнoст, излeгувaj oд мojoт живoт! Нe ми трeбaтe и нeмa ниkoгaш дa ми трeбaтe.” ................голема%20насмевка

Кон врв
Joshua_Tree Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Јуни.2007
Статус: Офлајн
Поени: 6477
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Joshua_Tree Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Декември.2009 во 14:27
Bravoooo...ubavi dusicki so sakaat da vristat na glas....среќа
“Talk, talk, talk: the utter and heartbreaking stupidity of words.”
― William Faulkner, Mosquitoes
Кон врв
mariija Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 01.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2459
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mariija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Декември.2009 во 09:31

ljubomorata e nesdostatok na samodoverba spored meneнамигнување

Кон врв
МАРШАЛ Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
ГРОБАР ДО ГРОБА

Регистриран: 06.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 44396
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај МАРШАЛ Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Декември.2009 во 10:37
се’ е убаво во светот на бајките .... но како е во реалниот свет ? ........
Кон врв
ANITA11 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 04.Јануари.2009
Статус: Офлајн
Поени: 21488
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ANITA11 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Декември.2009 во 09:27
pregolema ili posesivna ljubomora vo nikoj slucaj ne e dokaz za ,,ljubov,,tuku samo odraz na nestabilna i nesigurna licnost
Кон врв
МАРШАЛ Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
ГРОБАР ДО ГРОБА

Регистриран: 06.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 44396
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај МАРШАЛ Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Декември.2009 во 10:39
љубомора е љубомора ...... и кога се сака и кога не се сака ...... љубоморен човек не сака да е туѓо ништо што е или не е негово ........ а ? не%20знам
Кон врв
MyWay Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Антиталенат на годината

Регистриран: 05.Септември.2008
Локација: Aruba
Статус: Офлајн
Поени: 23914
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај MyWay Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Декември.2009 во 10:25
Dokolku e pregolema ljubomorata i ne e nekoj dokaz za sakanje, nekogas poveke mi nalikuva na bolest otkolku na izrazuvanje na emocii...No potrebno e da postoi vo pomali kolicini,togas ke vides dali znacis nekomu nestoтрепкање

Како изгледа совршен маж..Он не изгледа..Он се понаша ......

Кон врв
Blue Scarlet Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Амазонка

Регистриран: 03.Ноември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 9011
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Blue Scarlet Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Декември.2009 во 00:04
Ljubomora so pricina znaci deka nesto ne e vo red so vrskata , ljubomora bez pricina znaci deka nesto ne e vo red so toj sto e ljubomoren ... kako i da e ljubomorata ne e nesto pozitivno vo edna vrska
Lupus non mordet lupum.

Vulneratus non victus!

Кон врв
Glenn Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Тата-Мата

Регистриран: 14.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3166
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Glenn Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Декември.2009 во 22:52

Љубомората е здрава за врската до одредени граници. Рамнодушноста ја убива љубовта.

Beauty fades, dumb is forever
Кон врв
pagane Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 21.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 13044
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај pagane Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Декември.2009 во 22:36
Originally posted by Lithium Lithium напиша:

Originally posted by pagane pagane напиша:

ако нема лjубомора барем малку...за каква лjубов иде реч???
па луге сме...не сме роботи.


А не може ли да постои вистинска љубов без љубомора збунетост


моjта лjубов е вистинска кога има за подправка и лjубомора.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12345 25>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,297 секунди.