IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Здравје > Медицина
  Активни теми Активни теми RSS - Колку често си го контролирате здравјето
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Колку често си го контролирате здравјето

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <123>
Автор
Порака
zabegan Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Другарот на Мона Лиза

Регистриран: 06.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9774
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zabegan Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Јануари.2008 во 01:35
докторката ми фатила прашинагазење%20од%20смеење
размисли пред да напишеш глупост
Кон врв
Гостин Кликни и види ги опциите
Гостин
Гостин
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Гостин Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Февруари.2008 во 18:39
 
 
  еднаш годишно ...комплетен преглед...
  и тоа ќе биде нареднава недела...
  а на забар ,на секои два три месеци ,си правам контрола...
 
Кон врв
topsexy Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
10-K-H-HOT

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 3022
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај topsexy Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Февруари.2008 во 18:46

NE GO KONTROLIRAM....EPTEN SUM...NEZDRAVAголема%20насмевка

Кон врв
ZeZnAtA Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Power

Регистриран: 26.Мај.2007
Статус: Офлајн
Поени: 19172
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ZeZnAtA Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Февруари.2008 во 01:12
Originally posted by zabegan zabegan напиша:

докторката ми фатила прашинагазење%20од%20смеење
 
 
dobro e ,stom nema pajazinaгазење%20од%20смеење
Љубовта владее без меч и врзува без јаже!
Кон врв
BidiFit Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 454
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај BidiFit Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Февруари.2008 во 19:45
Тој треба да ве контролира а не вие него...хаххахах
Кон врв
La Ninja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
She Hulk

Регистриран: 13.Јуни.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1605
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај La Ninja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Февруари.2008 во 21:45
немам страв од лекари навикнав веке но утре ке биде интересно загриженост
Ne sum pijan, samo lezam na zemja i se raduvam....
Кон врв
zabegan Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Другарот на Мона Лиза

Регистриран: 06.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9774
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zabegan Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Февруари.2008 во 21:46
само докторе немој инјекција.....голема%20насмевка
размисли пред да напишеш глупост
Кон врв
bond....james b Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Ноември.2006
Статус: Офлајн
Поени: 850
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај bond....james b Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Март.2008 во 13:33
Операција на слепо црево низ уста

Хирурзите од Универзитетот во Калифорнија пред неколку дена успале низ уста да отстранат слепо црево кај 42-годишен пациент.

Сличен зафат, со користење на различна технологија во 2005 година е направен во Индија.

За сега се покажало дека новата метода е сигурна, а и на пациентите им е од корист на овој начин да им се отстранува слепото црево, бидејќи на овој начин нема потреба од надворешни резови.

Се очекува ваквите зафати во лапароскопската хирургија рутински да се изведуваат дури за неколку години.

Минимално инвазивната постапка се темели на користење на минијатурни камери и хируршки инструменти кои се вметнуваат во организмот низ устата на пациентот.

Истата група на хирурзи претходно на една пациентка и го оперирале жолчниот меур со помош на лапароскопските инструменти вметнати низ вагина.

You live only ONCE!
Кон врв
Гостин Кликни и види ги опциите
Гостин
Гостин
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Гостин Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Октомври.2008 во 00:16
 
 

БОЛЕСТА ЗЕМА ЗАМАВ

ОКОЛУ 125.000 ЛУЃЕ  ВО МАКЕДОНИЈА БОЛЕДУВААТ ОД ОСТЕОПОРОЗА

Остеопорозата зема се поголем замав и претставува значаен јавно здравствен проблем.

 Во Македонија неофицијално 125.000 лица страдаат од ова сериозно заболување на коските. Алармантно е што кај голем број на болни не е дијагностицирана. Ги зафаќа и двата пола, но најчесто се јавува кај жени над 50 годишна возраст, по менопауза.

- Тоа се значи неофицијални податоци. Ако ги земеме во предвид фактите дека секоја трета жена и секој петти маж на возраст над 50 години има ризик од остеопороза, а во Македонија оваа старосна групација е околу 520.000, значи некаде околу 120.000 - 125.000 луѓе боледуваат од остеопороза. Бројка која што навистина не е за занемарување.

Остеопорозата се карактеризира со намалена густина на коските поради што и при најмал удар луѓето се здобиваат со скршеници на коските проследени со силна болка. Во земјава дури 80 проценти од скршениците на колкот се резултат на остеопороза. Симптомите ретко се забележуваат. Според лекарите, за да се постави дијагноза потребна е ренгенографија на коските и посебни тестови за одредување на густината на коските, по што се одредува терапијата. Лекувањето трае 3 до 5 години за да дојде до надокнадување на загубената коскена густина.

Во светот околу 200 милиони луѓе боледуваат од остеопороза.
Кон врв
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Декември.2008 во 07:21
Ova poraka si ja preprakjaat zenite edni na drugi, pa stasa i do mene. Iako malku kje gi prekrsham pravilata za stavanje tekstovi isklucivo na  makedonski jazik ja stavam onaka kako shto ja dobiv bidejki se plasham niz prevodot da ne se izgubi sushtinata, a na nekoi zborovi i ne im najdov soodveten izraz na makedonski. Ako moderatorkata smeta poinaku moze slobodno da ja izbrishe ili prevede na makedonski jazik... големо%20гушкање
Molim te proslijedi je svim ženama u tvom životu.
Majkama, kćerkama, sestrama, tetkama , prijateljicama.
U studenom je pronađen jako rijetka vrsta raka dojke.
Razvija se jako brzo, a izgleda slično kao kad mlada majka doji.
  
Mamograf koji sam radila nije pokazao ništa, stoga su doktori
preporučili antibiotike jer su mislili da je infekcija.
  Nakon dvije runde postalo je gore i doktor me je poslao na mamografiju ponovo i ovaj put je pronađena oteklina.
Biopsija je pokazala da se radi o galopirajućem raku.
Počela je kemoterapija koja bi usporila rast. Onda su
odstranili
dojku, pa runda kemoterapije; onda zračenje;
   Poslije 9 mjeseci intenzivnih tretmana dali su mi jasnu sliku zdravstvenog stanja. Godina dana života.
 Rak se proširio na područje jetre. 4 tretmana i odluka da želim kvalitetno živjeti, a ne da primam kemoterapiju. 
Imala je 5 sjajnih mjeseci i planirala je u detalje svoje zadnje dane.
Nakon nekoliko dana na morfiju je umrla i ostavila ovu poruku da se proslijedi ženama svuda:
  
Žene, MOLIM VAS budite oprezne sa svim što nije uobičajeno, i budite ustrajne u dobivanju pomoći što prije.
  
Pagetina bolest : Ovo je rijetka forma raka dojke, na vanjskoj
strani je dojke - na bradavici i aureoli.
   Pojavljuje se kao osip, koji kasnije postaje ozljeda sa krastama oko ruba.

Nikada nisam pomislila da je to rak - a bio je. Moje bradavice nikada nisu izgledale drugačije,
ali su me ubrzo uznemirile pa sam otišla liječniku. 
   Ponekad svrbež i otvorene rane, nisu me uzne mira vali. Izgledalo je ružno i nije se moglo očistiti ni svim kremama koje mi je propisao liječnik i dermatolog. Izgledali su malo zabrinuto ali me nisu upozorili da bi moglo biti kancerogeno.
  Sada pretpostavljam da mnoge žene ne znaju da ranice ili svrbež na bradavici i aureoli mogu biti RAK DOJKE.
Moje je počelo kao jedna mala crvena bubuljica na aureoli.
Najveći problem sa Pagetinom dijagnozom je da su simptomi
izgledali bezazleni.
  Najčešće se misli da je upala ili infekcija kože, koja na
žalost dovodi do odgađanja u otkrivanju i zaštiti.
 
Koji su simptomi ?   
1. Trajno crvenilo, curenje i kraste na bradavici koji dovode do
osipa i žarenja (Kad je kod mene krenulo nisam imala osip
niti me je puno žarilo, nisam imala iscjedak, ali sam imala
krastice duž ruba aureole na jednoj strani).
  
2. Rana na bradavici ne prolazi. (Moja je bila na aureoli sa
bjeličastim  područjem u centru bradavice).
  
3. Obično je pogođena samo jedna bradavica.
  
Kako to dijagnosticirati ?
   Vas doktor će fizički to provjeriti i predložiti da napravite
mamografiju odmah na obje dojke. Čak iako crvenilo,
iscjedak i krastice više liče dermatitisu (upala kože), vaš
doktor mora posumnjati na rak. I ako je samo na jednoj dojci krasta. Vaš
doktor mora naručiti biopsiju da bi provjerili sta se događa.
 
SVIM ČITATELJICAMA
  
Žene nisu svjesne Pagetine bolesti

Кон врв
BisernA Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 27.Јули.2008
Статус: Офлајн
Поени: 4662
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај BisernA Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Декември.2008 во 11:28
ногата ми е отечена една недела, не можам да одам коо што треба... и уште не сум отидена на доктор.... изненадување па видете и самите колку си го контролирам здравјето... голема%20насмевка
Кон врв
polzavce Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 14.Октомври.2008
Локација: Angola
Статус: Офлајн
Поени: 1325
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај polzavce Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Декември.2008 во 19:22


Морам да одам на секои 4-5 месеци........
Кон врв
Biba_G Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Непоправлив оптимист

Регистриран: 18.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 13718
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Biba_G Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Декември.2008 во 20:14
морам да признаам...не сум баш редовна во контролите...море не се ни контролирам...се’ додека не ми зашкрипи некој дел
Кон врв
Гостин Кликни и види ги опциите
Гостин
Гостин
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Гостин Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Декември.2008 во 01:00
КОГА СЕ МОРА, МОРА СЕ
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <123>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,358 секунди.