IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Филозофија и психологиjа
  Активни теми Активни теми RSS - Дали вреди да се биде добар?
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Дали вреди да се биде добар?

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 115116117118>
Автор
Порака
pajser Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
kloshar

Регистриран: 04.Март.2011
Локација: Lao People's Dem. Rep.
Статус: Офлајн
Поени: 13899
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај pajser Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Октомври.2015 во 20:07
Originally posted by pajser pajser напиша:

Originally posted by Kastro Kastro напиша:


Originally posted by pajser pajser напиша:


Originally posted by Kastro Kastro напиша:

Originally posted by Анастеа Анастеа напиша:


Што е важно дали вреди или не, ако тоа те прави да се чувствуваш убаво?
Или кога некому друг правиш да се чувствува така....





Tokmu taka...satisfakcijata od napravenite dobri dela treba da ja cuvstvuvame samo vo sopstvenata ispolnetost od niv...


,,,,,kastroooooo,,,,изненадување,,,,tuka stanuva zbor da gi ispolnime i da bideme dobri so dobri dela ,,i tie da bidat zadovolni ,,,a toj shto go napravil dobroto,,,,shto pobrzo da ja zaboravi,,,dobrinata na deloro   e da de,,,кафе















,,,kastro,,,najdobro samiot ti da se preprochitash,,,,zboruvash za nekakvi dobrotvorni satisfakcii i ispolnetost od storenoto dobro delo,,,misli malku shto si napishal,,,
,,,i da dobroto delo sekogash se pravi za drugiot ,,,a ne zaradi dobrodetelot,,,pa taka i jas koga pomagam pomagam na drug a ne na samiot sebe ilitimi zaradi meni,,,,jasno li ti e sega,,,ili da crtam,,,


Пајсер читај убаво што пишувам....сатисфакцијата од направените добри дела ...ОНИЕ КОИ НИЕ СМЕ ГИ НАПРАВИЛЕ ...треба да ја чувствуваме само во сопствената исполнетост ...
Да ти објаснам ...Никогаш не се прави добро дело ПОРАДИ ДРУГИТЕ ....запомни ...НИКОГАШ!

Едноставно треба да правиме добри дела затоа што тоа сакаме да го направиме и затоа што така чувствуваме длабоко во себе, така размислуваме. Не треба да правиме добри дела поради очекувањата од истите , па глупо е да тргаш со тезата дека ќе правиш добро дело за да бидат среќни другите ама ти од внатре не осеќаш дека е тоа во ред? Драма, Глума, другите да видат демек ти си добра душа ? Затоа ? НЕ.
Дека со нашата направена добрина, се подразбира дека другите ќе бидат среќни , јас воопшто не го ни размислувам тоа нит па во мојот погорен пост го спомнувам бидејќи тоа се подразбира...

Поентата со друг зборови ми беше ..не треба да се прават добри дела за да видат другите ...туку добри дела се прават затоа што ние така сакаме и тоа го чувствуваме и тоа не прави првенствено нас среќни и исполнети ...

Пајсер, не се глуми  добрината, запомни .

,,,i PS,,,mi kidna tekstot ke mora nakratko,,
,,,,chitaj se samiot ti,,,zboruvash za nekakva ispolnetost na samiot sebe i da ne se pravi dobro delo zaradi drugite
,,,zboruvash za nekakva satisfakcija,,,
,,,,e gledash dobro delo se pravi na drug a ne zaradi dobrodavatelot,,,pa taka i poveketo od onie shto pomagaat,,,pomagam na i zaradi drugite a ne zaradi sebe,,,jasno li ti e ili da ti crtam,,,
,,,a okolu glumata,,,znaesh li koja e najgolemata pretstava,,,,
,,,,,zhivotov kastro. zhivotov,,,,pogolema pretstava od nego zdravje samo zavisi shto glumime pozitivci ili negativci,,,,
nesluchajno ne veruvam vo sluchajnosti<>sekoja sluchajnost e kontrolirana
Кон врв
Kastro Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Јули.2008
Статус: Офлајн
Поени: 11937
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Kastro Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Октомври.2015 во 20:39
Originally posted by pajser pajser напиша:

Originally posted by pajser pajser напиша:

Originally posted by Kastro Kastro напиша:


Originally posted by pajser pajser напиша:


Originally posted by Kastro Kastro напиша:

Originally posted by Анастеа Анастеа напиша:


Што е важно дали вреди или не, ако тоа те прави да се чувствуваш убаво?
Или кога некому друг правиш да се чувствува така....





Tokmu taka...satisfakcijata od napravenite dobri dela treba da ja cuvstvuvame samo vo sopstvenata ispolnetost od niv...


,,,,,kastroooooo,,,,изненадување,,,,tuka stanuva zbor da gi ispolnime i da bideme dobri so dobri dela ,,i tie da bidat zadovolni ,,,a toj shto go napravil dobroto,,,,shto pobrzo da ja zaboravi,,,dobrinata na deloro   e da de,,,кафе















,,,kastro,,,najdobro samiot ti da se preprochitash,,,,zboruvash za nekakvi dobrotvorni satisfakcii i ispolnetost od storenoto dobro delo,,,misli malku shto si napishal,,,
,,,i da dobroto delo sekogash se pravi za drugiot ,,,a ne zaradi dobrodetelot,,,pa taka i jas koga pomagam pomagam na drug a ne na samiot sebe ilitimi zaradi meni,,,,jasno li ti e sega,,,ili da crtam,,,


Пајсер читај убаво што пишувам....сатисфакцијата од направените добри дела ...ОНИЕ КОИ НИЕ СМЕ ГИ НАПРАВИЛЕ ...треба да ја чувствуваме само во сопствената исполнетост ...
Да ти објаснам ...Никогаш не се прави добро дело ПОРАДИ ДРУГИТЕ ....запомни ...НИКОГАШ!

Едноставно треба да правиме добри дела затоа што тоа сакаме да го направиме и затоа што така чувствуваме длабоко во себе, така размислуваме. Не треба да правиме добри дела поради очекувањата од истите , па глупо е да тргаш со тезата дека ќе правиш добро дело за да бидат среќни другите ама ти од внатре не осеќаш дека е тоа во ред? Драма, Глума, другите да видат демек ти си добра душа ? Затоа ? НЕ.
Дека со нашата направена добрина, се подразбира дека другите ќе бидат среќни , јас воопшто не го ни размислувам тоа нит па во мојот погорен пост го спомнувам бидејќи тоа се подразбира...

Поентата со друг зборови ми беше ..не треба да се прават добри дела за да видат другите ...туку добри дела се прават затоа што ние така сакаме и тоа го чувствуваме и тоа не прави првенствено нас среќни и исполнети ...

Пајсер, не се глуми  добрината, запомни .

,,,i PS,,,mi kidna tekstot ke mora nakratko,,
,,,,chitaj se samiot ti,,,zboruvash za nekakva ispolnetost na samiot sebe i da ne se pravi dobro delo zaradi drugite
,,,zboruvash za nekakva satisfakcija,,,
,,,,e gledash dobro delo se pravi na drug a ne zaradi dobrodavatelot,,,pa taka i poveketo od onie shto pomagaat,,,pomagam na i zaradi drugite a ne zaradi sebe,,,jasno li ti e ili da ti crtam,,,
,,,a okolu glumata,,,znaesh li koja e najgolemata pretstava,,,,
,,,,,zhivotov kastro. zhivotov,,,,pogolema pretstava od nego zdravje samo zavisi shto glumime pozitivci ili negativci,,,,


Тука е проблемот ,ТИ погрешно им приоѓаш на нештата ,неколку пати ти реков прочитај .

Вака значи, Не ни сакам да дискутирам за туѓата несреќа или невоља ...Треба тоа да го сфатиш ,со самото спомнување дека им помагаш на другите затоа што ним им е тоа потребно КАЖУВАШ дека не го правиш тоа од своја лична потреба и желба туку другите да видат еј му треба на овој помош ЕВЕ ЈА ЌЕ ПОМОГНАМ ГЛЕДАЈТЕ..
Самиот факт дека ќе се помага некому ЗНАЧИ дека има некој на кој му е потребна помошта и секако ќе се радува на истата. И тоа не треба воопшто да е дискутабилно...Зборувам за давателот на ДОБРИНАТА .
Едноствано ЧИТАЈ за да ја не ти цртам на тебе намигнување
"satisfakcijata od napravenite dobri dela treba da ja cuvstvuvame samo vo sopstvenata ispolnetost od niv"
Прави добри дела првенствено затоа што ти тоа го  сакаш и те исполнува (во превод) затоа што СИ ТАКОВ ЧОВЕК а не глумец и манипулант...

Темата е дали вреди да си добар? Читај малку пајсер читај....
Одговорот мој...не е важно што мислат другите важно е што сакаш ти како индивидуа и како се осеќаш ти ЛИЧНО... Доколку правиш добрина и знаеш дека си направил добрина МА ВООПШТО не ми е важно ни ти ни дали некој друг мисли дали вреди или не ...Важно ми е она што ја го чувствувам ....А јас сум среќен и исполнет бидејќи сум направил некого среќен .

Originally posted by pajser pajser напиша:


,,,,,zhivotov kastro. zhivotov,,,,pogolema pretstava od nego zdravje samo zavisi shto glumime pozitivci ili negativci,,,,

Ех Пајсер тука малку си грешка ....зависи како е некој воспитан ...или е воспитан да биде чесен човек или е воспитан да биде глумец ....е сега зависи глумецот  кој пат ќе го фати па од тоа зависи дал ќе се престори во негативец или позитивец...
Толку од мене намигнување
Vistinskiot maz ima edna Lavica …a ne, stado od ovci…(ovcite na ovcharite)
Кон врв
pajser Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
kloshar

Регистриран: 04.Март.2011
Локација: Lao People's Dem. Rep.
Статус: Офлајн
Поени: 13899
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај pajser Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Октомври.2015 во 21:27
Originally posted by Kastro Kastro напиша:


Originally posted by pajser pajser напиша:

Originally posted by pajser pajser напиша:

Originally posted by Kastro Kastro напиша:


Originally posted by pajser pajser напиша:


Originally posted by Kastro Kastro напиша:

Originally posted by Анастеа Анастеа напиша:


Што е важно дали вреди или не, ако тоа те прави да се чувствуваш убаво?
Или кога некому друг правиш да се чувствува така....





Tokmu taka...satisfakcijata od napravenite dobri dela treba da ja cuvstvuvame samo vo sopstvenata ispolnetost od niv...


,,,,,kastroooooo,,,,изненадување,,,,tuka stanuva zbor da gi ispolnime i da bideme dobri so dobri dela ,,i tie da bidat zadovolni ,,,a toj shto go napravil dobroto,,,,shto pobrzo da ja zaboravi,,,dobrinata na deloro   e da de,,,кафе















,,,kastro,,,najdobro samiot ti da se preprochitash,,,,zboruvash za nekakvi dobrotvorni satisfakcii i ispolnetost od storenoto dobro delo,,,misli malku shto si napishal,,,
,,,i da dobroto delo sekogash se pravi za drugiot ,,,a ne zaradi dobrodetelot,,,pa taka i jas koga pomagam pomagam na drug a ne na samiot sebe ilitimi zaradi meni,,,,jasno li ti e sega,,,ili da crtam,,,


Пајсер читај убаво што пишувам....сатисфакцијата од направените добри дела ...ОНИЕ КОИ НИЕ СМЕ ГИ НАПРАВИЛЕ ...треба да ја чувствуваме само во сопствената исполнетост ...
Да ти објаснам ...Никогаш не се прави добро дело ПОРАДИ ДРУГИТЕ ....запомни ...НИКОГАШ!

Едноставно треба да правиме добри дела затоа што тоа сакаме да го направиме и затоа што така чувствуваме длабоко во себе, така размислуваме. Не треба да правиме добри дела поради очекувањата од истите , па глупо е да тргаш со тезата дека ќе правиш добро дело за да бидат среќни другите ама ти од внатре не осеќаш дека е тоа во ред? Драма, Глума, другите да видат демек ти си добра душа ? Затоа ? НЕ.
Дека со нашата направена добрина, се подразбира дека другите ќе бидат среќни , јас воопшто не го ни размислувам тоа нит па во мојот погорен пост го спомнувам бидејќи тоа се подразбира...

Поентата со друг зборови ми беше ..не треба да се прават добри дела за да видат другите ...туку добри дела се прават затоа што ние така сакаме и тоа го чувствуваме и тоа не прави првенствено нас среќни и исполнети ...

Пајсер, не се глуми  добрината, запомни .

,,,i PS,,,mi kidna tekstot ke mora nakratko,,
,,,,chitaj se samiot ti,,,zboruvash za nekakva ispolnetost na samiot sebe i da ne se pravi dobro delo zaradi drugite
,,,zboruvash za nekakva satisfakcija,,,
,,,,e gledash dobro delo se pravi na drug a ne zaradi dobrodavatelot,,,pa taka i poveketo od onie shto pomagaat,,,pomagam na i zaradi drugite a ne zaradi sebe,,,jasno li ti e ili da ti crtam,,,
,,,a okolu glumata,,,znaesh li koja e najgolemata pretstava,,,,
,,,,,zhivotov kastro. zhivotov,,,,pogolema pretstava od nego zdravje samo zavisi shto glumime pozitivci ili negativci,,,,


Тука е проблемот ,ТИ погрешно им приоѓаш на нештата ,неколку пати ти реков прочитај .

Вака значи, Не ни сакам да дискутирам за туѓата несреќа или невоља ...Треба тоа да го сфатиш ,со самото спомнување дека им помагаш на другите затоа што ним им е тоа потребно КАЖУВАШ дека не го правиш тоа од своја лична потреба и желба туку другите да видат еј му треба на овој помош ЕВЕ ЈА ЌЕ ПОМОГНАМ ГЛЕДАЈТЕ..
Самиот факт дека ќе се помага некому ЗНАЧИ дека има некој на кој му е потребна помошта и секако ќе се радува на истата. И тоа не треба воопшто да е дискутабилно...Зборувам за давателот на ДОБРИНАТА .
Едноствано ЧИТАЈ за да ја не ти цртам на тебе намигнување
"satisfakcijata od napravenite dobri dela treba da ja cuvstvuvame samo vo sopstvenata ispolnetost od niv"
Прави добри дела првенствено затоа што ти тоа го  сакаш и те исполнува (во превод) затоа што СИ ТАКОВ ЧОВЕК а не глумец и манипулант...

Темата е дали вреди да си добар? Читај малку пајсер читај....
Одговорот мој...не е важно што мислат другите важно е што сакаш ти како индивидуа и како се осеќаш ти ЛИЧНО... Доколку правиш добрина и знаеш дека си направил добрина МА ВООПШТО не ми е важно ни ти ни дали некој друг мисли дали вреди или не ...Важно ми е она што ја го чувствувам ....А јас сум среќен и исполнет бидејќи сум направил некого среќен .

Originally posted by pajser pajser напиша:


,,,,,zhivotov kastro. zhivotov,,,,pogolema pretstava od nego zdravje samo zavisi shto glumime pozitivci ili negativci,,,,

Ех Пајсер тука малку си грешка ....зависи како е некој воспитан ...или е воспитан да биде чесен човек или е воспитан да биде глумец ....е сега зависи глумецот  кој пат ќе го фати па од тоа зависи дал ќе се престори во негативец или позитивец...
Толку од мене намигнување

,,,,pak gi meshash lonchinjata so kapacite,,,,
,,,,dobrina ne se dava da TI bidesh naduen so samozadovolstvo tuku od dadenata pomosh da bide zadovolen onoj na.koj shto mu e potrebna taa,,,
,,,,vospituvanje,,,,koja li zabluda choek,,,,ako ti kako individua dojdena na ovoj svet ne si takov kakov shto si,,,si ibalo mamata,,,,ako e do vospituvanjeto sigurno nieden roditel vo tekot na domashnoto vospituvanje nema da go nasochi kon loshotil,k ilitimi da bide zlokjko,,,
,,,,na individua mu se zima so sila a ne mu se dava,,,a shto mislish shto e vospituvanjeto,,,pa makar bilo i domashno,,,nametnuvanje na stereotipi,koi edinstveno individualno ke glumish ludilo deka gi prifakjash a vsashnost rabotite gi pravis spored apsolutno sopstveno viduvanje,,,
,,,,taka da i glumata vo zhivotecov pogreshno si ja razbral,,,ne e sekogash crna ili bela,,,tuku e siva vo nijansi na boi,,,
,,,e sega jas ja prekinuvam diskusijata oti premnogu stereotipi pogresni vlechesh od detstvo,,i nekako ne deluvash svoj vo diskusiite,,,,
nesluchajno ne veruvam vo sluchajnosti<>sekoja sluchajnost e kontrolirana
Кон врв
ZeZnAtA Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Power

Регистриран: 26.Мај.2007
Статус: Офлајн
Поени: 19172
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (1) Благодарам(1)   Цитирај ZeZnAtA Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Октомври.2015 во 22:37
s.p. dali lugeto koi pravat dobri dela se nesrekni ili pak mozebi samo zlatnici gi interesira збунетост среќа

Љубовта владее без меч и врзува без јаже!
Кон врв
pajser Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
kloshar

Регистриран: 04.Март.2011
Локација: Lao People's Dem. Rep.
Статус: Офлајн
Поени: 13899
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај pajser Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Октомври.2015 во 08:26
,,,sp,,cont,,,dali lugjeto shto pravat dobri dela. moraat. da bidat nesrekni ili     moraat. da go sakaat iskluchivo zlatoto,,,i dali voopshto pravenjeto dobro delo mora da e povrzano so nekoj interes oset zadovolstvo primoranost,,,

,,,,ili pak naiduvash na situacija,,pravish dobrina i zaminuvash bez potoa voopshto da mislish i razmisluvash za storenoto,,
,,,
nesluchajno ne veruvam vo sluchajnosti<>sekoja sluchajnost e kontrolirana
Кон врв
ZeZnAtA Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Power

Регистриран: 26.Мај.2007
Статус: Офлајн
Поени: 19172
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ZeZnAtA Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Октомври.2015 во 11:06
да
Љубовта владее без меч и врзува без јаже!
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Октомври.2015 во 16:39
Прво и основно - не правиме добро за некој (вклучувајќи се и себе си) да вреднува дали тоа вреди или не.

Второ, кое следува од првото - не се прави добро за да се заработи нешто ("дали вреди или не").

Трето и суштинско: правиме добро поради нас, затоа што смeтаме и чувствуваме дека тоа е човечки, хумано и доблесно, зaтоа што сме ТАКВИ. Ако не сме ТАКВИ тогаш правиме добро од интерес, па потоа проценуваме дали вредело што сме го вложиле тоа наше "добро" или не, дали имаме ќар од него или имаме зијан.

И тоа е целата поента од севкупното наше однесувaње, вклучувајќи го и правењето добро.








Изменето од Messenger - 21.Октомври.2015 во 16:40
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Kastro Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Јули.2008
Статус: Офлајн
Поени: 11937
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Kastro Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Октомври.2015 во 17:26
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Прво и основно - не правиме добро за некој (вклучувајќи се и себе си) да вреднува дали тоа вреди или не.

Второ, кое следува од првото - не се прави добро за да се заработи нешто ("дали вреди или не").

Трето и суштинско: правиме добро поради нас, затоа што смeтаме и чувствуваме дека тоа е човечки, хумано и доблесно, зaтоа што сме ТАКВИ. Ако не сме ТАКВИ тогаш правиме добро од интерес, па потоа проценуваме дали вредело што сме го вложиле тоа наше "добро" или не, дали имаме ќар од него или имаме зијан.

И тоа е целата поента од севкупното наше однесувaње, вклучувајќи го и правењето добро.


Токму така ,и фала богу што сепак има луѓе кои знаат што значи добрината и како се чувствува и што е она што треба некој да го има во себе за да направи добро...Тоа не се планира и не се предвидува ..се случува кога сметаш дека треба да се случи ОДНОСНО ти доаѓа одвнатре, едноставно...
Ниту размислуваш кој што потоа ќе мисли за тоа ниту очекуваш некаква награда ,ниту планираш.....момент кога се случува ,непланирано , да се направи добро дело, во тој момент се наоѓаш на тоа место во тоа време..А откако ќе го направиш, напливот на топло и убаво чувство во тебе е нешто прекрасно (нешто што никој однадвор на твојата душа , ниту го гледа ниту го чувствува, туку ти самиот и никој друг)  тоа чувство е незаменливо и за мене единствената сатисфакција....И ја мислам дека воопшто не е грев што се чувствувам убаво после направеното добро дело  нит па мислам дека после тоа треба да се чувствувам како лош човек.



Изменето од Kastro - 21.Октомври.2015 во 18:44
Vistinskiot maz ima edna Lavica …a ne, stado od ovci…(ovcite na ovcharite)
Кон врв
Valerija Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 105588
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Valerija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Октомври.2015 во 20:38
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!
Кон врв
outlook123 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Maya

Регистриран: 16.Октомври.2014
Статус: Офлајн
Поени: 1633
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај outlook123 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Октомври.2015 во 10:51
sdp,

dali ste apsolutno sigurni deka pravite dobrina!?

kako kje znaete?

ushte eden mal sovet ))

oslobodi se od potrebata za pravenje dobri dela! potrebata za srekja ili ljubov!

odi iznad dobroto i loshoto,

za da mu pomognesh na svetot    

Изменето од outlook123 - 22.Октомври.2015 во 10:54
едно е - не се две
Кон врв
ZeZnAtA Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Power

Регистриран: 26.Мај.2007
Статус: Офлајн
Поени: 19172
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ZeZnAtA Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Ноември.2015 во 12:33
dali dobrite luge za sebe mislat deka se dobri?
Љубовта владее без меч и врзува без јаже!
Кон врв
annaja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 21.Април.2010
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 531
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај annaja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Ноември.2015 во 19:41
Вреди да се биде добар...ама само со тие што се добрисреќа
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Ноември.2015 во 01:49
Originally posted by ZeZnAtA ZeZnAtA напиша:

dali dobrite luge za sebe mislat deka se dobri?

Добра поента!  да









Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
pajser Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
kloshar

Регистриран: 04.Март.2011
Локација: Lao People's Dem. Rep.
Статус: Офлајн
Поени: 13899
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај pajser Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Ноември.2015 во 10:36
,,, ,, ,,
,,,voopshto nema nikakva nitu poenta nitu nekakov smisol,,,pribidejkiz,sh,,,
,,,koga pravish neshto dobro/ako voopshto pravish/,,,koja e smislata na sopstvenoto ili mislenjeto na nekoi si drugi,,,lugje e da de,,
nesluchajno ne veruvam vo sluchajnosti<>sekoja sluchajnost e kontrolirana
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 115116117118>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,266 секунди.