IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - ДАЛИ ИСУС РЕКОЛ-ЈАС СУМ БОГ?
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

ДАЛИ ИСУС РЕКОЛ-ЈАС СУМ БОГ?

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 7891011 31>
Автор
Порака
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Ноември.2009 во 00:40
Син човечки (син на човек) си и ти, па не си Месија. Нели?
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
KINGDAVID Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Solomon's father

Регистриран: 09.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 9420
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај KINGDAVID Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Ноември.2009 во 00:43
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Син човечки (син на човек) си и ти, па не си Месија. Нели?



Da, no vo toa vreme se znaelo za koj e nameneta taa titula Sin Covecki. Ne se pravi deka ne go znaes toa .


Koj e narecen vo prorostvata na Daniel so toa ime?
Кон врв
Ebu Muaz Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 04.Ноември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 97
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Ebu Muaz Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Ноември.2009 во 00:45
A moze li nekoj od poupatenite hristijani da go komentira vo poslanieto po jovan glavata 13 stihot 13 Вие Ме викате Мене Учител и Господ, и право велите, зашто тоа Сум.


zasto prethodno napisav deka nekoi toj stih go zemaat kako svedostvo na Isus deka e Bog, a gledam nikoj ne mi daval obrazlozuvanje.

Кон врв
KINGDAVID Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Solomon's father

Регистриран: 09.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 9420
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај KINGDAVID Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Ноември.2009 во 00:52
Originally posted by Ebu Muaz Ebu Muaz напиша:

A moze li nekoj od poupatenite hristijani da go komentira vo poslanieto po jovan glavata 13 stihot 13 Вие Ме викате Мене Учител и Господ, и право велите, зашто тоа Сум.
zasto prethodno napisav deka nekoi toj stih go zemaat kako svedostvo na Isus deka e Bog, a gledam nikoj ne mi daval obrazlozuvanje.



ISUS vo Biblijata e narecen so titulata Gospod, i Toj samiot toa go izjavuva, no nikade ne rekol deka e BOG.

Titulata Gospod na jazikot na koj e napisan Noviot Zavet (grcki koine) znaci "gospodin"ili "gospodar", i se primenuva i na lugje, dodeka BOG se primenuva samo na Sevisniot.

Zatoa ovaa tema glasi " Dali ISUS rekol-Jas sum BOG?

Se nadevam deka sega ti e pojasno. Pozdrav!
Кон врв
Dzingis Kan Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 14.Октомври.2009
Статус: Офлајн
Поени: 133
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Dzingis Kan Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Ноември.2009 во 15:38
Originally posted by KINGDAVID KINGDAVID напиша:

Originally posted by Ebu Muaz Ebu Muaz напиша:

A moze li nekoj od poupatenite hristijani da go komentira vo poslanieto po jovan glavata 13 stihot 13 Вие Ме викате Мене Учител и Господ, и право велите, зашто тоа Сум.
zasto prethodno napisav deka nekoi toj stih go zemaat kako svedostvo na Isus deka e Bog, a gledam nikoj ne mi daval obrazlozuvanje.



ISUS vo Biblijata e narecen so titulata Gospod, i Toj samiot toa go izjavuva, no nikade ne rekol deka e BOG.

Titulata Gospod na jazikot na koj e napisan Noviot Zavet (grcki koine) znaci "gospodin"ili "gospodar", i se primenuva i na lugje, dodeka BOG se primenuva samo na Sevisniot.

Zatoa ovaa tema glasi " Dali ISUS rekol-Jas sum BOG?

Se nadevam deka sega ti e pojasno. Pozdrav!


Кон врв
spiros Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Јули.2008
Локација: На пат
Статус: Офлајн
Поени: 4490
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај spiros Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Ноември.2009 во 15:58

СОВРШЕНАТА ВИСТИНА и ВЕРА познава само ЕДЕН БОГ, Оној БОГ Кој што - наместо земја, машко семе или билокаква поинаква творба - СВОЕТО ПРАМУДРО СЛОВО Го отелотвори во Господ ИСус Христос, чиешто Срце, секоја Клетка Тело, секоја Капка Крав, потполно беше и е исполнета со ЕДИНСТВЕНИОТ БОГ!


ХалелуЈАХ + Елхамдулилах!




   
   
Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!

БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!



Кон врв
Dzingis Kan Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 14.Октомври.2009
Статус: Офлајн
Поени: 133
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Dzingis Kan Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Ноември.2009 во 21:27
Исус апсолутно никаде не рекол дека е БОГ! Секој таков обид однапред е осуден на пропаст.
Кон врв
Dzingis Kan Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 14.Октомври.2009
Статус: Офлајн
Поени: 133
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Dzingis Kan Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Ноември.2009 во 21:33
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:


Дали Исус некогаш рекол Јас Сум Бог?


Муслиманите тврдат дека Исус Христос е пророк (и ништо повеќе од тоа).


Велат: "Каде во Библијата Исус вели 'Јас Сум Бог'?" <FONT face="Times New Roman CYR">или "Дали Исус некогаш рекол 'Јас Сум Бог'?"


Не, <FONT face="Times New Roman CYR">Исус никогаш не рекол дословно "Јас Сум Бог". Барем не во сведоштвата на апостолите запишани во Новиот Завет.


Но исто така <FONT face="Times New Roman CYR">Исус никогаш не рекол "<FONT face="Times New Roman CYR">Јас Сум Човек", ниту "Јас Сум Пророк", а сепак знаеме дека бил и човек и пророк. И како што не е неопходно Исус да ја каже дословно фразата "Јас Сум Човек" за да тврдиме дека е човек, исто така не е неопходно да каже дословно "Јас Сум Бог" за да тврдиме дека тој е Бог.


Иако Тој не ја кажал таа фраза, Тој сепак тврдел <FONT face="Times New Roman CYR">дека има божествена природа и се поистоветувал со Бог. (Види Излез 3:14 и спореди со Јован 8:58).


Исто така Тој примал и не одбивал обожување и поклонување од луѓето (Матеј 2:2,11; 14:33; 15:25; 20:20; 28:9,17; Јован 9:35-38), за разлика од апостол Петар и ангелот кои одбиле поклонување (Дела 10:25,26; Отк. 9:10; 22:8,9) што е исто така едно индиректно <FONT face="Times New Roman CYR">тврдење од Негова страна дека е Бог.


Кога Мојсеј беше на планината Синај, зборувајќи со Бог, го праша кое е Неговото име, а Тој одговори: "ЈАС СУМ КОЈ СУМ", и рече: "Ова ќе им го кажеш на синовите Изреилеви: 'ЈАС СУМ' <FONT face="Times New Roman CYR">ме прати кај вас" (Излез 3:14).


Во Јован 8:58 <FONT face="Times New Roman CYR">Исус вели: "Вистина, вистина ви велам, уште пред да се роди Авраам, ЈАС СУМ."


Одма по ова Евреите земале камења да го каменуваат. Подоцна во Јован 10:30-33 <FONT face="Times New Roman CYR">Исус тврдеше дека е ЕДНО со Таткото и евреите повторно сакале да го камнуваат велеќи Му: "Не те каменуваме поради добрите дела, туку поради богохулство, зашто, иако си човек, се правиш Бог!"


Ако тоа не е доволно јасно тврдење за денешните муслимани, јудеисти, Јеховини сведоци и други, можеме да бидеме сигурни дека на тогашните евреи тоа им било кристално јасно тврдење од устата на Исус дека Тој е Бог и затоа сакале да го каменуваат.


Зборовите "ЈАС СУМ"

Да разјасниме. Секој може да ги изговори зборовите "Јас Сум" и тоа не значи дека некој тврди за себе дека е Бог. На пример некој може да рече: "Јас сум човек" или "Јас сум гладен" или "Јас сум болен" итн.


Но во Јован 8:58 кога Исус вели: "уште пред да се роди Авраам, Јас Сум.", а не вели "<FONT face="Times New Roman CYR">уште пред да се роди Авраам, Јас бев." <FONT face="Times New Roman CYR">Евреите точно знаеле што Тој рекол.


Забележете дека вели "уште пред да се роди Авраам (минато време), ЈАС СУМ (сегашно време!)". Исус намерно го менува времето на глаголот, за да им го пренесе вниманието на евреите кон Стариот Завет, и повикувајќи се на божественото "ЈАС СУМ" да им укаже на евреите Кој всушност Тој е.


А Неговиот успех во тоа го гледаме во нивниот обид да Го каменуваат.


Горенаведените стихови од каде што гледаме дека Исус тврди за себе дека е Бог, се само неколку од многуте дирекни и индирекни докази дека Исус е Бог. <FONT face="Times New Roman CYR">Некои од нив можете да ги видете во мојот пост на темата Сезнајниот Бог на (2 страна) или со дирекно кликнување на следниов линк:


http://www.forum.idividi.com.mk/forum_posts.asp?TID=6939&PN=2


<DIR>
<DIR>

Заклучок:

</DIR></DIR>

Не е неопходно Исус да ја изговорел дословно фразата "Јас Сум Бог", за да задоволи нечии денешни квази-теолошки критериуми, туку важно е што Исус рекол во контекстот и културата во времето и местото каде што Toj зборувал. А како го сватиле тогашните евреи, <FONT face="Times New Roman CYR">видовме погоре.


 


 


Поздрав!


EvAngelos



Човеку, ова е конфузно, никакво објаснување. Ако Исус бил Бог ( како што индиректно сакаш да докажеш), тогаш не ја гледам поентата зошто тој СО СВОИ ЗБОРОВИ ТОА НЕ ГО КАЖАЛ и оставил после него светот да губи време и да троши зборови во објаснувањата за него.

Најмалце ферски би било од Бога кога тој би го криел својот идентитет.

Земи, читај и проучувај малце постудиозно и без предрасуди. Брзо ќе ја најдеш вистината.Остави ги муслиманите настрана. Тие немаат никаков проблем во поимањето на Бога. Проблем имате вие христијаните кои што немате јасна дефиниција за него. За едните е Бог, за другите Божји син, за третите Луциферов брат ( Јеховините сведоци). Дај вие средете ги, консолидирајте ги вашите редови, па послем јави се да кукаш на муслиманите. Ние точно знаеме кој е Бог, и не правиме од него турли тава.
Кон врв
spiros Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Јули.2008
Локација: На пат
Статус: Офлајн
Поени: 4490
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај spiros Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Ноември.2009 во 21:44
Originally posted by Dzingis Kan Dzingis Kan напиша:

Исус апсолутно никаде не рекол дека е БОГ! Секој таков обид однапред е осуден на пропаст.


Исус сведочел дека ОТЕЦОТ на Животот (БОГ) е лично во Него и дека нема друг ПАТ кон БОГА освен ПАТОТ на СОВРШЕНАТА МУДРОСТ, на СОВРШЕНАТА МИЛОСТ, Чие отелотворение беше лично Тој (Исус Христос)!

Сите кој што мислат дека поинаку можат да се слеат во ВЕЧНОСТА (БОГА) се осудуваат самите на пропаст!

Ти посакувам тебе и на твоите ближни, сите да влезете во ВЕЧНОСТА!

АМИН

Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!

БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!



Кон врв
skalica Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 16.Февруари.2009
Статус: Офлајн
Поени: 64
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај skalica Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Ноември.2009 во 22:05


Светиот апостол и евангелист Јован (Богослов), во Евангелието, 10 глава, 30 стих ги запишал Христовите зборови: „Јас и Отецот едно сме“.


Прости ми, Господи, јас сум грешен човек!
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Ноември.2009 во 22:13
„Тома одговори и Му рече: „Мој Господ и мој Бог!” Исус му рече: „Поверува, зашто Ме виде. Блажени се кои не виделе, а поверувале.”“
(Јован 20:28-29)
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
hleb20 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 25.Јануари.2009
Статус: Офлајн
Поени: 126
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај hleb20 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Ноември.2009 во 22:14
Ednostavno zacuduvacki , EvAngelos odgovori(ako mozesh) pod koj kriterium smetash deka Isus e Bog???

Iako ne ocekuvam odgovor(znam dea nemash), ke prodolizime so drugite kriteriumi:

Eve na pr: Hristijanite smetaat(spored Pavle) deka site shto veruvaat vo Isus kako Bog,Spasitel za site naraodi,deka Isus e "raspnat" i "voskresnat" imaat zivot vecen.   
No dali spored Isus e taka??? Isus shto e velet na edna zena koja go molet:

И ете, еден човек, кога пристапи до него, Му рече: „Учителе добар, какво добро треба да направам за да имам живот вечен?“
А Тој му одговори: „Зошто ме нарекуваш добар? Само Еден е добар. А ако сакаш да влезеш во животот, запазувај ги заповедите.“ (Матеја, 19: 16-17)


Евангелие според Матеј 15 (ред 22-25) И ете , една жена Хананејка, како излезе од овие краишта, повика кон него, велееќи> помилујме "Господи" сине давидов ! Ќерками жестоко ја мачи демон.< Но он не и одврати ниту збор. И пристапуваеќи до него, учениците негови го молеа и велеа: отпуштија оти вика по нас!
А он одговори и рече: Јас сум пратен само при загубените овци на домот Израелев <

E sega Isus velet jas sum praten samo za evrejskiot naraod , dodeka Pavle velet za site narodi komu ke veruvate??? Patem spomnato ako mu veruvate na Pavle , ako moze nekoj da mi kaze dali zenata shto go molela(hananejka) bila od na ovoj svet, ili od na Mars padnala???


Za da ti vi bide pojasno, nie muslimanite veruvame vo Isus, veruvame deka e roden od zena devica Marija(Merijem), veruvame deka pravel cuda(oziveal,ozdravel,nahranal itn.), veruvame vo negovite zborovi (barem oni shto ostanale), sevo ova ne go negirame.
Nie veruvame vo Isus(Isa a.s) kako Bozji Pratenik, eden od najgolemite,isto kako shto veruvame i vo Mojsej(Musa a.s), Avram(Ibrahim a.s) itn, sive ovie pratenici bile prateni od Boga (eden i Edinstven) slaven neka e Allah (subahnAllah), tie bile prateni za odredeni narodi i odredeno vreme.

Za posleden pratenik , ne samo za eden narod i nekoe vreme, tuku za site narodi se do Sudniot Den , Allah ni go pratil Muhamed a.s.

prodolzuva so (kriteriumite)...

Изменето од hleb20 - 10.Ноември.2009 во 22:17
Vo imeto na Allah Milostiviot,Somilosen.
Кон врв
spiros Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Јули.2008
Локација: На пат
Статус: Офлајн
Поени: 4490
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај spiros Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Ноември.2009 во 22:19
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

„Тома одговори и Му рече: „Мој Господ и мој Бог!” Исус му рече: „Поверува, зашто Ме виде. Блажени се кои не виделе, а поверувале.”“
(Јован 20:28-29)



Да, но одкако продре во Внатрешноста, во Суштината на Вистината!!!
Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!

БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!



Кон врв
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Ноември.2009 во 22:20
Рекол и посведочил.

“Јас Сум воскресението и Животот. Кој верува во Мене и да умре ќе живее“

Кој пророк имал моќ да го каже фамозното “Јас сум“?
Кој пророк не направил ниту еден грев?
Кој пророк ги љубел своите непријатели на дело?
Кој пророк воскреснувал, исцелувал, правел такви чуда?

“Вистина, вистина ви велам, уште пред да се роди Авраам, Јас сум“


МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 7891011 31>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,156 секунди.