IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - КОЈА РЕЛИГИЈА Е ВИСТИНСКА?
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

КОЈА РЕЛИГИЈА Е ВИСТИНСКА?

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 7891011 55>
Автор
Порака
anakin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unidentified Flying Object

Регистриран: 08.Август.2005
Локација: Machku Pichku
Статус: Офлајн
Поени: 18535
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anakin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Септември.2007 во 22:42
brate moj znaes mene
jas dodeka nevidam o sevisni
ne biva
a cisto se somnevam deka bas mene Allah
kje mi se pojavi
taka da ostanuva da si gi gledam elektronite i majmunite
tie gi ima vo najbliska zooloska
a baska licat na mene
ruzen sum koto majmun



SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.

Кон врв
Miralem1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Март.2007
Статус: Офлајн
Поени: 1548
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Miralem1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Септември.2007 во 22:45

Connected,mene ne mi e celta da go ubedam na goor nitu na bilo koj od drugite. Celta mi e da ne zboruvaat za nesto sto ne poznavaat.

Sam goor kaza deka ne go poznava Islamot i deka Qur'an ne doprel a vo druga tema pisuva deka Qur'anot povikuva na vojna,deka so mec e siren i sto znam sto....
 
Drug se potsmeva na Aet od Qur'anot vo koj Allah na indirekten nacin ni zboruva ili ne vo bukvalna smisla,za zvezdite i na toa se potsmevaat.... zatoa i ja otvoriv temata "Biblija i Astronomija" ne deka ne razbiram jas tamu sto saka da se kaze,tuku da vidat prvo da si gi resat nivnite problemi a posle da se zanimavaat so drugi.Toa i e edna od retkite Isusovi zapovedi.Da ja izvadat banderata od nivnoto oko za da ja baraat raskata vo tugjoto.
Se potsmevaat na Aetot vo koj Allah dz.s mu dal Mok na Solomon da zboruva so mravkite.... i toa za niv bese komicno... a ne gledaat deka vo Biblijata aman sekoe zivotno zboruva. Sekoja tema e so cel da si ja gledaat rabotata. Temata "Koj e Jakov" otvorena e kako replika na prasanjeto "sto se siitite". Pa i sekoja druga tema.
 
Allah na kogo saka upatuva a na kogo ne saka mu ja zgolemuva zabludata,ako ne nastojuva da gi otvori ocite.
Primer: Zenata na Nuh a.s (Noe) i Zenata na Lut a.s (Loot) bile nevernicki a Nuh i Lut Bozji pratenici,pa nebile zenite prisileni tuku si umrele kako dvolicni i kako nevernicki,za toa i ke odgovaraat. Zenata na Faraonot bila VERNICKA.
Dedzdzal (neka e Proklet) bil odgledan od Melekot Dzibril a.s (melek-angel koj ja spusta objavata do Bozjite pratenici) no od Dedzdzal ispadnalo naj golem nevernik (Antihrist spored Hristijanite) iako bil odgledan kako mal od Melekot Dzibril a.s.... Musa a.s (Mojsie) porasnal so Faraonot,no od Musa a.s ispadnalo Bozji pratenik.....
 
Ete koja mi e celta.
 
Цитирај i jas mislam deka ne e mozno niedna vera da te prisila so sila da poveruvas, pa duri ni islamot.

a mislam deka si siri najdobro preku natalitet смеење
 
I ova nemoze da se ospori. Vo palestina,kolku ginat,kolku ubivaat,neznam dali ste svesni za toa.... no nikako da gi snema....
No sto da receme za Italija,licen svedok eve me imas голема%20насмевка Sto po 10 Italijanski katolici mesecno prifakjaat Islam. Vo Germanija,gledaj RTL imas video klip.... Pa i sekade sirum svetot.
Allah dz.s rekol deka Islamot NIKOGAS NEMA DA ISCEZNE. Ako rodenite Muslimani slabeat,Allah ke gi zamenuva so drug narod. Toa e toa.
 
Anakine... za tebe zal mi e sto nemozam Bog da ti go donesam i da te zapoznaam licno so nego kafe da pies,ako ti e edinstven (toa e i ocigledno)zahtev da poveruvas vo nego.
 
Alija ra je rekao:Znanje je bolje od imetka.Znanje te cuva a ti cuvas imetak.Znanje je sudija,a bogatstvu se sudi,umrli su oni koji su gomilali bogadstvo,a ostali su oni koji su sakupljali znanje
Кон врв
anakin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unidentified Flying Object

Регистриран: 08.Август.2005
Локација: Machku Pichku
Статус: Офлајн
Поени: 18535
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anakin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Септември.2007 во 22:48
boga mi
ako preku natalitet site stanat muslimani???
koi do boga togas kje vi bidat neprijateli
neodi toa taka
kje vi e zal
i kje morate pola da stanete kristijani za da imate neprijateli
vaka kje e pahk se na svoe mesto

SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.

Кон врв
khaleefah Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
"The Khilafah is Coming..."

Регистриран: 25.Септември.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1115
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај khaleefah Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Септември.2007 во 22:56
Originally posted by anakin anakin напиша:

brate moj znaes mene
jas dodeka nevidam o sevisni
ne biva
a cisto se somnevam deka bas mene Allah
kje mi se pojavi
taka da ostanuva da si gi gledam elektronite i majmunite
tie gi ima vo najbliska zooloska
a baska licat na mene
ruzen sum koto majmun


Naprotiv brate!  Zaboravev da ti kazam deka si mnogu mil covek.
I znaes  sto? Dolgo vreme ne pisuvam tema na forumov
a  glavna pricina si ti. Gledam deka voopsto ne te ubedivme nisto dosega.
Vo  toa jas  vidov poveke pricini

1) Ne si ne cital kako sto treba

2)Ne procita dobro no ne ti se dopadna toa sto procita

3)Ednostavno ne ti e gajle i ke si bides toa sto otsekogas si bil

Ako e prvoto brate  togas jas mislam deka nie ne ti sme interesni
i toa sto go pisuvame ne ti e interesno zatoa i ne si go cital,znaci
problemot e kaj nas.

Ako e vtoroto (jas mislam deka e) togas momentalno nemame  dovolno
kapacitet da ubedeme nekogo da  go sledi nasiot pat

A ako e  tretoto togas ne veruvam deka tuka moze nesto da  se  stori.

Sepak ne gubam nadez deka eden den ke mu se klanjas na onoj koj
vistinski zasluzuva среќа



Кон врв
goor Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Јуни.2007
Статус: Офлајн
Поени: 844
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај goor Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Септември.2007 во 23:18
OD Miralem
Za kakov danok po krv zboruvas nemam poima.
 

stvarno nemas poima...ili taka vi odgovora....veke rekov na ona tvoeto deka jas ne go poznavam k*ranot...ocigledno ti ne ja poznavas istorijata......

eve danok vo krv e koga turcite gi zemale zdravite maski deca uste kako mali gi odvojuvale od majkite i gi pravele turski vojnici koi podocna vojuvale protiv makedoncite,.....
toj danok sto go plasirale turcite bil najtezok za makedoncite i e narecen DANOK VO KRV....otprilika toa e toj danok..ama ti bi trebalo da go znaes toa neznam zosto vaka...


Se otkazuvaat,no od Hristijanskata. Ti kazav mnooogu pati... mozebi preminuvaat vo Ateisti,no jas ne ti zboruvam sega za Hristijanstvoto,zboruvame za Islamot. Tuka ti velam deka Ateistite mozat samo da si molcat oti nitu eden pripadnik na Islamot (ili se mnogu mnogu mnogu retki slucaevi) ne preminal vo Ateizam od Islam.
Zatoa i tebe ne ti vredi nisto koga zboruvas so Muslimani,zatoa sto Nie ne ja napustame religijata oti vo nea najdovme mir i spas.... i nisto povredno od Nea ne smetame. Naj golema zelba e na sekoj Musliman da umre kako takov. Znaci zaboravi kolku Hristijani preminale vo teizam,vprocem i na Forumov gledam,od vkupno 15 hristijani trojca se samo "vernici" i toa vo navodnici. No ne e takov slucajot so Muslimanite. DALI ME RAZBIRAS ?

DALI TI MENE ME RAZBRA STO TI KAZUVAM.....DEKA TOA AKO VASATA RELIGIJA IMA NAJMNOGU CLENOVI NEZNACI DEKA E VISTINSKATA.....BEZ RAZLIKA KOJA TOA NE TI E ARGUMENT.......SEKOJDNEVNO LUGE DA SE OTKAZUVAAT OD RELIGIITE MOZE E TOA HRISTIJANSTVOTO VEKE IMAME OTVORENO TEMA ZOSTO I DALI SMEAT DA SE OTKAZAT OD ISLAM PA NE BI KOMENTIRAL TUKA...TAKA DA SE OTKAZUVAAT I STANUVAAT ATEISTI...NEKOI STANUVAAT I HRISTIJANI...NE E TOA ARGUMENT DEKA TAA RELIGIJA E VISTINSKATA.....


 
Prikaznite ne se vo Qur'anot,prikaznite se zabelezani od Istoricari,no za zal takvite Istoricari ne gi priznavate. Vo Qur'anot e sodrzan Allahoviot-Bozji govor.Zakonot.  Nekolku pati napomena deka Qur'an ne si doprel,od kade pravo da go kritikuvas i negiras ??? Sekako deka imas pravo,no ne e realno.Treba da go procitas pa da klazes valja ili nevalja.

PA OD KADE PRAVO TI DA SI PRVIS VERZII NA TOA DEKA PRIKAZNITE NE SE VISTINA I DEKA CVETA SAMATA POSLA KAJ AGATA EVE KONKRETNO ZA PRIMEROV.....KOGA NE BILE SAMO TIE DVE TUKU MNOGU POVEKE MAKEDONSKI DEVOJKI BILE GRABANI I POTURCUVANI......
 
ISTO KAKO STO SE OTKAZUVAAT I OD RELIGIITE....ZATOA STO NEMA VISTINSKA RELIGIJA NA PRIMER...SITE SI IZVRTUVAAT KAKO STO SAKAAT..
Toa ti vikam,si zapoznal formalno edna religija i sega site vo isti kos gi stavas. Muslimani ne se otkazuvaat (ili se reeetki reetki slucai) od religijata. OVA MORAS DA MI GO PRIZNAES PA MAKAR I REKOL DEKA SMRTNO GI KAZNUVAME (STO E NETOCNO)DOKOLKU JA NAPUSTAT. Ova bese samo izgovor,deka smrtno se kaznuvaat,zatoa sto nemaat drug dokaz protiv OVOJ FAKT ! I nisto vo Islamot ne se izvrtuva. Od prvata objava,od prviot zbor koj mu bese spusten od Sozdatelot na Muhammed s.a.w.s preku Melekot Dzibril a.s bese na pamet uceno,za da nedojde do nekoe izvrtuvanje. Uste od vremeto postoele Hafizi (onie koi go znaat na pamet CEL QUR'AN) i denes ima mnogu takvi. ZNACI NEMOZES DA IZVRTIS NISTO.
 
 
Znaes kako veli Dino Merlin: "Kakav je Boze doso vakat i zaman,ljudi zlo ni ne zapamte a vec zaborave....."
 
Krstacki ratovi,Kolonizacija,Inkvizicija......

 
Od druga strana:
 
Zamisli koga bi postoela banka vo koja zemas 2000 eura i moras da i vratis samo 2000 a ne 6000 ?!
 
Zamisli,platata,koja ja zarabotuvas ja dobivas na raka vo bruto iznos i od toa im platis na drzavata (ili na siromasi) 2,5% na krajot na godinata.Od godisniot prihod.
 
Zamisli,da pojdes na lekar (da ne rece Gospod)a nema od sto da mu platis (naravno,pred da te primi doktorot nema da te prasa dali si osiguran) a toj ti veli: Elhamdulillah,nema problem.
 
Zamisli tvojot glas da bide pricina da se skine od vlast onoj koj poima nema koja mu e rabotata.
 
Zamisli da se respektira glasot na narodot i da imate polno pravo (a da ne te progolta nokta ili infarkt da ne ve zatekne vo bazenot) a da ja kritikuvate vlasta.
 
Zamisli da nemora da rabotite po 40 sati ti i tvojot partner da bi zarabotile za kukickata ili stanot,tuku onolku kolku sto dvajcata sakate i pritoa da vi ostane dovolno vreme za Familijata,Rodninite,vreme za razmisluvanje za vasata situacija i vreme za drustvo....
 
Zamislite da bidete VIE onie koi ke odlucat  sto ke se usvoi vo zakonot a ne parlamentot ili nekoe politicko sobranie.
 
Zamisli kakov bi bil zivotot a da ne se brzas sekoj den.
 
Zamisli Lider koj bi se plasel od Narodot i bi rabotel onaka kako sto za narodot e naj ubavo.
 
Zamisli Lider koj peski odi na rabota,od ednostavna pricina,da ne go zagadi vozduhot.
 
Zamisli sto bi bilo koga bi mozele sami da odlucime sto ke ucime vo ucilistata.Na primer da ja odbieme darvinovata teorija.
 
Zamisli zivot vo koj bi se slusale Nie,malite obicni dusi,koi rabotaat za onie koi utre nad glava ke ni se kacat.
 
Ova go bara Islamot,vaka se ziveelo (kako sto denes mozeme samo da si zamisluvame) za vreme na PRAVEDNITE HALIFI.
 
Sega Goor,razmisli... si dobil poklon razum,ne si go stvoril sam.
Treba od zivotnite da se zastramime. Razum nemaat no sepak gi poznavaat i respektiraat kodeksite na ponasanje,zakoni......
 
Kazi mi sega ti zosto denesnava vlast (na sekade okolu svetot) ne bi se borela na sekakov nacin protiv Islamot ?????????
 
A TOA SEGA SAKAS DA KAZES DEKA VO ISLAMSKITE ZEMJI TECE MED I MLEKO....LUGETO GI UZIVAAT OVIE DOBRA STO GI IZNAPISA....DAJ EDNA ISLAMSKA ZEMJA ZA PRIMER AKO IMA......ZOSTO SIGURNO NEKOJ SE OBIDEL ILI GO PLASIRAL TOA PA SVETOT ODNOSNO VLADETELITE DA GO MRAZAT.....

end off days 15...14...13....
Кон врв
Miralem1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Март.2007
Статус: Офлајн
Поени: 1548
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Miralem1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Септември.2007 во 23:22

Goor,od poslednite tvoi 5 poraki,mozev da zaklucam samo deka ti navistina ne gi poznavas slucuvanjata vo svetot,naj malku sto ti zboruvam jas.... isto zakluciv deka i ne sakas da naucis,mislam nema smisla da ti se pisuva uste......

Da bese covek od razmisluvanje,ke svatese so toj post koj mi go citira,zosto vo Islamskite zemji denes ne tece MED I MLEKO a NEKOGAS TECELO !!
Tolku od mene za tebe.
 
Ti posakuvam sekoe dobro.
Alija ra je rekao:Znanje je bolje od imetka.Znanje te cuva a ti cuvas imetak.Znanje je sudija,a bogatstvu se sudi,umrli su oni koji su gomilali bogadstvo,a ostali su oni koji su sakupljali znanje
Кон врв
goor Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Јуни.2007
Статус: Офлајн
Поени: 844
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај goor Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Септември.2007 во 23:24
KOGA TECELO I KADE TOA TREBASE DA GO PISES........

NELI......

I SEGA ZA DANOKOT VO KRV NEMA VRSKA I TOA NEKOJ GO IZMISLIL.....
end off days 15...14...13....
Кон врв
moira Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
...The Goddess... Administrateur adjoint

Регистриран: 06.Јуни.2007
Статус: Офлајн
Поени: 26016
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај moira Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Септември.2007 во 12:37
Miralem1:
"Od druga strana:

Zamisli........."
Utopiski idealizam, taka se vika ova sto go plasiras, nevozmozna sostojba.
ili pak Miralem1 e obozavatel na John Lenon i vo slobodno vreme si ja potpevnuva IMAGINE!
Кон врв
marco_antony Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Јули.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 11062
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај marco_antony Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Септември.2007 во 13:37


za vreme na komunizmot ...

narodot sobran ...
znaminja se maftaat ...
politicarot vo zanes zboruva ...
se sto ke napravat ...

i minuva nekoj pop ...

politicarot mu veli:
- pope ... vidi sto pravi narodot ...
go lazevte deka postoi Bog ...

a popot:
- daj da mu kazam dva zbora na narodot ...

- ajde kazi mu ...
sto mozes da napravis so dva zbora ...
jas pet saati im zboruvav ...

popot se kacuva na binata ...
i na mikrofonit kazuva dva zbora:
- ISUS VOSKRESE ...

narodot :

- VAISTINA VOSKRESEEEE ... !!!!


                             PARADISE MACEDONIA
Кон врв
Miralem1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Март.2007
Статус: Офлајн
Поени: 1548
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Miralem1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Септември.2007 во 17:22
Originally posted by moira moira напиша:

Miralem1:
"Od druga strana:

Zamisli........."
Utopiski idealizam, taka se vika ova sto go plasiras, nevozmozna sostojba.
ili pak Miralem1 e obozavatel na John Lenon i vo slobodno vreme si ja potpevnuva IMAGINE!
Moirce,znaes sto znaci: LA ILAHE ILALLAH ?! Toa znaci: NEMA DRUG BOG OSVEN ALLAH.
Sto znaci,vie obozavate setso nesto jas osven Allah ne obozavam NISTO.
E ova za tebe nevozmozna sostojba,moirce,bila nekogas VOZMOZNA,koga Islamot se sirel.... no koga pocnale da rabotaat protiv nego,PRAVEDNIOT ZAKON koga se ukina,postana nevozmozno.A KE BIDE POVTORNO VOZMOZNO ! Nemaj Gajle,ti velam,nie Muslimani sme,za toj zakon Praveden ziveeme.
 
Alija ra je rekao:Znanje je bolje od imetka.Znanje te cuva a ti cuvas imetak.Znanje je sudija,a bogatstvu se sudi,umrli su oni koji su gomilali bogadstvo,a ostali su oni koji su sakupljali znanje
Кон врв
moira Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
...The Goddess... Administrateur adjoint

Регистриран: 06.Јуни.2007
Статус: Офлајн
Поени: 26016
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај moira Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Септември.2007 во 17:31
Da i vo prvobitna zaednica istoto bilo. se e secivo.
Sega mi e jasno zasto najgolem broj na muslimani gi miluvaat marks-leninistite!
Кон врв
Miralem1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Март.2007
Статус: Офлајн
Поени: 1548
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Miralem1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Септември.2007 во 17:52
Originally posted by moira moira напиша:

Da i vo prvobitna zaednica istoto bilo. se e secivo.
Sega mi e jasno zasto najgolem broj na muslimani gi miluvaat marks-leninistite!
 
Qur'anska Maksima: LA ILAHE ILLALLAH,MUHAMMEDUR RESULULLAH.
 
Zarem ne ti e dovolno jasno ? "SVEDOCAM DEKA NEMA DRUG BOG OSVEN ALLAH I DEKA MUHAMMED S.A.W.S E BOZJI PRATENIK"
 
Eve ke se povtoram uste ednas,kolku ima vo taa recenica.
 
Qur'anskata Maksima,LA ILAHE ILALLAH-NEMA DRUG BOG OSVEN ALLAH,mu koristi samo na onoj koj zivotot po nea ke go uredi a ne i na na onoj koj samo so jazikot ke ja izgovori.
La Ilahe Ilallah e metod na rabota,stil i program na zivotot.
Koga velime: La Ilahe,togas jasno stavame do znaenje,deka NIKOJ ne e dostoen na Obozavanje,OSVEN ALLAH.
Pomegju "la" i "Illa" pomegju negacijata i potvrdata,koi se naogjaat vo ovaa Maksima,se naogja CELOTO VERUVANJE; so negiranjeto "la" se negira seto bozanstvo sto ni primamuva od ovosvetskite dobra,kako imanje,cest,polozba,vlast,site vidovi uzivanja,raskos,gordost,zeni,pari..... Na seto ova otvoreno velime:NE,NEMA DA TE OVOZAVAM,TI NE SI BOG KOJ TREBA DA SE OBOZAVA. Potoa se obrakjame i kon svoite dusi,koi cesto cezneat za toa uzivanje,zatoa sto covekot cesto samiot sebesi se obozava; go obozava svoeto mislenje,svoite srasti,svojot izbor,svojata volja,svojata ostroumnost,svojata sposobnost... i zamisluva deka so svoite race gi fatil koncite na se' i deka vo negovi race e celata sudbina i taka od sebe pravi bog a da na toa i ne e svesen. Na takvite dusi im velime NE,nema da te obozavame zatoa sto ti ne si Bog. I velime NE na SE' so bara od nas da se obozava,osven na Allah dz.s te. KREATOROT,Onoj,koj e dostoen i Koj zasluzuva da se Obozava.
 
Zborot "Illahun" e "Failun" a "Failun" znaci ONOJ KOJ SOZDAVA,kaj nas toa e ALLAH dodeka se' ostanato e sredstvo.
 
Onoj koj e zafaten so berenje na imanje,gomilanje kapital,poltrosntvo prema pretpostaveniot,trcanje za uzitci,podavanje na srasti,obozavanje na svoite misli i svojot stav,to ne rekol odlucno NE.
La Ilahe Ilallah znaci uste deka nema drug obracunavatel nitu kontrolor osven Allah,koj Edinstveno e dostoen na Strahopostovanje.Onoj koj se plasi od nesto drugo,ne rekol odlucno i od Srce "la"
 
Znaci,La Ilahe Ilallah,znaci stil na zivotot i odredeni Filozofski stav.
Sufiite velat: Nie sme vo takvo uzivanje,za koe koga vladarite bi znaele,so mec bi se trudele da ni go odzemaat.
 
Ova se Qur'anski zborovi,so koi Muslimanite ja zapocnuvaat sekoja svoja misla.
Sega kazete mi zosto vo svetot se raboti za unistuvanje na Islamot i dekodiranje na ovie MOKNI ZBOROVI.
 
Tesavvuf e zasnovan na EDINSTVOTO NA GOSPODAROT i negoviot izvor e Qur'anot... i NITU EDEN MUSLIMAN NEMA DA GO POREKNE TOA.
 
 
 Ete kolku nie svetkame sekogo nekogo.
Alija ra je rekao:Znanje je bolje od imetka.Znanje te cuva a ti cuvas imetak.Znanje je sudija,a bogatstvu se sudi,umrli su oni koji su gomilali bogadstvo,a ostali su oni koji su sakupljali znanje
Кон врв
goor Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Јуни.2007
Статус: Офлајн
Поени: 844
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај goor Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Септември.2007 во 18:38
nema vistinska religija........

i miralem patem sto se sluci so danokot vo krv izbegnuvas da odgovoris - i glumis navreden ili nesto slicno......
end off days 15...14...13....
Кон врв
Miralem1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Март.2007
Статус: Офлајн
Поени: 1548
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Miralem1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Септември.2007 во 20:44
Originally posted by goor goor напиша:

nema vistinska religija........

i miralem patem sto se sluci so danokot vo krv izbegnuvas da odgovoris - i glumis navreden ili nesto slicno......
Velahavle,sto ke se pravi so tebe.
Ti kazav veke deka vrska nemam za kakov danok zboruvas. Sekogas gi mesate terminite i im davate pogresni nazivi,kazi mi sto konkretno te interesira,,, oti Siguren sum deka imas greska.Nikakov danok vo krv ne poznavam vo Islamot.
Alija ra je rekao:Znanje je bolje od imetka.Znanje te cuva a ti cuvas imetak.Znanje je sudija,a bogatstvu se sudi,umrli su oni koji su gomilali bogadstvo,a ostali su oni koji su sakupljali znanje
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 7891011 55>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,313 секунди.