IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Забава > Музика
  Активни теми Активни теми RSS - Дали и колку слушате метал?!
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Дали и колку слушате метал?!

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 7891011 14>
Автор
Порака
angelmk Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 02.Декември.2006
Статус: Офлајн
Поени: 135
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај angelmk Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Февруари.2009 во 18:40
Originally posted by zabegan zabegan напиша:


Originally posted by angelmk angelmk напиша:


Originally posted by zabegan zabegan напиша:

Според мене баш оној вистински метал се првите хеви и треш бендови, денес има премногу метали и роковио што веќе не можеш да ја разделиш музиката на жанрови
па добро  вистински метал, тоа е многу релативен термин, за мене пр. вистински метал се death,opeth,Haggard,Therion.. значи за кој како, субјективно е. а дека у 90' - 00' pa до денеска метал еволуира у ногу правци, според мене тоа е добро, има огромен избор, лугето се обидуват да внесат нешто свежо-некои и успеват, а у 80' bil samo onaj thrash , ran death, i obidi za progressive,
абе не мислам вистински метал буквално, мислам вистински во смисла како прв што се појавила еволуирањето на металот не ми се допаѓа бидејќи губи смисла, а и порано бил наменет за одреден вид слушатели, денес се повеќе се претвара во комерцијална музика


види па и сеа е наменет за одреден вид на луѓе, тоа не е лесна музика за слушање, да беше така ќе се викаше поп, како може да речеш дека со евулуција губи смисла?! па станува се по интерeсен, дека у 70' , 80' бендови како Opeth,Therion,Tool, dimmu borgir,Emperor,Haggard, ..неопходна е еволуцијата.и не би рекол дека се оретвара у комерцијална музика, тоа шо си било комерцијала си останува, али има еден тон бендови шо нема да ги видиш на mtv а се светлосни години поквалитетни од тие таму.дали имаш пр. чуено за Arcturus,Agalloch,In the Woods.. Shels,Woods of Ypres,Wolves in the throne room,negura bunget, i да не набројувам, зборот ми беше секогаш ќе има бендови шо сакат да бидат видени у ударно време на mtv,i оние кои се имуни на славата а имат огромен fanbase u андерграунд круговите.

позз
(да не испадне овоа дека намерно ти контрирам,само мое мислење)
"BEAUTY IS TRUTH, TRUTH BEAUTY."
Кон врв
Командантица Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Септември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 2129
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Командантица Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Февруари.2009 во 00:12
Originally posted by Black_girl Black_girl напиша:

Originally posted by Командантица Командантица напиша:

метал никако!..


Епа уживај во "благодетите" на другата музика.....


а што со ова..демек..слушај метал..се друго е срање?!?
....................

Изменето од Командантица - 06.Февруари.2009 во 00:12
..Живеам за да умрам..!
Кон врв
Black_girl Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Beauty in Darkness

Регистриран: 12.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 174
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Black_girl Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Февруари.2009 во 01:02
А ти шо бараш во темава ако не слушаш метал?
Се е срање освен метал, рок, класика, џез, блуз и некои македонски стари хитови.
И има различни правци на метал, не е само дерење како што го нарекувате вие. И така.
Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Февруари.2009 во 01:10
porano chesto slushav,...ke zemev nekoj stap,...i po metalnite ogradi,...trchajki,...si komponiravm ( so istovremena izvedba!)..muzika,..sega ,..ne ,.jasno!...намигнување
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
Анастеа Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор
Лик (аватар)
ПИПИ долгиот чорап

Регистриран: 07.Април.2008
Статус: Офлајн
Поени: 35441
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Анастеа Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Февруари.2009 во 01:21
Originally posted by Black_girl Black_girl напиша:

А ти шо бараш во темава ако не слушаш метал?
Се е срање освен метал, рок, класика, џез, блуз и некои македонски стари хитови.
И има различни правци на метал, не е само дерење како што го нарекувате вие. И така.



Темите се отворени за сите, и за оние што слушаат и за оние што им се повраќа од негоголема%20насмевка
Примајте малку и критики, мајка му стараплазење
Кон врв
Гостин Кликни и види ги опциите
Гостин
Гостин
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Гостин Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Февруари.2009 во 01:28
СЛУШАМ И ТОА ДО ДАСКА ... ПОСЕБНО КОГА СУМ ... "EXTRA" ТЕРАПИЈА
Кон врв
Sunny Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Fantasy girl

Регистриран: 01.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 19874
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Sunny Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Февруари.2009 во 01:58
Порано многу повеќе него сега, ама пак ја „потслушнувам“ што вика Smizla "EXTRA" ТЕРАПИЈА голема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевка
Пријателите се како ѕвездите. Не ги гледаш секогаш, но знаеш дека се тука некаде!    
Кон врв
zabegan Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Другарот на Мона Лиза

Регистриран: 06.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9774
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zabegan Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Февруари.2009 во 02:03
Originally posted by angelmk angelmk напиша:

Originally posted by zabegan zabegan напиша:


Originally posted by angelmk angelmk напиша:


Originally posted by zabegan zabegan напиша:

Според мене баш оној вистински метал се првите хеви и треш бендови, денес има премногу метали и роковио што веќе не можеш да ја разделиш музиката на жанрови
па добро  вистински метал, тоа е многу релативен термин, за мене пр. вистински метал се death,opeth,Haggard,Therion.. значи за кој како, субјективно е. а дека у 90' - 00' pa до денеска метал еволуира у ногу правци, според мене тоа е добро, има огромен избор, лугето се обидуват да внесат нешто свежо-некои и успеват, а у 80' bil samo onaj thrash , ran death, i obidi za progressive,
абе не мислам вистински метал буквално, мислам вистински во смисла како прв што се појавила еволуирањето на металот не ми се допаѓа бидејќи губи смисла, а и порано бил наменет за одреден вид слушатели, денес се повеќе се претвара во комерцијална музика


види па и сеа е наменет за одреден вид на луѓе, тоа не е лесна музика за слушање, да беше така ќе се викаше поп, како може да речеш дека со евулуција губи смисла?! па станува се по интерeсен, дека у 70' , 80' бендови како Opeth,Therion,Tool, dimmu borgir,Emperor,Haggard, ..неопходна е еволуцијата.и не би рекол дека се оретвара у комерцијална музика, тоа шо си било комерцијала си останува, али има еден тон бендови шо нема да ги видиш на mtv а се светлосни години поквалитетни од тие таму.дали имаш пр. чуено за Arcturus,Agalloch,In the Woods.. Shels,Woods of Ypres,Wolves in the throne room,negura bunget, i да не набројувам, зборот ми беше секогаш ќе има бендови шо сакат да бидат видени у ударно време на mtv,i оние кои се имуни на славата а имат огромен fanbase u андерграунд круговите.

позз
(да не испадне овоа дека намерно ти контрирам,само мое мислење)
потполно го разбирам твоето мислење и се согласувам со него, а еволуцијата е нешто од што не може да се избега
само мислев дека металот губи смисла во смисла на додавање на нови инструменти, мешање со други жанрови и т.н.
и според мене на тој начин се губи металот како музика и премногу забегува во други области, но сепак морам да се согласам со тебе бидејќи и самиот метал од осумдесетите е создаден со експериментирање и машање на стилови и жанрови, а верувам дека за да не и се здосади на публиката ќе се создаваат уште многу други видови на метал

но сепак различна музика е наменета за различни слушатели, мене ми се допаѓа стариот (како што си го викам) метал, но тоа е веќе ствар на вкус и нема тука што да се дискутира
размисли пред да напишеш глупост
Кон врв
zabegan Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Другарот на Мона Лиза

Регистриран: 06.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9774
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zabegan Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Февруари.2009 во 02:08
инаку за тие што не го сакаат металот никој не ги тера да го слушаат, но сепак тоа што сакам да им го објаснам на луѓето е дека тие се плашат од тоа колку е тежок металот за слушање

сепак има разни „метали“, еве на пример металика нити се дерат, нити има бластови или некои тешки рифови, па можат да бидат и пријатни за слушање

јас имам разбирање за секоја музика што постои на светов, дури и за тие што не ми се допаѓаат, не знам зашто никој нма разбирање за металот збунетост
размисли пред да напишеш глупост
Кон врв
ZoraNaSlobodata Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3392
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ZoraNaSlobodata Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Февруари.2009 во 10:27
Абе ич не ги ебавај,врска немат од животот.Каков тежок тие нема да знат шо е музика од гла да му ја акни некој.
За нея ние живеемъ,за нея ние мремъ!
Кон врв
Командантица Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Септември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 2129
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Командантица Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Февруари.2009 во 13:03
Originally posted by zabegan zabegan напиша:

инаку за тие што не го сакаат металот никој не ги тера да го слушаат, но сепак тоа што сакам да им го објаснам на луѓето е дека тие се плашат од тоа колку е тежок металот за слушањесепак има разни „метали“, еве на пример металика нити се дерат, нити има бластови или некои тешки рифови, па можат да бидат и пријатни за слушањејас имам разбирање за секоја музика што постои на светов, дури и за тие што не ми се допаѓаат, не знам зашто никој нма разбирање за металот збунетост


..вкусови се тоа..!
..Живеам за да умрам..!
Кон врв
Black_girl Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Beauty in Darkness

Регистриран: 12.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 174
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Black_girl Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Февруари.2009 во 16:20
Originally posted by zabegan zabegan напиша:

инаку за тие што не го сакаат металот никој не ги тера да го слушаат, но сепак тоа што сакам да им го објаснам на луѓето е дека тие се плашат од тоа колку е тежок металот за слушањесепак има разни „метали“, еве на пример металика нити се дерат, нити има бластови или некои тешки рифови, па можат да бидат и пријатни за слушањејас имам разбирање за секоја музика што постои на светов, дури и за тие што не ми се допаѓаат, не знам зашто никој нма разбирање за металот збунетост


Металика сепак се треш, може нешто помеко за оние кои не се обожаватели на металот. Ок освен nothing else matters i the unforgiven, fade to black..Мада секој кремац ги слуша нив.. На пример готик метал, Epica имаат убави песни, Nightwish...песни со уметност, од содржина до музиката. Оперска пејалка во метал група, може да се замисли колку убаво тоа звучи.
Кон врв
ZoraNaSlobodata Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3392
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ZoraNaSlobodata Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Февруари.2009 во 16:24
Металика беа треш првите албуми после...
За нея ние живеемъ,за нея ние мремъ!
Кон врв
angelmk Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 02.Декември.2006
Статус: Офлајн
Поени: 135
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај angelmk Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Февруари.2009 во 20:09
Originally posted by Black_girl Black_girl напиша:

Originally posted by zabegan zabegan напиша:

инаку за тие што не го сакаат металот никој не ги тера да го слушаат, но сепак тоа што сакам да им го објаснам на луѓето е дека тие се плашат од тоа колку е тежок металот за слушањесепак има разни „метали“, еве на пример металика нити се дерат, нити има бластови или некои тешки рифови, па можат да бидат и пријатни за слушањејас имам разбирање за секоја музика што постои на светов, дури и за тие што не ми се допаѓаат, не знам зашто никој нма разбирање за металот збунетост


Металика сепак се треш, може нешто помеко за оние кои не се обожаватели на металот. Ок освен nothing else matters i the unforgiven, fade to black..Мада секој кремац ги слуша нив.. На пример готик метал, Epica имаат убави песни, Nightwish...песни со уметност, од содржина до музиката. Оперска пејалка во метал група, може да се замисли колку убаво тоа звучи.


epica се закон ја тука би ги додадел The Gathering - ногу добар бенд, goth/progressive ,Theatre of Tragedy ,After Forever,Silentium,Xandria,The 3rd and the mortal - имаат готски елементи ,а се иначе тие се надвор од секаква класификација. бендовите шо ги спомнав имаат сите женски вокал и баш звучи пријатно и моќно у истовреме
"BEAUTY IS TRUTH, TRUTH BEAUTY."
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 7891011 14>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,141 секунди.