IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Историја
  Активни теми Активни теми RSS - Историски дилеми
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Историски дилеми

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 7891011 74>
Автор
Порака
d4 b3 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

не можам да си дозволам неактуеленпотпис

Регистриран: 19.Јуни.2010
Статус: Офлајн
Поени: 4384
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај d4 b3 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Септември.2012 во 00:22
Originally posted by Platenik Platenik напиша:


Македонскиот јазик е богат и со секој изминат ден се повеќе се збогатува.


уште малце како сте го подкарале и како коjне ке стане не знам
Кон врв
Platenik Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3600
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Platenik Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Септември.2012 во 00:22
Originally posted by d4 b3 d4 b3 напиша:


Originally posted by Platenik Platenik напиша:


Да сум учел физика и пак ќе ти речам количество и електричество еден до друг неодат без предлог помеѓу нив. Тоа е во најдобар случај.


леле и по физика учиме од различни учебници изненадување




Не бе Да бе, физика е физика, математика е математика. Учиме од различни книги, ама содржината е иста.

Овде не станува збор за физика или математика, туку за јазикот.
Како тој се користи и кој е правилниот грамтички израз за да се објаснат нештата.

Знам дека и тебе ти е чипот бугарски, ама искрен да бидам од тебе очекував повеќе. Ако ништо друго барем по оваа проблематика.

Изменето од Platenik - 20.Септември.2012 во 16:00
Гроф Игнатиев: "Ви се обрнувам Вам (г-дин Бахмачев), дека ЈАС ЈА СОЗДАДОВ ВЕЛИКА БУГАРИЈА, ЗАРАДИ РУСКИТЕ ИНТЕРЕСИ на исток "- (М.Цемовиќ - " Маќедонски проблеми и Маќедонци", Београд, 1913 ,33.)“

Кон врв
Platenik Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3600
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Platenik Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Септември.2012 во 00:28
Originally posted by d4 b3 d4 b3 напиша:


Originally posted by Platenik Platenik напиша:


Македонскиот јазик е богат и со секој изминат ден се повеќе се збогатува.


уште малце како сте го подкарале и како коjне ке стане не знам


Зарем можеш да очекуваш нешто помалку од тоа? Креативните луѓе секогаш се чекор-два понапред од другите.
Гроф Игнатиев: "Ви се обрнувам Вам (г-дин Бахмачев), дека ЈАС ЈА СОЗДАДОВ ВЕЛИКА БУГАРИЈА, ЗАРАДИ РУСКИТЕ ИНТЕРЕСИ на исток "- (М.Цемовиќ - " Маќедонски проблеми и Маќедонци", Београд, 1913 ,33.)“

Кон врв
d4 b3 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

не можам да си дозволам неактуеленпотпис

Регистриран: 19.Јуни.2010
Статус: Офлајн
Поени: 4384
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај d4 b3 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Септември.2012 во 01:27
Originally posted by Platenik Platenik напиша:


Зарем можеш да очекуваш нешто помалку од тоа? Креативните луѓе секогаш се чекор-два понапред од другите.


за мене динамиката е по битна од состойбата

ако сега си 2 чекора напред подир 2 саата може да си 2 саата назаднамигнување
Кон врв
Platenik Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3600
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Platenik Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Септември.2012 во 01:50
Originally posted by d4 b3 d4 b3 напиша:


Originally posted by Platenik Platenik напиша:


Зарем можеш да очекуваш нешто помалку од тоа? Креативните луѓе секогаш се чекор-два понапред од другите.


за мене динамиката е по битна од состойбата

ако сега си 2 чекора напред подир 2 саата може да си 2 саата назаднамигнување


Динамика, динамика ами како. Перпетум мобиле. Во таа динамика трендот е многу битен. Доколку е нагорен, се ќе биде во ред. Три напред, еден назад, четри напред, два назад, еден лево, два десно и се така додека не стигнеш до целта. Фигуративно кажано 2х2.

Колку би бил светот досаден ако се се движи праволиниски?!


Менаџирај(раководи) ги работите за да не се доведеш по 2 часа да бидеш онаму кај што си бил пред 4. Ако се часови во прашање тоа е најмал проблем, да не се месеци, години, векови!

Вие словенобугарите ја имате таа тенденција, да останете во минатото. Проблем со динамиката?!


Туку остави тоа, што се движиме се движиме дури и кога спиеме, како ајкули сме, ама до каде стигнавме со словенбугарските историски дилеми?

Изменето од Platenik - 20.Септември.2012 во 01:57
Гроф Игнатиев: "Ви се обрнувам Вам (г-дин Бахмачев), дека ЈАС ЈА СОЗДАДОВ ВЕЛИКА БУГАРИЈА, ЗАРАДИ РУСКИТЕ ИНТЕРЕСИ на исток "- (М.Цемовиќ - " Маќедонски проблеми и Маќедонци", Београд, 1913 ,33.)“

Кон врв
d4 b3 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

не можам да си дозволам неактуеленпотпис

Регистриран: 19.Јуни.2010
Статус: Офлајн
Поени: 4384
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај d4 b3 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Септември.2012 во 09:30
Originally posted by Platenik Platenik напиша:

Три напред, еден назад, четри напред, два назад, еден лево, два десно и се така додека не стигнеш до целта. Фигуративно кажано 2х2.


лево, десно, напред, назад - гледам користиш само термини карактеристични само за локални системи

ова се случува или ако си центорот на светот или ако незнаш каде си

во нормалниот свет се користот термини поврзани си отправната кооординатна система - север, юг, исток, запад

еве читай си го подписот - Грофот е рекол на исток

не е рекол предниот или задниот интерес, ни левиот или десниот интерес


оти ако ми кажеш дека одиш на лево - незнам твое лево или мое лево

оти твоето лево може да е мое десно или мое право

и нема да сум во дилема току во четирилема и тоа во 2Д светот

а во 3Дто не само четирилема току шестлема ке биде

оти твое лево може да е мое нагоре




Изменето од d4 b3 - 20.Септември.2012 во 09:36
Кон врв
d4 b3 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

не можам да си дозволам неактуеленпотпис

Регистриран: 19.Јуни.2010
Статус: Офлајн
Поени: 4384
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај d4 b3 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Септември.2012 во 09:32
оти си случуваат грешки - еве Магелан - одел одел се на направо направо

ама дефакто тргнал на исток па се вратил од запад

пардон обратно


Изменето од d4 b3 - 20.Септември.2012 во 09:32
Кон врв
Platenik Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3600
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Platenik Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Септември.2012 во 10:52
Ние во 2Д не се разбираме, а камо ли ако ја нафрлиме и 3-та димензија.

Горе високо, долу далбоко..... комбинации, пермутации, варијации дури тогаш нема да ги решиме дилемите.

Дај по простичко малку, по вулгарно!

Изменето од Platenik - 20.Септември.2012 во 11:30
Гроф Игнатиев: "Ви се обрнувам Вам (г-дин Бахмачев), дека ЈАС ЈА СОЗДАДОВ ВЕЛИКА БУГАРИЈА, ЗАРАДИ РУСКИТЕ ИНТЕРЕСИ на исток "- (М.Цемовиќ - " Маќедонски проблеми и Маќедонци", Београд, 1913 ,33.)“

Кон врв
Pat Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Август.2009
Статус: Офлајн
Поени: 1334
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Pat Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Септември.2012 во 12:31
Originally posted by Platenik Platenik напиша:



Поентата бе човек, која ти е поентата?

Аз за А, буки за Б, веди за Б .... ука за учење или во слободно толкување ука, наука за буквите.

Што има врска ЈАС, прво лице еднина со азбука? Ниту еден правословен народ, кој ја користи кирилицата пред азбука нестава Ј. Каде ти е врската?

Тие пак кои го користат латинското писмо својата азбука ја нарекуваат АБЕЦЕДА и исто некористат Ј. Значи не е ЈАБЕЦЕДА

И во англискиот е исто така, тие азбуката ја нарекуваа АЛФАБЕТ,алфа бета... и исто така не ставаат Ј. Значи нее ЈАЛФАБЕТ.

Дискусијава ти е безпредметна.


Слаба ти е логиката, Платеник, слаба. Аз не е за А, туку Аз е именување за првата буква во азбуката по примерот на алфа, бета, гама, делта во старогрчката или алеф, бет, гимел, далет во феникискиот оригинален алфабет.

Значи, по примерот на старогрчката азбука, Св. Кирил сочинил и акростих за полесно паметење на азбуката, при што секој од тие зборови си има и свое значење, како и „аз“ коешто е токму старословенската форма за „јас“ - личната заменка за 1. л. еднина.

Аз, Буквы изВедав,
Глаголю: Добро Есть.
Живете Sело Земным,
Iже да Иже.
Как же, Люди, Мыслите
о
Наших Оных Покоях?..
Реки Слово Твердо.
Укажут возле сФер-то Херувимы,
в печали
теЦ или Червь.

Или да видиме што вели Черноризец Храбар:

„Потоа човекољубецот Бог кој строи се' и не го остава човечкиот род без разум, а сите луѓе ги доведува до разум и спасение, се смилува над словенскиот род, та му го испрати св. Константин Философ, наречен Кирил, маж праведен и вистинољубив, којшто им создаде триесет и осум букви, едни по образец на грчката азбука, а други според словенската реч; на почетокот почна по грчки; тие велат алфа, а тој - азъ. И така. двете азбуки започнуваат со аз. Кај Евреите првата буква е алеф, што значи учење: кога ќе се одведе дете на училиште, му се вели „учи се“ - тоа е алеф. Тој пример го следеле и Грците велејќи алфа.  И тој еврејски израз  се прилагоди кон грчкиот јазик така што наместо да му велат на детето „барај учение“, му велат алфа, коешто на грчки означува „барај“. Следејќи го тоа  и свети Кирил како прва буква ја постави аз. И како прва буква аз, дадена од Бога на словенското племе, за да се отвараат устите при учењето на разум преку буквите, таа буква се изговара со широко отворање на устата, а другите со помало отварање на устата.“

Черноризец Храбар - О писменех (За буквите)

И сега, на кого да верувам јас во мојата дилема, на твоето релативизирање, или на примарните и непосредни историски извори како што е Черноризец Храбар? големо гушкање

линк




Изменето од Pat - 20.Септември.2012 во 12:36
Zero Tolerance For Silence
Кон врв
d4 b3 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

не можам да си дозволам неактуеленпотпис

Регистриран: 19.Јуни.2010
Статус: Офлајн
Поени: 4384
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај d4 b3 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Септември.2012 во 12:45
Originally posted by Platenik Platenik напиша:

Ние во 2Д не се разбираме, а камо ли ако ја нафрлиме и 3-та димензија.

Горе високо, долу далбоко..... комбинации, пермутации, варијации дури тогаш нема да ги решиме дилемите.

Дај по простичко малку, по вулгарно!


ако сакаш вулгарно - вулгарно, ако сакаш и на квантно ниво да я гледаме дилемата - како корпускуларно бранов дуализм

ако сакаш и странни атрактори ке немашаме - еве зборот вулгар си плаче за странен атрактор ѓавол




Кон врв
Platenik Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3600
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Platenik Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Септември.2012 во 14:04
Пентата Пат, поентата!

Скокаш од тема на тема, пред да ја завршиш предходната!

Па кажи дека сакаш да го дискутираш за значењето на буквите од старословенската азбука, а не да вртиш на околу како КИША ОКО КРАГУЈЕВЦА!

Да, да, да како можев таква грешка да направам, АЗ не за А, туку за Ј.

Те ми споменуваш јазбука, те некаква јабука...... треба човек да те дешифрира. Те мачи како македонскиот јазик се развивал и под чие влијание бил, те мачи што немаме темни вокали, те мачи што не го користиме рускиот термин качество, те мачат множествата, мноштвата, сведоците, количество електричество..... само не те мачат словенобугарите, нели?

Ако пак со тоа АЗ сакаш да докажеш дека и Бугарите се Словени, па кажи го и тоа, немој да ме мачиш!

Верувај, ако тоа сакаш да го постигнеш, сигурен сум дека нема да најдеш големо разбирање или успех. Бугарите небиле Словени, тоа е факт!

Бугаризраните се нешто друго, некои од нив се етнички Словени, но за жал политички Бугари. Како такви, со азиско име, немаат никакво право да посегаат по словенската писменост.

Чипот, е во прашање, ништо друго!

Ајде сега да ја учиме Бушавата азбука, А,а, ааааааааааааааа ...авион!

ПС Научи што се тоа ручки од тупани, на српски?

Изменето од Platenik - 20.Септември.2012 во 16:06
Гроф Игнатиев: "Ви се обрнувам Вам (г-дин Бахмачев), дека ЈАС ЈА СОЗДАДОВ ВЕЛИКА БУГАРИЈА, ЗАРАДИ РУСКИТЕ ИНТЕРЕСИ на исток "- (М.Цемовиќ - " Маќедонски проблеми и Маќедонци", Београд, 1913 ,33.)“

Кон врв
Platenik Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3600
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Platenik Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Септември.2012 во 14:11
Originally posted by d4 b3 d4 b3 напиша:

Originally posted by Platenik Platenik напиша:

Ние во 2Д не се разбираме, а камо ли ако ја нафрлиме и 3-та димензија.

Горе високо, долу далбоко..... комбинации, пермутации, варијации дури тогаш нема да ги решиме дилемите.

Дај по простичко малку, по вулгарно!


ако сакаш вулгарно - вулгарно, ако сакаш и на квантно ниво да я гледаме дилемата - како корпускуларно бранов дуализм

ако сакаш и странни атрактори ке немашаме - еве зборот вулгар си плаче за странен атрактор ѓавол



Немој жити се, немој со големи зборови.

Педноставно, по простичко... кога ќе стигнеме до одредено ниво, тогаш ќе можеме да го повишиме и стандардот. Куќа од темели се гради.

За вулгар нема потреба од странски арбитри, тоа е збор веќе одомаќен. Познато ни е неговот значење на сите, нели?
Гроф Игнатиев: "Ви се обрнувам Вам (г-дин Бахмачев), дека ЈАС ЈА СОЗДАДОВ ВЕЛИКА БУГАРИЈА, ЗАРАДИ РУСКИТЕ ИНТЕРЕСИ на исток "- (М.Цемовиќ - " Маќедонски проблеми и Маќедонци", Београд, 1913 ,33.)“

Кон врв
d4 b3 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

не можам да си дозволам неактуеленпотпис

Регистриран: 19.Јуни.2010
Статус: Офлајн
Поени: 4384
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај d4 b3 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Септември.2012 во 14:45
Originally posted by Platenik Platenik напиша:


За вулгар нема потреба од странски арбитри, тоа е збор веќе одомаќен. Познато ни е неговот значење на сите, нели?


Е како бе

мала нюанса во контекстот и гледаме енормна разликаѓавол
Кон врв
Pat Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Август.2009
Статус: Офлајн
Поени: 1334
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Pat Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Септември.2012 во 15:50
Па поентата е во тоа, да. Бугарите се Словени, и не само тоа - туку не може да се одрекува бугарската заслуга за развивањето на словенската култура и писменост, што се гледа токму од фактот дека зборот азбука произлегува од аз и буки, ознаките за првите две букви и во глаголицата и во кирилицата, при што аз означува јас, а денес во словенскиот свет само Бугарите велат аз, никој друг. Словенската писменост се јавува и е поттикнувана во рамките на бугарската средновековна држава, оттука и во документите со кои се планираше изложбата „1000 години писменост во Македонија“ толку често се среќава зборот Бугари, бугарски и сл.




Toa го има дури и во историските читанки тука, во Македонија, при што во фуснотите има најразлични објаснувања, но како и да е, тоа е факт кој стои. Понатаму, само во бугарскиот и во рускиот јазик се сочувани во целост старословенските рефлексии tj>шт и dj>жд како во к'шта  и гражданин на пример, иако и кај нас има остатоци на пример во дожд, свештеник наспроти српските киша, свеќеник, а исто така тие рефлексии останале и во некои топоними како Огражден, Велгошти а и во нашите југоисточни и југозападни дијалекти во рамките на Р. Македонија, каде што се развило во шч како кашча, свешча и сл. За егејските и пиринските говори подобро и да не зборуваме...

Според ова, имаат ли право Бугарите на словенската традиција? Се разбира дека имаат, тоа право и никој не им го одрекува, освен некои...

Немале право затоа што Бугари било азиско а не словенско име. Па ајде да го оставиме тоа дека и Македонец и Хрват се спорни имиња од гледна точка на словенството, а Русите словенско име ли носат? Русите прифатиле етничко име на скандинавски несловенски народ, и сега ајде, и Русите не се Словени, и покрај тоа што тие пак најмногу имаат сочувано од словенската говорна традиција.

Во однос на тоа што ми пречи на мене во развојот на нашиот јазик - ми пречи лицемерноста, од една страна се гордееме со Св. Климент, од  друга страна плукаме по Ъ коешто е негово дело, а згора на тоа гласот кој го означува таа буква го има во сите македонски говори.

Ми пречи тоа што наместо од словенскиот збор качество кој доаѓа од как+чество како што количество доаѓа од коли(к)+чество и височество од висо+чество, сме го прифатиле латинизмот квалитет. Хрватите и Србите имаат израз каквоќа за квалитет. Сега разбираш ли што значи „рускиот“ збор качество? Значи, ми пречи тоа што македонскиот јазик од словенски јазик полека станува јазик од романската група на јазици.

И што ти значи тоа „ручки од тупани“?

Zero Tolerance For Silence
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 7891011 74>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,359 секунди.