IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Здравје > Медицина
  Активни теми Активни теми RSS - Алергија
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Алергија

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 7891011 13>
Автор
Порака
La Ninja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
She Hulk

Регистриран: 13.Јуни.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1605
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај La Ninja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Јули.2008 во 17:26
Алергијата е недостаток на некој кожен протеин. што значи дека ако сега го немаш дека може некога ке го имаш. но сепак кој има хронична алергија не се надокнадува зашто тој протеин воопшто не ни постои во телото кај таа личност.
Ne sum pijan, samo lezam na zemja i se raduvam....
Кон врв
La Ninja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
She Hulk

Регистриран: 13.Јуни.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1605
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај La Ninja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Јули.2008 во 17:34
Originally posted by oblachinja oblachinja напиша:

Loratedin ti e za alergijata,a ventolinot za da ti go olesne disenjeto....se dava ako tesko dises ili imas opstrukcii

Лоратединот се зема како на пример ако си алергичен на трева или инсекти а одиш на излет...
Но  ништо чудно ако заспиеш од него.
Патем тој не делува на хронични алергии ако се внесе после убод (пример од оса), затоа Синопен (мислам ттака се викаа ампулите) се добри.
Ne sum pijan, samo lezam na zemja i se raduvam....
Кон врв
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Август.2008 во 13:26
Имам алергија на поленов прав, од мај до септември ми е пекол.
Алергична сум и на куќна прашина ама ја толерирам, а од поленот си имам страшна макатага
 
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
La Ninja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
She Hulk

Регистриран: 13.Јуни.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1605
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај La Ninja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Август.2008 во 13:29
Мислам дека не постои потешка алергија од тоа Марија.
А често се сретнува ако си на полен и на прашина да си тагаголемо%20гушкање
Ne sum pijan, samo lezam na zemja i se raduvam....
Кон врв
blackeye Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
The Body

Регистриран: 24.Август.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4058
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај blackeye Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Август.2008 во 18:02
имам алергиска реакција само на морска вода во комбинација со сончеви зраци....со езерска вода немам проблем...
ако одам на море земам лоратидин неколку дена пред да тргнам и во текот на одморот, а навечер редовно се мачкам со маст(фенерган), и ми се повлекува. не е страшно но сепак нервира(страшно пецка и чеша)тага
Ne znam kako da pobegnem
od sna,
I ne znam dal' te iko voli kao ja,
Al' ne bi ova noc tako bolela,
Da me nisi volela....
Кон врв
BACHIOS Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 21.Март.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1517
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај BACHIOS Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Август.2008 во 11:57
Originally posted by blackeye blackeye напиша:

имам алергиска реакција само на морска вода во комбинација со сончеви зраци....со езерска вода немам проблем...
ако одам на море земам лоратидин неколку дена пред да тргнам и во текот на одморот, а навечер редовно се мачкам со маст(фенерган), и ми се повлекува. не е страшно но сепак нервира(страшно пецка и чеша)тага

mislam deka nemas alergija- ronis so otvoreni oci a morkata voda e hipertonicna i pravo vozpalenie na ocite.
I'm gonna make him an offer he can't refuse- Don Corleone
Кон врв
blackeye Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
The Body

Регистриран: 24.Август.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4058
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај blackeye Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Август.2008 во 14:50
Originally posted by BACHIOS BACHIOS напиша:

Originally posted by blackeye blackeye напиша:

имам алергиска реакција само на морска вода во комбинација со сончеви зраци....со езерска вода немам проблем...
ако одам на море земам лоратидин неколку дена пред да тргнам и во текот на одморот, а навечер редовно се мачкам со маст(фенерган), и ми се повлекува. не е страшно но сепак нервира(страшно пецка и чеша)тага

mislam deka nemas alergija- ronis so otvoreni oci a morkata voda e hipertonicna i pravo vozpalenie na ocite.
ama nemam problem so ocite! dobivam crvenila na kozata, ocite mi se okнамигнување
Ne znam kako da pobegnem
od sna,
I ne znam dal' te iko voli kao ja,
Al' ne bi ova noc tako bolela,
Da me nisi volela....
Кон врв
blackeye Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
The Body

Регистриран: 24.Август.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4058
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај blackeye Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Август.2008 во 14:54
Originally posted by BACHIOS BACHIOS напиша:

Originally posted by blackeye blackeye напиша:

имам алергиска реакција само на морска вода во комбинација со сончеви зраци....со езерска вода немам проблем...
ако одам на море земам лоратидин неколку дена пред да тргнам и во текот на одморот, а навечер редовно се мачкам со маст(фенерган), и ми се повлекува. не е страшно но сепак нервира(страшно пецка и чеша)тага

mislam deka nemas alergija- ronis so otvoreni oci a morkata voda e hipertonicna i pravo vozpalenie na ocite.
ama nemam problem so ocite! dobivam crvenila na kozata, ocite mi se okнамигнување
Ne znam kako da pobegnem
od sna,
I ne znam dal' te iko voli kao ja,
Al' ne bi ova noc tako bolela,
Da me nisi volela....
Кон врв
mamma Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Јануари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9879
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamma Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Август.2008 во 14:58
Takva alergija na kozata imav i jas...prvite nekolku dena
na sekoj godishen odmor.Velam...ja IMAV,..sega ja nemam
no sega pred sekoj odmor odam vo solarium barem polovina chas
(5+5+7+10min)edna nedela, pred izlozuvanje na sonce.
Inaku,tie alergii se strashno nezgodniтага


Изменето од mamma - 27.Август.2008 во 14:58

Shot at 2007-06-30[/IMG]
Кон врв
BACHIOS Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 21.Март.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1517
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај BACHIOS Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Август.2008 во 09:05
Originally posted by mamma mamma напиша:


Takva alergija na kozata imav i jas...prvite nekolku denana sekoj godishen odmor.Velam...ja IMAV,..sega ja nemamno sega pred sekoj odmor odam vo solarium barem polovina chas(5+5+7+10min)edna nedela, pred izlozuvanje na sonce.Inaku,tie alergii se strashno nezgodniтага


ne e alergija tuku fotosenzitivnost, te foto cuvstvitelnost osobeno ako nemas mnogu kontakt so sonceto t.e odis na plaza bel kako sirenje
I'm gonna make him an offer he can't refuse- Don Corleone
Кон врв
konan Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 27.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 749
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај konan Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Август.2008 во 13:07
Originally posted by Mona Liza Mona Liza напиша:

jas sum alergicna na polenov prav, a mesec maj najmnogu go mrazam poradi toa...
jas na polenov kriv hehehe mona poz
Кон врв
Mindy Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Искрена, поискрена здравје

Регистриран: 14.Ноември.2005
Локација: United Arab Emirates
Статус: Офлајн
Поени: 14596
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Mindy Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Септември.2008 во 23:51
hahaahh konan големо%20гушкање pozdrav  i za tebe druze 
Кон врв
BisernA Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 27.Јули.2008
Статус: Офлајн
Поени: 4662
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај BisernA Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Септември.2008 во 22:39
читав вчера во едно списание, дека доколку кивнеш неколку пати по ред,... тогаш се работи за алергија... сега ми е мене јасно зошто јас кивам по 5-6 пати голема%20насмевка
Кон врв
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Септември.2008 во 12:01
Ај си реков, мина сезоната на алергии, и ги прекинав лоратадин...Леле мајко што ме снајде, едвај дишев...па пак почнав да ги пијам.
А завчера пред да заврне, незнам некој дали имал такво искуство, небото беше некако поклопено, се осеќав како во стаклено звоно, спарнина,особено ми беше тешко непосредно пред дождот, а морав да бидам надвор. Ме фати така еден притисок во градите, неможев воздух да земам, мислев ќе умрам. После заврна, ми олесна малку. Незнам, имал ли некој такво искуство и дали и тоа има врска со алергија?
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 7891011 13>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,250 секунди.