IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - Дали христијанството забранува алкохол?
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Дали христијанството забранува алкохол?

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 78910>
Автор
Порака
Niko777 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 12.Декември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 170
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Niko777 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Декември.2009 во 17:10
Messanger,
pogledni na www.biblegateway.com ima angliski King James Version prevod na Biblijata, i Makedonski Nov testament.
Vo 3te Evangelija (Matthew 26:26-30, Mark 14:22-26; Luke 22:14-22) i vo Korintjanite 13:23-29.

(Engl) na Angliski (King James Version) stoi:
"And he took the cup, and gave thanks…" t.e. prevedeno "Ja zema casata, i se zablagodari…" (go nema zborot vino)
a podocna, Isus veli:
"I will not drink of this fruit of the vine…" t.e. "Jas nema veke da pijam od lozoviot plod"

Vo site tri Evangelija *ne* e spomnato vino vo angliskata verzija (King James Version). (za mene e King James Verision najverdostojnata verzija na Biblijata, ja imam kako text dokument koje zainteresiran)


(Mkd) Vo 3te Makedonski prevodi (Macedonian New Testament) se upotrebuva zborot "vino" ?
koj ima korist od toa vaka so mali greski da preveduva ?

p.s. Casata cista voda osvezuva, ama casata voda so edna kapka otrov e otrovna.

Pozdrav,
Кон врв
spiros Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Јули.2008
Локација: На пат
Статус: Офлајн
Поени: 4490
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај spiros Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Декември.2009 во 22:18
Нико, тој што во >>мк<< библија - и секоја друга библија - го напишал зборот вино, засигурно немал намера да го сатанизира виното како што некои тоа се обидуваат да го сторат!   

Не е виното на себе проблемот кој ги труе луѓето, туку недостатокот на СВЕТИОТ БОЖЈИ ДУХ на оние што го злоупотребуват, исто како кај оние што сакаат да го сатанизираат виното!

Дали разбираш, пријателе?

Знај дека овие зборови ти ги пишува човек кој што многу друштва и родбини го напаѓале (вербално) и го избегаваат буквално поради застапување на ЕВАНГЕЛИСКИОТ став кој е АНТИАЛКОЛИЧАРСКИ!




     
Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!

БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!



Кон врв
Templarius Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Февруари.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2754
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Templarius Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Декември.2009 во 00:19
DALI ISLAMOT GO ZABRANUVA ALKOHOLOT

Se izvinuvam no ne najdov makedonski prevod zatoa ce postiram na angliski...

QURAN AND ALCOHOL
It is stated in the Qur’ân: “They ask you regarding wine and gambling. Say, in both of them is major sin, and there is some benefit for men , but the sin of them is far greater than benefit ”
(Surah Baqarah)


When Rasulullah migrated from Makkah to Madinah he found that the Madinites were also indulging in drinking.

Our Prophet was the finest model who set the best example of his sublime characteristic, so much that whatever was yet to be declared Haram, His habit and nature made him detest it from the very outset. Besides Rasulullah other Sahâbâhs also refrained from consuming alcoholic beverages even when these were Halaal.

Od ovaa proizleguva deka pienjeto alkohol vo islamot ne e zabraneto od allah, tuku od covek....
Give me your secrets
Bring me a sign
Give me a reason
To walk the fire
See another dawn
Through our son's eyes
You give me a reason
To walk the fire.
Кон врв
Niko777 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 12.Декември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 170
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Niko777 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Декември.2009 во 01:08
Eve i edno video vo vrska so tie "pecatni greski" vo makedonskiot prevod:
http://www.youtube.com/watch?v=YGXKZ1lZE_Q

inaku pokraj King James Version prevodod, gi proveriv i "New International Version", i "Luther Bibel 1545",

vo nitu edna od ovie 3 verzii Ne se spomnuva vino, se spomnuvaat samo *casata*, i *sok od loznica*.

Otkrovenie 22:18-20
18А испраќам и предупредување до секој што ќе ги чуе пророштвата запишани во оваа книга: Никој ништо да не додава кон ова, зашто на таквиот Бог ќе му ги додаде сите казни опишани во оваа книга!
19А ако некој одземе нешто од пророчките објави во оваа книга Бог ќе му го одземе правото на пристап до Дрвото на животот и до Светиот град, опишани во оваа книга.
   20Оној што гарантира за вистинитоста на сето ова ни порачува: „Наскоро ќе се вратам!“


Изменето од Niko777 - 14.Декември.2009 во 01:33
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Декември.2009 во 01:31
Originally posted by Niko777 Niko777 напиша:

Messanger,
pogledni na www.biblegateway.com ima angliski King James Version prevod na Biblijata, i Makedonski Nov testament.
Vo 3te Evangelija (Matthew 26:26-30, Mark 14:22-26; Luke 22:14-22) i vo Korintjanite 13:23-29.

(Engl) na Angliski (King James Version) stoi:
"And he took the cup, and gave thanks…" t.e. prevedeno "Ja zema casata, i se zablagodari…" (go nema zborot vino)
a podocna, Isus veli:
"I will not drink of this fruit of the vine…" t.e. "Jas nema veke da pijam od lozoviot plod"

Vo site tri Evangelija *ne* e spomnato vino vo angliskata verzija (King James Version). (za mene e King James Verision najverdostojnata verzija na Biblijata, ja imam kako text dokument koje zainteresiran)


(Mkd) Vo 3te Makedonski prevodi (Macedonian New Testament) se upotrebuva zborot "vino" ?
koj ima korist od toa vaka so mali greski da preveduva ?

p.s. Casata cista voda osvezuva, ama casata voda so edna kapka otrov e otrovna.

Pozdrav,


Ne mi dade odgovor na prashanjto.

Ajde, kje go povtoram:

Niko777, da ne filozofirame i da ne troshime zborovi popusto , kazhi ni kratko i jasno, kakvo vino piele gostite na svadbata vo Kana Galilejska i kakvo vino napravil Isus? Dali bilo alkoholno ili ne? Za kakvo vino se zboruva tamu?

Eve go citat od Biblijata za da ne troshish vreme da go barash:


Јован 2: 1 На третиот ден имаше свадба во Кана Галилејска и мајката на Исус беше таму.

2 На свадбата беа поканети и Исус и Неговите ученици.

3 А кога приврши виното, Му рече мајка Му на Исус: „Им снема вино.”

4 Исус и рече: „Што бараш од Мене, жено? Уште не дошол Мојот час.”

5 Но мајка Му Негова им рече на слугите: „Се што ќе ви рече, направете!”

6 А таму имаше шест камени садови за вода, поставени за миење, според јудејскиот обичај, што собираа по две до три мери.

7 А Исус им рече: „Наполнете ги садовите со вода!” И тие ги наполнија до горе.

8 Па им кажа: „Нацрпете сега и однесете му на старосватот!” И му однесоа.

9 И кога вкуси старосватот од виното, што беше станало од вода - а тој не знаеше од каде е, но слугите, што ја беа донеле водата, знаеја - тој го повика младоженецот,

10 и му рече: „Секој човек најнапред го изнесува доброто вино, а кога ќе се поднапијат гостите, тогаш полошото; но ти си го чувал доброто вино до сега.”

11 Така направи Исус почеток на Своите чуда во Кана Галилејска и ја покажа славата Своја; и учениците Негови поверуваа во Него.
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Niko777 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 12.Декември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 170
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Niko777 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Декември.2009 во 01:45
Messanger,
izvini, kazav deka za vino i sok se upotrebvual istiot zbor. a i ne me interesira sto piele gostite na svadbata, nie go sledime Isus, a ne gostite... i se vikame Hristijani.

Jovan10:27Моите овци го познаваат Мојот глас. Јас ги познавам, а тие Ме следат.

Pregledaj go videoto vo vrska so tie "pecatni greski" vo makedonskiot prevod, i ke vidis kolku pogresen vpecatok ostava taa mala igra na zborovi.
http://www.youtube.com/watch?v=YGXKZ1lZE_Q

inaku pokraj King James Version prevodod, gi proveriv i "New International Version", i "Luther Bibel 1545",

vo nitu edna od ovie 3 verzii Ne se spomnuva vino, se spomnuvaat samo *casata*, i *sok od loznica*.

Otkrovenie 22:18-20
18А испраќам и предупредување до секој што ќе ги чуе пророштвата запишани во оваа книга: Никој ништо да не додава кон ова, зашто на таквиот Бог ќе му ги додаде сите казни опишани во оваа книга!
19А ако некој одземе нешто од пророчките објави во оваа книга Бог ќе му го одземе правото на пристап до Дрвото на животот и до Светиот град, опишани во оваа книга.
   20Оној што гарантира за вистинитоста на сето ова ни порачува: „Наскоро ќе се вратам!“
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Декември.2009 во 02:06
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Maran Ata Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3669
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Maran Ata Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Декември.2009 во 02:12
Искрено речено, ми беше мака да те читам (поради латиничниот и збиен текст), ама бидејќи гледам дека почна многу да се расфрлаш со некои муслимански и адвентистички ставови ставени во конотација на Христијанството, ај си реков да проверам што вели Niko777. И за бељата, како и секогаш, протестантите прават пропусти…

Originally posted by Niko777 Niko777 напиша:

Isus ne uci deka 2te najvazni zapovedi se: sakaj go Gospod, i sakaj go blizniot, i na ovie dve pravila e celiot zakon.
Koj saka da si gi gleda decata i prijatelite ispijaneti, bolni, i kako brborat gluposti, toj ne go saka blizniot svoj.


А по која логика ти поврза дека умереното пиење алкохол е еднакво на пијанство? Во светот поголем број луѓе конзумираат алкохол, отколку што не конзумираат, па зарем повеќе од пола свет се пијаници? Која логика е ова, ти се молам!

Originally posted by Niko777 Niko777 напиша:

site nosime odgovornost kako Hristijani, koj e pojak karakter i moze da se kontrolira, sepak treba da se vozdrzi da dava primer koj sto nekoj drug poslab karakter go nosi do propast, toa e vrskata na ljubovta kon drugiot sto treba da apelira do sovesta.


Да, сите ние носиме одговорност како Христијани, кој е појак карактер – може да се контролира и умерено да јаде, кој е послаб, не може да се воздржи. Па ајде да не јадеме воопшто затоа што има такви кои немаат мерка во јадењето, за да не ги соблазнуваме да јадат... Аххх, логика испарила!

Originally posted by Niko777 Niko777 напиша:

pred 2,000 godini site imale zakoreneta navika da bidat pagani, pa toa sepak ne znaci deka bilo od Boga. (a da ne zboram kolku Hristijanska krv bila proleana od tie pagani)


Ќе ни наброиш неколку имиња на такви Христијани чија крв била пролеана од паганите?

Originally posted by Niko777 Niko777 напиша:

Problemot e sto nemale 2 razlicni zbora da razlikuvaat pomegu sok od grozje i fermentirano vino. Bibljata *ne* ne uci da se pie alkohol, tuku sok od grozje.


1)     nefermentiran sok od grozje vo pozitivna akonotacija moze da se najde vo:
(Ps/Psalmi 104:14-15);

2) Fermentirano alkoholno vino vo negativna akonotacija:
(Is/Isaija 28:7;).


Па јас решив да го проверам проблемов, и излезе дека некој си манипулира со толкувањата. На пример, во стихот Псалми 104:15 што си посочил, велејќи дека тука е искористен збор кој означува неферментиран сок од грозје во позитивна аконотација, стои зборот „yayin“, но исто така и во стихот Исаија 28:7 што си го посочил, велејќи дека тука е искористен збор кој означува ферментирано алкохолно вино во негативна аконотација, стои, исто така, зборот „yayin“.

Сега едно прашање до тебе: Од каде ти знаеш дека во првиот стих зборот означува сокче, а во вториот вино, кога и во двата стиха е искористен ист збор - „yayin“?

И зарем цел свет е во грешка и заведен, дури и грците, кои го користат зборот оенос (οίνος) за вино (а може и малку етимологија на зборот енологија - наука за вината), а само адвентистите се во право?



Изменето од Maran Ata - 14.Декември.2009 во 02:48
+ Љубовта покрива многу гревови +
Кон врв
spiros Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Јули.2008
Локација: На пат
Статус: Офлајн
Поени: 4490
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај spiros Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Декември.2009 во 09:54


Originally posted by Niko777 Niko777 напиша:

... a i ne me interesira sto piele gostite na svadbata, nie go sledime Isus, a ne gostite... i se vikame Hristijani.



Ако ти самиот (или други поради недоразбирање) се наречуваш Христијанин, тоа безусловно незначи дека и навистина си Христијанин.
Нико777, ако не си одново роден за Христос и Неговата Небесна Слобода, ти сèуште си под јаремот на законот, слично како еврејските (арапските) книжници и нивните следбеници на кои буквалноста на законите и забраните им пречат да ја видат Суштината и ВИСТИНАТА (Која е во ИСУС ХРИСТОС), за која всушност сведочат и упатуваат Светите Писма!

Ослободисе од квасецот книжнички, ако сакаш да влезеш во Слободата на Спасението!


И така, ако вие со Христос умревте за почетоците на светот, тогаш зошто се препирате, како уште да живеете во светот; „Не се фаќај, не вкусувај, не пипај!”
Сите тие се определени за распаѓање - кога се управуваат според човечките заповеди и учења.
Тие само наликуваат на мудрост во своеволното богослужење, во лажните понизности и во нештедењето на телото, но тоа нема никаква вредност, освен што го заситуваат телото.
(Кол. 2:21)














Originally posted by Templarius Templarius напиша:

DALI ISLAMOT GO ZABRANUVA ALKOHOLOT

Se izvinuvam no ne najdov makedonski prevod zatoa ce postiram na angliski...

QURAN AND ALCOHOL
It is stated in the Qur’ân: “They ask you regarding wine and gambling. Say, in both of them is major sin, and there is some benefit for men , but the sin of them is far greater than benefit ”
(Surah Baqarah)


When Rasulullah migrated from Makkah to Madinah he found that the Madinites were also indulging in drinking.

Our Prophet was the finest model who set the best example of his sublime characteristic, so much that whatever was yet to be declared Haram, His habit and nature made him detest it from the very outset. Besides Rasulullah other Sahâbâhs also refrained from consuming alcoholic beverages even when these were Halaal.

Od ovaa proizleguva deka pienjeto alkohol vo islamot ne e zabraneto od allah, tuku od covek....



Вистинската Вера (Ислам) во Исус Христос не го забранува алкохолот, туку пијансвото!

И така, ако вие со Христос умревте за почетоците на светот, тогаш зошто се препирате, како уште да живеете во светот; „Не се фаќај, не вкусувај, не пипај!”
Сите тие се определени за распаѓање - кога се управуваат според човечките заповеди и учења.
Тие само наликуваат на мудрост во своеволното богослужење, во лажните понизности и во нештедењето на телото, но тоа нема никаква вредност, освен што го заситуваат телото.
(Кол. 2:21)












Изменето од spiros - 14.Декември.2009 во 10:14
Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!

БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!



Кон врв
Niko777 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 12.Декември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 170
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Niko777 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Декември.2009 во 10:24
Uste ne dobiv ednostaven odgovor:
koj ima korist od toa da go ufrla zborot vino vo licnite zborovi na Isus ?
pa posle da pisuva referenci so mali bukvi deka mozebi sepak se raboti za "sok od loza" ?

http://www.youtube.com/watch?v=YGXKZ1lZE_Q

Jovan 1:1 ...i Zborot bese Gospod.
(John 1:1 ...and the Word was God. )

Jovan 14:15 Ako me sakate pratete gi moite zapovedi.
(John 14:15If ye love me, keep my commandments.)

Kako so tocnost da gi pratime negovite stapki ako se manipulira so Zborot ?


Кон врв
spiros Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Јули.2008
Локација: На пат
Статус: Офлајн
Поени: 4490
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај spiros Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Декември.2009 во 10:28
Нико, ти би можел да оптужуваш и клеветиш кога некој би ги манипулирал Заповедите на ВИСТИНАТА и го Благословувал пијансвото или сатанизирал виното, но тоа (нити едното, нити другото) не е случај!

Затоа пред да продолжиш како пијан за плот да и нанесуваш на твојта душа грев над грев, размисли, промениго правецот, измисе од грешните учења преку крштевање и следи ја ВИСТИНАТА!


Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!

БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!



Кон врв
Tetratka Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Септември.2008
Локација: дрвара
Статус: Офлајн
Поени: 5153
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tetratka Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Декември.2009 во 10:45
Не знам ја шо е проблемот...
алхохолот не е забранет...
нема тука шо да се замараме со преводи или не знам шо...
работите се повеќе од јасни...

п.с.
ако современиот македонски превод не е во ред... тоа не означува дека и преводот на дедо ми и прадедо ми не бил во ред...
имаме 2000 год традиција...
тоа е доволно...


Изменето од Tetratka - 14.Декември.2009 во 10:49
за секој случај - користете ГРОМОБРАН!!!

Кон врв
Maran Ata Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3669
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Maran Ata Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Декември.2009 во 12:28
Originally posted by Niko777 Niko777 напиша:

Uste ne dobiv ednostaven odgovor:
koj ima korist od toa da go ufrla zborot vino vo licnite zborovi na Isus ?
pa posle da pisuva referenci so mali bukvi deka mozebi sepak se raboti za "sok od loza" ?

http://www.youtube.com/watch?v=YGXKZ1lZE_Q

Jovan 1:1 ...i Zborot bese Gospod.
(John 1:1 ...and the Word was God. )

Jovan 14:15 Ako me sakate pratete gi moite zapovedi.
(John 14:15If ye love me, keep my commandments.)

Kako so tocnost da gi pratime negovite stapki ako se manipulira so Zborot ?




Не знам зошто цело време ни даваш англиски преводи. Да не случајно Евангелијата биле напишани на англиски?

А на мојот коментар, остана без коментар, а?

Originally posted by Niko777 Niko777 напиша:

Problemot e sto nemale 2 razlicni zbora da razlikuvaat pomegu sok od grozje i fermentirano vino. Bibljata *ne* ne uci da se pie alkohol, tuku sok od grozje.


1)     nefermentiran sok od grozje vo pozitivna akonotacija moze da se najde vo:
(Ps/Psalmi 104:14-15);

2) Fermentirano alkoholno vino vo negativna akonotacija:
(Is/Isaija 28:7;).


Па јас решив да го проверам проблемов, и излезе дека некој си манипулира со толкувањата. На пример, во стихот Псалми 104:15 што си посочил, велејќи дека тука е искористен збор кој означува неферментиран сок од грозје во позитивна аконотација, стои зборот „yayin“, но исто така и во стихот Исаија 28:7 што си го посочил, велејќи дека тука е искористен збор кој означува ферментирано алкохолно вино во негативна аконотација, стои, исто така, зборот „yayin“.

Сега едно прашање до тебе: Од каде ти знаеш дека во првиот стих зборот означува сокче, а во вториот вино, кога и во двата стиха е искористен ист збор - „yayin“?

И зарем цел свет е во грешка и заведен, дури и грците, кои го користат зборот оенос (οίνος) за вино (а може и малку етимологија на зборот енологија - наука за вината), а само адвентистите се во право?
+ Љубовта покрива многу гревови +
Кон врв
ahmar1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 712
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ahmar1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Декември.2009 во 12:41
Извини дешат што малце покасно ти одговарам,но боље покасно него никад .

Originally posted by deshad deshad напиша:


Моето толкување за Каната Галилејска беше пренесено од Адвентистите, а колку што ме држи умот и тие се христијани кои ја следат Библијата.


Мене колку што ме држи умот и ШИИТИТЕ се МУСЛИМАНИ кои го следат Коранот.Али гледам од кожа се вадеше кога правеше муабет со двајца ТАКВИ муслимани на една друга тема.

Сега кој е репер за исламот според тебе Сунитите или ШИИТИТЕ?
Мислиш дека тоа е поразлично од тоа како ја како православен ги третирам адвентистите?!
(ова се вика со свој камен по глава)



Originally posted by deshad deshad напиша:

За "виното" во Рајот на соодветна тема друже. Овде си до гуша оф топик.
   

Абе ја ја отворив темата но нешо немаше голем интерес муслиманите да ни објаснат на нас немуслиманите за тоа.
Но еве инспириран од твојот посте ќе ја поосвежам,се надевам таму ќе бидам он топик.




Изменето од ahmar1 - 14.Декември.2009 во 12:54
Илја дин,Илја бил ел Месија+++
нема друга вера освен правоверната,Христос е Месијата+++
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 78910>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,141 секунди.