IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - Зошто мора да се плашиме од Господ?
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Зошто мора да се плашиме од Господ?

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 7891011 12>
Автор
Порака
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Април.2010 во 01:19
Stravot e edna od najniskite nivoa na svesta i sredstvo so koe se koristi gjavolot za upravuvanje na Bozhjite cheda.

Poniski od stravot se egzistiranjata vo apatija, grev i sram. Od toa podolu nema. Vo psihijatrijata ovie sostojbi kaj pacientite pretstavuvaat crveni alarmi. Site onie lugje koi se izoliraat od socijalata i si go odzemaat zhivotot se naogjaat tokmu vo takva sostojba.








Изменето од Messenger - 13.Април.2010 во 01:21
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Niko777 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 12.Декември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 170
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Niko777 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Април.2010 во 01:59
Ах бре Messanger, Templarus,

пак со тие утопистички клишеа
- "љубовта" (без точна дефиниција што тоа воопшто значи)
- "божјите деца" - демек ние човештвото сме толку многу прекрасни.

уште Тито и братство и единство да запееме.



Messanger,те молам,
каде виде ти до сега успешен политички или економски систем во човечката историја кој ја рефлектира таа твоја "храбра" претпоставка за "божествена природа" кај секојдневните луѓе ?

А) во робовладетелството ? можеби робовладетелите беа "божји чеда" ? или пак тие што камшикуваа ?

Б) во феудализмот ? можеби феудалците беа "божји чеда" ? или кралевите што ги "тестирале" жените на поданиците ? или свештениците што си се прогласувале за светци и богови на земјата ?

В) во капитализмот ? можеби банките што бркаат луѓе од нивните куќи, или бездомниците по улиците во УСА ? Или секој вработен што се лакта со секој колега за работно место полни со хистеричен страв дали ќе ги платат каматите у банка ?

Г) Или во нео-колонијализмот преку кој западот ги цица ресурсите на сите земји од третиот свет додек им продаваат оружје на малолетни деца ?

Д) во социјализмот ? тоа самиот го преживеав и ја знам целата мизерија и малограѓанштина од мешањето град и село. И ги видов, и ги знам.


Кажи ми каде и кога во ЦЕЛАТА ДОСЕГАШНА ИСТОРИЈА на Човештвото ти виде ЕДЕН НАЈМАЛ ДОКАЗ за таа претпоставена "божја приорода" на "божјите деца" што ја земаш како претпоставка во твоите убедувања ?


Фала однапред за одговорот,
Поздрав,



Изменето од Niko777 - 13.Април.2010 во 02:01
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Април.2010 во 04:33
Ja meshash bozhenstvenata priroda na chovekot, koj e sozdaden od Boga spored Negoviot lik i so slobodna volja so negativni neshta kako posledica od koristenjeto na taa slobodna volja.

Duri i da odbereshe i posocheshe najpozitivni raboti od chovekovata istorija, direktnata sporedbata na choveka so Boga kje beshe potpolno deplasirana.    

Na strana od toa shto kazhanovo nema vrska so nikakov strav.

Изменето од Messenger - 13.Април.2010 во 04:36
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Niko777 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 12.Декември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 170
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Niko777 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Април.2010 во 11:13
Messanger,

можеби го правиш ова ненамерно, несакајќи, или од премногу читање на конфузни книги од лицемери како Ошо.



Ти ги мешаш "ПРЕД" и "ПОТОА". Како да кажеш на пр. "...додека мирот владееше во Босна, топовите пукаа и селата гореа..." Ова е лага.

- првото е "ПРЕД" - во Босна имаше навистина мир до 1980те;
- второто е "ПОТОА" - во Босна имаше навистинa војна во 1990те;



Господ Бог беше многу јасен, а не конфузен како твојот учител Ошо (или мојот бивши учител Мехер баба). Господ јасно дефинира една многу прецизна и непремостива граница меѓу "ПРЕД" и "ПОТОА", додека сатаната ги измеша ПРЕД и ПОТОА.

(Битие 2:16-17) Господ, Бог, му заповеда... "...Во денот кога ќе јадеш од него, навистина ќе умреш!”



Пред да дискутираме понатаму, те молам одговори ми за "КОГА" сакаш да разговараме
1) за "ПРЕД" кога човекот беше безгрешен ?, или
2) за "ПОТОА" кога луѓето се во грев ?




Инаку во моментов, твојот одговор ги содржи 2та елемента кои се карактеристични за сатаната во Библијата:

1) користиш цитати од Библијата, надвор од контекст исто како што користеше сатана кога го искусуваше Исус Христос Живиот Господ. (Матеј 4:6) 6 ѓаволот рече...зошто е напишано...

2) тврдиш дека луѓето имаат Божја природа ОТКАКО ќе се грешни, токму како што лажеше змијата, и ги мешаш "ПРЕД" и "ПОТОА"

(Битие 3:4-5) 4 змијата и рече..."...во оној ден кога ќе јадете од него,... ќе бидете како Бога, распознавајќи го доброто и злото."





За "КОГА" ќе разговараме ? за "ПРЕД" или за "ПОТОА" ? за да не разговараме со лаги "...додека мирот владееше во Босна, топовите пукаа и селата гореа..." Ова е лага.

Поздрав,



Изменето од Niko777 - 13.Април.2010 во 11:46
Кон врв
Templarius Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Февруари.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2754
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Templarius Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Април.2010 во 13:14
Originally posted by Niko777 Niko777 напиша:

Кажи ми каде и кога во ЦЕЛАТА ДОСЕГАШНА ИСТОРИЈА на Човештвото ти виде ЕДЕН НАЈМАЛ ДОКАЗ за таа претпоставена "божја приорода" на "божјите деца" што ја земаш како претпоставка во твоите убедувања ?


Фала однапред за одговорот,
Поздрав,



Bozjata priroda na covestvoto e vo sposobnosta na covestvoto da veruva vo Boga - Covestvoto so samoto veruvanje ja ima dokazano bozenstvenata priroda - zasto ako ludjeto ne veruvaat, togash, dali Bog bi postoel ???
Sustinata na Bozjoto postoenje kolku i da zvuci ovaa neverojatno e sepak predodredena od veruvanjeto na covestvoto vo Boga (zboruvam za site religii) bez toa Bog nema za sto da postoi. Od tuka proizleguva deka Bog e vo nas no i nie sme vo Boga ....
Give me your secrets
Bring me a sign
Give me a reason
To walk the fire
See another dawn
Through our son's eyes
You give me a reason
To walk the fire.
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Април.2010 во 17:39
Originally posted by Niko777 Niko777 напиша:

Messanger,

можеби го правиш ова ненамерно, несакајќи, или од премногу читање на конфузни книги од лицемери како Ошо.



Ти ги мешаш "ПРЕД" и "ПОТОА". Како да кажеш на пр. "...додека мирот владееше во Босна, топовите пукаа и селата гореа..." Ова е лага.

- првото е "ПРЕД" - во Босна имаше навистина мир до 1980те;
- второто е "ПОТОА" - во Босна имаше навистинa војна во 1990те;



Господ Бог беше многу јасен, а не конфузен како твојот учител Ошо (или мојот бивши учител Мехер баба). Господ јасно дефинира една многу прецизна и непремостива граница меѓу "ПРЕД" и "ПОТОА", додека сатаната ги измеша ПРЕД и ПОТОА.

(Битие 2:16-17) Господ, Бог, му заповеда... "...Во денот кога ќе јадеш од него, навистина ќе умреш!”



Пред да дискутираме понатаму, те молам одговори ми за "КОГА" сакаш да разговараме
1) за "ПРЕД" кога човекот беше безгрешен ?, или
2) за "ПОТОА" кога луѓето се во грев ?




Инаку во моментов, твојот одговор ги содржи 2та елемента кои се карактеристични за сатаната во Библијата:

1) користиш цитати од Библијата, надвор од контекст исто како што користеше сатана кога го искусуваше Исус Христос Живиот Господ. (Матеј 4:6) 6 ѓаволот рече...зошто е напишано...

2) тврдиш дека луѓето имаат Божја природа ОТКАКО ќе се грешни, токму како што лажеше змијата, и ги мешаш "ПРЕД" и "ПОТОА"

(Битие 3:4-5) 4 змијата и рече..."...во оној ден кога ќе јадете од него,... ќе бидете како Бога, распознавајќи го доброто и злото."





За "КОГА" ќе разговараме ? за "ПРЕД" или за "ПОТОА" ? за да не разговараме со лаги "...додека мирот владееше во Босна, топовите пукаа и селата гореа..." Ова е лага.

Поздрав,



Niko777, ne mi imputiraj uchiteli i ne me pravi sledbenik na bilo koj kje ti padne na umot, vkluchuvajki gi Osho i satanata.

Toa shto veruvash ti i shto objasnuvash vo tvoite komentari e edna doktrina, edna interpretacija od mnogute na svetov, koja ti si ja prifatil kako apsolutna vistina.

Toa e tvoj izbor i tvoe pravo, no ne znachi deka mora da bide izbor na sekoj drug na ovaa planeta.

Site imaat pravo da si zhiveat vo svojata zabluda, neli?

Tvoeto razbiranje na neshtata e tvojot svet. Ti pozheluvam srekjno i plodotvorno plashenje vo tvojot zhivot.
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Niko777 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 12.Декември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 170
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Niko777 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Април.2010 во 17:40
Templarus, фала,
ти ги преврте "Создателот" и "созданието" ("Креаторот" и "креацијата") од Библијата.
Очигледно ти веруваш во некој бог создаден од човештвото, ако тој "човечки создаден бог" ги има особините на ова човештво од вестите (со војни, корупција, криминал, насилство и сл.), јас би се плашел од него, што ќе рече "по плодовите ќе ги познаете" (Матеј 7:16)

п.с. видов слично учење во холивудскиот филм "Clash of the Titans", дека човечките молитви им "требале" на грчките митолошки богови за да можат да постојат или слично.


Јас, за разлика, се обидувам да Го пратам Живиот Господ Бог Исус Христос кој се претставува себе во Библијата, и Кој е Создателот, и Кому не сме Му потребни бидејќи Тој самиот вели дека може од камења да направи луѓе ако сака (Матеј 3:9), а мене тоа не ми смета бидејќи и не ни се сакам да потпаднам по влијание на сатана и неговата лага дека сум самиот како бог.

Како и да е, фала ти за одговорот !


Messanger,
те молам не заборавај да ми одговориш за "ПРЕД" и "ПОТОА" дилемата. Фала.

Поздрав,

Originally posted by Niko777 Niko777 напиша:

Messanger,

можеби го правиш ова ненамерно, несакајќи, или од премногу читање на конфузни книги од лицемери како Ошо.



Ти ги мешаш "ПРЕД" и "ПОТОА". Како да кажеш на пр. "...додека мирот владееше во Босна, топовите пукаа и селата гореа..." Ова е лага.

- првото е "ПРЕД" - во Босна имаше навистина мир до 1980те;
- второто е "ПОТОА" - во Босна имаше навистинa војна во 1990те;



Господ Бог беше многу јасен, а не конфузен како твојот учител Ошо (или мојот бивши учител Мехер баба). Господ јасно дефинира една многу прецизна и непремостива граница меѓу "ПРЕД" и "ПОТОА", додека сатаната ги измеша ПРЕД и ПОТОА.

(Битие 2:16-17) Господ, Бог, му заповеда... "...Во денот кога ќе јадеш од него, навистина ќе умреш!”



Пред да дискутираме понатаму, те молам одговори ми за "КОГА" сакаш да разговараме
1) за "ПРЕД" кога човекот беше безгрешен ?, или
2) за "ПОТОА" кога луѓето се во грев ?




Инаку во моментов, твојот одговор ги содржи 2та елемента кои се карактеристични за сатаната во Библијата:

1) користиш цитати од Библијата, надвор од контекст исто како што користеше сатана кога го искусуваше Исус Христос Живиот Господ. (Матеј 4:6) 6 ѓаволот рече...зошто е напишано...

2) тврдиш дека луѓето имаат Божја природа ОТКАКО ќе се грешни, токму како што лажеше змијата, и ги мешаш "ПРЕД" и "ПОТОА"

(Битие 3:4-5) 4 змијата и рече..."...во оној ден кога ќе јадете од него,... ќе бидете како Бога, распознавајќи го доброто и злото."





За "КОГА" ќе разговараме ? за "ПРЕД" или за "ПОТОА" ? за да не разговараме со лаги "...додека мирот владееше во Босна, топовите пукаа и селата гореа..." Ова е лага.

Поздрав,



Изменето од Niko777 - 13.Април.2010 во 17:41
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Април.2010 во 17:49
Nemam namera da vleguvam vo polemiki za dogmite.

Ti veruvash vo dogmata za "grev", "vechen grev", "pagjanje od Carstvoto Bozhje", "vrakjanje vo Carstvoto Bozhje", "kaznuvanje", "vreme pred grevot" i "vreme posle grevot" i t.n.

Toa ne se moi veruvanja i ubeduvanja, a bidejki se raboti za dogma nema shto da se diskutira na taa tema. Dogmata e dogma zatoa shto ne e diskutabilna, tuku samo se prifakja ili se otfrla.

Jas mojot stav za chovekovata bozhenstvenost ja kazhav ponapred i nemam namera da se povtoruvam, nitu da polemiziram za onoa shto Isus go ima kazhano pred povekje od dva milenijuma.









Изменето од Messenger - 13.Април.2010 во 17:54
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Niko777 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 12.Декември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 170
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Niko777 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Април.2010 во 18:34
Messenger,

Ок, ако декларираш дека твоите учења не се Библиски, и се дистанцираш од Библијата, тоа е твое право.

Не сакам кога се цитира Библијата, а притоа се користи да се шират учења кои токму според Библијата се негативни, ова носи забуна, и како последица смрт за многумина. За жал има многу такви волци во јагнешка кожа.


Така ти на на пример (13.Апр во 04:33)
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

...chovekot, koj e sozdaden od Boga spored Negoviot lik...



Овој цитат е Библиски ? или цитираш некое друго учење ?

Поздрав,

Изменето од Niko777 - 13.Април.2010 во 18:48
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Април.2010 во 18:57
Niko777, shto podrazbirash pod terminot "Biblijski uchenja" ?
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Templarius Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Февруари.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2754
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Templarius Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Април.2010 во 21:16
Originally posted by Niko777 Niko777 напиша:

Templarus, фала,
ти ги преврте "Создателот" и "созданието" ("Креаторот" и "креацијата") од Библијата.
Очигледно ти веруваш во некој бог создаден од човештвото, ако тој "човечки создаден бог" ги има особините на ова човештво од вестите (со војни, корупција, криминал, насилство и сл.), јас би се плашел од него, што ќе рече "по плодовите ќе ги познаете" (Матеј 7:16)

п.с. видов слично учење во холивудскиот филм "Clash of the Titans", дека човечките молитви им "требале" на грчките митолошки богови за да можат да постојат или слично.


Јас, за разлика, се обидувам да Го пратам Живиот Господ Бог Исус Христос кој се претставува себе во Библијата, и Кој е Создателот, и Кому не сме Му потребни бидејќи Тој самиот вели дека може од камења да направи луѓе ако сака (Матеј 3:9), а мене тоа не ми смета бидејќи и не ни се сакам да потпаднам по влијание на сатана и неговата лага дека сум самиот како бог.

Како и да е, фала ти за одговорот !



Jas veruvam vo Bog koj e tuka za mene kako sto sum i jas za nego. Zatoa mu se molam, zasto znam deka toj gi slusha moite molitvi a negovata sila e vo mojata verba vo nego. Ne se plasham od nego zashto go znam negovoto covekoljubie.

Inaku ti velish deka nie ne sme mu potrebni na Boga - zarem na tatkoto ne mu trebaat negovite deca ????

Od kamenja moze da napravi bilo sto - zasto bas ludje ????

Изменето од Templarius - 13.Април.2010 во 21:19
Give me your secrets
Bring me a sign
Give me a reason
To walk the fire
See another dawn
Through our son's eyes
You give me a reason
To walk the fire.
Кон врв
Niko777 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 12.Декември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 170
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Niko777 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Април.2010 во 23:41
Messenger, Templarus,

ќе почнам од прашањето што не ми го одговоривте: "Што е тоа што сатаната не го може, а некои луѓе го можат ?"

А тоа е покајание. (можеби не може и други работи, но ова е кључно) Едноставно сатаната е премногу горд да клекне пред Господ, и ова му е слабоста на која Господ ќе го уништи него и неговите следбеници. Затоа на нас луѓето ни е дадено толку едноставно решение "38...„Покајте се!" (Дела Ап. 2:37-39) што теоретски може да го исполни секој слеп, глув, нем, будала, сиромашен, болен, голем и мал, без разлика на интелегенција, способности, сила, пари, моќ итн. Толку многу ЕДНОСТАВНО.


Затоа главната цел на сатаната на земјава е да повлече што е можно повеќемина во истото безизлезие на гордост, самозаљубеност, и непокорност пред Господ, предизвикувајќи го гневот на Господ.

А бидејќи сатаната е поинтелегентен од било кој човек или ангел, може да влече за нос милиони и милијарди смртници грешници. Да им раскажува приказни и бајки колку сакаш.
(Така и во 1941 многу германци мислеле дека ќе владеат со цеееееелиот свет, па види ги сликите од 1944), што ќе рече "ако лажеш, лажи големо" или како што вели Гобелс "ако им ја повторуваш истата гоолема лага доволно долго, луѓето ќе ти поверуваат".

И се разбира тука на земјава има доброволци колку сакаш.... Колкумина само чекаат да им кажеш дека се богови во било која форма (притоа покломпцирано=подобро бидејќи така се осеќаат попаметни), колкумина се самоубедени дека само тие ги познаваат тајните, или имаат огромно знаење, или се рамни со Господ, или совршени, неприкосновени, итн итн. Па пластични хиругии, па скапи коли, па големи куќи, све сами мали "храмови на себеси" (lovers of their own selves (2 Timothy 3:1-5) 2 Timothy 3:1-5)

Јас можам да пробам да ви ги одговорам прашањата (па со Господ напред), но дали сте вие воопшто спремни да се покаете пред Господ кој ја создаде Вселената ? или барате само да (си) се докажувате на другите (и себеси) колку сте неприкосновени ?

Дали сакате да ви го голицкаат егото со бајки за измислени и самопрогласени богови и богчиња, или сте спремни за разговор ?


Како и да ми одговорите нема да воопшто да ме навреди, бидете слободни !

Поздрав,



Изменето од Niko777 - 14.Април.2010 во 00:02
Кон врв
Templarius Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Февруари.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2754
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Templarius Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Април.2010 во 02:02
Originally posted by Niko777 Niko777 напиша:

Messenger, Templarus,

ќе почнам од прашањето што не ми го одговоривте: "Што е тоа што сатаната не го може, а некои луѓе го можат ?"

А тоа е покајание. (можеби не може и други работи, но ова е кључно) Едноставно сатаната е премногу горд да клекне пред Господ, и ова му е слабоста на која Господ ќе го уништи него и неговите следбеници. Затоа на нас луѓето ни е дадено толку едноставно решение "38...„Покајте се!" (Дела Ап. 2:37-39) што теоретски може да го исполни секој слеп, глув, нем, будала, сиромашен, болен, голем и мал, без разлика на интелегенција, способности, сила, пари, моќ итн. Толку многу ЕДНОСТАВНО.


Затоа главната цел на сатаната на земјава е да повлече што е можно повеќемина во истото безизлезие на гордост, самозаљубеност, и непокорност пред Господ, предизвикувајќи го гневот на Господ.

А бидејќи сатаната е поинтелегентен од било кој човек или ангел, може да влече за нос милиони и милијарди смртници грешници. Да им раскажува приказни и бајки колку сакаш.
(Така и во 1941 многу германци мислеле дека ќе владеат со цеееееелиот свет, па види ги сликите од 1944), што ќе рече "ако лажеш, лажи големо" или како што вели Гобелс "ако им ја повторуваш истата гоолема лага доволно долго, луѓето ќе ти поверуваат".

И се разбира тука на земјава има доброволци колку сакаш.... Колкумина само чекаат да им кажеш дека се богови во било која форма (притоа покломпцирано=подобро бидејќи така се осеќаат попаметни), колкумина се самоубедени дека само тие ги познаваат тајните, или имаат огромно знаење, или се рамни со Господ, или совршени, неприкосновени, итн итн. Па пластични хиругии, па скапи коли, па големи куќи, све сами мали "храмови на себеси" (lovers of their own selves (2 Timothy 3:1-5) 2 Timothy 3:1-5)

Јас можам да пробам да ви ги одговорам прашањата (па со Господ напред), но дали сте вие воопшто спремни да се покаете пред Господ кој ја создаде Вселената ? или барате само да (си) се докажувате на другите (и себеси) колку сте неприкосновени ?

Дали сакате да ви го голицкаат егото со бајки за измислени и самопрогласени богови и богчиња, или сте спремни за разговор ?


Како и да ми одговорите нема да воопшто да ме навреди, бидете слободни !

Поздрав,



Pa sega neznam na kaj ja vrtish vodata am deka ja matish ja matish mnogu be brate....
Voopshto ne zboruvame za onaa za sto ti POCNA da zboruvash i odednash otide .... hmmm nekade ... ajde eve pak da te prasham:

Inaku ti velish deka nie ne sme mu potrebni na Boga - zarem na tatkoto ne mu trebaat negovite deca ????

Od kamenja moze da napravi bilo sto - zasto bas ludje ????

Give me your secrets
Bring me a sign
Give me a reason
To walk the fire
See another dawn
Through our son's eyes
You give me a reason
To walk the fire.
Кон врв
Niko777 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 12.Декември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 170
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Niko777 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Април.2010 во 15:47
(Лука 18:8) Исус им рече... 8 Само, ќе најдам ли Јас, Синот Човечки, луѓе што ќе имаат вера кога ќе се вратам на Земјата?

Templarus,

Таткото ги *сака* своите синови, а не му "требаат" - "требаат" е повторно одраз на човечката самозаљубеност и самоизмислена неопходност (патот на непокајнието)

Имам јас синови, и сум им дал закон "да не земате дрога". И потоа кога ќе се најде еден меѓу нив да им продава дрога на другите, што да му правам ? Ај ќе го почекам да се покае и промени, ама се повеќе и повеќе ќе гледам како и другите ги повлекува во смрт и неповрат.

Многумина ќе се обидуваат да го "разберат" мојот закон на мојата татковска љубов, наместо едноставно да го почитуваат, но го немаат моето искуство и знаење. И мислеќи дека се "ослободени" ќе станат робови на страстите и на оној кој им ги подгрева и ги контролира преку страстите.

Јас ќе им ветам "Само покајте се, јас ќе ви платам и лечење, и ќе ве чувам и ќе ве пазам, само вратете се…" И ќе ми се крши срцето гледајќи ги како пропаѓаат и умираат еден по друг, и ќе чекам, стрпливо ќе чекам додека срцето ми е полно со мака.

Ама еден ден, кога ќе ми останат уште еден или двајца здрави синови. Што да правам ? да чекам и тие последните да ги вовлечат во лага и смрт ? Е тогаш е доста !

ќе допишам подоцна.

(Матеј 24:21-22) Исус им рече... 22Да не беше предвидено скратување на тоа време, никој не би преживеал; но тоа време ќе се скрати, заради избраните од Бога.“

Поздрав,

-------------------------------------------------
(Лука 15:21) 21 А синот му рече: ‘Татко, зрешив против небото и пред тебе; не сум веќе достоен да се наречувам твој син!

(Лука 15:31-32) 31 Таткото пак му рече (на вториот син): ‘Чедо, ти си секогаш со мене, и сè што е мое - е твое;
32 но требаше да се веселиме и да се радуваме, зашто овој твој брат беше мртов и оживе; беше изгубен и се најде.’”
-------------------------------------------------
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 7891011 12>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,188 секунди.