IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Фотографија, камери и видео
  Активни теми Активни теми RSS - ВТОР ПОГЛЕД II
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

ВТОР ПОГЛЕД II

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 8586878889 105>
Автор
Порака
seka Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Guardian Angel

Регистриран: 04.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4418
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај seka Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Април.2008 во 18:42
Originally posted by Zoran K Zoran K напиша:

Znam deka napraviv izvesno intenziviranje na bojata na slikata koga rabotev na liceto. Kontrastot sekako deka pridonesuva malu do toa isto taka, Mozhno e da sum naprvail i blaga WB korekcija, no veke ne se sekjavam na site raboti...


tnx Zoki... i ako ne bese toj odgovor sto go ocekuvav... no ajde... ovdeka se vika" Übung nacht den Meister" vo prevod nekako kako vezbanjeto go pravi majstorot... pa se nadevam koga toga ke svatam i jas
Кон врв
Sanja84 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 643
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Sanja84 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Април.2008 во 01:41


Кон врв
branko_k Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Јуни.2007
Статус: Офлајн
Поени: 682
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај branko_k Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Април.2008 во 01:46
definitivno podobro izgleda среќа
Кон врв
branko_k Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Јуни.2007
Статус: Офлајн
Поени: 682
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај branko_k Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Април.2008 во 14:07
original



vtor pogled




vrz bela pozadina ja postaviv fotkata, a potoa kloniranje, bluriranje, patching i sl za da se izednacat nivoata


Изменето од branko_k - 22.Април.2008 во 14:07
Кон врв
branko_k Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Јуни.2007
Статус: Офлајн
Поени: 682
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај branko_k Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Април.2008 во 14:37
original



vtor pogled




Кон врв
hypertech Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 02.Март.2007
Статус: Офлајн
Поени: 600
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај hypertech Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Април.2008 во 15:27
A eve go i fajlot za koj se predomisliv i ne go prativ голема%20насмевка

eos 1D mk4 , EF 24L , EF 50L , EF 85L , EF 135L , EF 200L , EF 400L
Кон врв
Zoran K Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 3244
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zoran K Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Мај.2008 во 16:33
Originalna :



Vtor pogled:



Odstraneta e magentata, koregirana e bojata na neboto i malu se osvezheni boite na shumata.

Изменето од Zoran K - 01.Мај.2008 во 16:36
Кон врв
Zoran K Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 3244
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zoran K Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Мај.2008 во 04:27
Originalna (http://foto.idividi.com.mk/viewphotos.asp?ID=43864) :



Vtor pogled:



Na brzina edna alternativa kaj koja dolniot del e malu doosvetlen, a gorniot zatemnat so sto se dobiva podobar balans megju ovie polovini na fotografijata, a istovremeno se otkrivat detali kaj potokot, zadrzhuvajki ja mistichnata temna nota na slikata... mene mi lichi kako nekoe umetnichko delo na starite majstori.



Изменето од Zoran K - 02.Мај.2008 во 04:35
Кон врв
Tegla Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 16.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2213
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tegla Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Мај.2008 во 15:05
Original


Verzija 1


Verzija 2


Namerata mi e povekje kako bi izgledala pri fotografiranje, a ne na kropiranje vo post.
Bidejki kacunkite se vo fokus, nekako mi ide tie da bidat vo preden plan vo kompozicijata.
Sho da praam, ednostavno me inspirirase fotkava da i napraam nesto намигнување


Изменето од Tegla - 03.Мај.2008 во 15:07
That is called grain. It is supposed to be there.
Кон врв
hypertech Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 02.Март.2007
Статус: Офлајн
Поени: 600
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај hypertech Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Мај.2008 во 12:32


eos 1D mk4 , EF 24L , EF 50L , EF 85L , EF 135L , EF 200L , EF 400L
Кон врв
Mire Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Септември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 1594
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Mire Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Мај.2008 во 07:44
Originally posted by Tegla Tegla напиша:

Original


Namerata mi e povekje kako bi izgledala pri fotografiranje, a ne na kropiranje vo post.
Bidejki kacunkite se vo fokus, nekako mi ide tie da bidat vo preden plan vo kompozicijata.
Sho da praam, ednostavno me inspirirase fotkava da i napraam nesto намигнување


Moram da priznaam deka portret orientacijata (Verzija 1) e mnogu adekvatno resenie so ogled na DOF-ot. Vo takva varijanta vece ima logika kratkoit DOF.
Odlicno sogledano Tegla!
Da se obideme da pomogneme i na onie, navidum izgubeni slucai. Za preporacana postapka    klikni TUKA
Кон врв
Mire Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Септември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 1594
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Mire Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Мај.2008 во 19:33
Obrabotka na fotografijata na *Seka*
http://www.foto.idividi.com.mk/viewphotos.asp?ID=44104

Original:



Obrabotka (4:2 Krop; pokaceni kontrasti, vo neboto na cyan i blue channel dodadena crna i napraveno selktivno reguliranje na levels, sosema malku Paint With Light za da se naglasi svetloto vo drvjata vo pozadina i "ocisteni" ludjeto so clone tool):


Da se obideme da pomogneme i na onie, navidum izgubeni slucai. Za preporacana postapka    klikni TUKA
Кон врв
seka Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Guardian Angel

Регистриран: 04.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4418
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај seka Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Мај.2008 во 08:58
Fala Mire, definitivno tretiov pogled e najdobar ( jas maksimalno toa mozev da izvlecam so PS, seuste ne mozam da go sovladam)... so malce, kolku mozes pojse da izveces od edna slika
Кон врв
Mire Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Септември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 1594
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Mire Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Мај.2008 во 09:58
Seka, zvuci kako da e mnogu obrabotka, ama ne e, a i nema mnogu filozofija. Nekoi 5-6 minuti rabotenje.
Od kvalitetot na neboto, pak ne sum zadovolen, no ne mi se navleguvase vo opsezni zafati.

Sepak, najgolemo unapreduvanje bi bilo da si mozela da slikas na podobro svetlo (rano utro, ili docna popladne) i da si imala polarizatorce za neboto i zeleniloto.

Tie dve raboti cuda pravat za kvalitetot na fotografijata. Posle i PS-ot e polesen намигнување

Brzo ce mu go fatis redot, samo slikaj, citaj se sto ce najdes po prasanje na fotografija i gledaj ubavi i kvalitetni fotografii... razmisluvaj sto i zosto pravel avtorot, a i zosto ti se dopadja toa sto go gledas. Nema da ti se veruva kolku brzo ce pocnes da gi primenuvas nestata sto gi gledas i citas.
Da se obideme da pomogneme i na onie, navidum izgubeni slucai. Za preporacana postapka    klikni TUKA
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 8586878889 105>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,406 секунди.