IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > АРХИВА > Историја и политика
  Активни теми Активни теми RSS - Изградба на црква на плоштад Македонија?
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Изградба на црква на плоштад Македонија?

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 8182838485 114>
Прашање: Дали сте за нова црква со работен наслов “Св. Никола“ на плоштадот?
Одговор Гласови Статистика
49 [25,79%]
140 [73,68%]
1 [0,53%]
Не може да гласате на оваа анкета

Автор
Порака
Анастеа Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор
Лик (аватар)
ПИПИ долгиот чорап

Регистриран: 07.Април.2008
Статус: Офлајн
Поени: 35441
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Анастеа Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Јуни.2009 во 11:45
Малку, не многусвиркањеголемо%20гушкање

Убаво е човек да фантазира, ама очигледно на тоа ќе си останеме (мислам конкретно на случајов со црквата).
Ако некој решил да ја изгради црквата, ќе ја изгради и готово.
Па што биде...
Сите укажувања, протести, незадоволство... не се ништо во споредба со челичната решеност на власта да ја има црквата на плоштадот!
Девиза: “ми се може“...глупчо

Кон врв
Popi Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Април.2009
Статус: Офлајн
Поени: 1664
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Popi Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Јуни.2009 во 12:32

Fala shto ne me otepa, deka e so mnogu...tuku samo malce. голема%20насмевка големо%20гушкање

Inache so vakov nekoj objekt vooedno se tepaat poveke zajaci naednash (namesto da se gradi plus muzej na drugo mesto, shto e veke predviden) tuku site sredstva bi se soedninile vo edna pogolema atrakcija, shto vo sluchajov bi se sporeduvala so Ajfelova kula...Statuata na Slobodata..Opera House...i nekoi drugi od toj vid. Ete znachi pak ke se sporeduvame...megutoa po neshto KAKO SIMBOL/BELEG za celata zemja, a ne samo za del ili granka od nashata kultura, religija i zemja. Spored mene e glupo navistina da se vlozhuvaat tolku pari, vo neshto shto ke bide samo poseteno na religiski praznici i sl. Za shto bi sluzhel drugo...za da se razbashkaraat sveshtenicite li i ponashaat kako "kralevi" na zemjava? збунетост
 
Кон врв
Zlatnik Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 23.Август.2005
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2605
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zlatnik Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Јуни.2009 во 15:42
Бре, бре бре ... ете, вчера слушнав и фекалната канализација (или народски кажано: геризот) ќе ја дислоцираат, само да биде по нивно (или негово?не%20знам)!
Човек (и тоа атеистнамигнување) само да се крсти, што се може да се направи, за да се задоволат нечии каприци!
Неоттуѓиво е правото на секој поединец да живее во својата заблуда!
Кон врв
Popi Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Април.2009
Статус: Офлајн
Поени: 1664
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Popi Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Јуни.2009 во 16:14
Dobro a crkvata plaka nekoi danoci na drzhavata, barem? збунетост
Кон врв
Goran71 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Ноември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 99
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Goran71 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Јуни.2009 во 18:16
Sto vi smeta Crkvata da se izgradi... komunjari. kako sto drzavata gi rusese crkvite a vasite dedovci i tatkovci gi javaa popovite po Makedonija, taka sega drzavata i ke ja izgradi crkvata. I ne samo ovaa nego i uste mnogu drugi treba da izgradi.

Изменето од anastea - 14.Јуни.2009 во 01:37
Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Јуни.2009 во 21:50
"Dobro a crkvata plaka nekoi danoci na drzhavata, barem?"



-plakja, kako ne?!,...zimi ,..
"klatnovo" plakja!
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
Popi Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Април.2009
Статус: Офлајн
Поени: 1664
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Popi Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Јуни.2009 во 04:29
Originally posted by Goran71 Goran71 напиша:

Sto vi smeta Crkvata da se izgradi.... komunjari. kako sto drzavata gi rusese crkvite a vasite dedovci i tatkovci gi javaa popovite po Makedonija, taka sega drzavata i ke ja izgradi crkvata. I ne samo ovaa nego i uste mnogu drugi treba da izgradi.
 
"Nash*te dedovci" se pogolemi HRISTIJANI (jas barem vo moe ime si zboruvam) od predpostavuvam tvoite. 
 
Nishto ne e idealno nitu pak celosno pravilno, pa duri i komunizmot ima svoi pozitivni strani isto kako shto kapitalizmot ima negativni.  намигнување Jas sum podrzhuvach na VMRO ako sakash da znaesh, megutoa ima nekoi raboti shto ne gi podrzhuvam, kako shto e ova na primer a sepak toa shto ne ja poddrzhuvam izgradbava NE me pravi ni pomalku hristijanin od bilo koj drug a pak najmalku od tebe.  Da se bide hristijanin ne znachi samo da se posetuvaat crkvi, da se krsi, palat sveki i bara pomosh odkoga ke ja upleskaat rabotata. Da se bide hristijanin ili vernik voopshto, se podrazbira da se sledat "idealite" i vrednostite shto Isus (vo slushajov) gi predpochituval, kako bozhji sin koj bil so misija da ni go pokazhe patot. ISUS NEMAL CRKVA NITU BILO KAKOV HRAM...NITU PAK OSTAVIL AMANET DA SE GRADI BILO SHTO OD TAKOV VID, tuku da se nosat site tie vrednosti VO SEBE I SO SEBE, kako patokaz vo nashiot zhivot.  Pred se, CRKVA E NASHATA DUSHA, tamu gi "skladirame nash*te podvizi i grevovi" i sledejki gi Isusovite vrednosti, treba da nastojuvame shto poveke DA NI BIDE CHISTA! намигнување
 
A ako si ja sledel chovechkata istorija ke si uvidel deka; TIE SHTO GO OTEPALE ISUS, zaraboruvale a i denes seushte zarabotuvaat na negovata misija i krv, gradejki hramovi, crkvi....formirajki raznorazni "religii", kade shto ne samo shto im gi sobirale parite na narodot, tuku i go manipulirale vo svojstvo na MOK nad niv a ne da im ponudat "bozhji mir, blagoslov i spasenie".  Vo sekoja vojna unazad E ZAMESHANA NEKOJA RELIGIOZNA INSTITUCIJA (crkva..hram..djamija), t.e. tie "vladikite" shto se lakomi za mok i pari, sekoja segasha vojna seushte se vodi bash zaradi tie nekoi "religiozni" razliki i sekoj obid za razdor zapochnuva PAK od tamu...preku kroenje na religiozni zaveri i kreiranje tenzii na raskol.  намигнување Poznavajki gi site ovie minati a i segashni fakti, samo nerazumen, neodgovoren a pak najmalku VERNIK ili hristijanin, ne bi napravil nishto za da go smeni pravecot na nivnoto funkcioniranje.  Jas sepak ne sum protiv gradenje na crkvi, ili bilo kakvi religiozni gradbi...megutoa NE podrzhuvam niedna zamisla kade shto crkvata...ili bilo koja religiozna institucija bi bila STOLB na taa drzhava.  Spored mene, tie treba da bidat samo hram, mesto za MIR, SPOKOJ, PRIBIRALISHTE....kade tie kako humanitarna institucija ke go nudat "rajot" na nivnite vernici i bi im bile pri raka na sekoj onoj shto ke ima potreba od duhovno isceluvanje ili mir.  Vakvi pribiralishta; crkvi, manastiri vo Makedonija gi ima dovolno i se na dofat vo sekoe naseleno mesto, (a nekoi duri se raspagjaat i im treba rekonstrukcija) taka da nema potreba od poveke troshenje ogromni sumi na pari vo neshto shto NE E PRODUKTIVNO. Osven duhovnoto na chovekot mu e potrebna i dobro razviena ekonomija, za da mozhe i negovata fizichka prisutnost da ja ispolnuva i sozdava novi pokolenija. намигнување
 
p.s. Prochitav eden tvoj post vo Makedonci shirum svetot, kade shto objavuvash deka;
 
Goran71
Група
Група
Лик
Регистриран: 08.Ноември.2008 Онлајн статус: Офлајн
Пораки: 61
Цитирај Goran71 Одговорbullet Испратена: 06.Јуни.2009 во 03:07
Polar Bear,
Si go posetila li Montreal, jas vo septemvri mesec ke ja zamenam adresata na ziveenje od Skopje za Montreal permanentno
 
 
Pa, bi sakala da prasham, zoshto odluchi permantno da se preselish vo Montreal, zatoa shto tamu ima poveke crkvi za krstenje ili zatoa shto ima podobro razviena ekonomija a so toa i podobri uslovi za zhivot i existencija? збунетост
 
 


Изменето од anastea - 14.Јуни.2009 во 01:39
Кон врв
Zlatnik Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 23.Август.2005
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2605
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zlatnik Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Јуни.2009 во 10:24
Originally posted by Goran71 Goran71 напиша:

Sto vi smeta Crkvata da se izgradi, komunjari. kako sto drzavata gi rusese crkvite a vasite dedovci i tatkovci gi јavaa popovite po Makedonija, taka sega drzavata i ke ja izgradi crkvata. I ne samo ovaa nego i uste mnogu drugi treba da izgradi.


Да не се мешаат поимите „комуњари“ со „атеисти“ , може?
„државата ги рушела црквите“ ... Знаеш ли колку цркви се изградија и обновија во „комунизмот“? Еве, да го земеме само Соборниот храм во Скопје. Знаеш ли кој е соборен храм на МПЦ? Знаеш ли каде е? Знаеш ли кога тој почна да се гради?
Потоа, кои попови се „изгонети“? Тие што си ја работеле својата работа или некои кои се плеткале со нешто друго? Зарем беше забранета религијата? Зарем народот не одеше в црква, зарем не се правеа крштенки и венчавки во црква, зарем немаше верски училишта (средни и високи)? Што им беше забрането? Да работат, или да се мешаат во државните работи, како што денес се прави?
И да бидеме на чисто ќе повторам уште еднаш. Јас лично, иако сум против изградба на цркви, сепак сум свесен дека не сум само јас на светов, дека има и други луѓе кои се различни од мене и кои ете - сакаат, па затоа не сум против нивна изградба (ете во Велес се гради па ...), но сум против изградба на црква на таа локација во Скопје. А тоа како изгледа (да не е крстот на сводот човек ќе помисли дека е џамија) и колку ќе чини - е приказна за себе. Се надевам дека сега подобро ќе бидам разбран зошто ми смета црквата.

Р.Ѕ. А тебе нема да ти смета „Бурмали џамија“?



Изменето од Zlatnik - 14.Јуни.2009 во 03:26
Неоттуѓиво е правото на секој поединец да живее во својата заблуда!
Кон врв
zabegan Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Другарот на Мона Лиза

Регистриран: 06.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9774
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zabegan Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Јуни.2009 во 15:37
Originally posted by Zlatnik Zlatnik напиша:

Бре, бре бре ... ете, вчера слушнав и фекалната канализација (или народски кажано: геризот) ќе ја дислоцираат, само да биде по нивно (или негово?не%20знам)!
Човек (и тоа атеистнамигнување) само да се крсти, што се може да се направи, за да се задоволат нечии каприци!
мислиш да се исперат што е можно повеќе пари?
размисли пред да напишеш глупост
Кон врв
Isidora Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 29.Март.2009
Статус: Офлајн
Поени: 112
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Isidora Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Јуни.2009 во 13:00
Originally posted by Popi Popi напиша:


"Nash*te dedovci" se pogolemi HRISTIJANI (jas barem vo moe ime si zboruvam) od predpostavuvam tvoite. 
 
Nishto ne e idealno nitu pak celosno pravilno, pa duri i komunizmot ima svoi pozitivni strani isto kako shto kapitalizmot ima negativni.  намигнување Jas sum podrzhuvach na VMRO ako sakash da znaesh, megutoa ima nekoi raboti shto ne gi podrzhuvam, kako shto e ova na primer a sepak toa shto ne ja poddrzhuvam izgradbava NE me pravi ni pomalku hristijanin od bilo koj drug a pak najmalku od tebe.  Da se bide hristijanin ne znachi samo da se posetuvaat crkvi, da se krsi, palat sveki i bara pomosh odkoga ke ja upleskaat rabotata. Da se bide hristijanin ili vernik voopshto, se podrazbira da se sledat "idealite" i vrednostite shto Isus (vo slushajov) gi predpochituval, kako bozhji sin koj bil so misija da ni go pokazhe patot. ISUS NEMAL CRKVA NITU BILO KAKOV HRAM...NITU PAK OSTAVIL AMANET DA SE GRADI BILO SHTO OD TAKOV VID, tuku da se nosat site tie vrednosti VO SEBE I SO SEBE, kako patokaz vo nashiot zhivot.  Pred se, CRKVA E NASHATA DUSHA, tamu gi "skladirame nash*te podvizi i grevovi" i sledejki gi Isusovite vrednosti, treba da nastojuvame shto poveke DA NI BIDE CHISTA! намигнување
A ako si ja sledel chovechkata istorija ke si uvidel deka; TIE SHTO GO OTEPALE ISUS, zaraboruvale a i denes seushte zarabotuvaat na negovata misija i krv, gradejki hramovi, crkvi....formirajki raznorazni "religii", kade shto ne samo shto im gi sobirale parite na narodot, tuku i go manipulirale vo svojstvo na MOK nad niv a ne da im ponudat "bozhji mir, blagoslov i spasenie".  Vo sekoja vojna unazad E ZAMESHANA NEKOJA RELIGIOZNA INSTITUCIJA (crkva..hram..djamija), t.e. tie "vladikite" shto se lakomi za mok i pari, sekoja segasha vojna seushte se vodi bash zaradi tie nekoi "religiozni" razliki i sekoj obid za razdor zapochnuva PAK od tamu...preku kroenje na religiozni zaveri i kreiranje tenzii na raskol.  намигнување Poznavajki gi site ovie minati a i segashni fakti, samo nerazumen, neodgovoren a pak najmalku VERNIK ili hristijanin, ne bi napravil nishto za da go smeni pravecot na nivnoto funkcioniranje.  Jas sepak ne sum protiv gradenje na crkvi, ili bilo kakvi religiozni gradbi...megutoa NE podrzhuvam niedna zamisla kade shto crkvata...ili bilo koja religiozna institucija bi bila STOLB na taa drzhava.  Spored mene, tie treba da bidat samo hram, mesto za MIR, SPOKOJ, PRIBIRALISHTE....kade tie kako humanitarna institucija ke go nudat "rajot" na nivnite vernici i bi im bile pri raka na sekoj onoj shto ke ima potreba od duhovno isceluvanje ili mir.  Vakvi pribiralishta; crkvi, manastiri vo Makedonija gi ima dovolno i se na dofat vo sekoe naseleno mesto, (a nekoi duri se raspagjaat i im treba rekonstrukcija) taka da nema potreba od poveke troshenje ogromni sumi na pari vo neshto shto NE E PRODUKTIVNO. Osven duhovnoto na chovekot mu e potrebna i dobro razviena ekonomija, za da mozhe i negovata fizichka prisutnost da ja ispolnuva i sozdava novi pokolenija. намигнување
 

   
"Nash*te dedovci" se pogolemi HRISTIJANI da se nosat site tie vrednosti VO SEBE I SO SEBE

Dali tvoite predci bile budali koga sakale crkvi??????? Spored tvojata teorija,dojde do toa da kazes deka na Bog ne Mu reba hram,pa avtomatski i tvoite predci koi barale crkvi bile vo greska? Epa sega razbiram zosto ne gi sledis.Koga veke ne se obrnuvas kon toa koe tie go branele i cuvale,podobro ne gi ni spomnuvaj,otkolku da gi spomnes,a sam/a da se piknes vo mreza. toa shto ne ja poddrzhuvam izgradbava NE me pravi ni pomalku hristijanin od bilo koj drug Ne da te pravi,i toa kakov Hristijanin.Imeto Hristijanin treba da se znae KAKO da se nosi.Ako ti tvojata vera si ja cuvas vo srceto,togas daj ajde,site neka plukaat po Bozjoto ime,ti sedi miren/a,bidejki neli????---Verata e vo srceto,nema potreba svetot da znae Koj e tvojot Bog.Koga ti bi mozel/a da ja razberes dlabokata sustina na hramot Bozji,ne bi zboruval/a vaka.Zatoa sto faktot sto ti ne sakas crkva,te pobiva samiot/a vo celost,zatoa sto nemoze da se mavas vo gradi deka si vernik,a koga ke dojde moment da Gospod Isus Hristos stoi pred Pilat,ti da se povleces i da kazes deka ne Go poznavas.Ete toa,mil/a moja,e PREDAVSTVO. Muabetov e...da,Go sakam Boga,Mu veruvam,no crkva nesakam....a,da te prasam,crkvata ne e Bozja???????? I,veke e sramno da crkvata se ceni,vo zavisnost od rakata koja se gradi.Sramota e! veke lugeto prestanaa da go cenat Bozjoto,da go gledaat Boga vo crkvata,zapocnaa da gledaat tolku sitni nesta vo sporedba so Najgolemiot,sto veke postanaa i necii sudovi. Znaes sto? Srceto na hristijaninot se raduva pri sekoja pomisla deka Bozjoto ime ke se proslavi megu lugeto.Srceto se raduva koga Toj pobeduva ( a sekogas pobeduva).I,sega,koj sto i da napravi,ne e vazno.Koj sto saka neka pravi i zboruva,toj e sloboden,i ima svoja volja.No...krajot go krasi deloto.A krajot sekogas e vo Bozjata raka.

Da se bide hristijanin ne znachi samo da se posetuvaat crkvi, da se krsi, palat sveki

Da se bide hristihanin ne znaci samo da se nosi imeto vo srceto.Treba i da se zivee i ispolnuva.Mene mi e dzabe ako jas si bidam Hristijanin vo srceto,a vo momentot koga treba da se odbrani Boga,Koj go nosam vo srceto,jas da otstapam. Spored tvojata teorija,i apostolite i Hristovite ucenici pravele greska?Sto odele nasekade i ja propovedale verata vo Boga? Koga samo bi ja razbral sustinata na verata,i ogromnata zadaca koja ni e postavena pred Boga,ke trcas prv/a da Go branis Nego. Na krajot na kraistata,KOJA NI E NA NAS ULOGATA NA OVOJ SVET,KOGA SO NAVEDNATI GLAVI BI SEDELE VO OVA BEZBOZNICKO OPSTESTVO,KADE ZAPOCNAA SITE MORALNI VREDNOSTI DA SE RASPAGAAT,BEZ DA GO PROPOVEDAME HRISTA RASPNATIOT?KOJA E ULOGATA NA VERATA,AKO E TAA MRTVA?KOJA E NASATA ULOGA,AKO SME PASIVNI I SEBICNI,POSVETENI SAMO NA SOPSTVENOTO USOVRSUVANJE ILI TRUD ZA ZDOBIVANJE NA NAGRADA?

"Bidejki so srceto se veruva za opravdanie,a so ustata se ispoveda za spasenie" (Poslanie na Sv.Apostol Pavle do Rimjanite 10,10) "Oti,kako sto e teloto bez duh mrtvo,taka i verata bez dela e mrtva."(Poslanie na Sv.Apostol Jakov 2,26

Изменето од anastea - 12.Јуни.2009 во 13:11
Кон врв
Popi Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Април.2009
Статус: Офлајн
Поени: 1664
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Popi Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Јуни.2009 во 14:58
Originally posted by Isidora Isidora напиша:

Originally posted by Popi Popi напиша:


"Nash*te dedovci" se pogolemi HRISTIJANI (jas barem vo moe ime si zboruvam) od predpostavuvam tvoite. 
 
Nishto ne e idealno nitu pak celosno pravilno, pa duri i komunizmot ima svoi pozitivni strani isto kako shto kapitalizmot ima negativni.  намигнување Jas sum podrzhuvach na VMRO ako sakash da znaesh, megutoa ima nekoi raboti shto ne gi podrzhuvam, kako shto e ova na primer a sepak toa shto ne ja poddrzhuvam izgradbava NE me pravi ni pomalku hristijanin od bilo koj drug a pak najmalku od tebe.  Da se bide hristijanin ne znachi samo da se posetuvaat crkvi, da se krsi, palat sveki i bara pomosh odkoga ke ja upleskaat rabotata. Da se bide hristijanin ili vernik voopshto, se podrazbira da se sledat "idealite" i vrednostite shto Isus (vo slushajov) gi predpochituval, kako bozhji sin koj bil so misija da ni go pokazhe patot. ISUS NEMAL CRKVA NITU BILO KAKOV HRAM...NITU PAK OSTAVIL AMANET DA SE GRADI BILO SHTO OD TAKOV VID, tuku da se nosat site tie vrednosti VO SEBE I SO SEBE, kako patokaz vo nashiot zhivot.  Pred se, CRKVA E NASHATA DUSHA, tamu gi "skladirame nash*te podvizi i grevovi" i sledejki gi Isusovite vrednosti, treba da nastojuvame shto poveke DA NI BIDE CHISTA! намигнување
A ako si ja sledel chovechkata istorija ke si uvidel deka; TIE SHTO GO OTEPALE ISUS, zaraboruvale a i denes seushte zarabotuvaat na negovata misija i krv, gradejki hramovi, crkvi....formirajki raznorazni "religii", kade shto ne samo shto im gi sobirale parite na narodot, tuku i go manipulirale vo svojstvo na MOK nad niv a ne da im ponudat "bozhji mir, blagoslov i spasenie".  Vo sekoja vojna unazad E ZAMESHANA NEKOJA RELIGIOZNA INSTITUCIJA (crkva..hram..djamija), t.e. tie "vladikite" shto se lakomi za mok i pari, sekoja segasha vojna seushte se vodi bash zaradi tie nekoi "religiozni" razliki i sekoj obid za razdor zapochnuva PAK od tamu...preku kroenje na religiozni zaveri i kreiranje tenzii na raskol.  намигнување Poznavajki gi site ovie minati a i segashni fakti, samo nerazumen, neodgovoren a pak najmalku VERNIK ili hristijanin, ne bi napravil nishto za da go smeni pravecot na nivnoto funkcioniranje.  Jas sepak ne sum protiv gradenje na crkvi, ili bilo kakvi religiozni gradbi...megutoa NE podrzhuvam niedna zamisla kade shto crkvata...ili bilo koja religiozna institucija bi bila STOLB na taa drzhava.  Spored mene, tie treba da bidat samo hram, mesto za MIR, SPOKOJ, PRIBIRALISHTE....kade tie kako humanitarna institucija ke go nudat "rajot" na nivnite vernici i bi im bile pri raka na sekoj onoj shto ke ima potreba od duhovno isceluvanje ili mir.  Vakvi pribiralishta; crkvi, manastiri vo Makedonija gi ima dovolno i se na dofat vo sekoe naseleno mesto, (a nekoi duri se raspagjaat i im treba rekonstrukcija) taka da nema potreba od poveke troshenje ogromni sumi na pari vo neshto shto NE E PRODUKTIVNO. Osven duhovnoto na chovekot mu e potrebna i dobro razviena ekonomija, za da mozhe i negovata fizichka prisutnost da ja ispolnuva i sozdava novi pokolenija. намигнување
 

   
"Nash*te dedovci" se pogolemi HRISTIJANI da se nosat site tie vrednosti VO SEBE I SO SEBE

Dali tvoite predci bile budali koga sakale crkvi??????? Spored tvojata teorija,dojde do toa da kazes deka na Bog ne Mu reba hram,pa avtomatski i tvoite predci koi barale crkvi bile vo greska? Epa sega razbiram zosto ne gi sledis.Koga veke ne se obrnuvas kon toa koe tie go branele i cuvale,podobro ne gi ni spomnuvaj,otkolku da gi spomnes,a sam/a da se piknes vo mreza. toa shto ne ja poddrzhuvam izgradbava NE me pravi ni pomalku hristijanin od bilo koj drug Ne da te pravi,i toa kakov Hristijanin.Imeto Hristijanin treba da se znae KAKO da se nosi.Ako ti tvojata vera si ja cuvas vo srceto,togas daj ajde,site neka plukaat po Bozjoto ime,ti sedi miren/a,bidejki neli????---Verata e vo srceto,nema potreba svetot da znae Koj e tvojot Bog.Koga ti bi mozel/a da ja razberes dlabokata sustina na hramot Bozji,ne bi zboruval/a vaka.Zatoa sto faktot sto ti ne sakas crkva,te pobiva samiot/a vo celost,zatoa sto nemoze da se mavas vo gradi deka si vernik,a koga ke dojde moment da Gospod Isus Hristos stoi pred Pilat,ti da se povleces i da kazes deka ne Go poznavas.Ete toa,mil/a moja,e PREDAVSTVO. Muabetov e...da,Go sakam Boga,Mu veruvam,no crkva nesakam....a,da te prasam,crkvata ne e Bozja???????? I,veke e sramno da crkvata se ceni,vo zavisnost od rakata koja se gradi.Sramota e! veke lugeto prestanaa da go cenat Bozjoto,da go gledaat Boga vo crkvata,zapocnaa da gledaat tolku sitni nesta vo sporedba so Najgolemiot,sto veke postanaa i necii sudovi. Znaes sto? Srceto na hristijaninot se raduva pri sekoja pomisla deka Bozjoto ime ke se proslavi megu lugeto.Srceto se raduva koga Toj pobeduva ( a sekogas pobeduva).I,sega,koj sto i da napravi,ne e vazno.Koj sto saka neka pravi i zboruva,toj e sloboden,i ima svoja volja.No...krajot go krasi deloto.A krajot sekogas e vo Bozjata raka.

Da se bide hristijanin ne znachi samo da se posetuvaat crkvi, da se krsi, palat sveki

Da se bide hristihanin ne znaci samo da se nosi imeto vo srceto.Treba i da se zivee i ispolnuva.Mene mi e dzabe ako jas si bidam Hristijanin vo srceto,a vo momentot koga treba da se odbrani Boga,Koj go nosam vo srceto,jas da otstapam. Spored tvojata teorija,i apostolite i Hristovite ucenici pravele greska?Sto odele nasekade i ja propovedale verata vo Boga? Koga samo bi ja razbral sustinata na verata,i ogromnata zadaca koja ni e postavena pred Boga,ke trcas prv/a da Go branis Nego. Na krajot na kraistata,KOJA NI E NA NAS ULOGATA NA OVOJ SVET,KOGA SO NAVEDNATI GLAVI BI SEDELE VO OVA BEZBOZNICKO OPSTESTVO,KADE ZAPOCNAA SITE MORALNI VREDNOSTI DA SE RASPAGAAT,BEZ DA GO PROPOVEDAME HRISTA RASPNATIOT?KOJA E ULOGATA NA VERATA,AKO E TAA MRTVA?KOJA E NASATA ULOGA,AKO SME PASIVNI I SEBICNI,POSVETENI SAMO NA SOPSTVENOTO USOVRSUVANJE ILI TRUD ZA ZDOBIVANJE NA NAGRADA?

"Bidejki so srceto se veruva za opravdanie,a so ustata se ispoveda za spasenie" (Poslanie na Sv.Apostol Pavle do Rimjanite 10,10) "Oti,kako sto e teloto bez duh mrtvo,taka i verata bez dela e mrtva."(Poslanie na Sv.Apostol Jakov 2,26
 
Isidora, jas mnogu ubavo si go napishav sopstvenoto mislenje koe i ne e bash mnogu razlichno od tvoeto, so mala razlika shto i pokraj se' TI nastojuvash da se gradi...a jas NE, kade ja pokrivam mojata odluka so pravenje BALANS izmegu duhovnnite i fizichkite potrebi.  голема%20насмевка  Jas nemam namera da te ubeduvam vo sprotivnoto od toa shto ti mislish a nesakam nitu ti so mene bezcelno da se nadmudruvash. намигнување големо%20гушкање
 
 
Кон врв
Isidora Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 29.Март.2009
Статус: Офлајн
Поени: 112
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Isidora Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Јуни.2009 во 18:35
Originally posted by Popi Popi напиша:

Isidora, jas mnogu ubavo si go napishav sopstvenoto mislenje koe i ne e bash mnogu razlichno od tvoeto, so mala razlika shto i pokraj se' TI nastojuvash da se gradi...a jas NE, kade ja pokrivam mojata odluka so pravenje BALANS izmegu duhovnnite i fizichkite potrebi.  голема%20насмевка  Jas nemam namera da te ubeduvam vo sprotivnoto od toa shto ti mislish a nesakam nitu ti so mene bezcelno da se nadmudruvash. намигнување големо%20гушкање


Ako moeto mislenje bese isto ili slicno so tvoeto,nemase da repliciram na tvojot post.Sto znaci deka ne e.
Tuka muabetot ne e nekoj da ubeduva nekoj drug,tuku se debatira na dadena tema,kade sekoj izrazuva svoe licno mislenje.Taka da,smetam deka nitu eden moj post nasocen kon tebe ili bilo koj drug ne e "bescelen".



Изменето од Isidora - 13.Јуни.2009 во 18:36
Кон врв
Andjelina Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Miss High Hill’s

Регистриран: 07.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 14129
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Andjelina Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Јуни.2009 во 21:22
се прашувам дали не е намерно пласирана изградбата на црквата за да се отвори поле и за изградба на џамијата
кој знае дали сето тоа не е однапред испазарено за време на предизборните договори за купување гласовизбунетост
Никогаш не научив дали е подобро да носиш патики или штикли кога ќе тргнеш во потрага по делот од душата кој ти недостасува

Кон врв
Goran71 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Ноември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 99
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Goran71 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Јуни.2009 во 04:23
Dzamijata na plostad nikad nema da se izgradi. Od taa strana na Vardar si imaat dovolno dzamii, uste edna od ovaa strana ne im treba i nema da ja pravat. Ova im e samo pazar demek ke popustele za dzamijata ama nesto drugo, na drugo mesto da dobijat.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 8182838485 114>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,281 секунди.