IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Општо > Разно
  Активни теми Активни теми RSS - ЗБУНЕТОВА ТЕМА
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

ЗБУНЕТОВА ТЕМА

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 8081828384 137>
Автор
Порака
zbunet Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Претседник Зеленковски

Регистриран: 24.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 15549
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zbunet Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Декември.2008 во 11:36
... додека седнав Тања се заврти со грбот да ја спреми рибата, се чу тивко зуење и за некоја минута дојде пред мене со чиниите. Рибата беше спремна, а не видов никаде оган, недоверливо ја допирав со прстите, беше мека и со специфичен мирис која ги голицаше ноздрвите, ја пробав...вакво нешто немав вкусено никогаш, Тања се насмевна.Не можев да сопрам, што од глад, што од будење на нови сетила за вкус, посегнав и по другата, зачуденоста ја замолкнав, важно беше уживањето...и видикот пред мене, како створен за непрекинато допирање, руменило ми ги обли образите, дојдов до овошјето, поинаков изглед, поинаков вкус, силата ми се врати.
 - Ние сме само населени тука, зошто моравме.
Проговори тивко, последниот залак ми подзастана во душникот, очекувајќи невообичаени работи да слушнам.
 - Овде сме веќе ваши стотина години, ја сум втора генерација, имаме слични карактеристики и тела, воглавно со совпаѓаат, дојдени сме со летачка машина која требаше да не однесе да населиме место кое се наоѓа многу далеку, затоа што нашето сонце почна да умира.
 - Кое сонце и колку далеку ?
Покажа кон небото во спротивен правец од сонцето. Се насмеав иронично, но почнав да се присеќавам на чудните работи кои ги забележав во селото, се сетив на приказните крај огинот за падот на  ѕвезда од небото, никогаш видена толку голема, гневот на творецот кон нас . Никогаш не ги сваќав премногу сериозно,никој не ги сваќаше, не се трудеа премногу да ја шират приказната, веројатно заради притената забрана, ја сваќав само како приказна пред спиење за децата кои се палави.
 - А зошто имате крилја ?
 - Нашата планета, земја од која потекнуваме беше помала од вашата, првата генерација беше со слаби коски, ниту крилјата не можеа да ги користат, но имавме апарати кои ни помагаа и да ги ојачаат бебињата уште пред да се родат за да преживееме.
Покажа на едно парче што светкаше, од неа ја спреми рибата. Го разгледував, се појавуваа некои слаби светулки, испушти некој гласен звук, уплашено ја оставив, Тања повторно се насмевна.
 - Безопасно е, не се грижи, многу ни помагаат.
 - Јас сум родена тука на таков начин.
Се присетив на некои постари од нивниот род кои имаа чудни бели траки низ телото, сигурно им помагаат заради нивните слаби коски.
 - Поретко некој од вашите ќе дојде тука и од другите околни села, само тие што најмногу се совпаѓаат со нашите мисли.
 - Мисли ?
 - Што ги чувствуваат, најверојатно заради зрачењето при падот, на кои биле изложени вашите родители.
 - До кога ќе бидете тука ?
 - Бидејќи оваа земја е населена, не треба да се мешаме во вашиот развој и затоа чекаме да дојдат да не земат со друга голема летачка машина, но раздалечините се големи и мора да помине доста време, можеби уште утре, можеби и по нас.
Почна да ми бучи во главата, не ми беше добро, станав нагло, столицата падна, не бев сигурен дека преживеав од џунглата, дали ова беше некаква игра.
 - Ќе одам да си легнам.
Потонав во креветот, додека испрекинати реченици ме испраќаа, ништо нема да биде повеќе како беше...
Кон врв
apce Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 18.Октомври.2007
Локација: Malaysia
Статус: Офлајн
Поени: 2717
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај apce Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Декември.2008 во 12:30
тага i ke se razbudis i seta ovaa magija ke ja snema тага
apce
Кон врв
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Декември.2008 во 12:36
...se vrati... toa e najvazno...
Кон врв
kejt-d-grejt Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 05.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 6228
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај kejt-d-grejt Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Декември.2008 во 12:51
jas mislam kje se ozeni so tanja i kje imaat decaзбунетост
се' што е убаво во животот е поезија. сето друго е проза
Кон врв
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Декември.2008 во 12:53
... jas pak mislam deka Tanja mnooooogu kje se slozuva so svekrvataголема%20насмевка
Кон врв
kejt-d-grejt Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 05.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 6228
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај kejt-d-grejt Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Декември.2008 во 12:54
aaaaaaaaaaaa......ti kaj sto te cesa, a????газење%20од%20смеење
се' што е убаво во животот е поезија. сето друго е проза
Кон врв
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Декември.2008 во 12:56
...Vidi ja ...abe zbunetiot e milo na mama...on kje i kaze deka na nashata planeta glaven zbor ima mama...голема%20насмевка ...
Кон врв
kejt-d-grejt Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 05.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 6228
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај kejt-d-grejt Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Декември.2008 во 12:58
газење%20од%20смеење....od koga toa???????
се' што е убаво во животот е поезија. сето друго е проза
Кон врв
Delicia Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
*dream catcher*

Регистриран: 20.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 10984
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Delicia Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Декември.2008 во 12:59
......mama ili majka miзбунетост.....плазење
...It just takes a second to realize how wrong you are, about... everything...
Кон врв
kejt-d-grejt Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 05.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 6228
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај kejt-d-grejt Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Декември.2008 во 13:04
 
eve ja Tanja koga si dojde od nedelen rucek kaj mama
 
 
 
се' што е убаво во животот е поезија. сето друго е проза
Кон врв
kejt-d-grejt Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 05.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 6228
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај kejt-d-grejt Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Декември.2008 во 13:07
 
a taa bas imase zelnik za sinceto mesenoплазење
 
се' што е убаво во животот е поезија. сето друго е проза
Кон врв
La Ninja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
She Hulk

Регистриран: 13.Јуни.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1605
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај La Ninja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Декември.2008 во 13:17
ako ne znae zelnik da mesi maf i e rabota...sto misli taa so edna riba ke pomine..
Ne sum pijan, samo lezam na zemja i se raduvam....
Кон врв
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Декември.2008 во 13:20
газење%20од%20смеење... pa ova ...pa sega..paaa....среќа
Кон врв
Delicia Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
*dream catcher*

Регистриран: 20.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 10984
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Delicia Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Декември.2008 во 13:25
im rekov da ne se zakaçaat ,.......ama ne ja vidoa kitkata od koja strana ti eплазење.....смеење

Изменето од marija1000 - 03.Декември.2008 во 13:26
...It just takes a second to realize how wrong you are, about... everything...
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 8081828384 137>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,281 секунди.