IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > АРХИВА > Историја и политика
  Активни теми Активни теми RSS - Изградба на црква на плоштад Македонија?
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Изградба на црква на плоштад Македонија?

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 8081828384 114>
Прашање: Дали сте за нова црква со работен наслов “Св. Никола“ на плоштадот?
Одговор Гласови Статистика
49 [25,79%]
140 [73,68%]
1 [0,53%]
Не може да гласате на оваа анкета

Автор
Порака
Anarchy Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Фатенко

Регистриран: 19.Март.2009
Статус: Офлајн
Поени: 6676
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Anarchy Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Јуни.2009 во 16:04
Potreba za izgradba na taa crkva ima samo zatoa sto nekade, ne znam kade e zacrtano deka vo sekoja hristijanska zemja, vo samiot centar na glavniot grad mora da ima crkva....ne deka nema vo blizina ama toa e toa.
Кон врв
zabegan Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Другарот на Мона Лиза

Регистриран: 06.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9774
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zabegan Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Јуни.2009 во 16:17
Originally posted by bounty_hunter bounty_hunter напиша:

Potreba za izgradba na taa crkva ima samo zatoa sto nekade, ne znam kade e zacrtano deka vo sekoja hristijanska zemja, vo samiot centar na glavniot grad mora da ima crkva....ne deka nema vo blizina ama toa e toa.
никаде нема зацртано таква глупост, а градовите се развивале врз основа на тие цркви со векови (пред векови)
а во централното подрачје (кажано веќе милион пати) има најмалку две цркви со катедрални размери
размисли пред да напишеш глупост
Кон врв
Popi Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Април.2009
Статус: Офлајн
Поени: 1664
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Popi Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Јуни.2009 во 16:18

Dobra poenta Bounty....megutoa mislam deka ne se raboti nitu za potreba od (kako shto veke reche) nitu pak deka e zaradi nekoj si "beleg na hristijanstvoto", tuku spored mene e zaradi VLIJANIETO na crkvata kako "stolb" na sekoja drzhava.  Taka bilo so vekovi i od toa ne bash sakaat da se otkazhat tie shto go promoviraat ova. Kako inache polesno ke gi manipuliraat drzhavite? голема%20насмевка

 
Кон врв
Anarchy Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Фатенко

Регистриран: 19.Март.2009
Статус: Офлајн
Поени: 6676
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Anarchy Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Јуни.2009 во 16:27
Originally posted by zabegan zabegan напиша:

Originally posted by bounty_hunter bounty_hunter напиша:

Potreba za izgradba na taa crkva ima samo zatoa sto nekade, ne znam kade e zacrtano deka vo sekoja hristijanska zemja, vo samiot centar na glavniot grad mora da ima crkva....ne deka nema vo blizina ama toa e toa.
никаде нема зацртано таква глупост, а градовите се развивале врз основа на тие цркви со векови (пред векови)
а во централното подрачје (кажано веќе милион пати) има најмалку две цркви со катедрални размери


Ne znam dali ja imas gledano emisijata "Glasot na narodot" ,  se emituvase na prviot kanal na makedonskata televizija. Ne znam kako se vikase vladikata sto bese gostin taa emisija, no jasno kaza deka vo sekoja hristijanska zemja mora vo centarot na glavniot grad da ima crkva.
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Јуни.2009 во 16:55
Originally posted by bounty_hunter bounty_hunter напиша:

Potreba za izgradba na taa crkva ima samo zatoa sto nekade, ne znam kade e zacrtano deka vo sekoja hristijanska zemja, vo samiot centar na glavniot grad mora da ima crkva....ne deka nema vo blizina ama toa e toa.
 
Македонија не е христијанска земја, туку е секуларна, а тоа значи независна од верските заедници во неа. Сите верски заедници во Македонија имаат еднакви или барем треба да имаат еднакви права пред уставот.
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
Anarchy Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Фатенко

Регистриран: 19.Март.2009
Статус: Офлајн
Поени: 6676
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Anarchy Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Јуни.2009 во 17:00
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Македонија не е христијанска земја, туку е секуларна, а тоа значи независна од верските заедници во неа. Сите верски заедници во Македонија имаат еднакви или барем треба да имаат еднакви права пред уставот.


Ups, izvini gresno se imam izrazeno.....znaci sakav da kazam sekoja zemja kade hristijanite se mnozinstvo намигнување
Кон врв
zabegan Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Другарот на Мона Лиза

Регистриран: 06.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9774
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zabegan Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Јуни.2009 во 17:22
Originally posted by bounty_hunter bounty_hunter напиша:

Originally posted by zabegan zabegan напиша:

Originally posted by bounty_hunter bounty_hunter напиша:

Potreba za izgradba na taa crkva ima samo zatoa sto nekade, ne znam kade e zacrtano deka vo sekoja hristijanska zemja, vo samiot centar na glavniot grad mora da ima crkva....ne deka nema vo blizina ama toa e toa.
никаде нема зацртано таква глупост, а градовите се развивале врз основа на тие цркви со векови (пред векови)
а во централното подрачје (кажано веќе милион пати) има најмалку две цркви со катедрални размери


Ne znam dali ja imas gledano emisijata "Glasot na narodot" ,  se emituvase na prviot kanal na makedonskata televizija. Ne znam kako se vikase vladikata sto bese gostin taa emisija, no jasno kaza deka vo sekoja hristijanska zemja mora vo centarot na glavniot grad da ima crkva.
па ако им веруваме на некои емисии на телевизија...замисленост
исто како што викаа дека изградбата на црквата ќе биде реконструкција вртење%20со%20очи
размисли пред да напишеш глупост
Кон врв
Anarchy Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Фатенко

Регистриран: 19.Март.2009
Статус: Офлајн
Поени: 6676
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Anarchy Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Јуни.2009 во 17:40
Ne stanuva zbor dali ke veruvame ili ne....rabotata e sto toa e kazano od ovlasteno lice od crkvata 
Кон врв
Анастеа Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор
Лик (аватар)
ПИПИ долгиот чорап

Регистриран: 07.Април.2008
Статус: Офлајн
Поени: 35441
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Анастеа Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Јуни.2009 во 20:55
Исидора, веќе неколкупати ти напомнувам на темава дека за вакви дискусии е наменет подфорумот Вероисповед.
Со твоите постови излегуваш многу надвор од намената на подфорум Политика и затоа последниот пост ти го префрлив во темата Враќање на инквизицијата, на Вероисповед.
Ќе те замолам дискусијата да ја продолжиш таму, а тука да се држиш до политичката димензија на настанот.

Кон врв
zabegan Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Другарот на Мона Лиза

Регистриран: 06.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9774
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zabegan Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Јуни.2009 во 21:01
Originally posted by bounty_hunter bounty_hunter напиша:

Ne stanuva zbor dali ke veruvame ili ne....rabotata e sto toa e kazano od ovlasteno lice od crkvata 
епа тогаш за свештени лица имаме исполитизирани човечиња, па после нека дојде исидора да ми збори за бога и христијанската религија
размисли пред да напишеш глупост
Кон врв
Zlatnik Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 23.Август.2005
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2605
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zlatnik Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Јуни.2009 во 22:11
Originally posted by Popi Popi напиша:

Dobra poenta Bounty....megutoa mislam deka ne se raboti nitu za potreba od (kako shto veke reche) nitu pak deka e zaradi nekoj si "beleg na hristijanstvoto", tuku spored mene e zaradi VLIJANIETO na crkvata kako "stolb" na sekoja drzhava.  Taka bilo so vekovi i od toa ne bash sakaat da se otkazhat tie shto go promoviraat ova. Kako inache polesno ke gi manipuliraat drzhavite? голема%20насмевка

Да, еден од нај силните аргументи на поборниците за изградба на црквата им е дека во сите престолнини во Европа во центрите (плоштадите) имало цркви (катедрали...). Само, не се запрашуваат кога тие верски објекти кај нив се изградени! Ние (македонците) дури денес, после 400-500 години ќе градиме црква на плоштад. Незнам, тоа некако ни’ е во генот, тоа ни’ е судбина на македонците, постојано да „каскаме“ зад некого!глупчогубитник (Првото српско востание против турците беше во почетокот на XIX век -1804 година, нашето Илинденско востание точно 100 години подоцна - 1903 година. Во втората светска војна сите народи од бивша СФРЈ ја започнаа борбата за ослободување 1-2 месеца после окупацијата, ние македонците после 6-7 месеци (на 11-ти Октомври). Сите републики од СФРЈ се отцепија и работеа на изградбата на сопствена независна држава, а ние брзавме оти „че ни’ зами’не возот“ ох
Зошто нешто први не направиме? (Ама тоа да биде навистина вредно, а не глупост!)
Неоттуѓиво е правото на секој поединец да живее во својата заблуда!
Кон врв
zabegan Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Другарот на Мона Лиза

Регистриран: 06.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9774
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zabegan Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Јуни.2009 во 22:02
Originally posted by Zlatnik Zlatnik напиша:

Originally posted by Popi Popi напиша:

Dobra poenta Bounty....megutoa mislam deka ne se raboti nitu za potreba od (kako shto veke reche) nitu pak deka e zaradi nekoj si "beleg na hristijanstvoto", tuku spored mene e zaradi VLIJANIETO na crkvata kako "stolb" na sekoja drzhava.  Taka bilo so vekovi i od toa ne bash sakaat da se otkazhat tie shto go promoviraat ova. Kako inache polesno ke gi manipuliraat drzhavite? голема%20насмевка

Да, еден од нај силните аргументи на поборниците за изградба на црквата им е дека во сите престолнини во Европа во центрите (плоштадите) имало цркви (катедрали...). Само, не се запрашуваат кога тие верски објекти кај нив се изградени! Ние (македонците) дури денес, после 400-500 години ќе градиме црква на плоштад. Незнам, тоа некако ни’ е во генот, тоа ни’ е судбина на македонците, постојано да „каскаме“ зад некого!глупчогубитник (Првото српско востание против турците беше во почетокот на XIX век -1804 година, нашето Илинденско востание точно 100 години подоцна - 1903 година. Во втората светска војна сите народи од бивша СФРЈ ја започнаа борбата за ослободување 1-2 месеца после окупацијата, ние македонците после 6-7 месеци (на 11-ти Октомври). Сите републики од СФРЈ се отцепија и работеа на изградбата на сопствена независна држава, а ние брзавме оти „че ни’ зами’не возот“ ох
Зошто нешто први не направиме? (Ама тоа да биде навистина вредно, а не глупост!)
and yet Илинденското востание пропаднало бидејќи било рано кренато тага
се зезам, горе долу имаме исто мислење среќа
размисли пред да напишеш глупост
Кон врв
Popi Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Април.2009
Статус: Офлајн
Поени: 1664
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Popi Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Јуни.2009 во 09:14
Originally posted by Zlatnik Zlatnik напиша:

Originally posted by Popi Popi напиша:

Dobra poenta Bounty....megutoa mislam deka ne se raboti nitu za potreba od (kako shto veke reche) nitu pak deka e zaradi nekoj si "beleg na hristijanstvoto", tuku spored mene e zaradi VLIJANIETO na crkvata kako "stolb" na sekoja drzhava.  Taka bilo so vekovi i od toa ne bash sakaat da se otkazhat tie shto go promoviraat ova. Kako inache polesno ke gi manipuliraat drzhavite? голема%20насмевка

Да, еден од нај силните аргументи на поборниците за изградба на црквата им е дека во сите престолнини во Европа во центрите (плоштадите) имало цркви (катедрали...). Само, не се запрашуваат кога тие верски објекти кај нив се изградени! Ние (македонците) дури денес, после 400-500 години ќе градиме црква на плоштад. Незнам, тоа некако ни’ е во генот, тоа ни’ е судбина на македонците, постојано да „каскаме“ зад некого!глупчогубитник (Првото српско востание против турците беше во почетокот на XIX век -1804 година, нашето Илинденско востание точно 100 години подоцна - 1903 година. Во втората светска војна сите народи од бивша СФРЈ ја започнаа борбата за ослободување 1-2 месеца после окупацијата, ние македонците после 6-7 месеци (на 11-ти Октомври). Сите републики од СФРЈ се отцепија и работеа на изградбата на сопствена независна држава, а ние брзавме оти „че ни’ зами’не возот“ ох
Зошто нешто први не направиме? (Ама тоа да биде навистина вредно, а не глупост!)
 
I jas se slozhuvam so razmisluvanjata. среќа
 
A ova so crkvive sega veke nema da mu dojde nekolku meseci ili godini odposle, tuku cela vechnost...sega koga crkvite nasekade vo svetot se veke pred raspagjanje ili vo najmala raka rekonstrukcija i prestrojuvanje. Znachi se vrakame vo vreme...namesto da odime napred. Eve jas bi predlozhila neshto spored mene interesno, vo zamena.голема%20насмевка  Da se izgradi nekoj vid muzej.....so neprikosnovena arhitektura, koj ke bide narechen VREMEPLOV, kade ke bide predstavena chovechkata istorija niz vekovite so akcent na nasheto tlo, Makedonija a i nekoi exibicii za idninata, NLO....predviduvanja, misterii i sl. Toj objekt bi mozhel isto taka da ima del i za Gradska biblioteka, restorani, kafulinja i suveniri prodavnici. Atrakcija za ochi, znaenje, a i vrtenje na ogromni pari vo isto vreme. голема%20насмевка
 
 
 
Кон врв
Popi Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Април.2009
Статус: Офлајн
Поени: 1664
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Popi Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Јуни.2009 во 09:36
p.s. Moram da dodadam deka vo predhodniov zamislen predlog-gradba bi bilo soodvetno da ima i ubava kino-sala, kade megu drugite aktuelni filmovi, ednash nedelno vo stilot na "VREMEPLOV" bi se prozhektirale striktno samo nauchno-fantastichni filmovi i filmovi od istorijata, dokumentarci i sl. голема%20насмевка
 
Se ispozanesov malku, a? смеење
 
 
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 8081828384 114>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,191 секунди.