IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > АРХИВА > Историја и политика
  Активни теми Активни теми RSS - Изградба на црква на плоштад Македонија?
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Изградба на црква на плоштад Македонија?

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 7980818283 114>
Прашање: Дали сте за нова црква со работен наслов “Св. Никола“ на плоштадот?
Одговор Гласови Статистика
49 [25,79%]
140 [73,68%]
1 [0,53%]
Не може да гласате на оваа анкета

Автор
Порака
Isidora Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 29.Март.2009
Статус: Офлајн
Поени: 112
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Isidora Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Јуни.2009 во 14:29
Originally posted by Zlatnik Zlatnik напиша:


И што сега? Наместо да му одговориш на човекот, или да дадеш некаков коментар, ти со цинизам му возвраќаш! Дали секогаш во недостаток на аргумент(и) за одговор овака се однесуваш?А зошто да не се нервира? Еве и јас ги искажувам тие човекови
вредности. Кога е нешто смешно јас се смеам, кога е тажно - плачам,
кога е убаво се радувам, кога е неправедно (како сега ова со црквата) -
се нервирам ... и секогаш тоа го правам со страст, онака искрено, од
срце. А вие? Дали вие ги имате тие особини да чувствувате, да имате
страст? Или страста за вас е недозволива работа (нешто кое многу често
на форумов го имате истакнато како една од темелните „вредности“ на
вашето учење)? Погледнете ги само вашите свештеници. Сите се
стереотипни во своето однесување, сите изиграваат кротки души, кај сите
има „смирение“ во однесувањето, зборувањето! Сите како да се правени од
еден калап! Дали тоа ве задоволува и ве исполнува, дали тоа ве прави
среќни? Такви ли треба и ние да бидеме?ма%20ајде



A zosto mislis deka toa e so cinizam kazano,t.e. napisano?bas naprotiv,go kazuvam ona sto mislam.A za cinizam da ne zborime za ona "Isidorce,dusicke..."
Da ne pocnam jas sega....
Mojot odgovor nema da mu pomogne da ne se nervira.Mozebi barem so dobro,ke razbere deka ne treba...

I sega mi kazuvas deka crkvata e za nerviranje????
Znaes kako? Mnogu cesto covekot se nervira za raboti za koi nema potreba da go pravi istoto,a za raboti za koi treba,ili ne se nervira ili se zbudaluva.Taka da,ne odgovaram za tugata odluka za sto ke se nervira,zboruvam za opstoprifatenoto.Ako dojde takvo vreme nekoj za ova da se nervira,kade e krajot?Mozebi koga malku bi gi otvorile srcata,bi razbrale nekoi raboti...i ne bi ritale protiv bodilo....a ,znam,tesko e da ritas protiv bodilo,bidejki tvoeto odnesuvanje nemoze da pobie nekoj fakt,koj tebe uzasno te nervira i go mrazis.Vsusnost,koga bi uspeal barem malku da go otvoris toa srce,bi prestanal da se odmazduvas,preku negiranjeto na Boga.Koga za mene bi bil Bog isto sto i za tebe,i da sakam,ne bi mozela da go ljubam....togas ke se sakam samo sebesi,obiduvajki se da izbegnam nesto...no ne,Bog e ljubov i ne e Bog spored definicijata na klevetnikot.

I uste nesto ke ti kazam,nitu za da te iznerviram ,ni za da te sudam,samo zosto sakam da go znaes,a ti ako sakas,i zanemari go:
Nikoj ne mrazi nesto sto ne postoi.Lugeto denes imaat dlaboka svest za Negovoto postoenje,podobro od koj bilo drug period.Ateizmot na lugeto ne e vistinsko neverie.Toa e poveke edna averzija kon nekogo,sto go poznavame mnogu dobro,a kogo go mrazime so seto srce...
Tokmu poradi toa i lugeto Go izgnoriraat,predviduvajki Go kako da ne sme Go videle,i glumat deka se ateisti.Vo realnosta,Go smetaat za niven neprijatel,tokmu poradi nivnata pogresna definicija.Tugata borba i neverie,ne e ramnodusnost,tuku e ziva slika i prilika,.t.e.dokaz deka Toj postoi.Bidejki koj covek bi se borel protiv nesto NEPOSTOECKO?Koga ti bi ja sfatil visitnskata definicija na Negovoto postoenje,bi bil prviot koj ke go zasakas.

Na ova kazi sto sakas,no milo mi bese sto dojdov do toj moment da ti go kazam ova.

Кон врв
zabegan Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Другарот на Мона Лиза

Регистриран: 06.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9774
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zabegan Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Јуни.2009 во 14:39
и мене ме бива за филозофирање, само ме мрзи да пишувам среќа

доста и двајцата, во обиди да победите во дискусија, пишувате глупости И ДВАЈЦАТА
размисли пред да напишеш глупост
Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Јуни.2009 во 14:42
aauuu,..opnato nekoe zenche ova be?!збунетост,...pisha i ,...izbega...голема%20насмевка

a i ,.."Tugata borba i neverie,ne e ramnodusnost,tuku e ziva slika i prilika,.t.e.dokaz((aajjj zitii,..dokaz bila!!,...m.z) deka Toj postoi.Bidejki koj covek bi se borel protiv nesto NEPOSTOECKO?Koga ti bi ja sfatil visitnskata definicija na Negovoto postoenje,bi bil prviot koj ke go zasakas."

....shto se nema da izgovorat , samo da se ubedat samite deka nivniot stvoritel egzistira,..se,..pa, duri i negiranjeto negovo im e dokaz deka toj postoel !,...svashta!,...ako se stvarno tolku inteligentni kako shto (samite) se falat,..shteta shto taa svoja Inteligencija ne si ja "troshat" na nekoi ,.."poprizemni" raboti,...

inache,..nikoj ne im se bori protiv gospod,..tuku samo protiv onie shto go "trpaat" na sekade,...i vo sekoe vreme,..


a, zaboraviv na ,.on- osta,..e, pa,...ne treba nova crkva na ploshtadot!,..a i bilo kakva!


Изменето од brza - 05.Јуни.2009 во 14:45
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
Zlatnik Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 23.Август.2005
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2605
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zlatnik Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Јуни.2009 во 15:15
Originally posted by Isidora Isidora напиша:

...Bidejki koj covek bi se borel protiv nesto NEPOSTOECKO?
...

Да, точно! И јас го правам истото. И јас не се борам против нешто непостоечко (бог)! Јас се борам против ставовите на поединци кои се залагаат да се изгради црква на плоштадот. А тие се постоечки, реални, нели?намигнување
Originally posted by Isidora Isidora напиша:

...Na ova kazi sto sakas,no milo mi bese sto dojdov do toj moment da ti go kazam ova.

Ете гледаш како позитивно влијание имам врз тебе!намигнување големо%20гушкање Го дочека моментот да се „истушиш“ и сега ти е полесно на душата, нели?големо%20гушкањебакнеж
Неоттуѓиво е правото на секој поединец да живее во својата заблуда!
Кон врв
Isidora Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 29.Март.2009
Статус: Офлајн
Поени: 112
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Isidora Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Јуни.2009 во 14:33

Originally posted by Zlatnik Zlatnik напиша:


Originally posted by Isidora Isidora напиша:

...Bidejki koj covek bi se borel protiv nesto NEPOSTOECKO?...
Да, точно! И јас го правам истото. И јас не се борам против нешто непостоечко (бог)! Јас се борам против ставовите на поединци кои се залагаат да се изгради црква на плоштадот. А тие се постоечки, реални, нели?намигнување
Originally posted by Isidora Isidora напиша:

...Na ova kazi sto sakas,no milo mi bese sto dojdov do toj moment da ti go kazam ova.
Ете гледаш како позитивно влијание имам врз тебе!намигнување големо%20гушкање Го дочека моментот да се „истушиш“ и сега ти е полесно на душата, нели?големо%20гушкањебакнеж



Smej se kolku sakas,zbori sto sakas,pisuvaj sto sakas,i se sto ti sakas....ama toa nema da ti pomogne voopsto!

Toa sto ti mene ke me navredis ili prefrlis za nesto,ne te pravi ni najmalku posilen ili popameten,ako veke ti e toa planot.

I,da,pozitivno vlijaes.Me motiviras da te motiviram.Ete,gledas kako debatirame???

Изменето од Isidora - 07.Јуни.2009 во 14:42
Кон врв
Isidora Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 29.Март.2009
Статус: Офлајн
Поени: 112
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Isidora Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Јуни.2009 во 14:34
Originally posted by brza brza напиша:


aauuu,..opnato nekoe zenche ova be?!збунетост,...pisha i ,...izbega...голема%20насмевкаa i ,.."Tugata borba i neverie,ne e ramnodusnost,tuku e ziva slika i
prilika,.t.e.dokaz((aajjj zitii,..dokaz bila!!,...m.z) deka Toj postoi.Bidejki koj covek bi se borel protiv
nesto NEPOSTOECKO?Koga ti bi ja sfatil visitnskata definicija na
Negovoto postoenje,bi bil prviot koj ke go zasakas."
....shto se nema da izgovorat , samo da se ubedat samite deka nivniot stvoritel egzistira,..se,..pa, duri i negiranjeto negovo im e dokaz deka toj postoel !,...svashta!,...ako se stvarno tolku inteligentni kako shto (samite) se falat,..shteta shto taa svoja Inteligencija ne si ja "troshat" na nekoi ,.."poprizemni" raboti,...inache,..nikoj ne im se bori protiv gospod,..tuku samo protiv onie shto go "trpaat" na sekade,...i vo sekoe vreme,..a, zaboraviv na ,.on- osta,..e, pa,...ne treba nova crkva na ploshtadot!,..a i bilo kakva!




Tvojot recnik za mene e ispod nivo....zatoa PRIJATNO!
Кон врв
Isidora Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 29.Март.2009
Статус: Офлајн
Поени: 112
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Isidora Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Јуни.2009 во 14:38
Zlatnik,nemoram da se boram direktno protiv tebe ako sakam da ti nastetam.Ke povredam nekoj tvoj mnogu blizok,i taka indirektno tebe mnogu poveke ke te povredam.Ke te boli mnogu poveke....
Zatoa ne vikaj deka ti ne se boris protiv Boga.
Muabetov ispaga:"Jas ne se boram protiv Boga,no zatoa se boram protiv se sto e Bozjo ( vernici,crkva i ....dr.raboti).Ma daj ajde te molam....
Кон врв
lane62 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Април.2009
Статус: Офлајн
Поени: 7583
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај lane62 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Јуни.2009 во 17:53
Originally posted by Isidora Isidora напиша:

Zlatnik,nemoram da se boram direktno protiv tebe ako sakam da ti nastetam.Ke povredam nekoj tvoj mnogu blizok,i taka indirektno tebe mnogu poveke ke te povredam.Ke te boli mnogu poveke....
Zatoa ne vikaj deka ti ne se boris protiv Boga.
Muabetov ispaga:"Jas ne se boram protiv Boga,no zatoa se boram protiv se sto e Bozjo ( vernici,crkva i ....dr.raboti).Ma daj ajde te molam....
 
 
 
збунетост....sto besse ova...negacija na negacija!
Daj više odmora jeziku nego rukama!
Кон врв
anakin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unidentified Flying Object

Регистриран: 08.Август.2005
Локација: Machku Pichku
Статус: Офлајн
Поени: 18535
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anakin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Јуни.2009 во 21:55
нели е редно да се смени називот на темата
црквата нема да се вика св никола
оно е со наводници.... но е невкусно така да е изразуваат САТИРИТЕ
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.

Кон врв
Zlatnik Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 23.Август.2005
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2605
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zlatnik Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Јуни.2009 во 09:07
Originally posted by Isidora Isidora напиша:

Zlatnik,nemoram da se boram direktno protiv tebe ako sakam da ti nastetam.Ke povredam nekoj tvoj mnogu blizok,i taka indirektno tebe mnogu poveke ke te povredam.Ke te boli mnogu poveke....

Ова не се твои зборови. Ова се „божји“ зборови кои тој ги кажувал кога сакал да се одмазди кон некој кој не верувал во него или кој згрешил. Пример кон кралот Давид и неговоте потомство. Дури, во некои случаи бог вели дека ќе се светел до седмо колено. Каква љубов, каква човекољубивост од страна на бог?! Ако некој му згрешил, тогаш ќе ги казнува генерациите после него! А зошто? Зарем некој (или можеби сите) од тие претходно осудени генерации нема да бидат праведници, да го сакаат бог, да го почитуваат ...? А овој (бог) и покрај тоа, сепак ќе ги казни нив поради злоделата на некој си нивен предок?! Зарем тие не се луѓе со свој живот? Не, овде нема да се повикам  на логика (бидејќи често пати неа верниците ја отфрлаат), туку ќе се повикам на разумноста. Има ли барем малку разумност во ова, малку хуманост?
Originally posted by Isidora Isidora напиша:

... Zatoa ne vikaj deka ti ne se boris protiv Boga.
Muabetov ispaga:"Jas ne se boram protiv Boga,no zatoa se boram protiv se sto e Bozjo ( vernici,crkva i ....dr.raboti).Ma daj ajde te molam....

Тука е разликата меѓу мене и тебе. Јас „сето ова“ не го прифаќам дека е божјо дело. За мене „сето ова“ е човечко дело.
Originally posted by Isidora Isidora напиша:

Smej se kolku sakas,zbori sto sakas,pisuvaj sto sakas,i se sto ti sakas....ama toa nema da ti pomogne voopsto! ...

Грешиш! Јас воопшто не ти се смеам. Барем не цинички, понижувачки, подмолно... Можеби ќе се насмеам онака искрено на твојата простодушност (=добродушност) и поради тоа што го прифаќаш благословот даден од бог во Мат. 5:3 среќа
Originally posted by Isidora Isidora напиша:

... Toa sto ti mene ke me navredis ili prefrlis za nesto,ne te pravi ni najmalku posilen ili popameten,ako veke ti e toa planot...

А зарем досега сум те навредил со нешто? Зарем сум (ти) рекол нешто што го повредило твоето достоинство и личен интегритет? Ако внимателно ги читаш моите постови ќе забележиш дека овој мој претпазлив однос (да не навредам некого) го имам кон сите членови на форумов. Зошто ти би била исклучок од тоа? Сепак, доколку некое мое пишување кај тебе предизвикало чувство на било каква навреда, доволно сум голем да речам - извини!големо%20гушкање
Originally posted by Isidora Isidora напиша:

... I,da,pozitivno vlijaes.Me motiviras da te motiviram.Ete,gledas kako debatirame???

Гледаш како заеднички се надополнуваме, надградуваме, инспирираме ...?големо%20гушкањебакнеж

Р.Ѕ. Знам. овој мој пост „малку“ е оф топик, ама некогаш и тоа е корисно. Се надевам членовите нема да ми најдат забелешка за ова!молитва големо%20гушкање

Неоттуѓиво е правото на секој поединец да живее во својата заблуда!
Кон врв
lane62 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Април.2009
Статус: Офлајн
Поени: 7583
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај lane62 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Јуни.2009 во 10:41
ne!
Daj više odmora jeziku nego rukama!
Кон врв
ss_derIvat_ss Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 16.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 113
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ss_derIvat_ss Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Јуни.2009 во 10:47
Originally posted by Isidora Isidora напиша:

Zlatnik,nemoram da se boram direktno protiv tebe ako sakam da ti nastetam.Ke povredam nekoj tvoj mnogu blizok,i taka indirektno tebe mnogu poveke ke te povredam.Ke te boli mnogu poveke....
Zatoa ne vikaj deka ti ne se boris protiv Boga.
Muabetov ispaga:"Jas ne se boram protiv Boga,no zatoa se boram protiv se sto e Bozjo ( vernici,crkva i ....dr.raboti).Ma daj ajde te molam....


Ehhh, ne e taka. Na 50 metra e Sv. Dimitrija, a na kilometar se Soborniot Hram i novata crkva Sv Bogorodica. Nema potreba od uste edna crkva. Jas parite bi gi nasocil kon renoviranje na postoeckite crkvi i manastiri nadvor od Skopje, potoa imame Crkvicki do koj tesko se stignuva. Jas taka bi gi potrosil ovie pari.
Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Јуни.2009 во 11:33
a,..koj pa tebe te prashuva?! намигнување
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
zabegan Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Другарот на Мона Лиза

Регистриран: 06.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9774
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zabegan Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Јуни.2009 во 15:42
Originally posted by ss_derIvat_ss ss_derIvat_ss напиша:

Originally posted by Isidora Isidora напиша:

Zlatnik,nemoram da se boram direktno protiv tebe ako sakam da ti nastetam.Ke povredam nekoj tvoj mnogu blizok,i taka indirektno tebe mnogu poveke ke te povredam.Ke te boli mnogu poveke....
Zatoa ne vikaj deka ti ne se boris protiv Boga.
Muabetov ispaga:"Jas ne se boram protiv Boga,no zatoa se boram protiv se sto e Bozjo ( vernici,crkva i ....dr.raboti).Ma daj ajde te molam....


Ehhh, ne e taka. Na 50 metra e Sv. Dimitrija, a na kilometar se Soborniot Hram i novata crkva Sv Bogorodica. Nema potreba od uste edna crkva. Jas parite bi gi nasocil kon renoviranje na postoeckite crkvi i manastiri nadvor od Skopje, potoa imame Crkvicki do koj tesko se stignuva. Jas taka bi gi potrosil ovie pari.
па фала богу, ја од кога зборам за ова, и растојанието меѓу црквите е многу помало од километар среќа
плус кога веќе сакаат да градат цркви, нека изградат во некоја друга населба освен цетар, а не една црквичка во Аеродром да се гради 500 години

размисли пред да напишеш глупост
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 7980818283 114>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,172 секунди.