IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - ДАЛИ ИСУС РЕКОЛ-ЈАС СУМ БОГ?
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

ДАЛИ ИСУС РЕКОЛ-ЈАС СУМ БОГ?

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 678910 31>
Автор
Порака
Rita.MD Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Јули.2009
Статус: Офлајн
Поени: 719
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Rita.MD Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Ноември.2009 во 14:41
Ај да се вратиме на темата:

Докази дека Исус Христос е Бог:

1. Тој сам се нарекуваше Синот Човеков. (Даниел 7:13-14
Гледав во ноќни виденија: и ете на небесните облаци доаѓа како Човечкиот Син. Тој Му се приближи на Прадревниот, и Го доведоа кај Него. Нему Му беше предадена власта, честа на царството, за да Му служат сите народи, племиња и јазици. Неговата власт е вечна власт и никогаш нема да помине, Неговото Царство нема да пропадне.)

2.Втор доказ е моќното "Јас Сум" (Исус им рече: „Вистина, вистина ви велам: Јас Сум, пред да се родил Авраам.”-Јован 8:58), за што бил обвинет на богохулство.

3.Тој простуваше гревови. Во Библијата е јасно кажано дека само Бог може да прости (Марко: 2:7 ”Што зборува Овој вака? Тој хули! Кој може да опростува гревови, освен Еден Бог?”)

4.Тој поучуваше со зборовите: "Вистина, вистина ви велам...". Кај јудејците, потребно е сведоштво од двајца сведоци за кажаното да биде признаено како вистинито. На Исус не му требаше друг за потврда.

5. Тој на Бог му се обраќаше со "Татко" (арам.-Abba). (Јован: 10:30 Јас и Татко Ми едно сме.”)

6. Тој не негираше кога го нарекоа Бог. (Јован 20:28-29 Тома одговори и Му рече: „Мој Господ и мој Бог!” Исус му рече: „Поверува, зашто Ме виде. Блажени се кои не виделе, а поверувале.”)

7. Извршуваше чуда кои никако не можеа да бидат порекнати. Кога фарисеите сфатија дека се вистинити, рекоа дека ги прави преку ѓаволот. (Лука 11:15 А некои од нив рекоа: „Тој ги изгонува нечистите духови со помош на Велзевул, началникот на бесовите.
Матеј: 9:34 А фарисеите велеа: „Тој ги изгонува демоните преку владетелот на демоните.”
12:24 А фарисеите, кога го чуја тоа, рекоа: „Овој ги изгонува демоните само преку Велзевул, владетелот на демоните.”
Јован 3:2 Тој дојде ноќе при Исуса и Му рече: „Рави! Знаеме дека си дојден од Бога како Учител; зашто никој не може да ги прави чудесата, што ги правиш Ти, ако Бог не е со него.”)


A religion that gives nothing, costs nothing, and suffers nothing, is worth nothing. - M. Luther
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Ноември.2009 во 18:04
Многу добри аргументи Rita.MD аплауз Еве јас ќе ја продолжам листата за уште седум дополнителни аргументи за Христовото Божество:
 
Originally posted by Rita.MD Rita.MD напиша:


1. Тој сам се нарекуваше Синот Човеков.
 
8. И не само тоа. Исус се нарекувал и Божји Син:
 
"зошто вие Му велите дека хули на Бога Оној, Кого Таткото Го посвети и Го испрати во светот, - зашто реков: ‘Јас Сум Божји Син?’" (Исус Христос, ев Јован 10:36)
 
9. Потоа Тој се нарекувал и Господ:
 
"Вие Ме викате Мене Учител и Господ, и право велите, зашто тоа Сум." (Исус Христос, ев Јован 13:13)
 
10. Маченикот Стефан упатил молитва до Него (во целото Свето Писмо нема ниту една молитва упатена кон некој друг освен кон Бог!)
 
" И фрлаа камења на Стефана, кој повикуваше, велејќи: „Господи Исусе, прими го мојот дух!”" (Дела 7:59)
 
п.с. И тоа не обична молитва, туку молитва до Исус да го прими неговиот дух!
 
 
11. Му се поклонувале и Тој не одбивал
 
"Зашто ја видовме Неговата ѕвезда на исток и дојдовме да Му се поклониме" (Матеј 2:2)
"А оние што беа во коработ, дојдоа и Му се поклонија, велејќи: "Навистина, Ти си Божјиот Син" (Матеј 14:33)
"И штом Го видоа, Му се поклонија, а некои се сомневаа. " (Матеј 28:17)
 
Доколку Исус не бил Бог, тогаш ќе го одбиел ова поклонување, затоа што Тој Самиот велеше дека само на Бог треба да Му се поклонуваме:
 
"Тогаш Исус му рече: „Оди си, сатано, зашто е напишано: ‘На Господа, твојот Бог, ќе Му се поклонуваш и ќе Му служиш само Нему" (Матеј 4:10)
 
На пример апостолот Петар и ангелот (што Му го објавил откровението на Јован) јасно одбиле поклонување:
 
"А кога Петар влегуваше, Корнелиј го пречека, падна пред неговите нозе и се поклони. Петар го подигна, велејќи: "Стани! И јас сум само човек!" (Дела 10:25)
"Јас, Јован, сум тој кој ги чу и ги виде овие нешта. И кога чув и видов, паднав да се поклонам пред нозете на ангелот кој ми ги покажа овие нешта. А тој ми рече: "Не прави го тоа! Јас сум слуга како и ти и твоите браќа, пророците и сите оние кои ги пазат зборовите на оваа книга. На Бог поклони Му се!" (Откровение 22:8-9)
 
12. Јован Крстител, навестувајќи го Исус, го нарекол Господ.
 
"Рече: „Јас сум глас на оној, кој вика во пустината: израмнете го Господовиот пат,” како што рече пророкот Исаија.” " (Јован Крстителот, ев. Јован 1:23)
 
13. Пророкот Исаија го нарекува Бог.
 
"Затоа, Господ Сам ќе ви даде знак: Еве, девица ќе зачне и ќе роди син, и ќе му даде име Емануел! " (Исаија 7:14)
(забелешка: Емануел на еврејски "Еману Ел" значи: "Бог со нас", "Бог меѓу нас")
"Зашто, ни се роди Дете, Син ни се даде, власта му е на рамото. Името ќе Му биде: Чудесен Советник, Силен Бог, Вечен Татко, Кнез на Мирот." (Исаија 9:6)
 
14. Во Откровението Исус се претставува како "Првиот и Последниот", титула која единствено Му припаѓа само на Бог.
 
"Не плаши се! Јас Сум Првиот и Последниот, и Живиот; бев мртов, и еве, ж.ив Сум во сите векови" (Откровение 1:17)
 
Продолжува...


Изменето од EvAngelos - 05.Ноември.2009 во 18:06
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
hleb20 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 25.Јануари.2009
Статус: Офлајн
Поени: 126
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај hleb20 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Ноември.2009 во 21:04
Covekot,Sinot,Bogot ili Bogocovekot.

Eve shto veli jovan 13:13 "You call me 'Teacher' and 'Lord,' and rightly so, for that is what I am.

I ushte kolku Lordovi sme imale, pa i den denes gi imame toa e titula koj sto ja imal Isus kako Bozji covek:

Bog=God
Lord=Golem covek, vo nikoj slucaj ne znacet Gospod ili Bog

Da vidime tuka:

Не плаши се! Јас Сум Првиот и Последниот, и Живиот; бев мртов, и еве, ж.ив Сум во сите векови" (Откровение 1:17)

Ako receme deka bil prviot ne moze da mu bide sin bozji,
zashto znaeme prvo treba Tatko potoa Sin,(ovde ispagat bile bliznaci so Tatkoto)

Isto i vo ovoj citat od biblijata ni pokazuvat deka Isus ne bil bash "Prviot"

3. А кога се приближи до Него, искушувачот Му рече: „Ако си Син Божји, заповедај овие камења да станат лебови.“

6. и Му рече: „Ако си Син Божји, скокни долу, зашто напишано е: ‚На ангелите Свои ќе им заповеда за Тебе да Те запазат и на раце ќе Те земат за да не Си ја сопнеш ногата од камен.‘“

Kako, koga znaeme deka satanata bese angel, znaci go imal videno boga ushte pred da bidet prokolnat, pa satanata koga vece go znaet na Boga go prashuvat:

Ako si ???
Ne,si.(razmislete dobro,ili satanata go zaboravil na "Boga"???)

p.s prashanje,odgovor .

Dali Bog znaet koga ce bide Sudniot Den(denot koga site ke gi polagame smetkite) ???

ЕВАНГЕЛИЕ СПОРЕД МАРКО Глава 13

32 А за оној ден и час, никој не знае: ни ангелите на небото, ниту Синот, а само Таткото.

Zamisli ziti se, Isus Bog ne znaet koga ke bidet toj den.



Kakvi samo kriteriumi zemate, za da napravete od COVEK Bog(koj samiot covek nikade ne rekol jas sum Bog obozavajteme)

ЕВАНГЕЛИЕ СПОРЕД ЈОВАН Глава 14

11 Верувајте Ми дека Јас Сум во Таткото и Таткото во Мене; ако пак не - верувајте заради самите дела.

Shto go pravet ovde Bog??? ajde da vidime.

Jas Sum vo Tatkoto= Kako milenik,Bozji COVEK, praten od Boga , normalno deka ke bidet vo Negovata ljubov,milina...

Tatkoto e vo mene= ke dadam eden citat od Isus shto kazuvat povece od iljada zborovi :


Јас ништо не можам да правам Сам од Себе. Како што слушам, така и судам, и Мојот суд е праведен, зашто не ја барам Мојата волја, туку волјата на Отецот Кој Ме прати (Јован, 5:30)

No koga ke zeme bukvalno samo tri glavi podolu citame:

Vo ЕВАНГЕЛИЕ СПОРЕД ЈОВАН Глава 17

21 за да бидат сите едно; како што си Ти, Татко, во Мене, и Јас во Тебе, така и тие да бидат едно во Нас, за да верува светот дека Ти Ме испрати.

Ako go pravet ovde nesho Bog idet vaka nekako:
Jas Bog sum vo Boga,i Bog e vo Mene(Bog) i velam neka bidat i sive ovie(12 apostoli) Bogovi????

cepame dalje:

ЕВАНГЕЛИЕ СПОРЕД ЈОВАН Глава 14

9 Исус му рече: „Толку време Сум со вас и не Ме позна, Филипе? Кој Ме видел Мене, Го видел и Таткото; тогаш како велиш ти: ‘Покажи ни Го Таткото!’

Znaci Isus go prasuva Filip: kako mozes da kazes pokazi mi go Tatkoto , koa veke si me videl mene , so drugi zborovi zarem preku moite dela i cuda koi vi gi pokazav seuste ne veruvas vo postoenjeto na tatkoto . Tatkoto ne moze da se vidi no ni prakal razni znaci so koe ni ima ukazeno i potvrdeno za negovoto postoenje i mok. Vo drugo mesto veli:

ЕВАНГЕЛИЕ СПОРЕД ЈОВАН Глава 4

24 Бог е Дух, и кои Му се поклонуваат, треба да Му се поклонуваат во дух и вистина.”

ili ЕВАНГЕЛИЕ СПОРЕД ЈОВАН Глава 5

37 И Таткото, Кој Ме прати, Самиот сведочи за Мене. Вие ни го чувте некогаш Неговиот глас, ниту го видовте Неговото лице,

p.s naveduvam samo citati od Isus (samo nemu mu veruvam, barem nekolku zborovi negovi koi ostanale)



Ajde da vidime za "Sinot Bozji":зошто вие Му велите дека хули на Бога Оној, Кого Таткото Го посвети и Го испрати во светот, - зашто реков: ‘Јас Сум Божји Син?’" (Исус Христос, ев Јован 10:36)

Shto go pravet tuka Bog ??? Ne bil samo toj Sin Bozji, vo sushtina site sme cheda Bozji eve dokaz:

ИЗЛЕЗ - ВТОРА КНИГА МОЈСЕЕВА Глава 4
22 Тогаш речи му на фараонот: ‘Вака вели Господ: „Израел е Мој првороденец.

КНИГА НА ПРОРОК ЕРЕМИЈА Глава 31

9 Еве, тргнаа со солзи, сега ги враќам утешени! ќе ги водам покрај поточните води, по рамен пат на кој не ќе се сопнуваат, зашто Јас Сум му татко на Израел, Ефрем е Мој првенец.

p.s ODLUCITE SAMI

zasto Isus rekol:“Барајте ја вистината, бидејќи вистината вас ќе ве ослободи.”

Sve samo covecheki(hristijasnki doktorini koga COVEKOT e kazal deka e Bog .

Mu su poklonuvale no shto im rekol toj :


ЕВАНГЕЛИЕ СПОРЕД МАТЕЈ Глава 15

9 Но напразно Ми се поклонуваат, учејќи науки, што се човечки заповеди.’”

Shto bil Isus edna recenica cela Biblija:

ПРВО ПОСЛАНИЕ НА АПОСТОЛ ПАВЛЕ ДО ТИМОТЕЈ Глава 2


5 Зашто Бог е Еден , и Еден е Посредникот меѓу Бога и луѓето: Човекот Христос Исус,

Eden e Bog (nemame ni Isus ni Sveti Duh) a pogodi koj bil Isus: POSREDNIKOT(ni Bogot,nitu Bozjiot Sin) TUKU: ....COVEKOT.................HRISTOS ISUS

PRODOLZUVA...

Изменето од hleb20 - 08.Ноември.2009 во 23:10
Vo imeto na Allah Milostiviot,Somilosen.
Кон врв
hleb20 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 25.Јануари.2009
Статус: Офлајн
Поени: 126
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај hleb20 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Ноември.2009 во 21:19
Eve eden citat od biblijata, shto ke postavime nekolku prashanja:

1. Тогаш Духот Го одведе Исус во пустината за да биде искушуван од ѓаволот.
2. И откако постеше четириесет дни и четириесет ноќи, најпосле огладне.
3. А кога се приближи до Него, искушувачот Му рече: „Ако си Син Божји, заповедај овие камења да станат лебови.“
4. А Тој му одговори и рече: „Напишано е - ‚човек не живее само од леб, туку и од секој збор што излегува од устата на Бога.‘“
5. Тогаш ѓаволот Го одведе во Светиот град и Го постави на стреата од храмот
6. и Му рече: „Ако си Син Божји, скокни долу, зашто напишано е: ‚На ангелите Свои ќе им заповеда за Тебе да Те запазат и на раце ќе Те земат за да не Си ја сопнеш ногата од камен.‘“
7. А Исус му рече: „Напишано е исто така - ‚Не искушувај Го Господ, Твојот
Бог.‘“
8. Потоа ѓаволот го одведе на многу висока планина и Му ги покажа сите
царства на светот и нивната слава
9. и Му рече: „Сето ова ќе Ти го дадам, ако паднеш и ми се поклониш.“
10. Но, Исус му рече: “Бегај од Мене, сатано, зашто е напишано: ‚На Господ, Твојот Бог, да Му се поклонуваш и само Нему да Му слузиш!“
(Матеја 4: 1-10)

1-Dali Isus "Bog" moze da bide iskushuvan???

Послание на апостол Јаков
Глава 1

13 Никој, кој се наоѓа во искушение, да не рече: "." Зашто,Бог ме искушува Бог не може да биде искушуван од зло, и Тој Самиот никого не искушува.

14 Туку, секој е искушуван кога го влече и го мами неговата сопствена похота.

15 А откако ќе зачне похотата, таа раѓа грев, а извршениот грев раѓа смрт.


“…Бог со зло не се искушува, и Тој никого не искушува. (Послание на апостол Павле 1:13)

Spored ovie dvajca(jakov i pavle) Bog ne moze da bide iskushuvan, a gore citame ISUS BESE ISKUSHUVAN, POGODI OD KOGO??....OD SATANATA(ZLOTO)

2-Isus bil odveden od Duhot???

Zarem Isus"Bog" treba da bide odveden od nekoj drugi???
Ako e Bog toa e lesno za nego,nemat potreba duhot da go vodet.

3-Isus posteshe??? za kogo?? Zamisli Bog postehe za kogo???

4-Isus ogldna??? Bog cuvstuvat glad?? Nadvor od sekoj covecki razum i logika.

Da ne naveduvame za "raspnuvanjeto" ne e temata.(za psalm91).

Da vidime shto velet Isus, vsushnost koj bil Isus so detalni zborovi ne filozoferski.

И ете, еден човек, кога пристапи до него, Му рече: „Учителе добар, какво добро треба да направам за да имам живот вечен?“
I shto mislite shto mu odgovoril Isus ??? Veruvaj vo mene kako Bog ili:

Тој му одговори: „Зошто ме нарекуваш добар? Само Еден е добар. А ако сакаш да влезеш во животот, запазувај ги заповедите.“ (Матеја, 19: 16-17)

p.s Eden e dobar a toa ne bil ISUS.



Луѓе Израелци, слушнете ги овие зборови: Исус од Назарет, човекот посведочен пред вас од Бога со сили, чудеса и знаци, кои, како што и сами знаете, ги направи Бог преку Него, (Дела на Апостолите, 2:22)

p.s Koj gi napravi Isus "Bog" ili Bog PREKU NEGO??? ODLUCITE SAMI.

Da vidime shto bil Isus:



А народот одговараше: „Овој е Исус, пророкот од Назарет галилејски. (Матеја, 21:11)

Па им рече: „Вистина ви велам: ниеден пророк не е омилен во својата татковина.(Лука, 4:24)

…„Она што се случи со Исус од Назарет, Кој беше пророк, силен на дело…(Лука, 24:19)

Zaklucok : ISUS BIL PROROK.

Мојот Отец, што Ми ги даде, е поголем од сите; и никој не може да ги грабне од раката на Мојот Отец. (Јован, 10:29)

Учењето Мое не е Мое, туку на Оној што Ме прати (Јован, 7:16)

Odlucite sami koj e Bog, Isus ili Edinstveniot Bog (Allah).

Prodolzuva...




Vo imeto na Allah Milostiviot,Somilosen.
Кон врв
Tetratka Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Септември.2008
Локација: дрвара
Статус: Офлајн
Поени: 5153
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tetratka Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Ноември.2009 во 21:22
Добро - што е проблем со темава и зашто толку постирани цитати ...

Секој си има у дома Библија секој може тоа да го прочита ... голема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевка


Изменето од Tetratka - 06.Ноември.2009 во 21:24
за секој случај - користете ГРОМОБРАН!!!

Кон врв
al_islamia Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 09.Октомври.2009
Статус: Офлајн
Поени: 121
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај al_islamia Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Ноември.2009 во 10:55
http://www.youtube.com/watch?v=9lU6GnQqGgk&feature=related#


inetresno klipce vredi da se pogledni ibn -kajim r.a im postavuva prasanje na hristijanite ,)

Изменето од al_islamia - 07.Ноември.2009 во 12:40
Кон врв
hleb20 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 25.Јануари.2009
Статус: Офлајн
Поени: 126
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај hleb20 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Ноември.2009 во 23:59
Po shto temata nekako zgina (objasnato od operatorite zoshto) jas si ja najdov , i si prodolzuvam so moite postovi, inaku temata ne e mnogu za diskutiranje zashto gi naveduvam site mozni kriteriumi shto go pravat Bog i jasno se objasnati zoshto ne e. Sega sledet:

ЕВАНГЕЛИЕ СПОРЕД МАРКО Глава 12

29 Исус одговори: „Првата е: ‘Слушај Израеле - Господ, нашиот Бог - е единствен Господ,

Zamisli sega ziti se Isus "Bog" imat svoj Bog,NAHSIOT BOG, a imame i "sveta troica" EDINSTVEN BOG.
Ne velet vashiot Bog tuku NASHIOT.

sleduvaat drugi kriteriumi (vsushnost SITE kriteriumi)

Velati deka e Sin Bozji, kako kriterium si zemate: toj e vdahnat od Svetiot Duh.

No dali samo Isus e vdahnat od Sv.Duh ??.... Sekako NE:


ДЕЛА НА СВЕТИТЕ АПОСТОЛИ Глава 5

32 Ние сме сведоци за тоа и Светиот Дух, Кого Бог им Го даде на оние, кои Му се покоруваат.”

ДЕЛА НА СВЕТИТЕ АПОСТОЛИ Глава 6

5 И предлогот му се допадна на целото множество, па ги избраа: Стефана, маж полн со вера и со Светиот Дух,…..

ВТОРО ПОСЛАНИЕ НА АПОСТОЛ ПЕТАР Глава 1

21 зашто никогаш пророштвото не дошло од човечка волја, туку светите Божји луѓе зборувале носени од Светиот Дух.

ВТОРО ПОСЛАНИЕ НА АПОСТОЛ ПАВЛЕ ДО ТИМОТЕЈ Глава 1

14 Запази го доброто што ти е доверено преку Светиот Дух, Кој живее во нас.

Vo gore navedenive citati mozeme da vidime deka SITE pokoreni kon Boga, kako shto beshe i Isus se vdahnati od Sv.Duh.

Znam shto ke kazete pred vreme(kako shto rekov gore nemat mng za diskutiranje) ce recete : AMA TOJ E SO SVETIOT DUH,USHTE OD SAMATA UTROBA.
Pa ako ovoj kriterium vazet deka e Sin Bozji ili Bog sleduvaat slednovo:

Евангелие според Лука Глава 1

13 Но ангелот му рече: “Не бој се, Захарија, зашто се услиша твојата молба и женати Елисавета ќе роди син, и ќе му ставиш име Јован.

14 И е бидеш радосен и весел, и мнозина ќе се зарадуваат поради неговото раѓање.

15 Зашто тој ќе биде голем пред Господа и нема да пие вино ни сикер, а ќе се исполни со Дух Свети уште од утробата на мајка си;

Tuka ispagat i Jovan Sin Bozji, i Jovan Bog. (da ne cuvat Allah Vistinskiot Bog, Edinstven,slavata neka e na Nego). Vo sho samo si veruvate,zacuduvacki.


Sleduvat:

Isus "voskresna" (procitajte vo temata Dali Isus bil raspnat??? ke vi bide pojasno zoshto go staviv vo navodnici)

No tuka nishto ne go pravet Bog , zashto ne voskresnal samo Isus, i drugi voskresnale:

ВТОРА КНИГА ЦАРЕВИ Глава 4

32 Елисеј влезе во куќата и го најде детето како лежи мртво на неговата постела.

33 Откако влезе, ја затвори вратата зад себе и Му се помоли на Господа.

34 Потоа се качи на постелата, легна на детето, ја сложи својата уста на неговата уста, своите очи на неговите очи, своите раце на неговите раце; дишеше над него, те се стопли телото на детето.

35 Потоа стана и се прошета по куќата таму-ваму, потоа пак се качи, и дишеше над него. А тогаш детето кивна седумпати и ги отвори очите.

36 И Елисеј го повика Гиезиј и рече: „Повикај ја таа Сунамка.” Тој ја повика. Кога стигна пред него, и рече: „Земи го својот син.”

ВТОРА КНИГА ЦАРЕВИ Глава 13

21 Се случи некои - погребувајќи човек - да ги здогледаат разбојниците: го фрлија мртовецот на Елисеевиот гроб и си отидоа.

Odlucete sami ...

ЕВАНГЕЛИЕ СПОРЕД ЈОВАН Глава 5

30 Но Јас ништо не можам да правам Сам од Себе. Како што слушам, така и судам, и Мојот суд е праведен, оти не ја барам волјата Моја, а волјата на Отецот, Кој што ме пратил.

ПРВО ПОСЛАНИЕ НА АПОСТОЛ ПАВЛЕ ДО ТИМОТЕЈ Глава 2

5 Зашто Бог е Еден , и Еден е Посредникот меѓу Бога и луѓето: Човекот Христос Исус,

Prodolzuva... (vsushnost nema kraj,celata biblija tvrdi deka Isus ne e Bog)

Vo imeto na Allah Milostiviot,Somilosen.
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Ноември.2009 во 00:35
Originally posted by hleb20 hleb20 напиша:

ПРВО ПОСЛАНИЕ НА АПОСТОЛ ПАВЛЕ ДО ТИМОТЕЈ Глава 2

5 Зашто Бог е Еден , и Еден е Посредникот меѓу Бога и луѓето: Човекот Христос Исус,
 
Чекај малку, па нели вие муслиманите постојано и насекаде тврдите дека Павле го направил Исус Бог? Како тогаш Павле го нарекува Исус човек? збунетост
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
hleb20 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 25.Јануари.2009
Статус: Офлајн
Поени: 126
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај hleb20 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Ноември.2009 во 02:04
Hehhe, pogreshno si razbral be brate (kako i do sega) , ne velime Pavle go napravil na Isus Bog, tuku ja vmetnal pomislata deka e Bog.

Ama, koga znaeme deka Pavle bil obicen covek, logichno svatlivo e deka moze da zgreshi, toa go napravil i so stihot napishan pogore( utka c.c.c )

A go citam tvojot potpis, i gledam deka te interesira vistinskoto propovedanje Hristovo, i si se posvetil na toa, se cudam pod koj kriterium smetah deka Isus e Bog???

p.s hrabar si(shto se odluci neshto da kometirash), ama bez argumenti

Doprva sleduvaat ostanatite(kriteriumi)...
Vo imeto na Allah Milostiviot,Somilosen.
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Ноември.2009 во 02:37
Ја мајката, што така преку ноч се предомисливте? Не знам кој си ти, но до вчера сите муслимани велеа дека Павле го направил на Исус Бог, а сега овде гледаме дека Павле проповеда за на Единствениот Бог и воедно Го нарекува на Исус човек? Зарем така се вметнува помисла дека е на Исус Бог? среќа
Ајде сега пренеси му го ова на твоите брача и сите редум да му го извините на Павле што го правел на Исус Бог?
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
Halid ibn Velid Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1145
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Halid ibn Velid Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Ноември.2009 во 19:54
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Ја мајката, што така преку ноч се предомисливте? Не знам кој си ти, но до вчера сите муслимани велеа дека Павле го направил на Исус Бог, а сега овде гледаме дека Павле проповеда за на Единствениот Бог и воедно Го нарекува на Исус човек? Зарем така се вметнува помисла дека е на Исус Бог? среќа
Ајде сега пренеси му го ова на твоите брача и сите редум да му го извините на Павле што го правел на Исус Бог?


Evangelose,што мислиш,кога би им рекол ти денес на Евреите,ејј евреи,слушајте,чујте и поќујте,Хитлер е вашиот спасител??
што мислиш,што ке биде со тебе?
што се не ке слушнеш од нив?
дали ке ти поверуваат тие тебе на твојата изјава или ке те направат "чукнат"?
Ајде,пријателе,одговри,кратко и јасно!?
Хасан ел-Басри рекол:О Човече,ти си само збир на Денови,кога денот ќе замине и дел од твоето тело заминуват!!
Кон врв
KINGDAVID Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Solomon's father

Регистриран: 09.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 9420
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај KINGDAVID Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Ноември.2009 во 23:14

ISUS nikade vo Evangelijata ne rekol : JAS SUM BOG.


Pokazete kade ima takov stih da me iznenadite.

Neli, covek se uci dodeka e ziv.
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Ноември.2009 во 23:54
Originally posted by KINGDAVID KINGDAVID напиша:


ISUS nikade vo Evangelijata ne rekol : JAS SUM BOG.


Pokazete kade ima takov stih da me iznenadite.
 


Покажи ми ти каде Исус во евангелијата рекол: "Јас сум човек" или "Јас сум Пророк" или "Јас сум Месијата"?
Дали според тебе Исус не е ништо од ова само затоа што Тој дословно не го кажал тоа?

Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
KINGDAVID Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Solomon's father

Регистриран: 09.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 9420
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај KINGDAVID Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Ноември.2009 во 00:19
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:


Originally posted by KINGDAVID KINGDAVID напиша:


ISUS nikade vo Evangelijata ne rekol : JAS SUM BOG.


Pokazete kade ima takov stih da me iznenadite.
 
Покажи ми ти каде Исус во евангелијата рекол: "Јас сум човек" или "Јас сум Пророк" или "Јас сум Месијата"?Дали според тебе Исус не е ништо од ова само затоа што Тој дословно не го кажал тоа?



ISUS se narekol Sinot Covecki, naziv za Mesijata , neli?
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 678910 31>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,234 секунди.