IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Други хобија
  Активни теми Активни теми RSS - Дали во МК има вистински мајстори за тетовирање?
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Дали во МК има вистински мајстори за тетовирање?

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 678910 18>
Автор
Порака
Boogie Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Слобода или Смрт

Регистриран: 26.Октомври.2005
Статус: Офлајн
Поени: 10652
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Boogie Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Септември.2006 во 15:52
Јас тетовирам веке 16 год. и за тие години утка до сега немам направено бидејки се бавам со ова професионално од првиот ден,секако за овие 16 год. тетовирањето многу отиде напред како и мојата работа што оди напред па можеби има некоја избледена тетоважа но вакво нешто како што гледаш никогаш не сум си дозволил.Да ти кажам што згрешил типов што тетовирал
1.Користење на туш кој сигурно е отровен за кожата така да на местото каде што е тетоважата повеке живи клетки нема.
2.Тапа и користена игла што ако претходно ја користел на некој инфициран тип од било каква болест сега и дечково ја има истата болест.
3.Да ме тетовирал мене и вака да ме упропастел до сега ке ја немаше раката со која работи бидејки сликата ке биде таму цел живот,тоа значи дека мајсторот воопшто не е доблесен и лажел кога кажал дека ке истетовира убаво.
4.Ако бил фер ке му кажел на дечкото да дојде и бесплатно да си ја исправи грешката доколку може или ако типчево сеуште му верува на Мајсторот(ја не би верувал)
Кон врв
mystery Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 23.Септември.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 12
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mystery Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Септември.2006 во 16:20
Originally posted by Boogie Boogie напиша:

Јас тетовирам веке 16 год. и за тие години утка до сега немам направено бидејки се бавам со ова професионално од првиот ден,секако за овие 16 год. тетовирањето многу отиде напред како и мојата работа што оди напред па можеби има некоја избледена тетоважа но вакво нешто како што гледаш никогаш не сум си дозволил.Да ти кажам што згрешил типов што тетовирал
1.Користење на туш кој сигурно е отровен за кожата така да на местото каде што е тетоважата повеке живи клетки нема.
2.Тапа и користена игла што ако претходно ја користел на некој инфициран тип од било каква болест сега и дечково ја има истата болест.
3.Да ме тетовирал мене и вака да ме упропастел до сега ке ја немаше раката со која работи бидејки сликата ке биде таму цел живот,тоа значи дека мајсторот воопшто не е доблесен и лажел кога кажал дека ке истетовира убаво.
4.Ако бил фер ке му кажел на дечкото да дојде и бесплатно да си ја исправи грешката доколку може или ако типчево сеуште му верува на Мајсторот(ја не би верувал)
ok taka znaci jas ne se zanimavam so tetioviranje ama obozavam tetovazi zatoa i se tetoviram kaj savage needle
drugo za deckoto go znam ubavo deka se druzime i se znam podobro so nego otkolku so tetoviracot a da ja koristel ista igla GLAVA DAVAM DEKA NE KORISTI ISTI IGLI a prasaj go ti kako si ja odrzaval tetovazata i dali bil alergicen na gentamicin .licno se znam deckoto se vika kosta i generacija sme i mu ja znam tetovazata .
taka da ne se slozuvam so tebe za tie 4 raboti sto si gi navedel
 
aj pols objasnete mi kako se stavaat sliki
Кон врв
Boogie Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Слобода или Смрт

Регистриран: 26.Октомври.2005
Статус: Офлајн
Поени: 10652
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Boogie Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Септември.2006 во 16:33
Зошто тогаш тетоважата јас што му ја направив не му е алергична на гентамицин.Слушај изговори може да се најдат до сто едно и назад а ја сум видел и преправил илјада такви лоши слики и знам што е лоша а што добра тетоважа,за мајсторот не зборам воопшто ништо јас неговата работа сум ја видел и не е лош но има и доста грешки кои секако треба да се преправат и признаат ако барем малку има доблест.
Иначе сето ова е вистинито и ја гарантирам
1.Користење на туш кој сигурно е отровен за кожата така да на местото каде што е тетоважата повеке живи клетки нема.
2.Тапа и користена игла што ако претходно ја користел на некој инфициран тип од било каква болест сега и дечково ја има истата болест.
3.Да ме тетовирал мене и вака да ме упропастел до сега ке ја немаше раката со која работи бидејки сликата ке биде таму цел живот,тоа значи дека мајсторот воопшто не е доблесен и лажел кога кажал дека ке истетовира убаво.
4.Ако бил фер ке му кажел на дечкото да дојде и бесплатно да си ја исправи грешката доколку може или ако типчево сеуште му верува на Мајсторот(ја не би верувал)
Кон врв
mystery Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 23.Септември.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 12
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mystery Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Септември.2006 во 16:51

ok deneska ili utre ke odam dokaj nego do studioto i ke razgovaram i ke mu kazam pa moze ke se ukluci vo razgovorotTongue

pa ke videme i nekoi sliki ako moze da stavam ako mi dozvoli
pozdrav
 
Кон врв
Boogie Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Слобода или Смрт

Регистриран: 26.Октомври.2005
Статус: Офлајн
Поени: 10652
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Boogie Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Септември.2006 во 16:59
ок
Кон врв
savage Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 24.Септември.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 12
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај savage Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Септември.2006 во 13:26
Originally posted by Boogie Boogie напиша:

Зошто тогаш тетоважата јас што му ја направив не му е алергична на гентамицин.Слушај изговори може да се најдат до сто едно и назад а ја сум видел и преправил илјада такви лоши слики и знам што е лоша а што добра тетоважа,за мајсторот не зборам воопшто ништо јас неговата работа сум ја видел и не е лош но има и доста грешки кои секако треба да се преправат и признаат ако барем малку има доблест.
Иначе сето ова е вистинито и ја гарантирам
1.Користење на туш кој сигурно е отровен за кожата така да на местото каде што е тетоважата повеке живи клетки нема.
2.Тапа и користена игла што ако претходно ја користел на некој инфициран тип од било каква болест сега и дечково ја има истата болест.
3.Да ме тетовирал мене и вака да ме упропастел до сега ке ја немаше раката со која работи бидејки сликата ке биде таму цел живот,тоа значи дека мајсторот воопшто не е доблесен и лажел кога кажал дека ке истетовира убаво.
4.Ако бил фер ке му кажел на дечкото да дојде и бесплатно да си ја исправи грешката доколку може или ако типчево сеуште му верува на Мајсторот(ја не би верувал)
ok gledam se zbori za mene i tetovazata sto ja imam napraveno.super.
epa igorce tetovazata e pravena pred 2,5 godini i e pravena so boja za tetoviranje sto ne  e moja (na deckoto e deka i on tetovira)a kakva boja e neznam ne me ni interesira ,pravena e od negovi igli sam si gi spremase i se rabotese kaj nego doma .znaci dali se bile inficirani iglite i dali e nekoj eftin tus jas toa neznam a ti sudis i jades g...a bez da znaes.
za profesionalnosta jas ne sum clen na americka asocijacija i nema i da bidam ne deka nemozam tuku deka ne sakam  sto ke mi e mene americka asocijacija(nepotrebno)za da se falam samo eve jas sum profesionalec.
da se vratam na tetovazata za das e dobra daleku e od dobra toa go znam i jas a ako saka da se tetovira kaj mene bujrum....
moite vrati se potvoreni za sekoj
sega da stavam nekoja slika i od mene
pozdrav
 
 
Кон врв
Boogie Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Слобода или Смрт

Регистриран: 26.Октомври.2005
Статус: Офлајн
Поени: 10652
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Boogie Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Септември.2006 во 13:35
Ова на правдање ми изгледа но нема врска нема сега да навлегуваме у подробности бидејки детето го запознав и ми кажа како и кога ја направил тетоважата,за одговорноста сигурно не ти е битно како што гледам а за сликите повели и изложи сиLOLLOLLOLLOL
Иначе асоцијацијата не е Америчка туку интернационална а од пред некое време се сменети и доста стандарди за да се влезе во неа така да сам ако сакаш туку така неможеш да влезеш и да сакаш бидејки како што знам ја не ги исполнуваш ни 50% од условите а камоли па да се пофалиш со нив.Пред некое време ме праша што е професионалец и сега мислам дека ти е јасно што е професионалец,него тетоважата што си ја направил пред 2,5 год. дали се смета во твоето искуство како мајстор бидејки се рачунаат години на искуство нели - не од кога се занимаваш со тетовирање туку од кога работиш убаво.Wink
Поздрав
Кон врв
oblachinja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 12.Март.2006
Локација: United Kingdom
Статус: Офлајн
Поени: 4990
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај oblachinja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Септември.2006 во 13:49
jas sum laik vo ovaa oblast ama me interesira.Samo ne razbrav neshto so gentamicinot-dali moze tetovazata da predizvika alergija ili posle tetoviranje nesmeesh da primash odredeni lekovi bidejki stanuvash alergichen na niv?
Кон врв
Boogie Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Слобода или Смрт

Регистриран: 26.Октомври.2005
Статус: Офлајн
Поени: 10652
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Boogie Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Септември.2006 во 13:57
Нема врска со алергичноста на Гентамицинот,таа е антибиотска маст и се применува низ целиот свет а за подетално си има и упатство нормално кое несмее да се пречекори но како и да е на тетоважата неможе ништо да и биде.Значи таа слика што беше изложена е лаички и неправилно направена и тука нема повеке што да се измислува,изговори може да има до сто и едно но факт е и се гледа дека изработката е шид.
Лекови нема потреба да се земаат кога се тетовира и пред и потоа затоа професионалците прво ја спремаат опремата(чиста,стерилна и спремна за употреба) па после тетовираат,единствено одржување на тетоважата е дадено од човекот што тетовира а тоа е универзално и исто кај сите професионалци и изгледа вака

П: Како се чува тетоважата?
О: Тетоважата е една од најдинамичните симболи кои те изразуваат затоа е многу важно да се ослониш на советите кои ќе ти ги каже мајсторот за да си ја овозможиш најдобрата заштита на тетоважата, со што ке и го продолжиш животот.
Изгледот на тетоважата зависи од грижата која ти ќе и ја посветиш првите неколку дена. Држи ја тетоважата покриена со газата 2 саата, после тоа извади ја газата полека.Ако газата е залепена за твојата кожа, не грижи се, почни да ја водениш газата со ЛАДНА вода, не топла, не млака вода, и полека пробај да ја извадиш газата. Ако газата сеуште се лепи продолжи со воденењето на газата се додека не можеш лесно да ја извадиш.Веднаш штом ќе биде газата извадена темелно измиетеја вашата тетоважа со медициски сапун(не грбете,не тријте).Сето тоа што е на површината останато измије го добро полека нежно и исплакнете ја тетоважата без да оставите воопшто од сапунот.

  • Не нанесувајте вазелин,хидроциклин или парафинска маст.(Сите наведени продукти содржат  маст која се здрвува и ги затвара порите со што залекувањето  е поспоро и отежнато, а исто тала имаат уште некоја состојка која и ја извлекува бојата од кожата.)
  • Не нанесувајте алкохол, бидејќи тој ја суши кожата
  • Не ја тријте, ниту пак да ја чешате тетоважата.Со чисти раце нанесете тенок слој од Tattoo Goo, или Tattoo Solution, или пак првите 24 часа со gentamicin, а после тоа тенок слој на Јекодерм(Јековит),а најважно е да не ја оставате да се исуши кожата.Продолжете да ја мачкате тетоважата се додека не престане да се лупи.
  • НЕ ја прекривајте со ништо, вашата тетоважа треба да диши, што значи треба да биде намачкана само со тенок слој на маст инаку заздравувањето ќе трае подолго.Со прекривањето можете да ги затворите порите и да предизвикате напукнување на кожата т.е тетоважата, со што сте направиле раничка која ќе се познава и кога ќе заздрави тетоважата.Запомнете:не ја оставајте да се исуши па макар тоа значело и да ја мачкате и по 10пати на ден.
  • Тетоважата ќе си створи слој од исушена кожа,така да вие треба да и дозволите на таа кожа самата да си одпадне!
    • не ја гребете тетоважата;
    • никако не ја изложувајте на сонце два месеци;
    • немојте да пливате(да не одите на капење во нечиста вода - езеро, река, море и базен) една недела
    • немојте да се задржувате во кадата,во џакузи или во сауна

Кон врв
Tattoo Beauty Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Tetovirana Sexy Ubavica

Регистриран: 10.Август.2006
Статус: Офлајн
Поени: 4549
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tattoo Beauty Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Септември.2006 во 14:04
LOLLOLLOLLOLLOLaj i jas sakam da gi vidam slikite
Кон врв
Boogie Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Слобода или Смрт

Регистриран: 26.Октомври.2005
Статус: Офлајн
Поени: 10652
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Boogie Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Септември.2006 во 14:05
кои слики?
Кон врв
Boogie Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Слобода или Смрт

Регистриран: 26.Октомври.2005
Статус: Офлајн
Поени: 10652
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Boogie Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Септември.2006 во 14:05
Оваа

Кон врв
Tattoo Beauty Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Tetovirana Sexy Ubavica

Регистриран: 10.Август.2006
Статус: Офлајн
Поени: 4549
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tattoo Beauty Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Септември.2006 во 14:06
pa  na tipcevo  od strumica so se fali....LOLLOLLOLLOLWink
Кон врв
Boogie Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Слобода или Смрт

Регистриран: 26.Октомври.2005
Статус: Офлајн
Поени: 10652
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Boogie Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Септември.2006 во 14:07
Па таа е негова изработкаLOLLOLLOLLOL
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 678910 18>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,234 секунди.