IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Филозофија и психологиjа
  Активни теми Активни теми RSS - OШO
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

OШO

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 678910 17>
Автор
Порака
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Мај.2010 во 01:59
Ova ne e tema za U.G.Krishnamurti, no negovoto spomnuvanje na nekoj nachin dopira vo poentata na temava.

Spored samiot UG, toj se sretnal so Ramana Maharishi i nestrpliv shto s'e ushte ne se prosvetlil, go prashal:

- Dali mozhesh da mi ja dadesh onaa moksha (osloboduvanje od vechniot krug na patenje) mene?

- Jas mozham da ti ja dadam- mu odgovoril Maharishi - no dali si sposoben da ja primish?

Prekrasen dogovor na prosvetlen chovek upaten kon nekoj koj smeta deka prosvetluvanjeto mozhe da se prepishe kako na lekarski recept i da se podigne vo apteka ili da se predade kako nekakva shtafeta. Razocharan i nespremen da ja razbere ochebijnosta na porakata, UG go napushtil Maharishi i posle nekoe vreme otishol kaj J.Krishnamurti i ostanal so nego okolu sedum godini. I posle tolku vreme zaedno, toj go prashal JK:

- Dali ima neshto praktichno vo site onie tvoi apstrakcii?

J.Krishnamurti odgovoril isto kako i Maharishi:

- Ti nema shansi da go osoznaesh toa koga vekje ne si go razbral do sega!

UGK go napishtil i JK i od togash pochnal da go propoveda svoeto razbiranje na neshtata.


I koga mu se priblizhija do nego uchenicite, mu rekoa: "Zoshto vo paraboli im zboruvash?" A on im odgovori i reche: "Zashto vam vi e dadeno da gi znaete tajnite na carstvoto nebesno, a nim ne im e dadeno... zatoa im zboruvam vo paraboli, oti gledaat i ne vigjavaat; slushaat i ne chujat, nitu pak razbiraat".
Mateja 13:10,11,13

UG nikogash ne uspeal da gi razbere prosvetlenite, iako sekogash sakal da bide kako niv. Toj e eden od onie na koi ne im bilo dadeno da gleda i da vidi. I toj od toa napravil filozofija za site onie koi bile kako nego. Toj e vrednuvach na praktichniot sekojdneven materijalizam i ne naogja apsolutno nishto vredno nadvor od nego. Toj nikogash ne mozhel da razbere deka prosvetluvanjeto ne e praktichen sekojdneven zakonik, kako na primer onoj koj go sledele farizeite, za da mozhe da se napishe na parche hartija i religiozno da se odi po nego od utro do vecher, vo vremetraenjeto na materijalniot zhivot.







Изменето од Messenger - 22.Мај.2010 во 02:35
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Majkl Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3019
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Majkl Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Мај.2010 во 17:40
Messenger, можеби U.G. бил во заблуда но ме интересира, од каде знаеш дека Рамана или Џиду или Ошо биле во право?

Еве едно конкретно прашање: Дали си ти просветлен?
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Мај.2010 во 17:42
Toa mozhe da odredi samo nekoj drug koj e prosvetlen.
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Majkl Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3019
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Majkl Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Мај.2010 во 17:57
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Toa mozhe da odredi samo nekoj drug koj e prosvetlen.
Во ред, ама еве јас тебе те прашувам.
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Мај.2010 во 22:44
Jas vekje ti odgovoriv.
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Majkl Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3019
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Majkl Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Мај.2010 во 00:31
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Jas vekje ti odgovoriv.
Прашањето не беше кој може да одреди дали си ти просветлен туку дали си ти просветлен.
Еве ќе го префорумлирам да биде појасно: Дали ти себе си се сметаш за просветлен?

И ако дозволиш, уште едно кое се надоврзува на претходното: дали со помош на тоа(просветлен или непросветлен) гледаш дека Ју Џи наспроти Рамана или Ошо не бил просветлен?

Благодарам однапред!

Изменето од Majkl - 23.Мај.2010 во 00:32
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Мај.2010 во 15:45
Majkl, nema potreba da se bide uporen so prashanja dokolku odgovorite ne se onoa shto nie bi sakale da bidat.

Vakviot razgovor mi asocirana na onie shto go imal UG so Maharishi i JK.  

Na prvoto prashanje vekje ti odgovoriv, a za vtoroto kje ti dadam odgovor koj najdobro kje bide ilustriran so slednovo prashanje:

Kako znaesh deka prorokot na deneshnoto vreme e Gabriele od Vircburg?




Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Majkl Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3019
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Majkl Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Мај.2010 во 18:29
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Majkl, nema potreba da se bide uporen so prashanja dokolku odgovorite ne se onoa shto nie bi sakale da bidat.
Messenger, зарем не е поедноставно да одговореше со да или не или да речеш тежнеам кон тоа и сл.?

Не ми беше намерата да те провоцирам ти да ни го докажеш Ошо како просветлен, туку да се изјасниш која е твојата референца? Затоа те прашав дали си ти просветлен?
Ти на тоа велиш дека тоа може да го каже само друг просветлен, Кој е тој/таа? Еве на пр. Јас сум просветлениот и речам: „Месинџер, трагач си - тоа е добро, но сеуште имаш многу милји да изодиш до целта!„ Мене ми е во ред ако речеш и: Не сум просветлен, проучувам одамна или од скоро и според моите сознанија ќе да е така! Или се повикаш на некој спис(но знам дека обично не е тоа твојот начин, што е подеднакво во ред)... или пак „Да, просветлен сум! Не случајно дејствувам меѓу вас на форумов...„ и тн.
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Vakviot razgovor mi asocirana na onie shto go imal UG so Maharishi i JK.  
Но зарем тоа не е облик на трагање, испитување? Биди фер и ти сега.
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Na prvoto prashanje vekje ti odgovoriv, a za vtoroto kje ti dadam odgovor koj najdobro kje bide ilustriran so slednovo prashanje:

Kako znaesh deka prorokot na deneshnoto vreme e Gabriele od Vircburg?
Јас не те прашав што ти мислиш за Габриеле од Вирцбург ниту на темава се обидувам да докажам во врска со нејзе на тебе или на други.

Но еве ќе ти одговорам кратко: читав, пробав, и јас навистина поверував во тоа дека е таа е пророчицата за денешното време! Но каква врска има сега Габриеле од Вирцбург со претходното? Јас не реков дека таа нешто за тебе или за Ошо кажала...

Моето прашање беше и е : дали ти се сметаш себе си за просветлен? И дали е тоа оноа кое ти помогнало да увидиш на кое ниво се наоѓа Ју Џи а на кое на пр. Ошо?

Кон врв
Tor Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 25.Март.2010
Статус: Офлајн
Поени: 628
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tor Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Мај.2010 во 20:40
SPORED MENE: Ni Габриеле од Вирцбург, ni Ошо. ni Ју Џи , ni Maharishi Mahesh, Рамана , ni Gandhi, ni Krishnamurti, ni Vivekanda i mnoogu drugi istocni uciteli - NE bole prosvetleni - toa bila samo trka na 'guruive' da go osvojat Zapadot...TOA E MOE MISLENJE...

Кон врв
Tor Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 25.Март.2010
Статус: Офлајн
Поени: 628
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tor Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Мај.2010 во 20:47
Osho vika deka i Buda zastanal na sedmiot stepen na prosvetlenost - ne navlegol vo osmiot: Samadhi...

Dali e nekoj prosvetlen ili ne i dali toa e merlivo? Se razbira...

Svesnosta se odrazuva na teloto; od razni izvori sto sum cital i izucuval, eve , veke 20 godini, prosvetlenite ne jadat zivotni, ne pijat mleko, ne jadat jajca itn. Promeni vo mozocni branovi i otcukuvanja na srceto i brojot na vdisuvanja vo minuta se merlivi, a ednata nozdra se osloboduva( inace e stalno zapusena pomalce )... Vo knigi za Transcendentalna Meditacija, Maharishi i drugi avtori pisat za toa sto se slucuva so umot i teloto koga covekot transcendira, t.e., koga iskusuva visi svesti...

Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Мај.2010 во 00:21
Majkl , rabotata e mnogu ednostavna i ne znam zoshto pravish tolkava konfuzija so seto ova.

Jas sum jas, i za mene jas sum najnormalen. Ne znam dali sum prosvetlen ili ne. Za da znam deka ne sum prosvetlen, treba da sum ja osoznal prosvetlenosta i da se procenam spored toj reperen sistem, pa da kazham deka ne sum prosvetlen. No ako treba da sum prosvetlen za da procenam deka ne sum toa, togash kako mozham da kazham deka ne sum prosvetlen?

Za da znam deka sum prosvetlen treba da ja prepoznaam prosvetlenosta vo mene, shto znachi deka treba da sum ja osoznal ili so drugi zborovi da bidam prosvetlen. Ako sum prosvetlen, togash nikogash ne bi mozhel da go tvrdam toa za mene bidejki taka bi dokazhalo oti ne sum prosvetlen.

Prosvetlenosta ne e nekoja posledna avtobuska stanica kade bi se simnale i bi proglasile deka sme pristignale na krajnata cel. Prosvetluvanjeto e neprekinat proces.

Zatoa ti rekov deka samo prosvetlen chovek mozhe da prepoznae drug prosvetlen chovek. Toj samiot nikogash ne mozhe samiot sebe da se prepoznae kako takov.

Na vtoroto prashanje samiot si dade odgovor.


Se nadevam deka ova beshe dovolno za da go zatvorime odenjeto nadvor od temata koja ima naslov OШO, a ne Messenger.


Изменето од Messenger - 24.Мај.2010 во 00:24
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Tor Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 25.Март.2010
Статус: Офлајн
Поени: 628
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tor Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Мај.2010 во 01:14
Messenger, izvini ali kao neznaes da si prosvetlen ili deka si natoj pat da ostvrais toa - aaa, me razocara!!! Pa vidi, ovie sto gi spomnuvame kao 'gurui',prosvetlenive, pa sve zagovaraat vegetraijanstvo - ete, zatoa jas ne sum prosvetlen, jadam zivotni...Kazi javno dali jades ti zivotni - ne te znaeme koj si, moras da imas stav okolu nekoi nesta. Ne se ni vegetraijanci prosvetleni, sve sto gi znam se zabegani, mene mi izgledaat taka...Izjasni se; dali jades zivotni ili ne, dali jades meso ili ne - vo mnogu knigi sum procital da ovie sto se na patot na prosvetlenosta se vegetarijanci. Pravoslavni kaludjeri se vegetarijanci, budisticki monasi istotaka...Nikoj ne ti zabranuva da uzivas vo jadenje meso, toa pravo ti e zagarantirano so ustav...Izvini, sto te prasuvam javno...
Кон врв
Tor Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 25.Март.2010
Статус: Офлајн
Поени: 628
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tor Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Мај.2010 во 01:15
Ne mora da odogovoris, pisi na LP...
Кон врв
Tor Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 25.Март.2010
Статус: Офлајн
Поени: 628
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tor Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Мај.2010 во 01:39
Messenger, procitaj i izbrisi ako to smeta:

Ошо описује:


Hranata nema da te napravi spiritualen, no ako si spiritualen tvoite prehrambeni naviki kje se promenat. Jadenjeto bilo shto, nema da napravi nikakva promena. Mozhesh da bidesh vegetarijanec i istovremeno da si krajno nemilosrden i nasilen, a mozhe i da ne si vegitarijanec i da si ljubezrn i poln so ljubov.





Изменето од Messenger - 24.Мај.2010 во 02:58
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 678910 17>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,297 секунди.