IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - Христовите и мухамедовите следбеници заедно
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Христовите и мухамедовите следбеници заедно

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 678
Автор
Порака
spiros Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Јули.2008
Локација: На пат
Статус: Офлајн
Поени: 4490
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај spiros Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Април.2011 во 00:26
Originally posted by Templarius Templarius напиша:


Kako da go poznavam Hrista, i sovrshenata vistina i taa gradina za koja zboruvash, koga nikade ja nema, da citam za nea od evangelieto - toa e samo prikaska koja pak ce kazam ja napishale ludje ne Hristos ne Bog, jas ziveaam ovdeka denes vo ovj svet i od toa sto ti go zboruvash nema nishto.





Христос е Евангелието! Новозаветните Списи (како и целата Библија) е пишана од свети луѓе, но инспирирана од БОГА преку Неговиот Светол Дух!

Воопшто не се чудам што неверниот човек неможе да Го запознае Христа, бидејќи ако фараонски (гордо) и неверно се противи на пишаното Евангелие, мислиш ли дека Некој ќе му го дари Живото ЕВАНГЕЛИЕ да го доживее?

Секој кој што се противи на Вистината треба да биде пресреќен и преблагодарен што се’уште е поднесуван, покрај неговото хулење!


Може да си среќен без да знаеш!


Биди благословен со среќата за Која зборува Евангелието БОЖЈЕ


Амин
!

   
Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!

БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!



Кон врв
Templarius Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Февруари.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2754
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Templarius Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Април.2011 во 16:35
Originally posted by spiros spiros напиша:

Originally posted by Templarius Templarius напиша:


Kako da go poznavam Hrista, i sovrshenata vistina i taa gradina za koja zboruvash, koga nikade ja nema, da citam za nea od evangelieto - toa e samo prikaska koja pak ce kazam ja napishale ludje ne Hristos ne Bog, jas ziveaam ovdeka denes vo ovj svet i od toa sto ti go zboruvash nema nishto.





Христос е Евангелието! Новозаветните Списи (како и целата Библија) е пишана од свети луѓе, но инспирирана од БОГА преку Неговиот Светол Дух!

Воопшто не се чудам што неверниот човек неможе да Го запознае Христа, бидејќи ако фараонски (гордо) и неверно се противи на пишаното Евангелие, мислиш ли дека Некој ќе му го дари Живото ЕВАНГЕЛИЕ да го доживее?

Секој кој што се противи на Вистината треба да биде пресреќен и преблагодарен што се’уште е поднесуван, покрај неговото хулење!


Може да си среќен без да знаеш!


Биди благословен со среќата за Која зборува Евангелието БОЖЈЕ


Амин
!

   



Ne treba da bidam podnesuvan od kogo ????
I nevernen sum spored kogo ????
Spored koi merila ????
Give me your secrets
Bring me a sign
Give me a reason
To walk the fire
See another dawn
Through our son's eyes
You give me a reason
To walk the fire.
Кон врв
spiros Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Јули.2008
Локација: На пат
Статус: Офлајн
Поени: 4490
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај spiros Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Април.2011 во 00:22
Originally posted by Templarius Templarius напиша:


Ne treba da bidam podnesuvan od kogo ????
I nevernen sum spored kogo ????
Spored koi merila ????





Јас само најпријателски те молам и опоменувам да не се израмнуваш или дури воздигаш над Евангелието за Кое вистинските Апостоли и следбеници Христови како јагниња (ненаоружани) ги дадоја (и даваат) нивните свети животи!




   






Originally posted by hanas hanas напиша:

sledbenicite na isus (isa) i muhamed se odamna zdruzeni, i se narekuvaat so edno ime MUSLIMANI





Така е!

Месијанскиот Ислам и муслимани имаат исклучиво едно и единсвено мерило, а тоа е во Исус (Иса) отелотворената Милост, Мудрост БОЖЈА!

Кај ними нема нити оружје, нити насилство, како на пример она врз пакистанскуе суфи кое што беше вчера (зло)сторено!






   Преку 40 суфисти убиени од кyрански книжнички фундемателисти!













Изменето од spiros - 04.Април.2011 во 00:25
Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!

БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!



Кон врв
Templarius Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Февруари.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2754
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Templarius Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Април.2011 во 16:18
Originally posted by spiros spiros напиша:

Originally posted by Templarius Templarius напиша:


Ne treba da bidam podnesuvan od kogo ????
I nevernen sum spored kogo ????
Spored koi merila ????





Јас само најпријателски те молам и опоменувам да не се израмнуваш или дури воздигаш над Евангелието за Кое вистинските Апостоли и следбеници Христови како јагниња (ненаоружани) ги дадоја (и даваат) нивните свети животи!




   









Ajde sega, kade toa jas sum se izramnil ili pak vozdignal nad evangelieto, jas samo sakam da kazam deka ima i drugi evangelija koi se napishani od sledbenici na Isus i deka i tie treba da se zemat vo predvid a ne slepo da se veruva samo na onie koi se vo biblijata. A toa deka se napishani od smrtnici kako mene i tebe e vistina, tie bile ludje isto kako mene i tebe i ne samo cetvorica tuku mnogu povece i da tie go dale zivotot za hristijanstvoto kako sto i jas i ti bi go dale (sekoj na svoj nacin) ako za toa ima potreba.
Give me your secrets
Bring me a sign
Give me a reason
To walk the fire
See another dawn
Through our son's eyes
You give me a reason
To walk the fire.
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Април.2011 во 19:25
Hristovite Apostoli ne gi dadoa svoite zhuivoti za nikakvi Evangelija.
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Април.2011 во 19:29
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Hristovite Apostoli ne gi dadoa svoite zhuivoti za nikakvi Evangelija.


Значи Христовите Апостоли не ги дадоа своите животи ширејќи го и верувајќи во Евангелието(Добрата вест)? А за што ги дадоа, ако не за тоа?


Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Април.2011 во 19:37

 

 

Chitaj ushte ednahs kako e napishano:

Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Hristovite Apostoli ne gi dadoa svoite zhuivoti za nikakvi Evangelija.

 
 
Evangelijata se napishani vo drugi vreminja od drugi lugje. намигнување
 
 
Toa e kako da kazhesh deka partizanite gi dadoa svoite zhivot za istorijata koja e napishana denes.
 
Nema nikakva logika. голема%20насмевка
 
 
 
 
 
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Април.2011 во 19:54
Прочитав добро јас, а прочитај и јас дека го нагласив зборот никакви, па затао и прашав, а и прашав дали во тоа никакви спаѓа и Добрата вест (Евангелието)? Сега се надевам сфати зошто го зголемив зборот никакви.

А во однос на писанијата, јас не би бил толку сигурен кога станува збор за сите Евангелија. За некои да, но за други, размисли добро.

Изменето од Македон - 04.Април.2011 во 19:55
Кон врв
spiros Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Јули.2008
Локација: На пат
Статус: Офлајн
Поени: 4490
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај spiros Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Април.2011 во 18:14

Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Hristovite Apostoli ne gi dadoa svoite zhuivoti za nikakvi Evangelija.


За никакви евангелија вистинските Апостоли (и следбеници) навистина не ги дадоја своите свети животи, туку тие ги дадоја (и даваат) за Евангелието, Кое што е првородената Мудрост БОЖЈА - за спасение на сите - отелотворена во Исус Христос!

Баш за Тоа Свето Евангелие сведочи се’ што е чисто и вистинско во универзумот, исто како што сведочат Евангелиските извештаји и сите Новозаветни списи!


Поголем од секоја света книга, е Тој, што болните од кревет а мртвите од гробовите ги дига!






ХалелуЈАХ !!!   



Originally posted by Templarius Templarius напиша:


Ajde sega, kade toa jas sum se izramnil ili pak vozdignal nad evangelieto, jas samo sakam da kazam deka ima i drugi evangelija koi se napishani od sledbenici na Isus i deka i tie treba da se zemat vo predvid a ne slepo da se veruva samo na onie koi se vo biblijata. A toa deka se napishani od smrtnici kako mene i tebe e vistina, tie bile ludje isto kako mene i tebe i ne samo cetvorica tuku mnogu povece i da tie go dale zivotot za hristijanstvoto kako sto i jas i ti bi go dale (sekoj na svoj nacin) ako za toa ima potreba.





Во Библијата има еден бисер, кој е дарен за сите што ширум светот веруваат на Христа (а посебно важен за македонските верни жители), кој вели:


Се’ испитувајте, за доброто држете се!
Клонете се од секакво зло!


(1 Солунјаните: 5:21+22)


Темплариус, сите тие “евангелија“ слободно вие обожавајте ги, но во оној момент кога тие се израмнуваат, се издигаат или дури прават како поважни од Духот Светол, од Учењето и Праксата на Првородената Мудрост БОЖЈА - Која за спасение на сите - Единствениот БОГ Ја отелотвори во Исус Христос, тогаш знај дека (свестно или несвестно) имате јако застрането и тоа во погрешен правец, кој (поради известно нечисто влијание) ви се чини исправен и затоа правите отпор против вистинското пророштво и чисто сведоштво на Христовите Апостоли (и следбеници), за кое зборува Библијата!


Бидете благословени со најголемиот можен благослов

Во Името и Срцето Исусово

Амин!


   






Изменето од spiros - 05.Април.2011 во 19:03
Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!

БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!



Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 678
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,125 секунди.