IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > АРХИВА > Историја и политика
  Активни теми Активни теми RSS - Инциденти во скопската населба Нерези
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Инциденти во скопската населба Нерези

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 678910 11>
Автор
Порака
*moon* Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 7657
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај *moon* Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Август.2009 во 01:17
SEKOGAS BILO TAKA, ZA ZAL

Изменето од Анастеа - 22.Август.2009 во 02:10
Ако го победиш моментот ти си најсилниот човек на светот
Кон врв
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Август.2009 во 06:55
За жал во ова време с епочесто имаме инциденти за кои доколку не се ’’мегунационални’’ никој и не зборува. И да сака човек да прошета о овие летни горештини му одмилува затоа што задолжително ке наиде на некои меѓу банди пресметки. Уште пожалосно е што учесници во тие пресметки стануваат се помали деца а поводите се дури смешни- погледнување напреку, преземање девојка. Во земјава имаме толку многу дипломирани факултедџии од сите струки, толку експерти од кои глава боли а ништо не се презема. Само овие ваквиве инциденти кога случајно ке се погодат да се од две различни националности тогаш пак се прави од мува слон и се дава етничка конотација.
Знам само едно дека сите0 ама сите без разлика на етничката припадност потфрливме и како родители и како образовни институции и како држава -систем. Премногу разузданост и насилство кое ке ни се врати како бумеранг на сите до еден. 
Кон врв
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Август.2009 во 07:25
Господинот Биљаљи е добар аналитичар и неговите написи ги читам со задоволство. И денешнава е многу добра и навлегува во суштината на проблемот ама за жал само во едната половина. Колку реално и вистинито ке звучеше кога во делот каде го осудува вандализмот на Комитите го додадеше и вандализмот на ’’вооружените со секири, палки, камења правдоделачи или бранители на честа’’ на своите деца, жени, мајки по и да убијат, згазат, инвалидизираат нечие друго дете кое можеби само случајно морало да помине по тој мост токму во тоа време.збунетост
Уште повеке ке добиеше на тежина овој текст кога во делот каде зборува за партиските послушници ги спомнеше и оние од ’’другиот табор’’ каде не важат законите на Р Македонија туку наредбата од лидерот.
Западњаците неможат да не разберат затоа што ние дефинитивно се разделивме на две групи Македонци ( и тоа без да не праша некој дали сите ние навистина припаѓаме таму) и Албанци.
Можеби ако се спомне дека има и други ке се види дека проблемот е некаде на друго место, оти природно се наметнува прашањето зошто другите етникуми немаат проблем, зошто имаат само овие два- кои за себе тврдат дека се најбројни. Дали бројноста им го дава правото да ја поделат држават, да ја закрвават за да потоа требаат векови да се открвави. И дали сме навистина вистински избројани?збунетост
Убавицата и ѕверот
Кон врв
монте кристо Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
THERE CAN BE ONLY ONE

Регистриран: 26.Мај.2005
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 6869
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај монте кристо Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Август.2009 во 11:04
Владите досегашни не покажаа интерес да го подобрат животот на населението . Ги интересира само држење на фотељата и нафатираање на нивните банкарски сметки со пари за повеќе од 100 животи . нож дојде до коска мме. Газот да е кабиљ ќе го дадат за болната жед за власт. Слези мурто качи се к*рто. Не знам колку нови партии да се оформат, исто ќе биди секогаш . тоа е менталитетот на македончето. Од главата си патиме.Години поминаа и ништо не се менува , зборни со некој сите велат господ да не чува од бетер , од година на година се полошо и полошо . Налет друго кај тешко на македончето и овие на врат ни се закачени и ни ја пијат крвта. Ние стасавме да бидиме граѓани од втор ред. Сите шќиптари полни пари , скапи коли , од парите од “слаткарниците“ и “семкарниците“. за нив муабетот е ЈАС МАВАМ ЈАС ПЛАЧАМ. Гледајќи ја историјата какви напасти и антихристи ги снемувало , огромни империи пропаѓале , диви племиња ги снемувало , Атила , Џингис Кан. Кога ќе дојде крајот , кога ќе викни македончето против современиот окупатор. Лошите духови од минатото се вратија , духовите од балканските војни . Не престануваат со нивните гнасни идеи да ја расцепат македонија и она малку што остана . до кога молк бре ? До кога ?     

Изменето од Анастеа - 22.Август.2009 во 11:44
во овие години што следат , ќе видиме дали европа и христијанството ќе се спасат . И ТИ !!! можеш да помогнеш . ОД НАС СИТЕ ЗАВИСИ .
Кон врв
BACHIOS Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 21.Март.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1517
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај BACHIOS Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Август.2009 во 05:03
da tocno mnogu rabotite na slucajot

Albanec sum -odam da ja gledam MAkdonija-Anglija i navivam za makedonija , i taka navivacite si navivat iodednas od nikade- ,,Siptari dusmani... i slicni sranja-
kazete mi sega sto majkata ,,siptarite,, gi measvte vo ovoj natprevar.
A zamisli na krajot-skandiraa Artim Sakiri- abe cista sizofrenija.

K I normalno se ,,oladiv,, i ajd cao- nema da gi gledam nikogas.

Eve vi primer kako rabotite na slucajot

A za nerezi- ako se tepale na ulicite , nikomu nisto -cist huliganizam, no ako vlegle po kukite- trazili ste gledajte, malce se sekirite.
I'm gonna make him an offer he can't refuse- Don Corleone
Кон врв
Македонецот Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 19.Август.2009
Статус: Офлајн
Поени: 37
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македонецот Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Август.2009 во 15:45
Originally posted by BACHIOS BACHIOS напиша:

da tocno mnogu rabotite na slucajot
Albanec sum -odam da ja gledam MAkdonija-Anglija i navivam za makedonija , i taka navivacite si navivat iodednas od nikade- ,,Siptari dusmani... i slicni sranja-
kazete mi sega sto majkata ,,siptarite,, gi measvte vo ovoj natprevar.
A zamisli na krajot-skandiraa Artim Sakiri- abe cista sizofrenija.

K I normalno se ,,oladiv,, i ajd cao- nema da gi gledam nikogas.
Eve vi primer kako rabotite na slucajot
A za nerezi- ako se tepale na ulicite , nikomu nisto -cist huliganizam, no ako vlegle po kukite- trazili ste gledajte, malce se sekirite.


Па после се што прават албанците кај нас ти очекуваш нешто друго да се скандира?!! А со тоа што ние Македонците сме скандирале Артим Шакири докажуваме дека не ни пречи национална припадност!!! Дека не ги ставаме сите албанци во ист кош. А за тоа во Нерези што си пишал, само ќе ти направам мала измена: "мирните граѓани од Нерези" ги провоцирале и гаѓале со камења цела толпа Македонски навивачи....после јаделе ќотек.....епа тражили сте - гледајте. А со тоа што викаш дека малце биле секирите....само покажуваш кој националиста си и колку не ти е до соживот!!!!

Да живее Македонија!!!

Изменето од Анастеа - 23.Август.2009 во 20:30
Кон врв
МАРШАЛ Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
ГРОБАР ДО ГРОБА

Регистриран: 06.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 44396
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај МАРШАЛ Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Август.2009 во 15:51
 
а навистина , што барале комитите да влегуваат по туѓи куќи ? ......
доколку нередите започнале на стритон , таму и требало да звршат ...... јес да не е пријатна сликата да гледаш како некој трча со секира или полуосовина од ДАЈЦ во раката да премлати некого на мртво име али пак ќе прашам ...... ШТО БАРАЛЕ ДА ВЛЕГУВААТ ВО ТУЃИ ДВОРОВИ ВО ТУЃИ КУЌИ ????????  ....... а бе , јас би забранил со закон секакво постоење на такви “ навивачки “ групи ...... како “ комити “ , “ балисти “ , “ војводи “ и така натака ... малку ни се проблемите кои ги имаме по основ други прашања па сега уште ни требаат и такви глупости ................


Изменето од Анастеа - 23.Август.2009 во 20:31
Кон врв
BACHIOS Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 21.Март.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1517
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај BACHIOS Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Август.2009 во 16:08
Originally posted by Makedonec vo dusa Makedonec vo dusa напиша:


Па после се што прават албанците кај нас ти очекуваш нешто друго да се скандира?!! А со тоа што ние Македонците сме скандирале Артим Шакири докажуваме дека не ни пречи национална припадност!!! Дека не ги ставаме сите албанци во ист кош. А за тоа во Нерези што си пишал, само ќе ти направам мала измена: "мирните граѓани од Нерези" ги провоцирале и гаѓале со камења цела толпа Македонски навивачи....после јаделе ќотек.....епа тражили сте - гледајте. А со тоа што викаш дека малце биле секирите....само покажуваш кој националиста си и колку не ти е до соживот!!!!

Да живее Македонија!!!


drn drn ....
sekoj sto ke vleze vo nekoja tugja kuka bez da bide pokanet zasluzuva ,,sekira,, -uste ednas ,,sekoj,,. Sto ti bi sakal nekoj da ti vleze kaj tebe i da pravi sto saka , dodeka ne si doma, a ako si sto bi rekol- bujrum, pravete sto sakate.- se somnevam. A kolku ,,mirni,,se tolpa pijani navivaci -toa znam. ,,miren covek,,- znaci navivac vo euforija, ekstazi, delirium (spored tebe).


Изменето од Анастеа - 23.Август.2009 во 20:31
I'm gonna make him an offer he can't refuse- Don Corleone
Кон врв
МАРШАЛ Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
ГРОБАР ДО ГРОБА

Регистриран: 06.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 44396
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај МАРШАЛ Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Август.2009 во 16:11
дрн дрн дрн .......... во право си .......... нив ги лути солидарноста .... што се собрала цела населба да им помогнат на оние во чии куќи влегле непоканети ............... дрн дрн дрн ........ така е голема%20насмевка
Кон врв
МАРШАЛ Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
ГРОБАР ДО ГРОБА

Регистриран: 06.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 44396
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај МАРШАЛ Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Август.2009 во 16:24
него , ме интересира нешто а мислам дека Бачиос може да ми одговори доколку нормално , смета дека треба да одговори ......
 
вака ..... несомнено е дека овие од Нерези имале право да се бранат особено зошто некој им влегол непоканет во дворовите и правел срања ........ и велиш дека добро поминале што само со секири сакале да е решат работата .........
 
ме интересира , дали кога некој албанец би го сторил истото како тие хулиганите кои се нарекуваат навивачи во куќа на некој Македонец и кога овој бранејќи се би го сторил она што го велиш и самиот , не секира туку нешто друго , дали тогаш би постоела опасност од крвна одмазда за Македонецот кој само си е бранел куќата ? збунетост
Кон врв
Македонецот Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 19.Август.2009
Статус: Офлајн
Поени: 37
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македонецот Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Август.2009 во 20:21
Originally posted by BACHIOS BACHIOS напиша:


drn drn ....
sekoj sto ke vleze vo nekoja tugja kuka bez da bide pokanet zasluzuva ,,sekira,, -uste ednas ,,sekoj,,. Sto ti bi sakal nekoj da ti vleze kaj tebe i da pravi sto saka , dodeka ne si doma, a ako si sto bi rekol- bujrum, pravete sto sakate.- se somnevam. A kolku ,,mirni,,se tolpa pijani navivaci -toa znam. ,,miren covek,,- znaci navivac vo euforija, ekstazi, delirium (spored tebe).A za idenje ne idam nikade ke stojam tuka kade sum so vekovi i ke navivam za kogo mi kejf.


Секогаш кога некој со факти ќе те побие ти дрн дрн почињаш? Интересно, интересно... За тоа дека некој да ми влезе дома БЕЗ ПРИЧИНА и да проба да ми нападне некој член од семејството, да ќе направам се за да ги заштитам!!! Меѓутоа, јас да седам со комшиите надвор и да поминат еден куп НАВИВАЧИ па и не би почнал да им дофрлам, да ги вреѓам, а ни на крај памет не би ми текнало да фрлам со камења по нив. А дека сите навивачи биле пијани и слично , па и не би рекол. А незнам и колку влагале по куќите. Јас не видов некој доказ на телевизија за тоа. Али затоа видов еден куп вооружени албанци како напаѓаат едно момче само затоа што е Македонец!!! Видов како со комбиња доаѓаат еден куп забрадени вахабисти исто така со оружје!!! А ако некој има гс да фрла со камења нека не бега дома па да му влагаат. А иначе ме заболе да ти кажам право за кого навиваш. Него ако планира некој да живее во Македонија ќе мора да ги почитува МАКЕДОНСКИТЕ ЗАКОНИ!!!

Изменето од Анастеа - 23.Август.2009 во 20:29
Кон врв
Македонецот Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 19.Август.2009
Статус: Офлајн
Поени: 37
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македонецот Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Август.2009 во 20:25
Originally posted by МАРШАЛ МАРШАЛ напиша:

дрн дрн дрн .......... во право си .......... нив ги лути солидарноста .... што се собрала цела населба да им помогнат на оние во чии куќи влегле непоканети ............... дрн дрн дрн ........ така е голема%20насмевка


Ти тоа што се собраа толку албанци, што дојдоа толку вахабисти и други со секакво оружје го нарекуваш солидарност?!! Мене повеќе ми личи на тероризам!!! И сите тие што беа таму треба да се стрпаат во затвор, и тоа под итно!!!!

Изменето од Анастеа - 23.Август.2009 во 21:32
Кон врв
Анастеа Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор
Лик (аватар)
ПИПИ долгиот чорап

Регистриран: 07.Април.2008
Статус: Офлајн
Поени: 35441
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Анастеа Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Август.2009 во 20:33
Смирете го тонот на дискусија, во спротивно темава ќе биде затворена а ќе има и санкции!!!
Кон врв
Македонецот Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 19.Август.2009
Статус: Офлајн
Поени: 37
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македонецот Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Август.2009 во 20:33
Originally posted by МАРШАЛ МАРШАЛ напиша:

 
а навистина , што барале комитите да влегуваат по туѓи куќи ? ......

доколку нередите започнале на стритон , таму и требало да звршат ...... јес да не е пријатна сликата да гледаш како некој трча со секира или полуосовина од ДАЈЦ во раката да премлати некого на мртво име али пак ќе прашам ...... ШТО БАРАЛЕ ДА ВЛЕГУВААТ ВО ТУЃИ ДВОРОВИ ВО ТУЃИ КУЌИ ????????  ....... а бе , јас би забранил со закон секакво постоење на такви “ навивачки “ групи ...... како “ комити “ , “ балисти “ , “ војводи “ и така натака ... малку ни се проблемите кои ги имаме по основ други прашања па сега уште ни требаат и такви глупости ................
Јас не видов никаква штета на ниту една куќа!! Да влезат 200-300 луѓе во тие куќи и те како би било тоа забележливо!!
Размисли малце!!!

А инаку, незнам колку си информиран, Македонија е правна држава, има сопствен суд и полиција. Значи ако се случи нешто такво одиш и пријавуваш во полиција, не земаш секири и не тепаш недолжни момчиња!!!




Изменето од Анастеа - 23.Август.2009 во 20:36
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 678910 11>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,156 секунди.